A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
Vucic Szerb.m.elnök - megcáfolva a TASS által közzétett hírt - azt állítja hogy bár szeretnének, de Szerbia egyenlőre (!!) nem vásárol S400-ast mert mint mondja, nem tudnák kifizetni. (mondjuk a TASS híre is arról szolt hogy az üzlet fedezete egy hosszú lejáratú Orosz kölxsön lenne)
A Pancir beszerzést viszont megerősítette.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
A szerbek visszamondták az s400-at állítólag.
Nem lepődnék meg ha a druszáink az oroszoktol kapnának egy kicsit (nagyon) feltunningolt S-300 as rendszert. Kedvezményes baráti árron. S-300 as réggi belaruszoktol szerzet rendszerük van már elméletileg.
Szerintem itt nem az a kérdés hogy nem lesz S-400 as rendszerük. Hanem az hogy a régebbi S-300 as rendszerüket mikor fogják felmodernizálni il hány üteget fognak még kapni a "baráti" testvértől.
Igaz hogy levedlet orosz (szovjet) technikákat kaptak eddig, de azokat nem lerongyolt állapotban hanem mindent felújítva, modernizálva. Ezzel is "támogatva" a szerb hadiipart és hadsereget. Ráadásul ügyelve arra hogy ne húzzák ki vele a gyúfát a térség nato országainál. Mindig csak csepegtetve. Továbbá abban is biztosak lehetünk hogy ha bármi történne a balkánon főleg szerbia déli határain szinte biztos hogy abban a pillanatban megjelenének az orosz "tanácsadok" komolyabb technikai támogatással. Ami lehet hogy a "semmiből" fog feltűnni.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Vucic Szerb.m.elnök - megcáfolva a TASS által közzétett hírt - azt állítja hogy bár szeretnének, de Szerbia egyenlőre (!!) nem vásárol S400-ast mert mint mondja, nem tudnák kifizetni. (mondjuk a TASS híre is arról szolt hogy az üzlet fedezete egy hosszú lejáratú Orosz kölxsön lenne)
A Pancir beszerzést viszont megerősítette.
Légy nyugodt fognak ők kapni S-300(400) rendszert. Csak ép eljátszák az aktuális politikai szinházat. Pl egy felújított modernizált "S-300" as személyébben.
 
M

molnibalage

Guest
Nem lepődnék meg ha a druszáink az oroszoktol kapnának egy kicsit (nagyon) feltunningolt S-300 as rendszert. Kedvezményes baráti árron. S-300 as réggi belaruszoktol szerzet rendszerük van már elméletileg.
Én nem tudok semmiféle szerb Sz-300-ról.

Szerintem itt nem az a kérdés hogy nem lesz S-400 as rendszerük. Hanem az hogy a régebbi S-300 as rendszerüket mikor fogják felmodernizálni il hány üteget fognak még kapni a "baráti" testvértől.
Továbbra sem értem a "régebbit". Semmiféle szerb Sz-300 nincs. PMU1-est akartak az 1999-es AF előtt szerezni, de a magyar határról visszafordították a szerelvényt emlékeim szerint. A légvédelem meg nem olyan, mint "tuningolsz". Főleg úgy, hogy Belarusszia soha nem gyártotta azt tudtommal.

Az oroszok éppen most vonják ki az Sz-300PSz-t és senkinek nem adták tovább sehogy, a te szavaiddal élve "tuningolva" sem. Minden hype ellenére az Sz-300 korábbi változatai még nagyon sokáig fognak szolgálni a jelek szerint, a PM1 és PM2.

