[HUN] Dassault Falcon 7X

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Értem én a viccet, csak nem szeretem...;)

Nem tudom melyik K.Eu.i országokra gondolsz de
- a Szlovákoknál is állandó probléma a VIP A319 rossz kihasználtsága, a rengteg "gyakorló repülés" meg hogy kik használják;
- Lengyel kormánygép konkrétan odaverte magát úgyhogy talán őket se kéne jópéldának beállítani.

Amúgy a Netjet mellett van még egy tucat másik közel hasonló méretű társaság. Lehet versenyeztetni és a leg olcsóbbat kiválasztani.
Ami igaz az igaz.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 192
3 477
113
Egyáltalán miért van szükség ilyen lehetetlenül sok repült órára, hogy vezethess egy ilyen kisgépet?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Egyáltalán miért van szükség ilyen lehetetlenül sok repült órára, hogy vezethess egy ilyen kisgépet?
Ez a "kisgép" azért elég bonyolult gép:
- 3-hajtóműves, egyik hajtóművön még sugárfordító is van
- nagy hatótávolságú, tehát hosszú útvonalak is repülhetők vele
- extra-nagy repülési magasságú
- az utasszállítókkal azonos sebességi kategória
- függetlenül attól hogy kit szállít, részt vesz és be kell illeszkednie a nemzetközi légi forgalomba, azonos hatóság szabályai vonatkoznak rá ...
csak így hirtelen első gondolatokként.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 192
3 477
113
Ez a "kisgép" azért elég bonyolult gép:
- 3-hajtóműves, egyik hajtóművön még sugárfordító is van
- nagy hatótávolságú, tehát hosszú útvonalak is repülhetők vele
- extra-nagy repülési magasságú
- az utasszállítókkal azonos sebességi kategória
- függetlenül attól hogy kit szállít, részt vesz és be kell illeszkednie a nemzetközi légi forgalomba, azonos hatóság szabályai vonatkoznak rá ...
csak így hirtelen első gondolatokként.
Ez régen is így volt, vagy a kötelező repidő az újabb és bonyolultabb légi járművek megjelenésével, ill. a légiforgalom megnövekedésével, szabályozás változásával egyenes arányban növekedett?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
Ez régen is így volt, vagy a kötelező repidő az újabb és bonyolultabb légi járművek megjelenésével, ill. a légiforgalom megnövekedésével, szabályozás változásával egyenes arányban növekedett?
nem teljesen, de ez érdekes téma, régen egy kapitánynak például a MALÉVnál kellett repülni sok sok ezer órát, sőt, még a lépcsőket is be kellett járni (IL18-TU134-154)
tény hogy a megnövekedett légiforgalom miatt újabb és újabb szabályozások léptek életbe a repülés ezer területén, igaz ezt a gépek autómatizációja ugyan enyhíti de igenis megkell szerezni egy pilótának a kellő tapasztalatot, főleg egy speciális gépnél mint pl amilyen a falcon, de ebben például a különböző légitársaságok protokoljai is másik, valahol nem veszik annyira komolyan a doglokat és 200 órával már másodpilóta aztán 2000 repült órával már kapitány az ember, valahol meg 1000 óra alatt nem engednek még csak a jobb szék közelébe se illetve 5000 óra alatt a bal szék közelébe
+nem baj az ha sokat repülnek, kell a tapasztalat nem csak a pilótának de az összes többi embernek aki a géppel dolgozik valamilyen téren
 
  • Tetszik
Reactions: Loken
T

Törölt tag 1586

Guest
Egyáltalán miért van szükség ilyen lehetetlenül sok repült órára, hogy vezethess egy ilyen kisgépet?
A közforgalmi pilcsik munkaideje és max. repülési ideje nagyon komolyan szabályozva van.
Elő van írva hogy mennyi a max. megengedett napi munkaidő és mennyi pihenőidőnek kell meglennie két út között.
Az éves max. megengedett repült idő is szabályozva van ami olyan 900 óra évente.
Ez ha belegondolsz nem is olyan sok.
Csak egy napi 2.5 órás oda és vissza utat feltételezve (napi 5 óra)
400 óra = 80 nap ~ 16 hét ~ 4 hónap
900 óra = 180 nap ~ 36 hét ~ 9 hónap
alatt kirepülik a keretet.
Az év fennmaradó időszakában elemhetnek szabira (mondjuk 1.5 hónap...) meg szimulátor tréningreni, de ha csak pl. 400 órát repülnek akkor láthatóan túl nagyok lesznek a szünetek az egyes utak között és az nagyon nem jó...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Loken

