A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Bocs, de egyáltalan nem így van. Amit írtál, az mind tévedés, valótlanság. Akkor is ha sok helyen sulykoljak a butaságot. Jó lenne hinni a mesékben, de a gazdaság torvenyszerusegeit nem lehet átírni. Venezuelaban megpróbálták.

1 konkrétumot nem írtál, és inkább az mutatja, hogy te szeretnéd átírni a törvényszerűségeket, és egysíkúan állítasz be egy komplex témakört.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 395
113
És szerinted a beérkezett alapanyag, vagy félkész terméknek az itteni üzemben nincs hozzáadott értéke? Plusz forintot még mindig az MNB nyomtat, eurót viszont nem. És ha úgy adja ki a helyzet, nem csak leértékelni tudunk hanem felfelé is működik. 2008 válság kis híján padlóra vágott minket, pont a saját deviza miatt kerültük el a csődöt. Bajnai meg ugye felvett 25milliárd dollárt. És még most is 15-20% körül van deviza államadósság, bár csökkenő pályán. (Na meg Eu támogatás euróban jön, ami egy 7 éves leértékelési ciklusban nem mindegy hogy mennyit ér. (ha megfigyeled a ciklus végén hívtuk le a nagy részét, ami így 6-8%-al többet ért, mert az árnövekedés csak késve követi az árfolyamnövekedést, belföldi termékek esetében )

(így pl a 10%-os visszafizetés (nemrégiben más okból kapott bűntetés) majdnem teljes összegét kompenzálta az árfolyamváltozás.
Igazad van:
1. Hozzáadott erteke az importnak nincs, bármily meglepő...
2. Továbbra sem értem miert jo, ha az aktualis felelőtlen politika elinflalhatja a béred.
3. Nem a saját deviza miatt, hanem az IMF hitel miatt tűnt úgy, hogy nem mentünk csődbe. Amit 260-290 és árfolyamon felvettük es 300 felett visszacsengettunk. Fizettel vissza hitelt magasabb árfolyamon, mint ahogy felvettél? Svajcifrank rémlik? Ugye milyen jó ez? Tudom, népszerű elmélet a populizmus, érdemes kicsit ezekben tájékozódni.....
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 704
6 486
113
Azért volt pár és sokkal jelentősebb volumenben! Legjelentősebb katonai beszerzések a rendszerváltás óta:
1993: 24db L-39ZO kiképző repülőgép Németországból
1993: 28db Mig-29 vadászgép Oroszországból.
1995: 555db BTR-80 pszh Oroszországból
1996: 100db használt T-72 harckocsi Belorussziából
2001-2003: 14db Gripen vadászgép Svédországból
ezekből csak a 96 utáni dolgok a normális beszerzések , a többit azt kaptuk államadósság fejébe
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Bocs, de egyáltalan nem így van. Amit írtál, az mind tévedés, valótlanság. Akkor is ha sok helyen sulykoljak a butaságot. Jó lenne hinni a mesékben, de a gazdaság torvenyszerusegeit nem lehet átírni. Venezuelaban megpróbálták.

Nekem inkább tűnik úgy, hogy a filozófia és a spekulációk feketemágiája, mint egzakt tudomány, de lehet, hogy ez a Corvinus hibája...
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Igazad van:
1. Hozzáadott erteke az importnak nincs, bármily meglepő...
2. Továbbra sem értem miert jo, ha az aktualis felelőtlen politika elinflalhatja a béred.
3. Nem a saját deviza miatt, hanem az IMF hitel miatt tűnt úgy, hogy nem mentünk csődbe. Amit 260-290 és árfolyamon felvettük es 300 felett visszacsengettunk. Fizettel vissza hitelt magasabb árfolyamon, mint ahogy felvettél? Svajcifrank rémlik? Ugye milyen jó ez? Tudom, népszerű elmélet a populizmus, érdemes kicsit ezekben tájékozódni.....

