Szovjet / orosz korai előrejelző radarhálózatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Armavirban-Krasznodari régió Voronyezs-DM (deciméter) korai előrejelző radar(nem horizonton túli) található , amely a szebasztopoli és részben agabalai szovjet Dnyepr radarokat váltotta ki. Csak a rakéta indításokat látja Észak-Afrika- Közel-Kelet-Kína tartományban. Jelenleg csak a Konténer az egyetlen orosz horizonton túli radar a második építése az orosz távol-keleten folyik.

Köszi, te jobban tudod, énnem foglalkozom behatóan a témával. Mindenesetre Oda eléggé célszerű lenne nekik telepíteni egyet, ez biztos. Hallottam, valaki itt írta, hogy tervben van 3 is.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Voronyezs-DM Armavir (Krasznodar régió)

1411388609_22.jpeg
Ilyen antennája volt a munkácsi tésztagyárnak is.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
Parapitecusnak az Irán topicból

Hát nem ezt írtam? Ballisztikusra jó, vadászbombira nem megfelelő.

Akkor olvasd el még egyszer amit írtam ebben a Ghostface által neked idézett hozzászólásomban: Szovjet/orosz korai előrejelző radarhálózatok.
Az írtam, hogy a Voronyezs radarok (és a korábbi hasonló típusok: Dnyepr, Dnyesztr Darjal, Don) valók ballisztikus rakéta követésre. Ezzel szemben a Konténer egy horizonton túli radar, ami nem rakéta követésre való, hanem légi célok követélésére (ha szárazföldet fed le a hatékony felderítési zónája és a Konténer esetére túlnyomórészt ez vonatkozik), vagy repülőgépek és hajók követésére (ha javarészt tengert fed le a hatékony felderítési zónája).

Néhány szempontot leírtam a korábbi hozzászólásomban, de kiegészítem továbbiakban. Most nem működési elv és képességek, hanem az alkalmazók szemszögéből:

- Horizonton túli radarja van Oroszországnak, Kínának, Iránnak, USA-nak, Franciaországnak, Ausztráliának, még a braziloknak is. Ha a horizonton túli radarok csak rakéták figyelgetésére lennének jók, akkor az alkalmazók jó része rendkívül ésszerűtlenül viselkedne. A brazilok és az ausztrálok esetében kutya sem akarja őket lerakétázni. (Nem lévén atomhatalmak, annyira azért ők sem túlozhatják el a saját stratégiai jelentőségüket és katonai értéküket, hogy komolyan attól tartsanak, hogy bárki atomrakétát pazarolna rájuk.) De ha még bárki rakétát is indítana rájuk, akkor sincs értelme radarral nézegetni, ha nincs mivel visszalőniük, illetve nincs interkontinentális, vagy közép hatótávolságú rakéták hatékony elhárítására való rendszerük. Iránra ugyanez azzal a megkötéssel igaz, hogy ők tarthatnak egy amerikai/izraeli rakéta támadástól és nekik a térségben van is mivel visszalőni, de amivel vissza tudnak lőni az nem nuki robbanófejes és csak a térséget éri el, nem az USA-t, valamint hatékony elhárító rendszerük nekik sincs. A maradék országok ugyan atomhatalmak, de még esetükben sem lenne sok értelme pont ott, pont úgy telepíteni a horizonton túli radarokat, ahogy ténylegesen tették, ha rakétákat szeretnének vele figyelgetni. Az oroszokról már írtam, hogy a Konténer hatékony felderítési zónájában az INF szerződés tiltása miatt idáig nem lehetett rakétaindításra számítani. A kínaiak radarja is a Japántól Fülöp-szigetekig tartó ívben a tengert és az amcsi légi bázisokat figyeli Dél-Japánban és Okinaván, valamint látja Tajvant. A második, tervezett radar pedig Koreát és Japán legnagyobb részét fedné le. Na de ezen a területen csak hajókat és repülőket figyelhetnek. Rakétaindítás innen nem várható. Sem az USA sem az oroszok nem mennek el ezekig a vizekig, ha rakétát szeretnének indítani Kínára. Az INF szerződés miatt pedig idáig az USA nem pakolta meg a térséget közép-hatótávolságú rakétákkal (majd esetleg most, hogy felmondták). A franciák Nostradamus radarja (itten csücsül: 48°38'30.9"N 1°04'48.2"E) 3000 km-es felderítési távolságával alig lát be egy kicsit Oroszország fölé. Az orosz rakéták telepítési körzeteit egyáltalán nem látja. Az irániak nem létező, Nyugat-Európa elleni rakétáinak indítási körzetét sem fedi le, mert még Izraelig sem lát el (tehát az izraeli atomszivarok indítását sem látja). Csak NATO szövetségesek területét és az atlanti vizeket, valamint a Földközi-tengert fedi le. Valójában e két vízterület megfigyelésére való elsősorban és nem rakéták figyelésére. Az USA légierő AN/FPS-118 OTH-B radarjai is az Atlanti-óceánt és a Csendes-óceánt fürkészik. Pedig az orosz és kínai ICBM-ek északról várhatók és nem keletről, vagy nyugatról. Régen az Atlanti-óceán felé nézőre még nagy nehezen rá lehetett volna fogni, hogy az USA közelébe menő szovjet tengók rakétaindításait is figyeli. A Csendes-óceán felé nézőre még ezt se. Na de már sok-sok évtizede, hogy az orosz tengók is olyan ICBM-eket használnak, amivel közelébe sem mennek az indításhoz Amerikának. Valójában az USAF OTH radarjai is tengeri hajóforgalmat és a robotrepülő indítási távolságban az USA közelében járőröző orosz Tu-95 és Tu-160 bombázókat figyelik. A Navy AN/TPS-71 ROTHR radarjai pedig Közép- és Dél-Amerika felé néznek. Onnan vajon milyen rakétát várhatnának?


