Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Ezek szerint Magyarország alapból el tudna tartani 4x1200 MW atomerőművi teljesítményt is! Gyorsan építeni kellene az új atomerőművet, úgy értem Paks 2 után egy újat, mert, bár "lassant" akartam írni, de nincs időnk.
Dehogy tudna. Hányszor mutassam meg még MAVIR adatokkal, hogy rendszeresen beesik a mélyvölgy igény 4GW alá és néha alig 3,3 GW a fogyasztás? Mivel az erőművek 40% alatt alig tudnak szabályozni vagy sehogy + import ezért még a 2,4 GW alaperőműnél is, ha az összes szabályzó 40% táján van az mát 3GW körüli termelés.

Paks 1-gyel is lehetne nagyon, nagyon muszáj esetén visszaterhelni, de NEM ERRE TALÁLTÁK KI.
Paks 2 tud frekvenciakövető üzemet, de annak minden melléhatásával. Jelen állás szerint ezt nem akarják. Hogy miért annak költség okai vannak, de többet nem mondhatok, mert nem tudom, hogy menny nyilvános abból, amit én tudok.

Röviden, orbitális hülyeség. Jelenleg nem látni azt, hogy akkor Paks 1 vagy Paks 2-be rúgjak bele, mert nem lehet 4 GW zsinórkapacitást berakni a hálózatba. Arra, hogy zsiórban tud-e exportált egy ilyen elképzelt hálózat nem lehet válaszolni, mert SENKI nem látja előre a gáz árát 10+ évre.

Ezekben a fogyasztási csúcsokban még nincs benne az elektromos autózás, nem is annyira nálunk, mint inkább a németeknél, ahol energetikai összeomlást készítenek elő a politikusok és hamarosan nem biztos, hogy lesz import, vagy ha lesz is, csak horror áron, a németekkel versenyezve a forrásokért, ami akár három-négyszeres áramár-emelkedést is jelenthet tíz éven belül Magyarországon!
Fizikai képtelenség, nettó téveszme. Ma is van olyan erőmű, ami itthon alig termel vagy el sem indul, mert még mindig nem éri meg termelnie. Ezért, ha drágább lenne az áram, akkor azok elkezdenek termelni és mivel nő a kínálat, akkor csökken az ár.

Az áram ára politikai kérdés is, ezért itthon a rezsicsökkentés oltárán keresztfinanszírozás van. Ameddig tartható...
Mert olcsó most a gáz. Ha drágulni fog, akkor nincs mese vissza kell venni a 2x10%-ot vagy máshonnan elvenni. Csak a mesében van örökélet és ingyen sör és lőszer...

Nettó exportőrré kell válnunk, ha jót akarunk!
Ez nem ennyire egyszerű, semmiféle garancia nincs arra, hogy az áram eladható.

Paks 2 tervét típustervként kellene kezelni és ezzel 99 százalékban megegyező (egyedül a teperadottságok miatti alapozási munkák változtathatnak egy ilyen típusterven részleteiben) megegyező két blokkos erőművet építeni a kiválasztott helyszíneken. Ez a helyzet ebből a szempontból (világoslila az eredeti Duna menti helyszínek, sötétlila a Paks 2-őt megelőző vizsgálat eredményei):
telephely.jpg


Ebből a legjobb adottságú Tiszavasvári lett (egyből négy blokknyi helyet kellene előkészíteni, hogy majd az első kettőt évtizedek múlva pótló hármas és négyes mellé épülhessen gazdaságosan):
tiszavasv-ri.jpg
Bocs, de elmenek otthonról? A Duna vízhozamához képes lófasz a Tisza. Még egy 500 MWe-s blokkot sem bírna az el, mert amikor nyári üzem van túl meleg lenne a Tisza. A Duna esetén sem vagyok benne biztos, hogy elbírna-e több erőművet lentebb. De nem is kell, mert nincs értelme.

Ha most belehúzunk, talán egy ilyen időrendet tartani is tudnánk:

Paks 2 első blokk: 2026
Paks 2 második blokk: 2027
Tiszavasvári első blokk: 2028-29
Tiszavasvári második blokk: 2029-30
Te teljesen hülye vagy. Jelen állás szerint az is kérdéses, hogy 2030-ig egyáltalán az két új blokk elindul.
Jelen állás szerint a hazai cégek kb 5%-ot tudnak hozzáadni értékben. Ennyit tud ma a magyar ipar. És másnak nincs szabad kapacitása. Főleg nem egy adott cég egy erőművel.

Ne haragudj, de olyan baromságokat zagyválsz itt, hogy leolvadt az agyam. Ezt nem tudom szebben megfogalmazni.

Az ország középtávú célja ma az, hogy Paks 1 és 2 együttes kérdéseit megoldja és a szükséges mennyiségű gázerőmű legyen majd, ha erőltetik az a hülye sok GWe naperőművet. Jelenleg a baj az, hogy kb. senki nem akar komoly erőművi kapacitást építeni a kockázatok miatt. Az erőműpark meg öregszik...
 
  • Tetszik
Reactions: Zaphod Beeblebrox

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 133
53 723
113
Télen a legmagasabb a fogyasztás, tavasszal például nem nagyon megy 5 GW fölé a rendszer teljesítmény nappal, este meg 4 GW körül van.
A 4 db 1200 MW-os blokkot soknak érezném, de a 3 db az már ideális lenne. Azokat már csak tavasszal az esti órákban kellene vissza szabályozni, illetve erre az időpontra (tavasz+ősz) lehetne az üzemanyag rudak átrakását ütemezni.

E mellet be kellene fejezni a Tiszán a vízlépcsőt, meg el kellene gondolkodni azon, hogy a Dunán is meg kellene építeni.
A Dunába van a nagyobb kapacitás, aktuális vízhozamtól függően 0.2-0.5 GW állandó teljesítmény.

Továbbá ki kellene még építeni a téli és nyári csúcsterhelések miatt legalább 2 GW csúcsteljesítményű, modern kombinált ciklusú gázerőművet.

Szerintem ezekkel lehetne korszerű villamosenergia hálózatot fenntartani.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Dehogy tudna. Hányszor mutassam meg még MAVIR adatokkal, hogy rendszeresen beesik a mélyvölgy igény 4GW alá és néha alig 3,3 GW a fogyasztás? Mivel az erőművek 40% alatt alig tudnak szabályozni vagy sehogy + import ezért még a 2,4 GW alaperőműnél is, ha az összes szabályzó 40% táján van az mát 3GW körüli termelés.

