Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Az felirat és automatikus fordítás teljesen érthetően működik angolra.
Ha 20 éve valaki azt mondja, hogy ezt a szövegfelismerést és fordítást és megérem, akkor pislogtam volna rá
Az átirat kimásolható így is prosztó módon és lefordítható.
Ha máshogy nem megy, akkor letöltöm a videót, feltöltöm saját csatornára és mehet alá a felirat, ha te lefordítod?
Csináljuk?
lehúztam a videót, jobb nekem sem jutott eszembe.
Lemegyek edzeni - most már csak 37,5-ös lázam van, utána elkezdem. Ideje elmondani az igazat
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 570
113
ujszo.com/kulfold/meghibasodas-tortent-a-paksi-atomeromuben?fbclid=IwAR1XHr04yGPgWi8gtTJnrGadLIxxDp-ENes0bq5psb2KjztUqcYruDh8MaA

Egyébként mi van Paks 2-vel? Miért nem épül?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 349
113
Uha teszem azt a foldon talalhato minden uran atom egykoron egykoron sugarzo volt. Mennyi ido alatt eri el felezesi ido segitsegevel. A ma termeszetben fellelheto suruseget?"termeszet aranyos koncentraciokban."
 
M

molnibalage

Guest
ujszo.com/kulfold/meghibasodas-tortent-a-paksi-atomeromuben?fbclid=IwAR1XHr04yGPgWi8gtTJnrGadLIxxDp-ENes0bq5psb2KjztUqcYruDh8MaA

Egyébként mi van Paks 2-vel? Miért nem épül?
Csúszásban van a projekt. Ennyi.

Uha teszem azt a foldon talalhato minden uran atom egykoron egykoron sugarzo volt. Mennyi ido alatt eri el felezesi ido segitsegevel. A ma termeszetben fellelheto suruseget?"termeszet aranyos koncentraciokban."
Ennek a mondatnak nincs jelentéstartalma és nem is a topik témájába vág.
Amit te keresel azt bomlási sornak hívják. A felezési idő és jelentése szerintem meg egyértelmű.
Tekintve, hogy az U-238 izotóp - mert izotópok is vannak ám, de sok - felezési ideje 4,5 mrd év...

Első körben a csak a Wikipédiáig kéne eljutni...
https://en.wikipedia.org/wiki/Isotopes_of_uranium
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 174
113

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 962
113
Natessék:
https://index.hu/gazdasag/2020/03/1..._hamarosan_hiany_es_komoly_aremelkedes_johet/
https://index.hu/gazdasag/2020/03/1..._hamarosan_hiany_es_komoly_aremelkedes_johet/

Ha végigolvassuk az utolsó mondatig a cikket, ott figyel benne szépen a verdikt arról a bizonyos csúnya, gonosz atomról, mint idáig szidott, de most már beismerten szükséges energiatermelési módozatról. Szépen lassan kiderül, hogy felesleges volt az ellenkampány.
Nem mondja ki expliciten, de aki figyelmesen olvasott, annak nyilvánvaló.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt
M

molnibalage

Guest
Natessék:
https://index.hu/gazdasag/2020/03/1..._hamarosan_hiany_es_komoly_aremelkedes_johet/
https://index.hu/gazdasag/2020/03/1..._hamarosan_hiany_es_komoly_aremelkedes_johet/

Ha végigolvassuk az utolsó mondatig a cikket, ott figyel benne szépen a verdikt arról a bizonyos csúnya, gonosz atomról, mint idáig szidott, de most már beismerten szükséges energiatermelési módozatról. Szépen lassan kiderül, hogy felesleges volt az ellenkampány.

  • 12000 MW fotovoltaikus (nap) erőmű,
  • 2400 MW atom,
  • 2000 MW gáz,
  • 300 – 2500 MW szél
  • 1000 MW biomassza.
Ha ez megvalósul, akkor nekünk kb. annyi lenne, hogy a magyar iparnak, az egészen biztos. Hacsak nem német módra rátolják a lakosságra, ami szintén muris lenne. Ilyen mixet nézve a magyar áram ára kb. alsó hangon a háromszorosára nőne.

Ez a 12 GW naperőmű is kevesebbet termelne, mint 2,4 GW atom. Ja, és 2040-re a ma letett kapacitás kb. már kukázódna...

A villamosenergia-igény 2040-ig minden előrejelzés szerint nőni fog, Magyarországon például a jelenlegi körülbelül 45 TWh-ról, 66 TWh-ra.

Na, ekkora távlatban jósolni minimum vicces, de inkább röhejes. 2009 táján mára jósoltak 55 TWh táji fogyasztást 2020-ra. Ez tavaly 46 TWh volt. 10 éves távban ennyire sikerült pontosnak lenni...

