A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 753
113
Kis ország vagyunk ráadásul stadionra költünk nem tankra.Nem fér bele a költségvetésbe az,hogy elavult szarokat tartsunk haderndben azért,hogy több legyen.
Akkor csak légyszíves mint a szakma tagja, próbáld meg megmagyarázni nekem laikusnak, hogy mondjuk csak 1 irányból jövő támadást meg lehet fogni ennyi eszközzel? Értem én hogy "professzionális" haderőt fejlesztünk(de sokat lehetett ezt egy időben hallani) csak 3 ember keresztbe professzionálisan csak siránkozni fog, hogy ezt így nem is lehet...(Csak arra kérlek a NATO-t ne keverjük ebbe bele, elvégre olyan haderőt kellene fenntartani hogy saját magunkat meg tudjuk védeni)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Akkor csak légyszíves mint a szakma tagja, próbáld meg megmagyarázni nekem laikusnak, hogy mondjuk csak 1 irányból jövő támadást meg lehet fogni ennyi eszközzel? Értem én hogy "professzionális" haderőt fejlesztünk(de sokat lehetett ezt egy időben hallani) csak 3 ember keresztbe professzionálisan csak siránkozni fog, hogy ezt így ne is lehet...(Csak arra kérlek a NATO-t ne keverjük ebbe bele, elvégre olyan haderőt kellene fenntartani hogy saját magunkat meg tudjuk védeni)
Ahhoz kéne 60 000 ember annak megfelelő technikai eszközzel, ergó sose lesz annyi.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hát az a kvarchomokos alappáncél elég ergya sajnos :/
Meg a löveg,meg a textolitos teknőpáncél meg úgy kb minden.
Nem számit.A kiegészitő páncélnak tud alapot nyújtani,állja az ngp-k,30milis gá,tüzérségi repeszek hatását.Jobb pótpáncéllal még a krnyékbeli,ugyancsak elavult hk-k tüzét is szemböl.A valóban korszerű hk-kal meg nem kell kiállniuk szemtöl szembe.De oldalról,mondjuk lesállásbol már azokat is kilőhetik.5-600mili arh átütésű sabot kapható hozzájuk.Melyik hk védett ennyire oldalrol?Kinetikai hatással szemben talán a Merkava IV tornya.Szemtöl szembe meg álljanak ki az új Leo-de méginkább fogják meg azokat a páncéltrők,a műszaki és akna zárak,a páncélvadász helik,meg a légierő,a tüzérség ömirányitott tankvadász grámátjai......
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Akkor csak légyszíves mint a szakma tagja, próbáld meg megmagyarázni nekem laikusnak, hogy mondjuk csak 1 irányból jövő támadást meg lehet fogni ennyi eszközzel? Értem én hogy "professzionális" haderőt fejlesztünk(de sokat lehetett ezt egy időben hallani) csak 3 ember keresztbe professzionálisan csak siránkozni fog, hogy ezt így nem is lehet...(Csak arra kérlek a NATO-t ne keverjük ebbe bele, elvégre olyan haderőt kellene fenntartani hogy saját magunkat meg tudjuk védeni)

Nem eszközöket fejlesztünk hanem egységeket/alegységeket.Eddig ami látszik,hogy veszünk egy zászlóalj Leopardot meg egy vagy 2 osztály osztály PzH 2000-et.Ez anélkül,hogy tudnánk,hogy hány IFV vagy APC lesz nehezen értelmezhető.Ha majd kiderül,hogy hány APC-t vagy IFV-t veszünk akkor már lehet okoskodni,hogy mit is vettünk tulajdonképpen(nehéz dandárt,közepes dandárt,egy ilyet egy olyat vagy valami hibridet).Azt kell látni,hogy ha IFV-t veszünk akkor biztosan lesz egy nehéz dandárunk(ugye a harckocsi zászlóalj az önjáró tüzérosztály meg az IFV az nehéz dandárt jelent).Ha APC-t veszünk akkor lesz egy hibrid valamink hisz meg lesz a nehéz dandárhoz az önjáró löveg meg a harckocsi de IFV helyett APC lesz.Ami elgondolkodtató az az,hogy azt mondta a kormány,hogy lesz egy nehéz meg lesz egy közepes dandár.Ebből az következik,hogy veszünk az egyiknek IFV-t a másiknak meg APC-t viszont a közepes dandárba ettől még kéne tüzérség meg még jó néhány dolog ahhoz,hogy igazi közepes dandár legyen.