Az egész kommented egy nagy merő homály.
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Nem lepődnék meg ha a druszáink az oroszoktol kapnának egy kicsit (nagyon) feltunningolt S-300 as rendszert. Kedvezményes baráti árron. S-300 as réggi belaruszoktol szerzet rendszerük van már elméletileg.
Szerintem itt nem az a kérdés hogy nem lesz S-400 as rendszerük. Hanem az hogy a régebbi S-300 as rendszerüket mikor fogják felmodernizálni il hány üteget fognak még kapni a "baráti" testvértől.
Igaz hogy levedlet orosz (szovjet) technikákat kaptak eddig, de azokat nem lerongyolt állapotban hanem mindent felújítva, modernizálva. Ezzel is "támogatva" a szerb hadiipart és hadsereget. Ráadásul ügyelve arra hogy ne húzzák ki vele a gyúfát a térség nato országainál. Mindig csak csepegtetve. Továbbá abban is biztosak lehetünk hogy ha bármi történne a balkánon főleg szerbia déli határain szinte biztos hogy abban a pillanatban megjelenének az orosz "tanácsadok" komolyabb technikai támogatással. Ami lehet hogy a "semmiből" fog feltűnni.
Kinek a druszái a vadrácok?
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem lepődnék meg ha a druszáink az oroszoktol kapnának egy kicsit (nagyon) feltunningolt S-300 as rendszert. Kedvezményes baráti árron.
Én úgy látom hogy az Oroszok szeretnék ha lenne a Balkánon egy ilyen rendszer, a Szerbek is szeretnék, csak ők félnek a következményektől.
Szerintem mivel mind a két fél szeretné a dolgot, meg fogják találni a megfelelő konstrukciót. Pl.: a Szerbek majd csak "bérlik" az S400-ast, vagy - ahogy a TASS hír is utal rá - sűrűbben fognak a mostanihoz hasonló "hadgyakorlatokat" tartani és emiatt Szerbiába települni az Oroszok (és két hadgyakorlat között, hogy ne kelljen ide-oda reptetni az eszközöket, azok majd Szerbiában maradnak)
Mindenesetre szintén a TASS hír megjegyzi hogy Szerb tisztek már Oroszországban tanulják az S400 rendszer kezelését...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Én nem tudok semmiféle szerb Sz-300-ról.


Továbbra sem értem a "régebbit". Semmiféle szerb Sz-300 nincs. PMU1-est akartak az 1999-es AF előtt szerezni, de a magyar határról visszafordították a szerelvényt emlékeim szerint. A légvédelem meg nem olyan, mint "tuningolsz". Főleg úgy, hogy Belarusszia soha nem gyártotta azt tudtommal.

Az oroszok éppen most vonják ki az Sz-300PSz-t és senkinek nem adták tovább sehogy, a te szavaiddal élve "tuningolva" sem. Minden hype ellenére az Sz-300 korábbi változatai még nagyon sokáig fognak szolgálni a jelek szerint, a PM1 és PM2.

Az egész kommented egy nagy merő homály.
Nézd itt nem a technikát il szinvonalat kell nézni, hanem a szándékot.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 394
113
Igen, olvasta. Én csak tételesen válaszoltam arra a leszólásodra, hogy a RM önmagában nem képes semmire jóformán. Ha meg tudtad, hogy nem igaz, amit írsz, akkor miért vetted elő érvként a Puma mellett? A katonák döntsenek, ne a szimpátiád.

Inkább most válaszoltál volna tételesen...
Amúgy nem értem mit, írtál ide. Ki mondta, hogy nem tulajdonos a PSM-ben az RM? Mi van?
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
32-ről még meggyőzhető vagyok.
3x6 lövész, 3x3 személyzet, PC, géppuskás+1, medic, DMR. Ezt rakják most az oroszok 30 helyre. Optimális esetben ez minimum 32 ember lenne.
Elengednék a géppuskást meg a segédjét. 2008 ban úgyis visszarakták a rajokba a PKM-et. A toronyból lejönne a PC meg a SL és a helyükre beülne 2 gépparancsnok.
Így az első gépben lenne DMR, 6 lövész, 3 személyzet. Kiszáll 7 ember.
Második gépben PC, 6 lövész, 3 személyzet . Kiszáll 7 fő.
Harmadik gépben medic, 6 lövész, 3 személyzet amiből a gépparancsnok a PC helyettese. Kiszáll 7 fő.
Így kellene 30 ember, annyi befér, kiszáll 21.
Így buktak egy géppuskát meg két embert, de nyertek + 2 teljes értékű gépet. Szerintem ez egy jó deal.

Ezzel szemben most
első gép 10 fő, kiszáll 7 marad a teljes személyzet.
második gép 10 fő, kiszáll 8 marad a sofőr meg a gépparancsnokká változó irányzó.
harmadik gép 10 fő, kiszáll 8 marad a sofőr meg a gépparancsnokká változó irányzó.
Én ebben nem látom az értelmet. A szakasz 3 legkomolyabb fegyveréből kettőnek kinyomjuk a fél szemét.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 394
113
Ez nem játék. Elkölteni majd egy milliárdot 100 kicsi és relatíve könnyű fegyverzetű IFV-re? Közel 2 milliárdot 200-ra? Ebben a képesség és darab számban hány zászlóaljra lenne az elég? Mennyit kéne venni hogy elég legyen? Akár csak egy nehéz dandárnak?
Javasolnám hogy keress tovább - már amennyiben érdekel a magyar haderő hadrafoghatóságának tényleges fokozása. Mert a technika pénzbe kerül, a hadsereg létszámát pedig bővíteni szeretnék. (és még akkor sem lesz nagy)

Javasolnám hogy nézz már utána az ár /értékarány kifejezésnek. Meg a hadsereg és a Z2026 költségvetésének. Legalább.
Ott vannak még a franciák, meg az olaszok is..Nekik is lehet " udvarolni.


