A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Ide írom, bár belpol... De kapcsolódik. A mostani miniszterelnöki évértékelőn, ott ült a teljes katonai felső vezetés, díszegyenruhában. A miniszterelnök külön köszönötte a Honvédséget. "A Honvédség visszatért". Meglátjuk mit hoz a jövő, de az biztos, most a miniszterelnöknek elég fontosnak tűnik a haderő.
Sőt adott egy konkrét feladatot is nekik. o_O
"Legyen úgy mint régen volt!" :hadonaszos:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 454
113
Szervezeti rendszer.Koncepció kidolgozása.A gyalogság az alap.
Itt ennek sokkal inkább helye van, mint ahol elkezdődött.
Szóval! Miért gondolod, hogy át fogják alakítani a szervezeti rendszert?
Milyen szervezeti rendszert akarsz átalakítani?
Térjünk vissza az ezredekre?
Vagy mire gondoltál? Szervezzünk hadosztályokat?
A GDP 2%-ából? Illetve a Z2026 program elindulásakor csak 1% alatti volt a pénzmag.
Mivel is kezdődött a Z2026? Hát emlékeim szerint a CZ fegyverekkel. Annál alapabb, mint az alap lőfegyver lecserélése, és egy kaliberváltás mivel lehetett volna még elindítani?
Emellett - bár nincs még kész - de a lövész 2020 a másik elég korán bejelentett projekt volt.
Ha a híreknek, és a terveknek lehet hinni, akkor idén elég sok személyi felszerelés kerül beszerzésre (február van!).
Hogy az azt követő lépések nem az alap lövészjármű lecserélése volt, annak megintcsak pénzügyi okai voltak. 3-4Mrd dollárnyi összeget megintcsak az 1%-ból elég nehéz kigazdálkodni.
Amennyiben a helikopterek, a harckocsizók, tüzérek kezét viszont elengedjük, akkor ezektől az emberektől ( és velük a fegyvernemektől) nagyjából el is búcsúzhattunk volna.
Sokkal fontosabbak voltak azok a beszerzések, mint a lövészpáncélosok beszerzése. Mivel a legelejétől deklarálták, hogy folyamatosan emelik a HM költségvetését, így logikus volt ( a fentiek figyelembe vételével) a lövészjárművek későbbre halasztása.
/Mondom mindezt úgy, hogy magam is lövészként szolgáltam/
És itt visszatérnék a szervezeti rendszer átalakítására. Ha a lövész alegységek szervezeti rendszerének átalakítására gondoltál...
Hogyan akarsz úgy szervezeti rendszert átalakítani, hogy nem tudod, hogy milyen, és mekkora járműben kell milyen lövészalegységnek belekerülnie?
A DMR fegyver és a géppuska lecserélése összefügg, és szorosan kapcsolódik a raj és a szakasz felépítéséhez. Az RPG cseréje nem!
És mit ád Isten: a CG4 már be lett jelentve.
Szóval szerintem teljesen logikus és felépített az eszközök cseréje.
Szóval, attól, hogy veled mint a civil Celebra/Negan-nel nem közöltek koncepciót, vagy esetleg neked valami nem tetszik, attól még nem biztos, hogy nincsenek felépített tervek.
De most komolyan: azt várod, hogy a haderő átalakításának teljes koncepcióját közkinccsé tegyék, hogy a jót vagy rosszat akaró "hozzáértőknek" (10M dandártábornok országa vagyunk, különben ez a fórum sem lenne, meg Vadai úrhölgynek is felkopna az álla;))
muníciót adjanak? Miközben az is titkos hogy mi a titkos. Vagy amivel máshol dicsekednek! :p:Do_O
Nekem van rá elméletem, hogy miért titkos minden, de ezt magam következtettem ki. Próbáljon meg mindenki maga rájönni. :cool::)
Értem, hogy te 60-70.000-es Honvédséget akarsz, csak szerintem a jelenlegi társadalom nincs rá felkészülve, hogy a GDP 7-8x-osát kelljen kicsengetnie, egy alapvetően "haszontalan" szervezetre. A jelenlegi cél valahol 30+20 ezer körül van, állandó + tartalékos állományból. Ugye látod, hogy ebből nincs értelme hadosztályt szervezni?