1. ebben a pontban ferdítesz, mert én ezt írtam csak röviden: import x-euró hozáadsz y-euró értéket és exportálod x+y+z áron.
2. jobb ha itthoni helyzethez igazodva inflálják vagy sem a béred, és nem azért mert neked mondjuk hiába megy jól de a németnek vagy franciáknak nem megy jól. Tudod itt játszik a függőség foka. Mert egy euróval még a mostani eléggé kiszolgáltatott helyzetünknél is sokkalta jobban függnénk a német ipartól és politikától. Ez nem jó nekünk akárhogy bizonygatod.
3. mindkettőnek volt része, megint csak egy oldalról egy síkban közelíted meg a történetet. Az IMF hitel azonnal segített, de nem húzott ki a csávából minket, utána inflálták meg a forintot, mert nem egyszerre hívták le, hanem részletekbe, ha visszakeresed pont 1-1 nagyobb előidézett árfolyamesés után.
A visszafizetés meg tényleg el lett baszva, de az már egy másik politikai döntés hozománya. (Ha nem törlesztettünk volna előre akkor szarabbul járunk, mert reformokat kellett volna végrehajtani, így meg megúsztuk, hogy belepofázzanak minden gazdaságpolitikai döntésünkbe)

Ha meg gazdasági szakértőnek tartod magad, van egy súlyos hiányosságod, ami a figyelmes olvasás hiánya. De ne aggódj sokan elkövették ezt a hibát, pl. akik felszínes elolvasás után beleugrottak a devizahitelekbe, de ezt szerencsére könnyű orvosolni némi odafigyeléssel ;) Sok szerencsét kívánok a továbbiakban.
 
Last edited:

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 395
113
1. ebben a pontban ferdítesz, mert én ezt írtam csak röviden: import x-euró hozáadsz y-euró értéket és exportálod x+y+z áron.
2. jobb ha itthoni helyzethez igazodva inflálják vagy sem a béred, és nem azért mert neked mondjuk hiába megy jól de a németnek vagy franciáknak nem megy jól. Tudod itt játszik a függőség foka. Mert egy euróval még a mostani eléggé kiszolgáltatott helyzetünknél is sokkalta jobban függnénk a német ipartól és politikától. Ez nem jó nekünk akárhogy bizonygatod.
3. mindkettőnek volt része, megint csak egy oldalról egy síkban közelíted meg a történetet. Az IMF hitel azonnal segített, de nem húzott ki a csávából minket, utána inflálták meg a forintot, mert nem egyszerre hívták le, hanem részletekbe, ha visszakeresed pont 1-1 nagyobb előidézett árfolyamesés után.
A visszafizetés meg tényleg el lett baszva, de az már egy másik politikai döntés hozománya. (Ha nem törlesztettünk volna előre akkor szarabbul járunk, mert reformokat kellett volna végrehajtani, így meg megúsztuk, hogy belepofázzanak minden gazdaságpolitikai döntésünkbe)
1. Te ferdítesz, ezt mondtad: "És szerinted a beérkezett alapanyag, vagy félkész terméknek az itteni üzemben nincs hozzáadott értéke?" Ha import akkor nincs, a nagy része import. A hozzáadott érték a hazai munkaerőköltség, az a te fizetésed, amit el akarsz infláltani a 2-es pontban.
2. Nem jobb, ezt te is tudod. Senkinek nincs erkölcsi alapja megrövidíteni a dolgozó embert (nem vagyok baloldali!). A rossz politikusok egyértelműen azért emelnek fizetést, mert azt elinflálva átvernek a választásokon, hogy kaptál 30 meg 50 %-ot...Milyen faszák vagyunk. Nem, aljasak. Nincs itthoni helyzet, még a "cocializmusban is begyűrüztek a kőolajárak", a mai világban már egy nagy piac van, amit az adók és a szállítás költsége torzíthat, meg a helyi (időleges) hiány, más nemigen (áruk vonatkozásában). Lehet ezt szidni, meg lehet próbálni tagadni, de felesleges.
3. Te nézed egysíkúan, szeretnél csodát látni és hiszel benne, pedig már számtalanszor átvertek, minden párt színében, ebben is átfognak. Én is szeretnék hinni, de már öreg vagyok, és nem bízom a politikusokban, sem a napfényevőkben, vizeletivókban ....... Az IMF hitel azért kellet, hogy a magánbefektetők pénzét vissza lehessen adni (közpénzből) ha bedől a mutatvány. A görög mentőakció ugyanez. Az IMF és a Valutaalap azért lett létrehozva (a mi pénzünkből is), hogy a magánbefektetőket pénzét ki lehessen szedni a becsődölt országokból .....Ja szerintem is szemét dolog, de ezt is elfelejtik elmagyarázni a politikusok.
A 270-en felvett devizaadósság visszafizetése 330-on forint kötvényből nagyon szomorú, egy Kósányi (1300 Mrd FT) pénzünk lehet, hogy ráment. Az egy fél Zrínyi! A legtöbb országban a legsúlyosabb büntetést vonná maga után, de hát ahol sok a vizeletivó ott ezt is meg lehet csinálni.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 137
113
1. Te ferdítesz, ezt mondtad: "És szerinted a beérkezett alapanyag, vagy félkész terméknek az itteni üzemben nincs hozzáadott értéke?" Ha import akkor nincs, a nagy része import. A hozzáadott érték a hazai munkaerőköltség, az a te fizetésed, amit el akarsz infláltani a 2-es pontban.
2. Nem jobb, ezt te is tudod. Senkinek nincs erkölcsi alapja megrövidíteni a dolgozó embert (nem vagyok baloldali!). A rossz politikusok egyértelműen azért emelnek fizetést, mert azt elinflálva átvernek a választásokon, hogy kaptál 30 meg 50 %-ot...Milyen faszák vagyunk. Nem, aljasak. Nincs itthoni helyzet, még a "cocializmusban is begyűrüztek a kőolajárak", a mai világban már egy nagy piac van, amit az adók és a szállítás költsége torzíthat, meg a helyi (időleges) hiány, más nemigen (áruk vonatkozásában). Lehet ezt szidni, meg lehet próbálni tagadni, de felesleges.
3. Te nézed egysíkúan, szeretnél csodát látni és hiszel benne, pedig már számtalanszor átvertek, minden párt színében, ebben is átfognak. Én is szeretnék hinni, de már öreg vagyok, és nem bízom a politikusokban, sem a napfényevőkben, vizeletivókban ....... Az IMF hitel azért kellet, hogy a magánbefektetők pénzét vissza lehessen adni (közpénzből) ha bedől a mutatvány. A görög mentőakció ugyanez. Az IMF és a Valutaalap azért lett létrehozva (a mi pénzünkből is), hogy a magánbefektetőket pénzét ki lehessen szedni a becsődölt országokból .....Ja szerintem is szemét dolog, de ezt is elfelejtik elmagyarázni a politikusok.
A 270-en felvett devizaadósság visszafizetése 330-on forint kötvényből nagyon szomorú, egy Kósányi (1300 Mrd FT) pénzünk lehet, hogy ráment. Az egy fél Zrínyi! A legtöbb országban a legsúlyosabb büntetést vonná maga után, de hát ahol sok a vizeletivó ott ezt is meg lehet csinálni.
Vonná a faszt, ezt csinálják az összes nyugati piacgazdaságban is, vagy durvábban. Hasonló mocsokság az amerikai folyamatosan fúvódó ingatlanhitel buborék....
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A 270-en felvett devizaadósság visszafizetése 330-on forint kötvényből nagyon szomorú, egy Kósányi (1300 Mrd FT) pénzünk lehet, hogy ráment. Az egy fél Zrínyi! A legtöbb országban a legsúlyosabb büntetést vonná maga után, de hát ahol sok a vizeletivó ott ezt is meg lehet csinálni.
Én nem emlékszem olyan esetre amikor bárkit korbáccsal kényszerítettek volna a "gonosz bankok" hogy külföldi devizában vegye fel az aktuális lakás vagy autó hitelét...

