[HUN] Leopard 2

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hja meg a kazakoknak T-72A és B-i vannak. És nem 30 meg 80, hanem kb. 630+, és náluk az összes modernizálva lesz. Hja és egy picit olcsóbb ott a munkaerő (merthogy a otthon csinálják), mint itt Közép-Európában. A darabszám viszont elsődleges egy ilyen szerződésnél. A cseh 30 db-os felújítás is azért volt olyan cefet drága, mert csak annyi volt.
Különben a kazakoknál sem egyszerű a helyzet, mert korábban már az oroszokkal is volt egy szerződésük, de erről nem sok mindent találtam (csak annyit, hogy 2016-os és hogy "several dozen" lett felújítva akkor ).
Csak a miheztartás végett 2010-ben Líbiával szerződtek az oroszok 200db T-72-es modernizációjára, 1,3Mrd USD-ért. Ez így darabja 6,5M USD! Forrás
De most már tényleg kíváncsivá tettél, hogy honnan vetted ezt a 600.000USD árat, mert erről én sehol sem találtam konkrét összeget. Idén januárban készült el egyáltalán a prototípus. Amit még csak akkor kezdtek tesztelni.
Nemtalálom.Pedig ez a vita már egyszer lezajlott,és akkor be is lett linkelve valamelik rovatba a türkis ajánlat.Mégcsak nem is én voltam a linkeló.
Elbit üzleteket találtam.Azeriek 160db 72t 56milióért modernizáltattak a grúzok 72SIMjei meg 606000dodó/db voltak 2006ban.A grúz hk-k sorsa viszont jo példa a technika nem mindenre.A SIMek technikailag felette álltak az oroszok szovjet állapotú T62(!)/72/80 tankjainak,és az első 3 döntő napban mégcsak mennyiségi fölényben sem voltak-mégis elsöpörték a grúzokat.
Kis érdekesség a 2008as háborúból,hogy a Derby légvédelmi változatával több Szu25öst,és egy Tu22M3R-t is leszedtek a grúzok.Ha a norvégok nem adnák a NASAMst,jó lesz nekünk a viking helyett a zsidó jószág is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 959
113
Nana! Részben a finnek azért kukáztak mert a hidegháború lecsenget. Igaz sajnos úgy néz ki hogy lehet lesz helyette más. Na szóval mivel már nem volt ellenségkép stb így okafogyottá vált hogy tartalékba tartsák.
A lengyeleknél a korábbi program a teljes modernizációt/felújítás volt a tervben a 72 re. Még szlovák származású ágyú cseréje is be volt iktatva. Több dolog miatt fújták visszább. Egyrészt a források kellenek a további Leok modernizálásához, továbbá jelentős dollár milliárdokat csengetek ki il csengetnek majd az új gazdi felé. Viszont amíg nincs más addig legalább 10-15 évig tartalékban maradnak azok a kohószökevények. Semmi gáz. Majd jól fognak jönni pl támogatás címszó alatt a leendő kelet német iszlám ellenes milliciáknak. Ha netán gáz lenne nyugaton.
A lengyelek meg még egyébként se mondtak le részben saját fejlesztésű harckocsijukról. Kérdés majd itt az lesz hogy mere fognak lépni. Mert ha lesz forrás akkor elképzelhetőnek tartok egy Leo-2/K-2 vonalat. Vagy kevesebb forrás esetén beneveznek egy könnyű harckocsiba. Itt nehéz IFV alvázon is el tudom képzelni.
Visszatérve a topikhoz. A Leok mellé nem ártana későbbiekben itthon is valamilyen tartalék. 44+12 db én úgy látom hogy a szükséges minimum. Reméljük hogy a későbbiekben ha feltéve ha lesz valamilyen tartalék is a kézszem is lesz rá. De előbb legyen meg a Leokhoz majd a szükséges ember anyag.
A hadsereg tartalék nélkül olyan mint az egy heréjű férfi. Durva hasonlat. De én így látom.
A lengyeleknek van nehéz ifv alvázon futó támogató HK-ja amivel a t-72-ket egy az egyben akarják kiváltani, támogató szerepkörben Gepard (korábban Anders) néven. Illetve a lengyelek szándéknyilatkozatot tettek az új generációs francia-német hk kooprodukcióban való részvételre. A K2-t az egyik lengyel cég propagálja (ami nem PGZ, szóval kevesebb az esélye)
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Schurrer

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 959
113
Tessék olvasni a defence24.com -ot de méginkább a .pl-t mert nagyon sok jó dolog van rajta, és a gugli fordító jól dolgozik lengyelről angolra.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Nemtalálom.Pedig ez a vita már egyszer lezajlott,és akkor be is lett linkelve valamelik rovatba a türkis ajánlat.Mégcsak nem is én voltam a linkeló.
Elbit üzleteket találtam.Azeriek 160db 72t 56milióért modernizáltattak a grúzok 72SIMjei meg 606000dodó/db voltak 2006ban.A grúz hk-k sorsa viszont jo példa a technika nem mindenre.A SIMek technikailag felette álltak az oroszok szovjet állapotú T62(!)/72/80 tankjainak,és az első 3 döntő napban mégcsak mennyiségi fölényben sem voltak-mégis elsöpörték a grúzokat.
Kis érdekesség a 2008as háborúból,hogy a Derby légvédelmi változatával több Szu25öst,és egy Tu22M3R-t is leszedtek a grúzok.Ha a norvégok nem adnák a NASAMst,jó lesz nekünk a viking helyett a zsidó jószág is.