Ha már Pumát venne az állam, akkor legalább baromi jó legyen az ellentételezés. És ne 10 év múlva érkezzenek meg- miután a német hadsereg igényeit kielégítették.

Ha drágállod a Pumát, (meg szar is), akkor keress új érveket a Lynx-hez, mert már sokkal jobbnak kellene lenni (tudod, az ár/érték arány miatt) ettől:

https://www.defenseworld.net/news/2...ralia___s_LAND400_Contest_Trials#.XcG4tiWnzZE

A titokban fejlesztett szuper Lynx 10 m EUR/db !

Amúgy meg a német igény (10x leírtuk, de neked külön) 2020 nyarán "kielégül"....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 327
76 966
113
32-ről még meggyőzhető vagyok.
3x6 lövész, 3x3 személyzet, PC, géppuskás+1, medic, DMR. Ezt rakják most az oroszok 30 helyre. Optimális esetben ez minimum 32 ember lenne.
Elengednék a géppuskást meg a segédjét. 2008 ban úgyis visszarakták a rajokba a PKM-et. A toronyból lejönne a PC meg a SL és a helyükre beülne 2 gépparancsnok.
Így az első gépben lenne DMR, 6 lövész, 3 személyzet. Kiszáll 7 ember.
Második gépben PC, 6 lövész, 3 személyzet . Kiszáll 7 fő.
Harmadik gépben medic, 6 lövész, 3 személyzet amiből a gépparancsnok a PC helyettese. Kiszáll 7 fő.
Így kellene 30 ember, annyi befér, kiszáll 21.
Így buktak egy géppuskát meg két embert, de nyertek + 2 teljes értékű gépet. Szerintem ez egy jó deal.

Ezzel szemben most
első gép 10 fő, kiszáll 7 marad a teljes személyzet.
második gép 10 fő, kiszáll 8 marad a sofőr meg a gépparancsnokká változó irányzó.
harmadik gép 10 fő, kiszáll 8 marad a sofőr meg a gépparancsnokká változó irányzó.
Én ebben nem látom az értelmet. A szakasz 3 legkomolyabb fegyveréből kettőnek kinyomjuk a fél szemét.

A toronyból nem száll ki senki.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 161
10 900
113
Ez egyébként befolyásolhatja az esetleges F-35 beszerzést? Úgy értem hogy törököknél is az a bajuk az amerikaiaknak hogy a a gépük túl közel lenne az S-400-hoz. Mi gátolná a szerbeket - pl. orosz kérésre - hogy odatelepítsék 20km-re a határ mellé és így közel lenne a magyar F-35-höz is.

Ha nem szabad vele légvédelem közelébe menni, akkor minek van egyáltalán?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Azért ez határozottan jó hír... Mert ha vettek volna akkor a mai Mo. légvédelme meg is lett volna oldva.
miért is? nem értem a dolgot
A titokban fejlesztett szuper Lynx 10 m EUR/db !
a Puma mennyi is?
Amúgy meg a német igény (10x leírtuk, de neked külön) 2020 nyarán "kielégül"....
nem most hívták le a következő 100 darabot pár hónapja? annyit legyártanának Pumából?
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Én meg amondó vagyok, hogy jó lenne ha szétszakad ruhám akkor kaphatnék másikat.
Első a technika, úgy tűnik.
Én úgy látom hogy az Oroszok szeretnék ha lenne a Balkánon egy ilyen rendszer, a Szerbek is szeretnék, csak ők félnek a következményektől.
Szerintem mivel mind a két fél szeretné a dolgot, meg fogják találni a megfelelő konstrukciót. Pl.: a Szerbek majd csak "bérlik" az S400-ast, vagy - ahogy a TASS hír is utal rá - sűrűbben fognak a mostanihoz hasonló "hadgyakorlatokat" tartani és emiatt Szerbiába települni az Oroszok (és két hadgyakorlat között, hogy ne kelljen ide-oda reptetni az eszközöket, azok majd Szerbiában maradnak)
Mindenesetre szintén a TASS hír megjegyzi hogy Szerb tisztek már Oroszországban tanulják az S400 rendszer kezelését...
Ideje lenne ráfeküdni az EW-re és a mélységi csapásmérési képességre, levegőből és földről egyaránt.