A VER adatok szerint azon a napon 500-1000 MW között exportáltunk is.

Paks 1-gyel is lehetne nagyon, nagyon muszáj esetén visszaterhelni, de NEM ERRE TALÁLTÁK KI.
Paks 2 tud frekvenciakövető üzemet, de annak minden melléhatásával. Jelen állás szerint ezt nem akarják. Hogy miért annak költség okai vannak, de többet nem mondhatok, mert nem tudom, hogy menny nyilvános abból, amit én tudok.

Röviden, orbitális hülyeség. Jelenleg nem látni azt, hogy akkor Paks 1 vagy Paks 2-be rúgjak bele, mert nem lehet 4 GW zsinórkapacitást berakni a hálózatba. Arra, hogy zsiórban tud-e exportált egy ilyen elképzelt hálózat nem lehet válaszolni, mert SENKI nem látja előre a gáz árát 10+ évre.

Fizikai képtelenség, nettó téveszme. Ma is van olyan erőmű, ami itthon alig termel vagy el sem indul, mert még mindig nem éri meg termelnie. Ezért, ha drágább lenne az áram, akkor azok elkezdenek termelni és mivel nő a kínálat, akkor csökken az ár.

Az áram ára politikai kérdés is, ezért itthon a rezsicsökkentés oltárán keresztfinanszírozás van. Ameddig tartható...
Mert olcsó most a gáz. Ha drágulni fog, akkor nincs mese vissza kell venni a 2x10%-ot vagy máshonnan elvenni. Csak a mesében van örökélet és ingyen sör és lőszer...

4 GW-t a magyar rendszer éjjel-nappal elfogyaszt az év bármely szakában. 4-1200 MW-t simán tudnánk a magyar rendszeren működtetni. A meglévő nem nukleáris kapacitásainkból pedig nem kevés fog kiesni előbb-utóbb. Tisza szerintem már nincs újraindítható állapotban, olyan régóta áll karbantartás nélkül. A Dunai Hőerőművet battán a google alapján lebontották, ott most ha jól látom 400 MW maradt csak (igaz, az legalább felújítva) meg a kémények. Stb.

És csak az importunk egy paksnyi árammennyiség már most is!

Ez nem ennyire egyszerű, semmiféle garancia nincs arra, hogy az áram eladható.

A német energiapolitika nekem annak tűnik.

Bocs, de elmenek otthonról? A Duna vízhozamához képes lófasz a Tisza. Még egy 500 MWe-s blokkot sem bírna az el, mert amikor nyári üzem van túl meleg lenne a Tisza. A Duna esetén sem vagyok benne biztos, hogy elbírna-e több erőművet lentebb. De nem is kell, mert nincs értelme.

Ki a fene akar folyóvízzel hűteni? Már Paks 2-nél is hűtőtornyokat kellett volna építeni, nem tudom ki volt az a kormányzati idióta, aki lehúzta azokat! Csak azért érdemes folyóvíz mellé rakni, hogy legyen vízvételezési lehetőség valami extrém havária esetére!

Te teljesen hülye vagy. Jelen állás szerint az is kérdéses, hogy 2030-ig egyáltalán az két új blokk elindul.

Legalább olyan hülye vagy te is, mert az erőművi részegységek gyártókapacitásának a magyar töketlenkedés nem szab határt!

Ne haragudj, de olyan baromságokat zagyválsz itt, hogy leolvadt az agyam. Ezt nem tudom szebben megfogalmazni.

A helyzet az, hogy azonkívül, hogy szokás szerint lehülyéztél valakit, most éppen semmi értelmeset nem írtál. Igazából ezért felesleges volt. Örülnék ellenérveknek, de ez neked most nem jött össze!

Az ország középtávú célja ma az, hogy Paks 1 és 2 együttes kérdéseit megoldja és a szükséges mennyiségű gázerőmű legyen majd, ha erőltetik az a hülye sok GWe naperőművet. Jelenleg a baj az, hogy kb. senki nem akar komoly erőművi kapacitást építeni a kockázatok miatt. Az erőműpark meg öregszik...

Hány forint most a KAT, 31? A stadion egy változata, ha bukik a kormány, buknak a mészárosi haveri körben kiépített kapacitások is. Ha nem, akkor is finanszírozhatatlan lesz előbb-utóbb, leginkább egy válság idején, ami kiadáscsökkentést kíván! Bár lehet, hogy a naperőműveket pont azért építi a fideszes haveri kör ezerrel, hogy a KAT-on keresztül egy masszív kiadáscsökkentés esetén is megcsapolhassák az államkasszát! Ha van valami, aminek nincs jövője, akkor azok a napelemparkok.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Télen a legmagasabb a fogyasztás, tavasszal például nem nagyon megy 5 GW fölé a rendszer teljesítmény nappal, este meg 4 GW körül van.
A 4 db 1200 MW-os blokkot soknak érezném, de a 3 db az már ideális lenne. Azokat már csak tavasszal az esti órákban kellene vissza szabályozni, illetve erre az időpontra (tavasz+ősz) lehetne az üzemanyag rudak átrakását ütemezni.

Ha mind a négy száz százalékon üzemelne. De mire megépül már, nem ezekkel a számokkal fogunk számolni!

E mellet be kellene fejezni a Tiszán a vízlépcsőt, meg el kellene gondolkodni azon, hogy a Dunán is meg kellene építeni.
A Dunába van a nagyobb kapacitás, aktuális vízhozamtól függően 0.2-0.5 GW állandó teljesítmény.

Bős-Nagymaros eredeti terveknek megfelelő befejezése mellett az egyetlen ésszerű kapacitású vizierőmű a Dunatóhoz kapcsolódó baja alatti Báta-Bátmonostor gát lenne a maga, ami 14 méter esést jelentene a Duna bajai vízhozamán. De ezért molni mindjárt őrjöngeni kezd, pedig ezen kívül nincs komoly lehetőség valamirevaló vízerőművet építeni. Persze rentábilisak lennének talán a kisebbek is, de nem oszt, nem szorozna sokat az ott termelhető energiamennyiség.