Az Euro bevezetéshez meg csak ennyit...
https://444.hu/2017/11/04/dobozi-istvan-az-eurot-nemetorszagnak-talaltak-ki
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
1. Te ferdítesz, ezt mondtad: "És szerinted a beérkezett alapanyag, vagy félkész terméknek az itteni üzemben nincs hozzáadott értéke?" Ha import akkor nincs, a nagy része import. A hozzáadott érték a hazai munkaerőköltség, az a te fizetésed, amit el akarsz infláltani a 2-es pontban.
2. Nem jobb, ezt te is tudod. Senkinek nincs erkölcsi alapja megrövidíteni a dolgozó embert (nem vagyok baloldali!). A rossz politikusok egyértelműen azért emelnek fizetést, mert azt elinflálva átvernek a választásokon, hogy kaptál 30 meg 50 %-ot...Milyen faszák vagyunk. Nem, aljasak. Nincs itthoni helyzet, még a "cocializmusban is begyűrüztek a kőolajárak", a mai világban már egy nagy piac van, amit az adók és a szállítás költsége torzíthat, meg a helyi (időleges) hiány, más nemigen (áruk vonatkozásában). Lehet ezt szidni, meg lehet próbálni tagadni, de felesleges.
3. Te nézed egysíkúan, szeretnél csodát látni és hiszel benne, pedig már számtalanszor átvertek, minden párt színében, ebben is átfognak. Én is szeretnék hinni, de már öreg vagyok, és nem bízom a politikusokban, sem a napfényevőkben, vizeletivókban ....... Az IMF hitel azért kellet, hogy a magánbefektetők pénzét vissza lehessen adni (közpénzből) ha bedől a mutatvány. A görög mentőakció ugyanez. Az IMF és a Valutaalap azért lett létrehozva (a mi pénzünkből is), hogy a magánbefektetőket pénzét ki lehessen szedni a becsődölt országokból .....Ja szerintem is szemét dolog, de ezt is elfelejtik elmagyarázni a politikusok.
A 270-en felvett devizaadósság visszafizetése 330-on forint kötvényből nagyon szomorú, egy Kósányi (1300 Mrd FT) pénzünk lehet, hogy ráment. Az egy fél Zrínyi! A legtöbb országban a legsúlyosabb büntetést vonná maga után, de hát ahol sok a vizeletivó ott ezt is meg lehet csinálni.