A Kínai meglévő radar helye és felderítési zónája:
uytRtux.jpg

Ez meg a második, tervezett kínai radarral kiegészítve:
oth-b-2-sites-image01.jpg


USA légierő AN/FPS-118 OTH-B radarjai:
OTH-B_coverage.gif

USA haditengerészet AN/TPS-71 ROTHR radarok:
Rothr_range.jpg


Ausztrál OTH radarok:
800px-JORS.svg.png

Folyt. köv.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
Folytatás:

- Ha megfigyeled a rakétakövető radarok és a horizonton túli radarok telepítési helyét, azonnal el lehet különíteni a két radar kategóriát. A rakétakövető radarokat mindenki igyekszik a potenciális rakéta beérkezési irányokba, az ellenséghez a lehető legközelebb, a saját aktuális határaira, vagy szövetségesekhez, vagy szigetekre telepíteni. A Maximálisan előre tolt telepítésre a minél korábbi felderítés miatt van szükség, hiszen ezek a radarok nem látnak a horizont alá. Ezzel szemben a horizonton túli radarokat az országhatároktól néhány száz km-el beljebb telepítik, mivel azok hatékony felderítési zónájának közeli határa néhány száz km-re van a radartól, azaz ezen a távolságon belül nem igazán használható az OTH radar.

Az OTH radarok és a lopakodók észleléséhez pedig:
Nem csak az oroszok állítják, hogy Irán körül ólálkodó F-35 gépeket láttak a Konténer radarral. Hasonló módon a kínaiak is azt állítják, hogy a Sanlichong-nál lévő OTH radarjukkal az USA Dél-Japánba, az Iwakuni bázisra telepített f-35 gépeit követték. Ez a bázis Hirosima mellett van, több, mint 1900 km-re a kínai radartól. Ennél még aljasabb dolgot tettek a franciák. NATO szövetségesként volt képük azt állítani, hogy a Dreux-Louvilliers katonai reptérre pakolt OTH radarjukkal Koszovó felett repkedő B-2-t követtek 1650-1700 km távolságban.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Még 5 van tervben.

Igen, valóban erről írnak, sőt mindezeket (itt most konkrétan a konténerről beszéltek) idén, 2020-ban kell üzembe állítani a hiányzó ötöt !!! Mint a nevéből is adódik, modulos rendszerről írnak. Ha legyártották az oszlopokat, antennákat, az elektronika üzemi konténereket,, akkor gyakorlatilag pár hónap (talán hét) alatt is üzembe állíthatnak egyet, de ha a rendszerelemek készen vannak, akár párhuzamosan mind az öt elkészülhet még az idén. A rendszer le van tesztelve, és itt már emlegetik a 3000 km távolságot is, szóval nemigen tévedtem egy lehetséges hatósugár berajzolásával. :)
Itt a cikk amiből az infokat szedtem. Nem biztos minden 100-as, de nagyrészt jó lehet. :) A cikk 2019 október 1.-i keltezésű. Ez ugyan nem látszik ott, de a google "emlékszik" rá... :rolleyes::D:D:D (vigyázni kell mit ír ki az ember, mert a "nagy testvér" a google mindenre figyel... :))
https://www.globalsecurity.org/wmd/world/russia/konteyner.htm
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and Nemerson