Továbbá ki kellene még építeni a téli és nyári csúcsterhelések miatt legalább 2 GW csúcsteljesítményű, modern kombinált ciklusú gázerőművet.

Gáz nélkül nehéz.
 
M

molnibalage

Guest
A VER adatok szerint azon a napon 500-1000 MW között exportáltunk is.
És? Arra nem lehet alapozni, hogy vagy sikerül exportálni, vagy nem. Vagyis lehet, csak akkor lesznek olyanok, mint a németeknél, hogy a végén már ipari üzemeket kell lekapcsolni, a nem tudnak eleget termeln gradiensek miatt vagy olyan kényszerexportot tolna, hogy ihaj.

4 GW-t a magyar rendszer éjjel-nappal elfogyaszt az év bármely szakában.
Tömören, tévedsz.

E2vLOqr.png


Csak úgy randomra találtam kapásból egy hetet egy két hónapos időszakban, amikor nem.

4-1200 MW-t simán tudnánk a magyar rendszeren működtetni.
Nem, nem tudnánk. És ezt nem én mondom, hanem azon szakemberek, akik 30+ éve tolják az ipart. De legyél csak náluk okosabb, mint a tiszás baromságodnál, amikor a semmiért alkalmaztál volna diktatórikus módszereket és telepítettél volna ki.

Eljön már egyszer az a pillanat, hogy csendben marad és nem akarod osztani az észt ott, ahol láthatólag neked nincs?

A Dunai Hőerőművet battán a google alapján lebontották, ott most ha jól látom 400 MW maradt csak (igaz, az legalább felújítva) meg a kémények. Stb.
Tök jön, hogy a másik kb. 1200 MWe kapacitást leszarod, mert úgy látszik azt fel sem ismered...

És csak az importunk egy paksnyi árammennyiség már most is!
Ez ebben a formában azért nem igaz, mert nem zsinór mennyiség az import.

A német energiapolitika nekem annak tűnik.
A német energia politika bármilyen színben pozitív példaként felhozása annyira hülyeség, hogy kb. ezért kaphatnál önmagában egy virtuális taslit. Ha csak egy szomszédja lenne annyira hülye, mint ők, akkor a német modell vége blackout lenne.

Ki a fene akar folyóvízzel hűteni? Már Paks 2-nél is hűtőtornyokat kellett volna építeni, nem tudom ki volt az a kormányzati idióta, aki lehúzta azokat! Csak azért érdemes folyóvíz mellé rakni, hogy legyen vízvételezési lehetőség valami extrém havária esetére!
Ha nem értesz az energetikához, akkor miért nem kussolsz a faszba? Számold már ki, hogy micsoda hűtőtorony és léghűtési kapacitás kell, ha te a kondenzációs részét a gőzciklusnak nem vízhűtéssel akarnád.

A másik fincsi mellékhatása az lenne, hogy magasabb üzemi költségért cserébe az expanziós végnyomás csökkenne, tehát az erőmű hatásfoka is.

Legalább olyan hülye vagy te is, mert az erőművi részegységek gyártókapacitásának a magyar töketlenkedés nem szab határt!
Paks 2 projektben is dolgozom, de azért igen, húzzad csak az ívet. Tényleg. Magyarázd még nekem...

A helyzet az, hogy azonkívül, hogy szokás szerint lehülyéztél valakit, most éppen semmi értelmeset nem írtál. Igazából ezért felesleges volt. Örülnék ellenérveknek, de ez neked most nem jött össze!
Hallod, amit összehoztás a tisztás hülyeségeddel anno és most, hogy te Tiszára tennél bármennyi atomakapacitást. Nos, azok után örülj, hogy nem csak annyit írtam, hogy "marhaság".

Mert ennél többet nem érdemelne az, amit összehoztál.
A LEGHALVÁNYABB FOGALMAD NINCS A TÉMÁRÓL.
 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky and fip7

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
És? Arra nem lehet alapozni, hogy vagy sikerül exportálni, vagy nem. Vagyis lehet, csak akkor lesznek olyanok, mint a németeknél, hogy a végén már ipari üzemeket kell lekapcsolni, a nem tudnak eleget termeln gradiensek miatt vagy olyan kényszerexportot tolna, hogy ihaj.

Nem is kell, a saját belső fogyasztásra alapoznám. Jelenleg 4x1200 MW-t. A jövő majd meglátjuk mit hoz. Az elektromos autótrend és a jelenlegi növekedési index együtt nem csökkenést sejtet, hanem gyorsuló növekedést, ahogy a németországi energiahelyzet pedig a potenciális export lehetőségeit javítja. Az atomenergia nem lesz drasztikusan drágább jelen tudásunk szerint, miközben a megújuló energia miatt Nyugaton az áramárak elszálltak. Nem amiatt aggódom, hogy tudunk e majd exportálni, hanem amiatt, ha mi szorulunk importra egy olyan piacon, ahol a dúsgazdag németek is két kézzel kapnak minden kilowatt után olyan németországi energiaárak mellett, amik Magyarországon véres népfelkelésbe torkollanának!

Tömören, tévedsz.
Csak úgy randomra találtam kapásból egy hetet egy két hónapos időszakban, amikor nem.

Jajj, egy hétre lecsökkent kicsive 4000 alá! Még egy év és már nem nagyon lesznek ilyen hetek!

Nem, nem tudnánk. És ezt nem én mondom, hanem azon szakemberek, akik 30+ éve tolják az ipart. De legyél csak náluk okosabb, mint a tiszás baromságodnál, amikor a semmiért alkalmaztál volna diktatórikus módszereket és telepítettél volna ki.
Eljön már egyszer az a pillanat, hogy csendben marad és nem akarod osztani az észt ott, ahol láthatólag neked nincs?

Én csak azt látom, hogy a szakértők szerint a kormány tíz éves távlatban meg akarja duplázni az árakat és fantaszikus megújuló számokat tol a rendszerbe, amiknek valószínűleg semmi alapja nincs. Továbbá azt, hogy az ellátásbiztonsági célértékektől elmaradást pozitívan értékelik, mert attól jelentős árfelhajtós hatást várnak (az olcsó hagyományos termelés leáll), ami drágán termelő megoldásokat tesz rentábilissá. Meg, hogy tényleges ellátásbiztonsági kockázattal csak rövid távon nem szembesülünk (molnivilágkép: most nincs baj, úgyhogy ne is tervezzünk, a szalmakunyhó jó a malacnak!)