Ezek után:
Ki ellen akarod megvédeni az országot?
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Nem számit.A kiegészitő páncélnak tud alapot nyújtani,állja az ngp-k,30milis gá,tüzérségi repeszek hatását.Jobb pótpáncéllal még a krnyékbeli,ugyancsak elavult hk-k tüzét is szemböl.A valóban korszerű hk-kal meg nem kell kiállniuk szemtöl szembe.De oldalról,mondjuk lesállásbol már azokat is kilőhetik.5-600mili arh átütésű sabot kapható hozzájuk.Melyik hk védett ennyire oldalrol?Kinetikai hatással szemben talán a Merkava IV tornya.Szemtöl szembe meg álljanak ki az új Leo-de méginkább fogják meg azokat a páncéltrők,a műszaki és akna zárak,a páncélvadász helik,meg a légierő,a tüzérség ömirányitott tankvadász grámátjai......

Az ellenséget majd megkéred,hogy ezekkel a harckocsikkal ne induljon meg szemtől szemben?Ezen kívül ma már a gyalogság kezében vannak olyan páncéltörő eszközök amikkel ezeket a fos modernizált M1-eket szarrá lehet lőni!És itt nem a méregdrága ATGM-ekre kell sorolni elég csak a Panzerfaust 3-ra vagy az Carl Gustafra vagy az RPG-29-re gondolni de még a marha régi RPG-7VR is szétkapja szemből!Igen mind tandem kumulatív és mindnek elég nagy a páncélátütése ahhoz,hogy szemből is átlőjét az M1 torony homlokpáncélját.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 753
113
Nem eszközöket fejlesztünk hanem egységeket/alegységeket.Eddig ami látszik,hogy veszünk egy zászlóalj Leopardot meg egy vagy 2 osztály osztály PzH 2000-et.Ez anélkül,hogy tudnánk,hogy hány IFV vagy APC lesz nehezen értelmezhető.Ha majd kiderül,hogy hány APC-t vagy IFV-t veszünk akkor már lehet okoskodni,hogy mit is vettünk tulajdonképpen(nehéz dandárt,közepes dandárt,egy ilyet egy olyat vagy valami hibridet).Azt kell látni,hogy ha IFV-t veszünk akkor biztosan lesz egy nehéz dandárunk(ugye a harckocsi zászlóalj az önjáró tüzérosztály meg az IFV az nehéz dandárt jelent).Ha APC-t veszünk akkor lesz egy hibrid valamink hisz meg lesz a nehéz dandárhoz az önjáró löveg meg a harckocsi de IFV helyett APC lesz.Ami elgondolkodtató az az,hogy azt mondta a kormány,hogy lesz egy nehéz meg lesz egy közepes dandár.Ebből az következik,hogy veszünk az egyiknek IFV-t a másiknak meg APC-t viszont a közepes dandárba ettől még kéne tüzérség meg még jó néhány dolog ahhoz,hogy igazi közepes dandár legyen.

Ezek után:
Ki ellen akarod megvédeni az országot?
Csak a szomszédaink valamelyikével számoljunk egyenlőre elég lesz az is, ne bonyolítsuk a képet semmivel, pl két szövetséges egyszerre támad. Természetesen csak hipotetikus helyzetről beszélünk hiszen csupa baráti, sőt szövetséges szomszédaink vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Nem számit.A kiegészitő páncélnak tud alapot nyújtani,állja az ngp-k,30milis gá,tüzérségi repeszek hatását.Jobb pótpáncéllal még a krnyékbeli,ugyancsak elavult hk-k tüzét is szemböl.A valóban korszerű hk-kal meg nem kell kiállniuk szemtöl szembe.De oldalról,mondjuk lesállásbol már azokat is kilőhetik.5-600mili arh átütésű sabot kapható hozzájuk.Melyik hk védett ennyire oldalrol?Kinetikai hatással szemben talán a Merkava IV tornya.Szemtöl szembe meg álljanak ki az új Leo-de méginkább fogják meg azokat a páncéltrők,a műszaki és akna zárak,a páncélvadász helik,meg a légierő,a tüzérség ömirányitott tankvadász grámátjai......
Hát nem tudom án rácsapnám az ATGM-et a t72-re is elég gyorsan.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Csak a szomszédaink valamelyikével számoljunk egyenlőre elég lesz az is, ne bonyolítsuk a képet semmivel, pl két szövetséges egyszerre támad. Természetesen csak hipotetikus helyzetről beszélünk hiszen csupa baráti, sőt szövetséges szomszédaink vannak.
Vagy egykét kivételtől eltekintve nálunk is gyengébbek.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 753
113
Vagy amit drágább fenntartani mint az újat épp a kora és a helyzetünk miatt esetleg valami költséghatékony újabbra cserélni ?
Mint mondtam én egyetlen régi technikához sem ragaszkodom, sőt! Csak történjen akkor csere, ne adj Isten akár darabszám bővítés, s legyen jobb "harcértéke" az adott eszköznek. A fene se ragaszkodik a kohószökevényekhez, csak legyen helyette jobb, több!
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Mint mondtam én egyetlen régi technikához sem ragaszkodom, sőt! Csak történjen akkor csere, ne adj Isten akár darabszám bővítés, s legyen jobb "harcértéke" az adott eszköznek. A fene se ragaszkodik a kohószökevényekhez, csak legyen helyette jobb, több!
Jobb lesz, több nem biztos. Inkább költeném azt a pénzt a lövészek harcjáműveire legyen az APC vagy IFV. Vagy még tüzérségre.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Csak a szomszédaink valamelyikével számoljunk egyenlőre elég lesz az is, ne bonyolítsuk a képet semmivel, pl két szövetséges egyszerre támad. Természetesen csak hipotetikus helyzetről beszélünk hiszen csupa baráti, sőt szövetséges szomszédaink vannak.