Vagy hajlandó lennél minden havi fizetésedből 10-20-30 ezer forintot bedobni a közösbe egy 2x ekkora haderő kedvéért? Amivel ráadásul tovább növelnéd a munkaerőhiányt.
Tudom! Stadionból kellett volna haderőt fejleszteni. Amiben valamennyire igazad is lenne, csakhogy a Honvédségre egy nagyságrenddel nagyobb összeget kellene költeni. o_O És folyamatosan...:hadonaszos:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Itt ennek sokkal inkább helye van, mint ahol elkezdődött.
Szóval! Miért gondolod, hogy át fogják alakítani a szervezeti rendszert?
Milyen szervezeti rendszert akarsz átalakítani?
Térjünk vissza az ezredekre?
Vagy mire gondoltál? Szervezzünk hadosztályokat?
A GDP 2%-ából? Illetve a Z2026 program elindulásakor csak 1% alatti volt a pénzmag.
Mivel is kezdődött a Z2026? Hát emlékeim szerint a CZ fegyverekkel. Annál alapabb, mint az alap lőfegyver lecserélése, és egy kaliberváltás mivel lehetett volna még elindítani?
Emellett - bár nincs még kész - de a lövész 2020 a másik elég korán bejelentett projekt volt.
Ha a híreknek, és a terveknek lehet hinni, akkor idén elég sok személyi felszerelés kerül beszerzésre (február van!).
Hogy az azt követő lépések nem az alap lövészjármű lecserélése volt, annak megintcsak pénzügyi okai voltak. 3-4Mrd dollárnyi összeget megintcsak az 1%-ból elég nehéz kigazdálkodni.
Amennyiben a helikopterek, a harckocsizók, tüzérek kezét viszont elengedjük, akkor ezektől az emberektől ( és velük a fegyvernemektől) nagyjából el is búcsúzhattunk volna.
Sokkal fontosabbak voltak azok a beszerzések, mint a lövészpáncélosok beszerzése. Mivel a legelejétől deklarálták, hogy folyamatosan emelik a HM költségvetését, így logikus volt ( a fentiek figyelembe vételével) a lövészjárművek későbbre halasztása.
/Mondom mindezt úgy, hogy magam is lövészként szolgáltam/
És itt visszatérnék a szervezeti rendszer átalakítására. Ha a lövész alegységek szervezeti rendszerének átalakítására gondoltál...
Hogyan akarsz úgy szervezeti rendszert átalakítani, hogy nem tudod, hogy milyen, és mekkora járműben kell milyen lövészalegységnek belekerülnie?
A DMR fegyver és a géppuska lecserélése összefügg, és szorosan kapcsolódik a raj és a szakasz felépítéséhez. Az RPG cseréje nem!
És mit ád Isten: a CG4 már be lett jelentve.
Szóval szerintem teljesen logikus és felépített az eszközök cseréje.
Szóval, attól, hogy veled mint a civil Celebra/Negan-nel nem közöltek koncepciót, vagy esetleg neked valami nem tetszik, attól még nem biztos, hogy nincsenek felépített tervek.
De most komolyan: azt várod, hogy a haderő átalakításának teljes koncepcióját közkinccsé tegyék, hogy a jót vagy rosszat akaró "hozzáértőknek" (10M dandártábornok országa vagyunk, különben ez a fórum sem lenne, meg Vadai úrhölgynek is felkopna az álla;))
muníciót adjanak? Miközben az is titkos hogy mi a titkos. Vagy amivel máshol dicsekednek! :p:Do_O
Nekem van rá elméletem, hogy miért titkos minden, de ezt magam következtettem ki. Próbáljon meg mindenki maga rájönni. :cool::)
Értem, hogy te 60-70.000-es Honvédséget akarsz, csak szerintem a jelenlegi társadalom nincs rá felkészülve, hogy a GDP 7-8x-osát kelljen kicsengetnie, egy alapvetően "haszontalan" szervezetre. A jelenlegi cél valahol 30+20 ezer körül van, állandó + tartalékos állományból. Ugye látod, hogy ebből nincs értelme hadosztályt szervezni?