Amiről én írok ezzel szemben arról szól, hogy tartsuk tartósan alacsonyan a magyarországi energiaárakat azzal, hogy két új atomerőművel (Paks 2 és Tiszavasvári lefedezzük a zsinőráramszükségletünket és további gáz és ligniterőművekkel pedig minden mást. Hozzuk magunkat olyan helyzetbe, hogy az atomenergia és két nagy ligniterőmű révén szükség esetén olcsón el tudjuk saját magunkat látni árammal.

Ennyi és nem több. Az európai piacnak kitettségben abban az őrületben, ami Nyugaton uralkodik politikai, gazdasági és energetikai öngyilkosság lenne.

Tök jön, hogy a másik kb. 1200 MWe kapacitást leszarod, mert úgy látszik azt fel sem ismered...

Azt bontották le, a hat 215 MW-s blokkot. Placc van a helyükön.

Ez ebben a formában azért nem igaz, mert nem zsinór mennyiség az import.

Nem, tényszerűen sarkítás, de feljebb írtam is, hogy az export/import áram nem olyan egyszerű. Körülbelül harmadannyit exportálunk is mint amennyit importálunk egy nap. Az európai rendszerek közti kiegyenlítés az ellátásbiztonságot és a kapacitások magasabb hatékonysággal üzemeltethetőségét egyaránt szolgálja. Erőművet nem csak a hazai biztos fogyasztásra, hanem a lehetséges biztos exportra is építünk. Pláne ha olcsó áramot tudunk piacra dobni!

A német energia politika bármilyen színben pozitív példaként felhozása annyira hülyeség, hogy kb. ezért kaphatnál önmagában egy virtuális taslit. Ha csak egy szomszédja lenne annyira hülye, mint ők, akkor a német modell vége blackout lenne.

Azért remélem nem hugyoztad le a PISA tesztet, mert éppenhogy negatív példaként hivatkozok rájuk és részben az ő őrültségük miatt ruháznák be egy újabb atomerőműbe Paks 2 mellé, hogy ha mindent tönkretesznek következetesen, ahogy tették mindig a XX: században, akkor most talán ne mi szívjuk meg egy mondjuk hatvan-hetven Forintos kWh árral meg random áramszünetekkel a németek újabb globális projektje miatt!

Ha nem értesz az energetikához, akkor miért nem kussolsz a faszba? Számold már ki, hogy micsoda hűtőtorony és léghűtési kapacitás kell, ha te a kondenzációs részét a gőzciklusnak nem vízhűtéssel akarnád.

Mint a világ atomerőműveinek jelentős részénél. Hozzánk legközelebb Mohinál láthatsz ilyet. Ennyi:
aerial-view.jpg

Látod a hatalmas folyót? Nem, még egy patak sincs. Jé, atomerőmű! :D

Paks 2 projektben is dolgozom, de azért igen, húzzad csak az ívet. Tényleg. Magyarázd még nekem...

Akkor megosztanád, hogy miért csúsztok?

Hallod, amit összehoztás a tisztás hülyeségeddel anno és most, hogy te Tiszára tennél bármennyi atomakapacitást. Nos, azok után örülj, hogy nem csak annyit írtam, hogy "marhaság".

Bocs, de nem a Tiszára és nem én, hanem azok a mérnökök, akik az új atomerőmű helyét keresték. Paks azért nyert, mert ott már ki van építve az infrastruktúra. Ennyi. Ugye tudod, hogy Paksra is tervezték a hűtőtornyokat és nem szakmai döntés volt legjobb tudomásom szerint, hogy nem épülnek meg! Nyilván a te álláspontod se szakmai, ha csak a Dunára akarsz alapozni. A folyó vize és annak hőmérséklete, meg vízhozama olyan külső tényező, ami komoly probléma lehet és az is időnként!
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 414
6 896
113
a németekre mint piacra nem alapoznék
nézd a mai 24 órát:
https://www.electricitymap.org/?page=country&solar=false&remote=true&wind=false&countryCode=DE
folyamatosan ők fizettek azért hogy valaki átvegye az áramukat mert fújt a szél náluk mint a zállat és szemlátomást lekapcsoltak már mindent amit le lehetett, ha még a nap is sütött volna akkor eléggé szarban lettek volna már
múlt héten meg novemberben majdnem végig füstölték a szenet mint a gyárkémény akkor nyilván átvették volna az atomáramunkat boldogan, csak most meg fúj náluk
tehát kiszámíthatatlanok mint az időjárás, piacként
 
M

molnibalage

Guest
Nem is kell, a saját belső fogyasztásra alapoznám. Jelenleg 4x1200 MW-t. A jövő majd meglátjuk mit hoz. Az elektromos autótrend és a jelenlegi növekedési index együtt nem csökkenést sejtet, hanem gyorsuló növekedést, ahogy a németországi energiahelyzet pedig a potenciális export lehetőségeit javítja. Az atomenergia nem lesz drasztikusan drágább jelen tudásunk szerint, miközben a megújuló energia miatt Nyugaton az áramárak elszálltak. Nem amiatt aggódom, hogy tudunk e majd exportálni, hanem amiatt, ha mi szorulunk importra egy olyan piacon, ahol a dúsgazdag németek is két kézzel kapnak minden kilowatt után olyan németországi energiaárak mellett, amik Magyarországon véres népfelkelésbe torkollanának!
A villanyautós álmodozással majd mást fárassz. Erre sem lehet gridet tervezni, ami nem is zsinór, hanem felfelé szabályozási igény lesz majd. Ha lesz...

Jajj, egy hétre lecsökkent kicsive 4000 alá! Még egy év és már nem nagyon lesznek ilyen hetek!
Látom nem érted... Nekem ehhez meg nincs türelmem, hogy nettó tudatlanokat oktassak mindenre...