2018-ban az uniós áramtermelésében (3651TWh) a legnagyobb értéket,

  • 809 TWh-t a nukleáris energia jelentette,
  • 661 TWh a gáz,
  • 636 TWh a víz,
  • 384 TWh a lignit,
  • 380 TWh a szél,
  • 313 TWh a feketeszén és
  • 126 TWh a nap részesedése,

Ez kb mutatja, hogy ez az eszement nap és szélenerigázás kb. mennyire eredményes és hatékony. Vicc.
Még abban is több ráció lenne, ha csak a szenet cserélnénk le gázra.
 

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
592
2 511
93
"a speciális betont kétlem, hogy itthon bárki tudná szállítani"
Az atom erőműhöz szükséges speciális beton un. nehézbeton ,ez azt jelenti hogy vasércet vagy acélgolyókat
kell keverni a homokos kavicshoz. A Paks 1-et is ilyenből építették .
"A nehézbeton 2700 -nél nagyobb testsűrűségű, elsősorban a röntgen és a gamma sugarak ellen védelmet nyújtó betonfajta"
A betontechnológia nem egy űripar, akármelyik komolyabb magyar betonüzem tud mindenféle speciális
betont előállítani, pl. egy kis hőfejlesztésű szulfátálló C60/75-XC2-es beton sokkal bonyolultabb mint egy sima nehézbeton.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Tudna-e valaki segíteni az alábbi orosz cikk értelmezésében?
Megpróbáltam google translattel és a Chrome-ba beépülő fordítóval fordítani, de egyszerűen nem fordította le.
Szegényes orosztudásom alapján a ruszkik egy olyan tranzisztort fejlesztettek ki, amely képes az eső mozgási energiáját villamos energiává konvertálni (?).

https://hightech.fm/2020/02/10/rain-energy
 
M

molnibalage

Guest
Tudna-e valaki segíteni az alábbi orosz cikk értelmezésében?
Megpróbáltam google translattel és a Chrome-ba beépülő fordítóval fordítani, de egyszerűen nem fordította le.
Szegényes orosztudásom alapján a ruszkik egy olyan tranzisztort fejlesztettek ki, amely képes az eső mozgási energiáját villamos energiává konvertálni (?).

https://hightech.fm/2020/02/10/rain-energy
Semmiféle technológiai paramétert nem ír le, hogy a 140V feszültség mellett mennyire intenzív eső és mennyi LED izzót működtet.
Tekintve, hogy a világon az évi 8760 órából sehol se esik többet nagyon intenzíven 100-120 óránál az alapötlet hülyeség. Mert mi a garancia, hogy ott lesz ez, ahol éppen eső esik is?
Az esőcseppek mozgási energiája ismert. Ebből 100% hatásokkal kiszámolható azok energiatartalma.

Ez csak egy újabb zöld baromságnak tűnik. Értelme semmi az alapelve miatt.

Tegnap egy olyan futóbolondba szaladtam bele, aki folyamatosan azzal fárasztott, hogy akkor miért nincs atomerőműben biztonsági dízel generátor helyett...

  • biodízel
  • H2 üzemanyagú
  • Földgáz
  • Akkumlátor (!)
  • faszén (!!) üzemű motor
Kb. itt dobtam le a gépszíjat.
Ilyen szintű sötétzöldséget sikerült elültetni egyesek fejében. Azért képesek komolyan venni miden ilyen szart. Mert az átlagember annyira 0 fizikából, hogy nem érti meg, hogy csak mert valami forrás, akkor annak van teljesítménysűrűsége is. Ha szar, akkor drága.

Ráadásul ez a eső izé? Mivan? Ez annyira intermittens forrás, hogy ehhez képest a napenergia is zsinóráramnak tűnik...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 174
113
2004-2005 között egy azóta már megszűnt csapágyboltban dolgoztam.
A sokféle normális vevő mellé bejártak az őrültek is.
Az egyik helikoptert akart építeni, amihez az alapot egy iskolai szék(!) és egy valahogy majd mögé applikált “valami jó nagy” csapágy adta.
Pont az, ami mögöttem a polcon hevert. Az szemre pont jó. Mondtam, hogy az több, mint százezer forint és nagy megmunkálóközpontok csapágyazása. Nem baj, adjam neki sokkal olcsóbban, nincs neki ennyi pénze. Nem adtam, mondtam neki, hogy helikopterhez amúgy sem lesz jó, de árában elviheti. Megsértődött, elment.