Vagy hajlandó lennél minden havi fizetésedből 10-20-30 ezer forintot bedobni a közösbe egy 2x ekkora haderő kedvéért? Amivel ráadásul tovább növelnéd a munkaerőhiányt.
Tudom! Stadionból kellett volna haderőt fejleszteni. Amiben valamennyire igazad is lenne, csakhogy a Honvédségre egy nagyságrenddel nagyobb összeget kellene költeni. o_O És folyamatosan...:hadonaszos:
A személyi felszerelés beszerzését sajnos cáfolnom kell idénre.. Hacsak nem fognak forrást átirányítani rá.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 454
113
A személyi felszerelés beszerzését sajnos cáfolnom kell idénre.. Hacsak nem fognak forrást átirányítani rá.
A 2020-as költségvetés 14. oldala:
Haderőfejlesztési Program (haditechnikai eszközök, felszerelések beszerzése, a kor színvonalának megfelelő katonai képességek kialakítása) =a haderő képességfejlesztése kiterjed a légierő (Gripen harcászati repülőgépek képességbővítése, továbbá a forgószárnyas képesség fejlesztése), a szárazföldi képességek (harckocsizó-, tüzér-, többcélú páncéltörő képességek fejlesztése) és a katona egyéni harcászati felszerelésének, fegyverzetének fejlesztése területeire egyaránt; =a vezetési és irányítási képességek és rendszerek fejlesztése; =a NATO Biztonsági Beruházási Program (NSIP program) realizálásával folytatódnak a megkezdett, meghatározóan NATO által finanszírozott képesség fejlesztések; =az állomány munkakörülményeinek fejlesztését célzó beruházások a Laktanya Fejlesztési Koncepció keretei között.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
Itt ennek sokkal inkább helye van, mint ahol elkezdődött.
Szóval! Miért gondolod, hogy át fogják alakítani a szervezeti rendszert?
Milyen szervezeti rendszert akarsz átalakítani?
Térjünk vissza az ezredekre?
Vagy mire gondoltál? Szervezzünk hadosztályokat?
A GDP 2%-ából? Illetve a Z2026 program elindulásakor csak 1% alatti volt a pénzmag.
Mivel is kezdődött a Z2026? Hát emlékeim szerint a CZ fegyverekkel. Annál alapabb, mint az alap lőfegyver lecserélése, és egy kaliberváltás mivel lehetett volna még elindítani?
Emellett - bár nincs még kész - de a lövész 2020 a másik elég korán bejelentett projekt volt.
Ha a híreknek, és a terveknek lehet hinni, akkor idén elég sok személyi felszerelés kerül beszerzésre (február van!).
Hogy az azt követő lépések nem az alap lövészjármű lecserélése volt, annak megintcsak pénzügyi okai voltak. 3-4Mrd dollárnyi összeget megintcsak az 1%-ból elég nehéz kigazdálkodni.
Amennyiben a helikopterek, a harckocsizók, tüzérek kezét viszont elengedjük, akkor ezektől az emberektől ( és velük a fegyvernemektől) nagyjából el is búcsúzhattunk volna.
Sokkal fontosabbak voltak azok a beszerzések, mint a lövészpáncélosok beszerzése. Mivel a legelejétől deklarálták, hogy folyamatosan emelik a HM költségvetését, így logikus volt ( a fentiek figyelembe vételével) a lövészjárművek későbbre halasztása.
/Mondom mindezt úgy, hogy magam is lövészként szolgáltam/
És itt visszatérnék a szervezeti rendszer átalakítására. Ha a lövész alegységek szervezeti rendszerének átalakítására gondoltál...
Hogyan akarsz úgy szervezeti rendszert átalakítani, hogy nem tudod, hogy milyen, és mekkora járműben kell milyen lövészalegységnek belekerülnie?
A DMR fegyver és a géppuska lecserélése összefügg, és szorosan kapcsolódik a raj és a szakasz felépítéséhez. Az RPG cseréje nem!
És mit ád Isten: a CG4 már be lett jelentve.