Én csak azt látom, hogy a szakértők szerint a kormány tíz éves távlatban meg akarja duplázni az árakat és fantaszikus megújuló számokat tol a rendszerbe, amiknek valószínűleg semmi alapja nincs. Továbbá azt, hogy az ellátásbiztonsági célértékektől elmaradást pozitívan értékelik, mert attól jelentős árfelhajtós hatást várnak (az olcsó hagyományos termelés leáll), ami drágán termelő megoldásokat tesz rentábilissá. Meg, hogy tényleges ellátásbiztonsági kockázattal csak rövid távon nem szembesülünk (molnivilágkép: most nincs baj, úgyhogy ne is tervezzünk, a szalmakunyhó jó a malacnak!)
És ennek mi köze ahhoz, hogy a gridbe akarsz tolni eszement mennyiségű zsinór termelőt?

Amiről én írok ezzel szemben arról szól, hogy tartsuk tartósan alacsonyan a magyarországi energiaárakat azzal, hogy két új atomerőművel (Paks 2 és Tiszavasvári lefedezzük a zsinőráramszükségletünket és további gáz és ligniterőművekkel pedig minden mást. Hozzuk magunkat olyan helyzetbe, hogy az atomenergia és két nagy ligniterőmű révén szükség esetén olcsón el tudjuk saját magunkat látni árammal.
Tiszára nem lehet atomerőművet tenni.

Azt bontották le, a hat 215 MW-s blokkot. Placc van a helyükön.
Azok a régiek. Van 4x400 MW körüli is.

Azért remélem nem hugyoztad le a PISA tesztet, mert éppenhogy negatív példaként hivatkozok rájuk és részben az ő őrültségük miatt ruháznák be egy újabb atomerőműbe Paks 2 mellé, hogy ha mindent tönkretesznek következetesen, ahogy tették mindig a XX: században, akkor most talán ne mi szívjuk meg egy mondjuk hatvan-hetven Forintos kWh árral meg random áramszünetekkel a németek újabb globális projektje miatt!
Semmi köze annak ahhoz, hogy a PISA tesztet hogyan tölti ki egy mai 15 éves és a mai és 10-20 évvel ezelőtti német politika mekkora barom volt.
Mint a világ atomerőműveinek jelentős részénél. Hozzánk legközelebb Mohinál láthatsz ilyet. Ennyi:
aerial-view.jpg

Látod a hatalmas folyót? Nem, még egy patak sincs. Jé, atomerőmű! :D
LOL, azok nedves hűtőtornyok, aminek pótvíz igénye van. Ezek szerint akkor talajvizet használnak.

Akkor megosztanád, hogy miért csúsztok?
Nem
tűnik fel, hogy nem lehet mindenről pofázni? És mi ez a többes szám, hogy mi? Az orosznak kell szállítani az erőművet. Nem mi tervezzük azt.

Bocs, de nem a Tiszára és nem én, hanem azok a mérnökök, akik az új atomerőmű helyét keresték.
Nézd már meg a két folyó vízhozamát...

Ugye tudod, hogy Paksra is tervezték a hűtőtornyokat és nem szakmai döntés volt legjobb tudomásom szerint, hogy nem épülnek meg!
Sajnos erre sem válaszolhatok, de ez ebben a formába nem igaz, sőt, sejtem, hogy félre volt értve más.
De mondom, nekem erre nincs időm...
Higyja amit, akarsz. Szarom le. Te nem tanulsz semmiből.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
a németekre mint piacra nem alapoznék
nézd a mai 24 órát:
https://www.electricitymap.org/?page=country&solar=false&remote=true&wind=false&countryCode=DE
folyamatosan ők fizettek azért hogy valaki átvegye az áramukat mert fújt a szél náluk mint a zállat és szemlátomást lekapcsoltak már mindent amit le lehetett, ha még a nap is sütött volna akkor eléggé szarban lettek volna már
múlt héten meg novemberben majdnem végig füstölték a szenet mint a gyárkémény akkor nyilván átvették volna az atomáramunkat boldogan, csak most meg fúj náluk
tehát kiszámíthatatlanok mint az időjárás, piacként
Alapjában véve az atomenergiával a saját fogyasztást biztosítanám. Kezdetben 4x1200 MW kapacitással, majd ahogy kell (ha kell) további 1200-es blokkok üzembe állításával. Amiből exportálnék az a többi kapacitás. Elsősorban lignit (amir akár még építenék egy újabb ezer MW-t a bükkaljára) és a gáz (ha lesz gáz), de ez utóbbi adná a zsinóráramon felüli szükségletünk javát is ha minden jól megy. Alapvetően a meglévő (dunai és ha még olyan állapotban van, akkor a tiszai) és esetleg a tervezett szegedi (1000 MW) kapacitásokra. Emellett még marad úgy 1100 MW-nyi földgázüzemű erőművünk, ami viszonylag fiatal, vagy egyenesen vadonat új.

atom (ez az alap): 4000 + lignit (mert van és olcsó): 1-2000 + földgáz (mert úgy néz ki lesz és kell a rugalmasság a rendszerbe): 2-3000 MW és 500 MW egyéb (gyorsindítású gázolaj, biomassza, stb.)

Első körben atommal fedezném le a saját fogyasztást (Paks 1-2), majd ahogy Paks 1 leállításra kerül azzal párhuzamosan kell Tiszavasvári induljon. A zsinőráramon felüli szükségletet és az export lehetőségét pedig lignittel és földgázzal, majd ha az már kevés, mert a saját minimumfogyasztás láthatóan el fogja érni belátható időn belül fejlesztés szükségletét, akkor újabb 1200 MW-s blokkokkal.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
A villanyautós álmodozással majd mást fárassz. Erre sem lehet gridet tervezni, ami nem is zsinór, hanem felfelé szabályozási igény lesz majd. Ha lesz...

Per pillanat a robbanást éljük át, amikor a jelentéktelenről (egy százalék alatt) a jelentékeny felé (tíz százalék) mozdul el. Nem igazán kell már ezt jósolgatni, ez jön.

És ennek mi köze ahhoz, hogy a gridbe akarsz tolni eszement mennyiségű zsinór termelőt?

A négy VVER-en kívül én nem akarok zsidórtermelőt látni. Ezenkívül még kell 500 MW a biztos exportra (mert kábé ennyi van), ezt viszi a mátrai erőmű és a többi gázerőmű. Legrosszabb esetben estére leállnak.

Tiszára nem lehet atomerőművet tenni.
Nézd már meg a két folyó vízhozamát...