Ha csak szárazföldi erőket vizsgáljuk akkor egy olyan nehézdandár amiben Leopard 2A7,PzH-2000 és PUMA IFV van a környékünkön bárkit képes megállítani az ukránokat leszámítva,de őket annyian vannak,hogy azt nem ntudjuk kompenzálni semmivel(bár ahogy szerepeltek az alapján ebben sem vagyok biztos).
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 753
113
Jobb lesz, több nem biztos. Inkább költeném azt a pénzt a lövészek harcjáműveire legyen az APC vagy IFV. Vagy még tüzérségre.
Természetesen ez is benne van, azt már a szakiknak kell eldönteni miből milyen arányban kell...ha lenne helyette akár puma, vagy amit veszünk az sem baj, csak az adott feladatott meg lehessen oldani. Bár annyira az ért mégis rigolyás vagyok hogy én elraknám jó sok zsírba ezeket a régi vasakat így is. Persze ez már vitatható.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz and tomcat1

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az ellenséget majd megkéred,hogy ezekkel a harckocsikkal ne induljon meg szemtől szemben?Ezen kívül ma már a gyalogság kezében vannak olyan páncéltörő eszközök amikkel ezeket a fos modernizált M1-eket szarrá lehet lőni!És itt nem a méregdrága ATGM-ekre kell sorolni elég csak a Panzerfaust 3-ra vagy az Carl Gustafra vagy az RPG-29-re gondolni de még a marha régi RPG-7VR is szétkapja szemből!Igen mind tandem kumulatív és mindnek elég nagy a páncélátütése ahhoz,hogy szemből is átlőjét az M1 torony homlokpáncélját.
Vagy nem.Mert egy grillrács már véd tőlük.Éshát a felderités minek van?Talán azért,hogy felderitse,merre,milyen csapatokkal,milyen felszereltségel kolbászol az ellen.
Vagy amit drágább fenntartani mint az újat épp a kora és a helyzetünk miatt esetleg valami költséghatékony újabbra cserélni ?
Ez viszont szempont.Csak azt érdemes korszerűsiteni,amit megéri.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 753
113
Ha csak szárazföldi erőket vizsgáljuk akkor egy olyan nehézdandár amiben Leopard 2A7,PzH-2000 és PUMA IFV van a környékünkön bárkit képes megállítani az ukránokat leszámítva,de őket annyian vannak,hogy azt nem ntudjuk kompenzálni semmivel(bár ahogy szerepeltek az alapján ebben sem vagyok biztos).
Akár a románokat is, akkora határszakaszon? Vagy a szerbeket?(bár azt sem tudom ök nagyjából mivel rendelkeznek. Gondolom legutóbb azért rendesen lenullázták öket)
Az ukránoknál talán a kis határszakasz előnyünkre válna (ha nem szélesítenék ki)
Minden esetre én lehet nem lennék ennyire pozitiv, de én nem is látom át a rendszert annyira.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Vagy nem.Mert egy grillrács már véd tőlük.Éshát a felderités minek van?Talán azért,hogy felderitse,merre,milyen csapatokkal,milyen felszereltségel kolbászol az ellen.

Ez viszont szempont.Csak azt érdemes korszerűsiteni,amit megéri.

Felgrillezed és utána úgy megnő a mérete,hogy alig mész el vele valahol.Adj hozzá nyugodtan minimum 1 métert szélességbe meg hosszába...Nem véletlen nem nagyon alkalmazzák harckocsikon utólag.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Akár a románokat is, akkora határszakaszon? Vagy a szerbeket?(bár azt sem tudom ök nagyjából mivel rendelkeznek. Gondolom legutóbb azért rendesen lenullázták öket)
Az ukránoknál talán a kis határszakasz előnyünkre válna (ha nem szélesítenék ki)
Minden esetre én lehet nem lennék ennyire pozitiv, de én nem is látom át a rendszert annyira.

Nem tudnak a teljes határszakaszon támadni mert nincs annyi eszközük!