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Egyébként feltétlenül kell nekünk annyi személyzet a Falconokra?
Mennyi az az annyi? Lehet velük olyan hosszú útvonalat repülni, hogy egy személyzetnek bele se fér a munkaidejébe, ekkor vinni kell a váltó-személyzetet is. Pl. Bp.-Washington 7340km, ez olyan min. 10 órás utazás csak oda, Peking ugyanennyi, Tokió és a most éppen aktuális Tampa még hosszabb ugrás.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Mennyi az az annyi? Lehet velük olyan hosszú útvonalat repülni, hogy egy személyzetnek bele se fér a munkaidejébe, ekkor vinni kell a váltó-személyzetet is. Pl. Bp.-Washington 7340km, ez olyan min. 10 órás utazás csak oda, Peking ugyanennyi, Tokió és a most éppen aktuális Tampa még hosszabb ugrás.
Olvastam itt már hat komplett személyzet számonkérését is.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Olvastam itt már hat komplett személyzet számonkérését is.
Szerintem annyi fölösleges, még ha egyik gép el is visz távoli útra 2 személyzetet, akkor is marad 2 a másikra, minek még 2? Max még 1 plusz tartalékba, mert ugye van szabi is, a pilóta is kaphat influenzát vagy más betegséget ami miatt kiesik a sorból, de 6 szerintem erős túlzás, lehet hogy még 4 is elég lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
T

Törölt tag 1586

Guest
Szerintem annyi fölösleges, még ha egyik gép el is visz távoli útra 2 személyzetet, akkor is marad 2 a másikra, minek még 2? Max még 1 plusz tartalékba, mert ugye van szabi is, a pilóta is kaphat influenzát vagy más betegséget ami miatt kiesik a sorból, de 6 szerintem erős túlzás, lehet hogy még 4 is elég lenne.
4 fullosan kiképzett személyzet kellene - minimum!!!
De ezek mellé kellenének vékonyabb emberek is.
Amikor VVIP fuvar van akkor az egyik ülésben sem ülhet 500 óràs FO, ez nyilvánvaló.
Arra sincs sok esély hogy legyen a két géphez 4x2 = 8 több ezer órás (értsd.: az F7X tipuson) kapitány, de hogy honnan lesz ezeknek utánpótlása ha az egyik kapitàny mondjuk fogja magát és elmegy x3 magasabb fizetért az egyik charter céghez, arról meg tényleg fogalmam sincs.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
4 fullosan kiképzett személyzet kellene - minimum!!!
De ezek mellé kellenének vékonyabb emberek is.
Amikor VVIP fuvar van akkor az egyik ülésben sem ülhet 500 óràs FO, ez nyilvánvaló.
Arra sincs sok esély hogy legyen a két géphez 4x2 = 8 több ezer órás (értsd.: az F7X tipuson) kapitány, de hogy honnan lesz ezeknek utánpótlása ha az egyik kapitàny mondjuk fogja magát és elmegy x3 magasabb fizetért az egyik charter céghez, arról meg tényleg fogalmam sincs.
Az utóbbi dolgokon főjön a főnökség feje, legyen már nekik is problémájuk ha kellett a hatalom. Egyébként meg szerintem sok minden múlik a szerződésen, nagyon sok módja van a pénzen kívül is hogy megfogják az embereket. Főleg katonáéknál sok mindent el tudok képzelni ...
 
  • Tetszik
Reactions: Gyurma

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 776
30 546
113
Tök jó h felemlíted.
Szigorúan elméleti szinten, (a valóságban persze nem reális) a falcon átalakítható aew géppé? "Elbírnà" a radart +a hozzátartozó cuccokat? A hátára pakolt radar gondolom zavarná a középső beömlőt.
Felderítő változata meg (elint, sigint)tudtommal valódi lehetőség.
Meg kell kérdezni persze elötte az izraelieket.
Dehogy a felső beömlő nem fog akadozni,az biztos
ELTA-2075 kb 40 éve
59c5e4d5ea4d814bf9b448889d133368.jpg