Most már biztos negatív lett a PISA teszed. Semmi köze nem lenne a tiszavasvári atomerőműnek a TIsza vizéhez hűtés szempontjából. Hűtőtornyok kellenek, ahogy kellene néhány Paks 2-nek is a Duna problémái miatt. Nyivánvalóan erre gondoltak a mérnökök is, akik Tiszavasvárit hozták ki legideálisabb helyszínnek Paks után. A Tisza az csak vízvételezési lehetőség, ha valami komoly probléma lenne.

Azok a régiek. Van 4x400 MW körüli is.

Temelin, 2xVVER 1000:
_3eb6ae57937ffcb9562f9929dec49292.jpg


Nem
Sajnos erre sem válaszolhatok, de ez ebben a formába nem igaz, sőt, sejtem, hogy félre volt értve más.

Akkor ne hozd fel érvként, hogy csúsztók. Nem tudjuk, mi az csúszás háttere, tehát nem tudjuk, hogy támogat e téged az érv. +legalább azt tényként elismered, hogy tervezték azokat a tornyokat!
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 414
6 896
113
Kezdetben 4x1200 MW kapacitással, majd ahogy kell (ha kell) további 1200-es blokkok üzembe állításáva

ha jól értem a vitátokat, itt arról lenne szó hogy mekkora a kockázata annak hogy egyszer csak ott állunk a túl sok atomos blokkal és nem tudunk exportálni fogyasztás meg pont nincs hozzá és akkor mi a francot csinálunk
a probléma megoldása nyilván a minimál és a csúcsfogyasztás közelítése - a kilengések csökkentése - lenne, mert a kiváló franszia kibocsájtási értékek is azon alapszanak hogy azok ott valahogy képesek a 6x százalék atommal elműködni, és a maradékot kell csak kitölteniük gázzal vízzel széllel ami éppen van
nekem - laikusként - ebből az jön le hogy ha jönnek tömegesen az elektromos autók akkor azokat jó lenne idejekorán rászoktatni valamiféle sajátos villany tarifarendszerrel a völgyidőszakban tankolásra, egyébként meg kell egy halom szet az atomáram rugalmassá tételére
és akkor jöhetnek azok a plussz blokkok, hogy paksra vagy tiszaszentpüspökibe az tökmindegy..
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Mi elég közelről láttuk a Mohi atomerőmű hűtőtornyait mikor a környéken csavarogtunk (viszont a felszálló gőzfelhő már vagy 30km-ről látszott, először azt hittük jön a zuhi). Alig pár km-re ott folyik a Garam, és - vajon miért - pont ott fel is van duzzasztva, csinos kis víztározó tartozik hozzá.
 
M

molnibalage

Guest
Alapjában véve az atomenergiával a saját fogyasztást biztosítanám. Kezdetben 4x1200 MW kapacitással, majd ahogy kell (ha kell) további 1200-es blokkok üzembe állításával. Amiből exportálnék az a többi kapacitás. Elsősorban lignit (amir akár még építenék egy újabb ezer MW-t a bükkaljára) és a gáz (ha lesz gáz), de ez utóbbi adná a zsinóráramon felüli szükségletünk javát is ha minden jól megy. Alapvetően a meglévő (dunai és ha még olyan állapotban van, akkor a tiszai) és esetleg a tervezett szegedi (1000 MW) kapacitásokra. Emellett még marad úgy 1100 MW-nyi földgázüzemű erőművünk, ami viszonylag fiatal, vagy egyenesen vadonat új.
Melyik részét nem érted annak, hogy:

  1. 4,8 GW zsinór termelőt tennél be egy olyan rendszerbe, ahol 4GW alá is beesik a zsinór igény? Mond, te dolgoztál valaha energetikában vagy beszéltél legalább egy emberrel, aki évtizedek óta nyomja? Szerintem tedd meg aztán majd fogadd röhögését vagy ahogy az kezébe temeti az arcát...
  2. Az export nem nagyon tervezhető. Vagy tudsz exportálni, vagy nem. Nagyon erősen befolyásolja az, hogy éppen mennyibe kerül a gáz, mit csinál a többi ország stb. Erre nem lehet építeni egy hálózatot úgy, hogy méregdrága termelőt húzol fel, ami aminek lelke az, hogy állandóan termeljen, mert az olcsón teszi.
  3. Ezért szép, szép, hogy Paks 2 frekikövető üzemben tudna menni, csak ennek mellékhatása a rövidebb üzemidő a fűtőelem átrakás között és úgy, hogy kevesebb áramot is termel. Lehet csinálni, csak drága. Lásd francia villamos ár ára és az atomerőművek load factora. Erről volt már szó.
  4. Nincs aki megépítse ezeket az erőműveket itthonra és nincs miből. Paks 2 is hitelből épül....
Egész egyszerűen fel nem fogom, hogy honnan van bátorságod ahhoz, hogy energetikai szakemberekkel vitatkozz és magával a fizikával is, nem beszélve semmi másról. Mi lesz a következő? Majd @ozymandias -t fogod a heggesztésről és anyagtechnológiából kioktatni? Vagy @Hpasp -ot légvédelmi rakétákból és radarokból...?

Honnan jön ez a mérhetetlen önbizalom...?
Azok után, amit leműveltél pl. a Tisza duzzasztása kapcsán, ahol kb. mindenki közölte, hogy vérhülye vagy "enyhe" diktatórikus beállítottsággal, hogy "majd kitelepítés, mert az mindenkinek jó".
Aha. Meg apád harmadik lábát azt...

ha jól értem a vitátokat, itt arról lenne szó hogy mekkora a kockázata annak hogy egyszer csak ott állunk a túl sok atomos blokkal és nem tudunk exportálni fogyasztás meg pont nincs hozzá és akkor mi a francot csinálunk
a probléma megoldása nyilván a minimál és a csúcsfogyasztás közelítése - a kilengések csökkentése - lenne, mert a kiváló franszia kibocsájtási értékek is azon alapszanak hogy azok ott valahogy képesek a 6x százalék atommal elműködni, és a maradékot kell csak kitölteniük gázzal vízzel széllel ami éppen van
nekem - laikusként - ebből az jön le hogy ha jönnek tömegesen az elektromos autók akkor azokat jó lenne idejekorán rászoktatni valamiféle sajátos villany tarifarendszerrel a völgyidőszakban tankolásra, egyébként meg kell egy halom szet az atomáram rugalmassá tételére
és akkor jöhetnek azok a plussz blokkok, hogy paksra vagy tiszaszentpüspökibe az tökmindegy..
A franciák kegerősebb évében asszem 78% volt az atomenergia részaránya. Csak ott vanak frekvenciakövetésben levő blokkok is, ezért van olyan erőmű, aminek load factora nemhogy nincs 90%, de 75% sem. Ezért drágább ott az áram, mint itt, de azért még jóval olcsóbb, mint a német.