Nem Derby-vel szedték le őket a tankokat meg a tüzérség lőtte szét nem az orosz tankok.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 190
3 463
113
A magyar hidak, utak, vasutak mennyire vannak felkészítve a leopárd és a PzH 2000-es hadrendbe állítására?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 301
113
A magyar hidak, utak, vasutak mennyire vannak felkészítve a leopárd és a PzH 2000-es hadrendbe állítására?
Gumiszonyeg mindent elbir. Amugy traileren viszik majd kozepes tavon hosszu tavon vasuton /a mav nak vannak olyan szeles "kocsijai" amire felfer/. Haboruba meg az utak esetleges karosodasa a legkissebb problema.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 301
113
De a leok gumibetetes lancal rendelkeznek ugy meg a talajnyomas nagyon lecsokken a 72 lancahoz kepest./72 e ugye foldes hagyomanyos talajon se egbekialto./ nehez a lancos technika de a lanc is joval nagyobb feluletet mint par par kumi kerek osszege./
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 932
53 494
113
De a leok gumibetetes lancal rendelkeznek ugy meg a talajnyomas nagyon lecsokken a 72 lancahoz kepest./72 e ugye foldes hagyomanyos talajon se egbekialto./ nehez a lancos technika de a lanc is joval nagyobb feluletet mint par par kumi kerek osszege./



A gumibetéttől nem csökken a talajnyomás,csak nem rongálja a közutakat.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 301
113
A gumibetéttől nem csökken a talajnyomás,csak nem rongálja a közutakat.
Aszfalton nemileg szerintem igen. A lancszemek nagyobb feluleten fekudnek fel./a 72 eshez kepest mindenfele kepp./ leo lancszemet nem lattam kozelrol /gumibetretes nelukulit./de szerintem annak is van pereme./ 72 nel aszfalton ugye csak a perem/pozitiv./ fekszik fel az aszfaltra /a gumiszonyegbe ugye belesupped nem csak ez a lenyege de tobbekozott ez is./ foldon ugye ugyan ugy belesupped a perem de a ott mar a szem magja is tomeget oszt./ ha a leo lancanak nincs pereme akkor valoban. /72 bol indultam ki./
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A gumibetéttől nem csökken a talajnyomás,csak nem rongálja a közutakat.
Ráadásul nemcsak a fajlagos talajnyomás számít, hanem ahogy egy hídhoz ér a hk., azonnal belép a híd max teherbírásának korlátja is (ezért van sok híd előtt egy tábla, ami ugye nem a talajnyomást hanem a max súlyt korlátozza). Ha csak 40 t-ra van méretezve akkor nem segít ha kicsi a láncos fajlagos talajnyomása, leszakad az ennél jelentősen nehezebb jármű alatt ...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 301
113
Ráadásul nemcsak a fajlagos talajnyomás számít, hanem ahogy egy hídhoz ér a hk., azonnal belép a híd max teherbírásának korlátja is (ezért van sok híd előtt egy tábla, ami ugye nem a talajnyomást hanem a max súlyt korlátozza). Ha csak 40 t-ra van méretezve akkor nem segít ha kicsi a láncos fajlagos talajnyomása, leszakad az ennél jelentősen nehezebb jármű alatt ...
Ez mar legyen a torzs dolga :) ilyen mimdig bele van kalkulalva ahol at kel vinni egy tankot es a hid nem birna oda vetnek eggyet a nagyobb folyok hidjai meg elbirjak gond nelkul.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 932
53 494
113
Ráadásul nemcsak a fajlagos talajnyomás számít, hanem ahogy egy hídhoz ér a hk., azonnal belép a híd max teherbírásának korlátja is (ezért van sok híd előtt egy tábla, ami ugye nem a talajnyomást hanem a max súlyt korlátozza). Ha csak 40 t-ra van méretezve akkor nem segít ha kicsi a láncos fajlagos talajnyomása, leszakad az ennél jelentősen nehezebb jármű alatt ...


Hát, nem akarok okoskodni,de nem sok olyan hidunk van, ahol max 1 nyerges szerelvény hajthat át egyszerre,ami 42 tonna,hanem folyamatos a forgalom,akár tele lehet a híd,felüljáró megrakott billencsekkel,szóval a főúti hidak pipa,a lepkefing kanálisokon,pocsojákon meg legfeljebb egyesével mennek át,súlyos esetben aládúcolják,vagy elöl megy 1 tolólapos,és tol bele annyi földet a partról,hogy át bírjanak kelni,vagy simán áthajtanak a vízen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 277
113
Ráadásul nemcsak a fajlagos talajnyomás számít, hanem ahogy egy hídhoz ér a hk., azonnal belép a híd max teherbírásának korlátja is (ezért van sok híd előtt egy tábla, ami ugye nem a talajnyomást hanem a max súlyt korlátozza). Ha csak 40 t-ra van méretezve akkor nem segít ha kicsi a láncos fajlagos talajnyomása, leszakad az ennél jelentősen nehezebb jármű alatt ...

Főútvonalnál, ha híd van, biztos hogy át tud menni simán. Ott már olyan a teherbírás.