Nem vertek át, mert tudom mi az az életszínvonal, és %-okkal dobálózás. Pont ezért sosem volt deviza-hitelem.
Kár veled vitázni, mert nagyon hiszel a piac önszabályozásában ami megbukott és ez az egész világon tény!.
Mind az abszolút szocializmus, mind az abszolút kapitalizmus járhatatlan. Míg az előbbi lemaradást és hanyatlást hoz, az utóbbi egy szűk rétegnek termel, (pénz vonza a pénzt) és ezáltal a végeredmény minden 1 valakié lesz a többieknek semmijük sem lesz. Végeredményben ez is hanyatláshoz vezet, hisz amikor nincs mit vesztenie a tömegeknek nem akarnak majd termelni sem.
Te az abszolút kapitalizmusban hiszel ez már teljesen lejött, de az az út sem visz sehová fékek és ellensúlyok nélkül. Te meg pont ezeket szeretnéd elvágni.
Az egyensúlyra kell törekedni nem a szélsőségekre. Amíg ezt nem érted meg addig felesleges a további szócséplés.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 395
113
Nem vertek át, mert tudom mi az az életszínvonal, és %-okkal dobálózás. Pont ezért sosem volt deviza-hitelem.
Kár veled vitázni, mert nagyon hiszel a piac önszabályozásában ami megbukott és ez az egész világon tény!.
Mind az abszolút szocializmus, mind az abszolút kapitalizmus járhatatlan. Míg az előbbi lemaradást és hanyatlást hoz, az utóbbi egy szűk rétegnek termel, (pénz vonza a pénzt) és ezáltal a végeredmény minden 1 valakié lesz a többieknek semmijük sem lesz. Végeredményben ez is hanyatláshoz vezet, hisz amikor nincs mit vesztenie a tömegeknek nem akarnak majd termelni sem.
Te az abszolút kapitalizmusban hiszel ez már teljesen lejött, de az az út sem visz sehová fékek és ellensúlyok nélkül. Te meg pont ezeket szeretnéd elvágni.
Az egyensúlyra kell törekedni nem a szélsőségekre. Amíg ezt nem érted meg addig felesleges a további szócséplés.
Nagyon félreismersz, nem hiszek a - nevezzük így - abszolút liberalizált piacokban. Tudom mit akarsz mondani, de messze nem. Igen, kell a kontroll, mert a kapitalizmus erkölcstelen, a szocializmus még jobban, kell az emberi érzés a pénzügyek szabályozásában. Hiszek a szolidaritásban is, de csak a valóban elesetteket segíteném, a léhűtőket nem, de a vélemény olyan mint a segg, mindenkinek van. A versenyhelyzet viszont a Darwinizmus mintájára elősegíti a fejlődést, verseny nélkül te sem ülhetnél korszerű autókban, nem jutottunk volna el a világűrbe, és más fogalmaink lennének a minőségről, biztonságról is.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 133
73 671
113
Csak hogy visszatérjünk végre a haditechnikához...

A spanyolországi Sevilla-ban mi van még a két Airbus gyáron (C295 és A400M) kívül, ami katonai szempontból érdekes lehet? ASCOD gyár? A spanyol hadsereg ASCOD-os alakulata? Vagy van ott valamilyen NATO központ? Vagy csak simán jó ott telelni ilyenkor? :rolleyes:
Tibi bácsi meg átugrott Dél-Koreába is körülnézni, ha már arra jár? Vagy külgazdaságis ember is ment velük? :oops:
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 395
113
Csak hogy visszatérjünk végre a haditechnikához...