Mi elég közelről láttuk a Mohi atomerőmű hűtőtornyait mikor a környéken csavarogtunk (viszont a felszálló gőzfelhő már vagy 30km-ről látszott, először azt hittük jön a zuhi). Alig pár km-re ott folyik a Garam, és - vajon miért - pont ott fel is van duzzasztva, csinos kis víztározó tartozik hozzá.
Ameddig blogen még az sem képes megérteni, hogy a gőzciklus kondenzátoránál, mint a difi a tiszta légkondenzátor, a nedves légkondenzátor és a direkt vízhűtés a között, addig mondhatok én neki bármit. És ő akarja akkor itt húzni az ívet energetikában. Röhej...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Melyik részét nem érted annak, hogy:

  1. 4,8 GW zsinór termelőt tennél be egy olyan rendszerbe, ahol 4GW alá is beesik a zsinór igény? Mond, te dolgoztál valaha energetikában vagy beszéltél legalább egy emberrel, aki évtizedek óta nyomja? Szerintem tedd meg aztán majd fogadd röhögését vagy ahogy az kezébe temeti az arcát...
  2. Az export nem nagyon tervezhető. Vagy tudsz exportálni, vagy nem. Nagyon erősen befolyásolja az, hogy éppen mennyibe kerül a gáz, mit csinál a többi ország stb. Erre nem lehet építeni egy hálózatot úgy, hogy méregdrága termelőt húzol fel, ami aminek lelke az, hogy állandóan termeljen, mert az olcsón teszi.
  3. Ezért szép, szép, hogy Paks 2 frekikövető üzemben tudna menni, csak ennek mellékhatása a rövidebb üzemidő a fűtőelem átrakás között és úgy, hogy kevesebb áramot is termel. Lehet csinálni, csak drága. Lásd francia villamos ár ára és az atomerőművek load factora. Erről volt már szó.
  4. Nincs aki megépítse ezeket az erőműveket itthonra és nincs miből. Paks 2 is hitelből épül....
Tökéletesen értem, hogy hülyeséget beszélsz! Ha megnézem a VER statisztikát, akkor nagyon is tervezhető arányú exportot látok, ahol az év háromszázvalahány napján hasonló értékek mennek ki. Az pedig továbbra se számít, hogy évente pár napra akár négy alá megy az igény. Azon a pár napon majd az atomerőmű átirányítja a fölöslegét exportra, amiből mindig van annyi, hogy ezt a tételt elvigye! +nem fog csúcsteljesítményen üzemelni egyik atomerőművünk sem folyamatosan. Nincs olyan, hogy éveken át stabilan száz százalékot hozzanak, közelítőleg se!

Könyörgöm, nézd már meg a VER adatsorait, egy-egy kattintás csak a napok közti ugrás! Találomra húsz-ötven napot csak úgy nézz meg, minden hónapból hármat-négyet! Az exportunk nem esetleges nagy idősorban, hanem egy viszonylag állandó tényező, hogy szignifikáns árammennyiség megy ki az országból!

Ezekre az adatokra Paks 1 és Paks 2 már most stabilan kilencven százalkon futhatna és a trend a fogyasztás növekedése még mindig, márpedig a jövőt a trendre tervezzük, nem a tegnapra!

Egész egyszerűen fel nem fogom, hogy honnan van bátorságod ahhoz, hogy energetikai szakemberekkel vitatkozz és magával a fizikával is, nem beszélve semmi másról. Mi lesz a következő? Majd @ozymandias -t fogod a heggesztésről és anyagtechnológiából kioktatni? Vagy @Hpasp -ot légvédelmi rakétákból és radarokból...?

Csak téged iskolázlak, mert azonkívül, hogy hülye vagyok, semmi konkrétumot nem írsz. Ha a saját szememmel látom a VER adatsorain, hogy a két paksi erőmű stabilan mehetne már most kilencven százalékon (pláne 2030-ban!), akkor te itt szidalmazhatsz a szokásos stílusodban, az nem oszt, nem szoroz, amíg nem írsz valami konkrétumot, hogy négyezernyi fix zsinóráram szükségletet miért ne lehetne ugyanennyi fix atomerőművi kapacitással ellátni. Pláne úgy, hogy a szakértelmednek hála (vagy ki tudja minek, de azt cáfolod, hogy politikai okok lennének, szóval a mérnökeinkről van itt szó, mert finanszírozási probléma nincs!) Paks vagy tíz múlva fog csak termelni kezdeni és addig a mostani trendek alapján már lehet ötezerről beszélünk! És ha ezután úgy állítják majd le Paks 1-et, hogy nem épült meg helyette egy új, akkor leszünk igazán bajban!

Szóval minimális józan ésszel átlátható, hogy a harmadik atomerőművet már el kell kezdeni előkészíteni, mert 2032-37 között Paks 1-től búcsúzunk. Ha a beruházásra a magyar mérnöki teljesítmény miatt tíz évet kell számolnunk a kezdetben remélt öt-hat helyett, akkor legkésőbb 2022-ben építeni kell kezdeni Tiszavasvárit, hogy talán a harmincas évek közepére elkészüljön!
 
M

molnibalage

Guest
Tökéletesen értem, hogy hülyeséget beszélsz!
Ó igen, blogen az ész, aki nekiáll vitatkozni több száz éves összesített energetikai tapasztalattal bíró mérnökökkel....
de közben egy gőzciklus kondenzátor típusát sem tudja beazonosítani.
Ez a kemény nem a kád széle.

Ha megnézem a VER statisztikát, akkor nagyon is tervezhető arányú exportot látok, ahol az év háromszázvalahány napján hasonló értékek mennek ki.
Melyik részét nem érted annak, hogy az export értéke nem tervezhető? Ha elárasztanád a piacot egy rakás árammal, akkor az lentebb nyomná az árakat. Tök jó, hogy közgáz I. kb. 3 előadásán elbuksz, a kereslet kínálati görbénél...
A francia atomerőmű export is ezért lendült meg a 2011-es év óta. De ez csakis a németek ostobaságának a következménye.