ELTA-2085,kb 20éve
42330.jpg

Most már az olaszoknak a 2090es radart csinálják.GaN technológiás,ahoigy a csehek vette 2084 is.Taljánok a G550 hordozóra rendelték,az némileg nagyobb.Elvileg az antenna mérete hozzáigazitható a kisebb géphez,dehogy a belső tér elég-e,azt az ELTAtol kellene megkérdezni.Szerintem jó pénzért megcsinálják.Fejlődött annyit a számitástechnika,hogy elférjen-szerintem
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Meg kell kérdezni persze elötte az izraelieket.
Dehogy a felső beömlő nem fog akadozni,az biztos
- ELTA-2075 kb 40 éve
- ELTA-2085,kb 20éve
- Mind a két általad mutatott gép gyàrtóművi segédlettel végrehajtott intenzív áttervezés eredménye. Az áruk ennek megfelelően - még az egyébként is sàppasztó AEW kategóriához mérten is - a csillagos eget súrolta.
A G550-et az Olaszok csak ellentètelezésként kapták az M346 üzletérr, maguktól soha nem vettek volna.
- másik probléma hogy az F7X jözépső hajtóművènek nem csak beömlője hanem fúvócsöve is van ám. Pont ott ahol ezeknek a gépeknek a hátrafelé néző radarja van.
Ezt a fajta konstrukciót azèrt találták ki hogy meglegyen a 360 °-os pásztázás de ne legyen bazi nagy radardom a gép tetején.
Ha a hátsó térrész kiesik akkor az egész konstrukció értelmét veszti...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 776
30 546
113
- Mind a két általad mutatott gép gyàrtóművi segédlettel végrehajtott intenzív áttervezés eredménye. Az áruk ennek megfelelően - még az egyébként is sàppasztó AEW kategóriához mérten is - a csillagos eget súrolta.
A G550-et az Olaszok csak ellentètelezésként kapták az M346 üzletérr, maguktól soha nem vettek volna.
- másik probléma hogy az F7X jözépső hajtóművènek nem csak beömlője hanem fúvócsöve is van ám. Pont ott ahol ezeknek a gépeknek a hátrafelé néző radarja van.
Ezt a fajta konstrukciót azèrt találták ki hogy meglegyen a 360 °-os pásztázás de ne legyen bazi nagy radardom a gép tetején.
Ha a hátsó térrész kiesik akkor az egész konstrukció értelmét veszti...
Azt nem tudom,hogy mennyibe kerültek a gépek,de a 707t chilének csinálták,de az indiaiaknak Il-76ba is megcsinálták volna,de azthiszem elmaradt.G550böl meg Szingapur is akart venni.
Svéd/brazil gépeken sincs se elóre,se hátra radar.Legalábbis az alapváltozatokon nem volt.De tudtommal azóta se raktak beléjük.
Mondjuk a chilei Falconokon se volt hátra radar.Hacsak azóta nem raktak bele,ma sincs.Ha még megvannak egyáltalán.Vagy 30éve forgalombol kivont polgári gépeket alakitottak át,lehet már kivonták őket.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 776
30 546
113
Igen,indiaiak meg is kapták a zsidó radaros Iljüket.De egy hagyományos diszkosz radardrómban.
800px-Beriev_A-50EI_Mainstay2009.jpg
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ez meg a szingapúri légierő gépe,G550
RSAF_Gulfstream_IAI_G550_CAEW_%28Conformal_Airborne_Early_Warning%29.jpg

Az ára viszont elég durva.375milka.
Igen erre próbáltam utalni...
Az Olaszok két gépe $850 millió volt.

Ráadásul a 360°- os látásra nem is igazán van szükség.
Ezek a gépek egy vonal mellett járőrözve figyelnek egy egy adott légteret jellemzően pár száz km es távolságból.
Az összes olyan ország amely oldalra néző Wedgetailt vagy Erieye radarral szerelt gépet üzemeltet teljesen meg van elégedve a 120° làtószöggel.
Az Angolok is nemrég 5 Wedgetail gépet rendeltek...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 776
30 546
113
Igen erre próbáltam utalni...
Az Olaszok két gépe $850 millió volt.

Ráadásul a 360°- os látásra nem is igazán van szükség.
Ezek a gépek egy vonal mellett járőrözve figyelnek egy egy adott légteret jellemzően pár száz km es távolságból.
Az összes olyan ország amely oldalra néző Wedgetailt vagy Erieye radarral szerelt gépet üzemeltet teljesen meg van elégedve a 120° làtószöggel.
Az Angolok is nemrég 5 Wedgetail gépet rendeltek...
E7 sem az olcsóságárol hires.....Nem találtam hamarjában friss adatot,de az E2 a legolcsóbb AWACS gép.Bár ahogy mostanában fog az amik ceruzája......
Szingapúrban versenyben volt az E2 is.Én úgy is emlékeztem,hogy azt vettek....Hiába,öregszem,romlik a memória.
Mindenesetre elvileg szerintem lehetséges a 7X alapú radargép-csak rávenni a szaudiakat,hogy fizessék a dolgot,azt megoldani valahogy.......