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Igen, valóban erről írnak, sőt mindezeket (itt most konkrétan a konténerről beszéltek) idén, 2020-ban kell üzembe állítani a hiányzó ötöt !!! Mint a nevéből is adódik, modulos rendszerről írnak. Ha legyártották az oszlopokat, antennákat, az elektronika üzemi konténereket,, akkor gyakorlatilag pár hónap (talán hét) alatt is üzembe állíthatnak egyet, de ha a rendszerelemek készen vannak, akár párhuzamosan mind az öt elkészülhet még az idén. A rendszer le van tesztelve, és itt már emlegetik a 3000 km távolságot is, szóval nemigen tévedtem egy lehetséges hatósugár berajzolásával. :)
Itt a cikk amiből az infokat szedtem. Nem biztos minden 100-as, de nagyrészt jó lehet. :) A cikk 2019 október 1.-i keltezésű. Ez ugyan nem látszik ott, de a google "emlékszik" rá... :rolleyes::D:D:D (vigyázni kell mit ír ki az ember, mert a "nagy testvér" a google mindenre figyel... :))
https://www.globalsecurity.org/wmd/world/russia/konteyner.htm
Nagyon jó kis cikk! Azt írja, megvan a matematika is az egyes gépek beazonosítására. Az egész cucc hordozható, és gyorsan telepíthető.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Nagyon jó kis cikk! Azt írja, megvan a matematika is az egyes gépek beazonosítására. Az egész cucc hordozható, és gyorsan telepíthető.

Amit én még nem említettem, de amikor gyűjtöttem anyagot a helyzetmeghatározási rendszer komolyabb ismertetéséhez, akkor már láttam, hogy az oroszok már régen betették az ionoszféra pillanatnyi állapotát (a paraméterezését az algoritmusoknak ???) a GLONASS (GNSS) csomagjaiba, és úgy egyébként meg a többi információval együtt ami még benne van valami 30 perces állandó frissítés rémlik az emlékeimből, de ezt most nem merem biztosra mondani. A 30 perc info csomag frissítés az biztos van, csak hogy ebbe mi tartozik bele azt nem tudom. Ott is már harmadik generációra frissítenek, de még az esőből is talán van fent működő műhold ?? Ott is intenzív fejlesztés, szóval cserélgetés újra van beütemezve.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Amit én még nem említettem, de amikor gyűjtöttem anyagot a helyzetmeghatározási rendszer komolyabb ismertetéséhez, akkor már láttam, hogy az oroszok már régen betették az ionoszféra pillanatnyi állapotát (a paraméterezését az algoritmusoknak ???) a GLONASS (GNSS) csomagjaiba, és úgy egyébként meg a többi információval együtt ami még benne van valami 30 perces állandó frissítés rémlik az emlékeimből, de ezt most nem merem biztosra mondani. A 30 perc info csomag frissítés az biztos van, csak hogy ebbe mi tartozik bele azt nem tudom. Ott is már harmadik generációra frissítenek, de még az esőből is talán van fent működő műhold ?? Ott is intenzív fejlesztés, szóval cserélgetés újra van beütemezve.
Mi itt a világ tudatlanabbik felén úgy tudjuk, hogy a HAARP az, ami folyamatosan méri az ionoszférát. Persze lehet, hogy földrengéseket és cunamikat csinál. Vagy furcsa hangokat az ellenség fejében:)
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas and dudi

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
https://www.globalsecurity.org/wmd/world/russia/steel-yard.htm
Ez meg arról ír, hogy a Harkályt nem véletlenül telepítették egy erőmű mellé, mert 30MWot fogyasztott. Gondolom ennek nagy részét a számítógépek.

Az is ugye impulzusban sugárzott, na de hogy a meghajtás milyen hatásfokú volt, mennyi volt a veszteség, simán előfordulhatott, hogy zabálta a MW-okat. A számítógépek ugyan akkoriban jóval többet zabáltak, de a legkisebb tétel a fogyasztásban akkor is az volt, a sugárzáshoz és a meghajtásához képest jelentéktelen volt. Azt kizártnak tartom, hogy számítástechnikával akár csak a 10 kW-os kategóriát elérték volna. Persze ez csak vélemény, mert nem tudom az igazat, de akkoriban azért már ismertem orosz mikroelektronikai cuccokat, és ha kicsit lemaradva is, de igyekeztek tartani a lépést a nyugattal (orosz és NDK mikroelektronikai ipar)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Mi itt a világ tudatlanabbik felén úgy tudjuk, hogy a HAARP az, ami folyamatosan méri az ionoszférát. Persze lehet, hogy földrengéseket és cunamikat csinál. Vagy furcsa hangokat az ellenség fejében:)