A spanyolországi Sevilla-ban mi van még a két Airbus gyáron (C295 és A400M) kívül, ami katonai szempontból érdekes lehet? ASCOD gyár? A spanyol hadsereg ASCOD-os alakulata? Vagy van ott valamilyen NATO központ? Vagy csak simán jó ott telelni ilyenkor? :rolleyes:
Tibi bácsi meg átugrott Dél-Koreába is körülnézni, ha már arra jár? Vagy külgazdaságis ember is ment velük? :oops:
Ment a Falcon?
Ha tippelnem kellene, akkor megnézzük az A4-eket. Elhozzuk a románok elöl?
Most hogy utánnanéztem, látom, hogy az EDA már létrehozta az - általam nagyon várt - fejlesztési programot.
Elvileg a spanyoloknak 108db van eredeti német A4-ből. Állítólag nagyon meg akarnak szabadulni tőlük.
Alternatívaként műszaki support járművet csinálnának belőle, de nem igazán akarnak rájuk költeni, mert a légierő most nagyon igényli a lóvét.
Az állapotuk kérdéses, de az EDA programmal modernizálva úgy is mindegy lenne.
A hírek szerint 6-7M EUR lenne a program. De ami a szép: a spanyolok állítólag csak valami 16-17M EUR-t fizettek értük annak idején. :eek::)
Ennek fényében szerintem lazán ki lehetne hozni még 40-44db-ot (kiegészítendő az érkező 12-őt) kb. 300M EUR-ból. Ha újat kellene venni, akkor az minimum a duplája lesz.
Meg is lenne oldva mindkét dandár fire supportja.
A könnyűtankos opció sem nagyon jönne ki olcsóbban. És azért a Leo A7 csak nem egy light tank szint! ;)
Arról nem is beszélve, hogy a németekhez hasonlóan nem lenne szükség az IFV alapú support járművekre, mert mindent meg lehetne oldani Leo2 alapúakkal.

....messzire kalandoztam! :oops::D:D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 395
113
Csak hogy visszatérjünk végre a haditechnikához...

A spanyolországi Sevilla-ban mi van még a két Airbus gyáron (C295 és A400M) kívül, ami katonai szempontból érdekes lehet? ASCOD gyár? A spanyol hadsereg ASCOD-os alakulata? Vagy van ott valamilyen NATO központ? Vagy csak simán jó ott telelni ilyenkor? :rolleyes:
Tibi bácsi meg átugrott Dél-Koreába is körülnézni, ha már arra jár? Vagy külgazdaságis ember is ment velük? :oops:
Vaaagy! :rolleyes:
Megnézzük a sevillai Airbus gyár betonján árválkodó két németek által át nem vett A400M-et és bargain price-ban ráalkudunk.
Megnyúlna itt pár ember arca! Az biztos. :p:D:D:D
Majd a Luftwaffe keresztet letakarjuk. Ebben mostanában elég jók vagyunk/leszünk.
A BW-vel megtaktikáztuk.... ;):D:D
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 395
113
Ment a Falcon?
Ha tippelnem kellene, akkor megnézzük az A4-eket. Elhozzuk a románok elöl?
Most hogy utánnanéztem, látom, hogy az EDA már létrehozta az - általam nagyon várt - fejlesztési programot.
Elvileg a spanyoloknak 108db van eredeti német A4-ből. Állítólag nagyon meg akarnak szabadulni tőlük.
Alternatívaként műszaki support járművet csinálnának belőle, de nem igazán akarnak rájuk költeni, mert a légierő most nagyon igényli a lóvét.
Az állapotuk kérdéses, de az EDA programmal modernizálva úgy is mindegy lenne.
A hírek szerint 6-7M EUR lenne a program. De ami a szép: a spanyolok állítólag csak valami 16-17M EUR-t fizettek értük annak idején. :eek::)
Ennek fényében szerintem lazán ki lehetne hozni még 40-44db-ot (kiegészítendő az érkező 12-őt) kb. 300M EUR-ból. Ha újat kellene venni, akkor az minimum a duplája lesz.
Meg is lenne oldva mindkét dandár fire supportja.
A könnyűtankos opció sem nagyon jönne ki olcsóbban. És azért a Leo A7 csak nem egy light tank szint! ;)
Arról nem is beszélve, hogy a németekhez hasonlóan nem lenne szükség az IFV alapú support járművekre, mert mindent meg lehetne oldani Leo2 alapúakkal.

....messzire kalandoztam! :oops::D:D
Állítólag nagyon rossz állapotban vannak, irgalmatlan pénzbe kerülne talpra állítani oket. Mégiscsak 35 éves kocsik, teljesen újjá kellene építeni őket. Talán A7V-re, de nagyon kikoltekeznenk, 2040 -ig. Lehet, hogy 2A7 utorendelessel jobban járnánk, 32-36 db segítené a kívánt veghelyzet elereset.