Szóval szerintem teljesen logikus és felépített az eszközök cseréje.
Szóval, attól, hogy veled mint a civil Celebra/Negan-nel nem közöltek koncepciót, vagy esetleg neked valami nem tetszik, attól még nem biztos, hogy nincsenek felépített tervek.
De most komolyan: azt várod, hogy a haderő átalakításának teljes koncepcióját közkinccsé tegyék, hogy a jót vagy rosszat akaró "hozzáértőknek" (10M dandártábornok országa vagyunk, különben ez a fórum sem lenne, meg Vadai úrhölgynek is felkopna az álla;))
muníciót adjanak? Miközben az is titkos hogy mi a titkos. Vagy amivel máshol dicsekednek! :p:Do_O
Nekem van rá elméletem, hogy miért titkos minden, de ezt magam következtettem ki. Próbáljon meg mindenki maga rájönni. :cool::)
Értem, hogy te 60-70.000-es Honvédséget akarsz, csak szerintem a jelenlegi társadalom nincs rá felkészülve, hogy a GDP 7-8x-osát kelljen kicsengetnie, egy alapvetően "haszontalan" szervezetre. A jelenlegi cél valahol 30+20 ezer körül van, állandó + tartalékos állományból. Ugye látod, hogy ebből nincs értelme hadosztályt szervezni?
Vagy hajlandó lennél minden havi fizetésedből 10-20-30 ezer forintot bedobni a közösbe egy 2x ekkora haderő kedvéért? Amivel ráadásul tovább növelnéd a munkaerőhiányt.
Tudom! Stadionból kellett volna haderőt fejleszteni. Amiben valamennyire igazad is lenne, csakhogy a Honvédségre egy nagyságrenddel nagyobb összeget kellene költeni. o_O És folyamatosan...:hadonaszos:
ŐŐŐőőő...Nem.
A szervezeti rendszeren magának a seregnek a szervezeti felépitését értem.Letisztázni a parancsnoki láncot,ki hova tartozik,mi a feladata,és miért felelős és kinek.
Koncepció az,hogy tulajdonképpen mire akarjuk felkésziteni a sereg(ek)et,és hogyn gondoljuk a cél elérését.
Amit Te szervezeti rendszernek irtál,az a hadrend.Szerintem 3,régi,karcsúsitás elötti szervezetű dd-ra van szükség 1nehéz és 2,lehetőleg minden elemében(de minimum alapjármű úszóképes) közepes dd-ra.1 különleges dd/ezred,amiböl 1zl legyen légimozgékonysárú,ATV könnyűgépjárműves szervezésű.2 működő repülőbázis,egyenkémt 1vegyes ezreddel.Honi lévédelem.1helikopteres ezred.1müszaki ezred.Logisztikai rendszer.Háttérintézmények.Ez attol függően,hogy milyen a csapatok hadrendje alegységszinten,kb 40000fő.
Külön haderőnemként szervezném meg svájci mintára a területvédelmi Nemzetörséget.
A felhasználási koncepcióm roppant régi.Belinkeltem annó a"stratégia és taktika a kárpát-medencei római erődépitészetben" tanulmányt,és az tökéletesen leirja.Ahogy az a cikk is a végén,amit senki nem olvasott végig.Amelyik a koraújkori németalföldi és magyarországi hadviselést vetette össze.A lényegük,hogy minden olyan haderő a történelem folyamán,amelyik ált. pénzhiány miatt képtelen volt a védelemhez szükséges méretű manővererőt(mezei sereget) fenntartani,rendre a 2szintű hadszervezetben találta meg a megoldást.
Ez alighanem a GDP 2%ábol kiépithető és fent is tartható.Persze súlyozni kell hozzá.Pl nekem nem kell Boxer a közepes dd-ba,mert drága és nehéz dög.Jó lesz nekem a Patria/Rozsomák is.De ha még az is drága,akkor még tovább engedek,mondjuk a VAB3ra.(ezek csak példák,a konkrét tipusokat alapos próbák és gondos számolgatás,megfontolás után szabad kivállasztani).Viszont végig ragaszkodnák a lehető legjobb tüzérséghez.