Ó igen, blogen az ész, aki nekiáll vitatkozni több száz éves összesített energetikai tapasztalattal bíró mérnökökkel....
de közben egy gőzciklus kondenzátor típusát sem tudja beazonosítani.
Ez a kemény nem a kád széle.
Szó sem volt eddig kondenzátorokról, kitaláltál valamit, hogy nem todok, amiről nem is beszéltem.
Melyik részét nem érted annak, hogy az export értéke nem tervezhető? Ha elárasztanád a piacot egy rakás árammal, akkor az lentebb nyomná az árakat. Tök jó, hogy közgáz I. kb. 3 előadásán elbuksz, a kereslet kínálati görbénél...
A francia atomerőmű export is ezért lendült meg a 2011-es év óta. De ez csakis a németek ostobaságának a következménye.
Senki nem akarja elárasztani a piacot egy rakás árammal. Megint kitaláltál valamit, hogy cáfolhasd.
Mi az, hogy átirányítja...? És, ha senkinek nem kell áram? Apafej, akkor jön az, hogy vissza kell valamit terhelni. Viszont van gradiens követési sebesség is.
Az ország energetikai jövőjét nem tervezheted arra, hogy "majd el tudjuk adni". Sem pénzügyi, semi műszaki alapon.
Ha senkinek nem kell az a nevetséges kis többlet, akkor az egyik reaktor teljesítményét visszaveszik pár százalékkal arra a pár órára, amíg nem kellett. Kábé ennyi. Úgy teszel, mintha komplett reaktorok teljesítményéről és nem annak a zsinóráramfogyasztás pár órányi egy-két százalékáról lenne szó! Szokás szerint kitaláltál valamit, hogy cáfolhasd, mert így könnyű!
15 éve 10% import sem volt. Ma 30% felett. Te ilyen szakaszokban gondolkozol, amikor az atomerőmű 60+ évre épül? EPIC...
Igen, ilyen durva a fogyasztásunk növekedése. Vedd már észre, hogy olyan mennyiségű már az importunk is, hogy az súlyos nemzetbiztonsági és nemzetgazdasági kockázat és semmi jel nem mutat arra, hogy csökkenne a jövőben! Minden épeszű helyen ilyenkor már építik azokat a kapacitásokat, amik szerinted fölöslegesek, mert lehet, hogy jön a harmadik világháború és után nem kell majd áram, szóval minek! Vagy valami ilyesmi lehet a hülyeség amire alapozod, hogy nem kell erőművet építeni, ha a saját fogyasztás masszívan növekedik és a meglévő erőműpark meg kiöregedik.
És a többi erőmű mit csinálna? Hogy a túróba szabályozna, amikor 40% tájára sem szeretnek lemenni és egy részükkel nem is lehet. Tehát, amikor leesik az igény mondjuk X GW alatt, akkor mit fog csinálni a rendszer? Mert már a zsiórkapacitás + gyors szabályzók teljesítményének 30-40% felett baj van, mert a szabályzó erőműveket vagy leverik a hálózatról, vagy visszaterheled az atomperművek valamelyikét rendszeresen. Melyik kezedbe akarsz harapni?
A többi erőművünk a mátrai lignitet leszámítva alapvetően gázerőmű, legalábbis a hosszú távon bezárásra nem kerülők azok. Szóval a többi erőmű az leáll, ha nincs szükség a termelésére, mert gyorsan indítható és állítható le. Ez a szerencsénk alapvetően, hogy ilyen mértékben kitettek vagyunk a gáznak, aminek következtében alapvetően gázerőművekre épül a nem atomerőművi kapacitásunk!
De írok. Csak nem figyelsz. A franciáknak a németek bohóckodása előtt is volt elvi lehetőség exportálni atomáramot, de nem tették, mert nem érte meg. Most, amikor a menetrenden túli német lengés van, akkor lehet. De akkor megint ott vagyunk, hogy te azért húznál fel olyan eszement erőmű parkolt, ami arra épül fel, hogy "majd exportálunk". Amikor ennek esélye kb. fej/írás.
Paks 1 és Paks 2, majd pedig Paks 2 és Tiszavasvári nem tudna exportra termelni, mert mire megépül Paks 2 már ahhoz is kevés lesz a két atomerőmű, hogy a saját zsinóráramfogyasztást fedezze a mostani növekedési trend mellett, mivelhogy már ma is csak éppen elég lenne ehhez! A gáz és ligniterőművek tudnának exportálni abban az időszakban, amikor nem termelnek.
Ugyanis nem mindegy, hogy a mi olcsó termelői árainkon exportálunk, vagy a magyar fogyasztói árak két-háromszorosán importálunk! Ezért van szükségünk saját kapacitásra, mert az import csak méregdrága lesz, minnél jobban elbasszák a németek, annál inkább!
Nem, nem mehetne a szabályozási tartalék miatt.
50 MW az előírt szabályozási tartalék. Szóval igazából még a zsinóráramtermelésbe is lesz beleszólása mondjuk a mátrai erőműnek a két paks vagy paks+tiszavasvári mellett!
Jelenleg a völgyigény már enyhén csökkenő mértéket mutat, erről is beszéltem. a munkaerőhiány miatt a szerelőüzemek egy része nem megy éjszaka vagy csökkentett kapacitással. Semmiféle realitása nincs az 5GW-os mélyvölgy igénynek 2030 táján. Ehhez 10 évig folyamatos 2,5%-os növekedési igény kéne. Ez már most nem igaz.
A német megtorpanás is közrejátszik ebben. És most Aszódira hivatkozok:
"2030-ig körülbelül 7300 MW új termelő kapacitást kell létesíteni (MAVIR számítás), ebből 3100-6500 MW-nyi lehet a nagyaerőművi kapacitás, például atomerőmű, 1600 MW megújuló alapú kiserőmű."
Ugyanitt négy éve a mostani hétezres csúcsterhelést jól becsülték meg előre egy szép ábrán. Ha veszed a fáradságot és elolvasod, akkor látod, hogy Aszódi is két új atomerőművel számol legalább és ő is ír arról, hogy Paks 1 leálíltása csak akkor reális, ha nemcsak Paks 2 épül meg, hanem Paks 1 helyett is épül egy új erőmű. Persze a többi alapvető érv is elolvasható az atomerőművi és exportkapacitásaink fejlesztése mellett.
Tudom, Aszódi egy húgyagyú hülye, hogy volt mersze már évekkel ezelőtt ellentmondani neked! .
Igen, ami helyett 400 GW-e-vel több zsinór termelés jön be.
Nem, nem jön be, mert 1980 óta kinőtte az ország a kádárizmus energetikai rendszerét. Most az van, hogy hiányzik egy atomerőmű Paks 1 mellett. Szerencsére ez már épül, de már terveznünk kell a Paks 1-et kiváltót, mert az ország fogyasztása már két atomerőművet tud eltartani és ez a minimum ami kell is az ellátásbiztonsághoz a németektől súlytott európai piacon![/QUOTE]