Igen, a HAARP méri folyamatosan, meg az oroszok, meg még a franciák, meg a kínaiak, angolok, ausztrálok, kanadaiak, azt ki ne hagyjuk, de az indiaiak is, akik az amik, oroszok, kína, és az EU után jönnek fel 5. világhatalmi tényezőnek. Persze saját űrállomás lesz, épül a saját gps rendszerük (IRNSS), katonai radaros és optikai nagy felbontású műholdakat lövöldöznek fel, és a kudarc után hamarosan megy az újabb holdszonda, de a keringő egység a hold körül az már renden van és azóta is dolgozik. Ez van...:) Az US a fejlesztési összegekkel persze nem véletlenül van az élen, de már egyáltalán nem kétpólusú a pálya az űrben sem.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Az is ugye impulzusban sugárzott, na de hogy a meghajtás milyen hatásfokú volt, mennyi volt a veszteség, simán előfordulhatott, hogy zabálta a MW-okat. A számítógépek ugyan akkoriban jóval többet zabáltak, de a legkisebb tétel a fogyasztásban akkor is az volt, a sugárzáshoz és a meghajtásához képest jelentéktelen volt. Azt kizártnak tartom, hogy számítástechnikával akár csak a 10 kW-os kategóriát elérték volna. Persze ez csak vélemény, mert nem tudom az igazat, de akkoriban azért már ismertem orosz mikroelektronikai cuccokat, és ha kicsit lemaradva is, de igyekeztek tartani a lépést a nyugattal (orosz és NDK mikroelektronikai ipar)
10KW az 20 jobb PC.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
10KW az 20 jobb PC.

Namost hogyha 100, de legyen 200 kW, az sem éri el a sugárzott teljesítmény 1/100-ad részét, és ugye itt is ebben az esetben a maximális teljesítményükről beszélünk, szóval nem lehet azt mondani, emiatt kellett egy erőmű, sokkal inkább a sugárzási teljesítmény miatt.. Ott viszont a meghajtórendszeri veszteségnek nagyságrendileg nagyobbnak kellett lennie mint az összes számítástechnikai fogyasztásnak a veszteségekkel együttvéve. :)

Melyik az az 5 és hol lesznek üzembe helyezve?;)

Hát ez egy jó kérdés, de nem én találtam ki, ők írták a számokat, na meg hogy mik a fejlesztés célkitűzései, sarokpontjai. Én sem "szakértő", sem lelkes amatőr nem vagyok a témában, akinek naprakész és részletes infói vannak ilyenekről. :eek::D:D:D Foglalkozzanak ezzel azok, akik vastag fizetéseket kapnak azért, hogy folyamatosan rajta legyenek egy ilyen témán. :)

Egyébként ezt írták:
"The next Konteyner station is to be built in the Russian Far East. Now in the far east construction of the second radar "container" is conducted. It is expected that he will get up on watch in 2018. In total, there should be as many as six by 2020."

Ez persze részben az, amit korábban írtál, hogy a távol-keleten lesz egy, de a többi 4 még sehol, viszont a betervezésük az megvolt erre az évre. Hogy hol tartanak ebben azt csak ők tudják. A cikk szerint hamar összeállítható egy állomás ha részei megvannak, már a neve is ezt sugallja. Én dolgoztam egyszer egy ilyen szintén konténerben telepített adónál, toronnyal, antennákkal, csak ott nem ilyen erdő volt belőle felépítve, mert más funkciójú volt. Azt is pillanatok alatt fel lehetett volna szedni és elvinni máshová, ami a fejállomást és az ellátó energiarendszert illeti. A tornyok és az antennák a könnyen pótolhatóbb részei a rendszernek, azokban van a lényeg, meg egy behuzalozott vezérlőben, ahonnét az egészet a személyzet üzemelteti. :) Az lehet jóval arrébb is. (több 100 km-re)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 566
113
Vojennaja Prijomka mai adása az orosz korai előrejelző radarokat mutatja be. Benne a Pamirban található az Orosz kozmikus erőkhöz tartozó Okno és a Kaukázusban található Krona is.

 
M

molnibalage

Guest
Ennek utódja lényegében 29B6 ugye?
Csak valahogy mostanában gyakran látom azt a kérdést itt-ott, hogy akkor ez mi is? Mert egyesek valamiért azt gondolják, hogy ez és talán minden OTH radar, az stealth vadászgépekés bombázók vadászatára készült...
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 566
113
Ennek utódja lényegében 29B6 ugye?
Csak valahogy mostanában gyakran látom azt a kérdést itt-ott, hogy akkor ez mi is? Mert egyesek valamiért azt gondolják, hogy ez és talán minden OTH radar, az stealth vadászgépekés bombázók vadászatára készült...

Igen a Konténer van helyette. Kik és hol írták, hogy stealth gépek ellen van? Index féle írások?