Az pedig továbbra se számít, hogy évente pár napra akár négy alá megy az igény. Azon a pár napon majd az atomerőmű átirányítja a fölöslegét exportra, amiből mindig van annyi, hogy ezt a tételt elvigye! +nem fog csúcsteljesítményen üzemelni egyik atomerőművünk sem folyamatosan. Nincs olyan, hogy éveken át stabilan száz százalékot hozzanak, közelítőleg se!
Mi az, hogy átirányítja...? És, ha senkinek nem kell áram? Apafej, akkor jön az, hogy vissza kell valamit terhelni. Viszont van gradiens követési sebesség is.
Az ország energetikai jövőjét nem tervezheted arra, hogy "majd el tudjuk adni". Sem pénzügyi, semi műszaki alapon.

Könyörgöm, nézd már meg a VER adatsorait, egy-egy kattintás csak a napok közti ugrás! Találomra húsz-ötven napot csak úgy nézz meg, minden hónapból hármat-négyet! Az exportunk nem esetleges nagy idősorban, hanem egy viszonylag állandó tényező, hogy szignifikáns árammennyiség megy ki az országból!
15 éve 10% import sem volt. Ma 30% felett. Te ilyen szakaszokban gondolkozol, amikor az atomerőmű 60+ évre épül? EPIC...

Ezekre az adatokra Paks 1 és Paks 2 már most stabilan kilencven százalkon futhatna és a trend a fogyasztás növekedése még mindig, márpedig a jövőt a trendre tervezzük, nem a tegnapra!
És a többi erőmű mit csinálna? Hogy a túróba szabályozna, amikor 40% tájára sem szeretnek lemenni és egy részükkel nem is lehet. Tehát, amikor leesik az igény mondjuk X GW alatt, akkor mit fog csinálni a rendszer? Mert már a zsiórkapacitás + gyors szabályzók teljesítményének 30-40% felett baj van, mert a szabályzó erőműveket vagy leverik a hálózatról, vagy visszaterheled az atomperművek valamelyikét rendszeresen. Melyik kezedbe akarsz harapni?

Csak téged iskolázlak, mert azonkívül, hogy hülye vagyok, semmi konkrétumot nem írsz.
De írok. Csak nem figyelsz. A franciáknak a németek bohóckodása előtt is volt elvi lehetőség exportálni atomáramot, de nem tették, mert nem érte meg. Most, amikor a menetrenden túli német lengés van, akkor lehet. De akkor megint ott vagyunk, hogy te azért húznál fel olyan eszement erőmű parkolt, ami arra épül fel, hogy "majd exportálunk". Amikor ennek esélye kb. fej/írás.

Ha a saját szememmel látom a VER adatsorain, hogy a két paksi erőmű stabilan mehetne már most kilencven százalékon (pláne 2030-ban!), akkor te itt szidalmazhatsz a szokásos stílusodban, az nem oszt, nem szoroz, amíg nem írsz valami konkrétumot, hogy négyezernyi fix zsinóráram szükségletet miért ne lehetne ugyanennyi fix atomerőművi kapacitással ellátni.
Nem, nem mehetne a szabályozási tartalék miatt.

Pláne úgy, hogy a szakértelmednek hála (vagy ki tudja minek, de azt cáfolod, hogy politikai okok lennének, szóval a mérnökeinkről van itt szó, mert finanszírozási probléma nincs!) Paks vagy tíz múlva fog csak termelni kezdeni és addig a mostani trendek alapján már lehet ötezerről beszélünk! És ha ezután úgy állítják majd le Paks 1-et, hogy nem épült meg helyette egy új, akkor leszünk igazán bajban!
Jelenleg a völgyigény már enyhén csökkenő mértéket mutat, erről is beszéltem. a munkaerőhiány miatt a szerelőüzemek egy része nem megy éjszaka vagy csökkentett kapacitással. Semmiféle realitása nincs az 5GW-os mélyvölgy igénynek 2030 táján. Ehhez 10 évig folyamatos 2,5%-os növekedési igény kéne. Ez már most nem igaz.

Szóval minimális józan ésszel átlátható, hogy a harmadik atomerőművet már el kell kezdeni előkészíteni, mert 2032-37 között Paks 1-től búcsúzunk.
Igen, ami helyett 400 GW-e-vel több zsinór termelés jön be.

Ha a beruházásra a magyar mérnöki teljesítmény miatt tíz évet kell számolnunk a kezdetben remélt öt-hat helyett, akkor legkésőbb 2022-ben építeni kell kezdeni Tiszavasvárit, hogy talán a harmincas évek közepére elkészüljön!
Mond, te teljesen kretén vagy? Semmiféle terv és kapacitás nem létezik arra az erőműre.

Válaszolni felesleges, mert szerintem csaplak át ignorba. Elegem van a baromságaiból. Elmagyarázza neked az iparban levő szakember, erre vered itt a nyálad. Nekem erre nincs türelmem. Amióta csak itt vagy a HTKA-n, kb. a szemetet tolod ki. Nekem szemétre meg nincs időm.
 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Szóval minimális józan ésszel átlátható, hogy a harmadik atomerőművet már el kell kezdeni előkészíteni, mert 2032-37 között Paks 1-től búcsúzunk. Ha a beruházásra a magyar mérnöki teljesítmény miatt tíz évet kell számolnunk a kezdetben remélt öt-hat helyett, akkor legkésőbb 2022-ben építeni kell kezdeni Tiszavasvárit, hogy talán a harmincas évek közepére elkészüljön!
A Tisza vízhozama le tud menni 100-200m3/másodpercre, azzal nem lehet hűteni egy atomerőművet ha megnézed a PAKS2 környezetvédelmi engedélyében a vonatkozó fejezetet, még a Dunával is kurva nehéz.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
A Tisza vízhozama le tud menni 100-200m3/másodpercre, azzal nem lehet hűteni egy atomerőművet ha megnézed a PAKS2 környezetvédelmi engedélyében a vonatkozó fejezetet, még a Dunával is kurva nehéz.

Senkit nem érdekel a folyóvízzel hűtés, már a dunai hűtés is problémás! A hűtőtorony az ideális megoldás.