Hanem pár hét múlva visszajött, hogy adjam neki a legkisebb csapágyat. Mutattam a 608-ast, gördeszkába, porszívóba ez való.
Ne hülyéskedjek, neki ennél kisebb kell, mert rájött, hogy otthon a 100-as izzó (ami drága dolog ugye) hőjére ő akar egy turbinát tervezni, amivel annyi áramot fog majd csiholni, hogy a másik, 60-as izzó már arról fog menni! Micsoda ötlet! Ezt a csodaturbinát kéne neki megcsapágyazni. Javasoltam a gombostűt, meg valami papírforgót, mint olyat, bár azt se tartottam működőképes ötletnek.
Neki rendes csapágyat adjak!
Nem tudtam ilyet adni, elkezdett óbégatni, hogy miféle csapágybolt ez, mire az idősebb és a kretének kezelésében jártasabb kollegám kimentett, hogy záróra és húzzon el máshova.
Többet már nem jött vissza.
Valószínű, az egyik pályatársa akar most esőből erőművet csiholni.
 
M

molnibalage

Guest
2004-2005 között egy azóta már megszűnt csapágyboltban dolgoztam.
A sokféle normális vevő mellé bejártak az őrültek is.
Az egyik helikoptert akart építeni, amihez az alapot egy iskolai szék(!) és egy valahogy majd mögé applikált “valami jó nagy” csapágy adta.
Pont az, ami mögöttem a polcon hevert. Az szemre pont jó. Mondtam, hogy az több, mint százezer forint és nagy megmunkálóközpontok csapágyazása. Nem baj, adjam neki sokkal olcsóbban, nincs neki ennyi pénze. Nem adtam, mondtam neki, hogy helikopterhez amúgy sem lesz jó, de árában elviheti. Megsértődött, elment.

Hanem pár hét múlva visszajött, hogy adjam neki a legkisebb csapágyat. Mutattam a 608-ast, gördeszkába, porszívóba ez való.
Ne hülyéskedjek, neki ennél kisebb kell, mert rájött, hogy otthon a 100-as izzó (ami drága dolog ugye) hőjére ő akar egy turbinát tervezni, amivel annyi áramot fog majd csiholni, hogy a másik, 60-as izzó már arról fog menni! Micsoda ötlet! Ezt a csodaturbinát kéne neki megcsapágyazni. Javasoltam a gombostűt, meg valami papírforgót, mint olyat, bár azt se tartottam működőképes ötletnek.
Neki rendes csapágyat adjak!
Nem tudtam ilyet adni, elkezdett óbégatni, hogy miféle csapágybolt ez, mire az idősebb és a kretének kezelésében jártasabb kollegám kimentett, hogy záróra és húzzon el máshova.
Többet már nem jött vissza.
Valószínű, az egyik pályatársa akar most esőből erőművet csiholni.
Kb itt tart a többség. De a htka n is volt olyan, aki kb így akart drónt építeni..
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
2004-2005 között egy azóta már megszűnt csapágyboltban dolgoztam.
A sokféle normális vevő mellé bejártak az őrültek is.
Az egyik helikoptert akart építeni, amihez az alapot egy iskolai szék(!) és egy valahogy majd mögé applikált “valami jó nagy” csapágy adta.
Pont az, ami mögöttem a polcon hevert. Az szemre pont jó. Mondtam, hogy az több, mint százezer forint és nagy megmunkálóközpontok csapágyazása. Nem baj, adjam neki sokkal olcsóbban, nincs neki ennyi pénze. Nem adtam, mondtam neki, hogy helikopterhez amúgy sem lesz jó, de árában elviheti. Megsértődött, elment.

Hanem pár hét múlva visszajött, hogy adjam neki a legkisebb csapágyat. Mutattam a 608-ast, gördeszkába, porszívóba ez való.
Ne hülyéskedjek, neki ennél kisebb kell, mert rájött, hogy otthon a 100-as izzó (ami drága dolog ugye) hőjére ő akar egy turbinát tervezni, amivel annyi áramot fog majd csiholni, hogy a másik, 60-as izzó már arról fog menni! Micsoda ötlet! Ezt a csodaturbinát kéne neki megcsapágyazni. Javasoltam a gombostűt, meg valami papírforgót, mint olyat, bár azt se tartottam működőképes ötletnek.
Neki rendes csapágyat adjak!
Nem tudtam ilyet adni, elkezdett óbégatni, hogy miféle csapágybolt ez, mire az idősebb és a kretének kezelésében jártasabb kollegám kimentett, hogy záróra és húzzon el máshova.
Többet már nem jött vissza.
Valószínű, az egyik pályatársa akar most esőből erőművet csiholni.

Ohh, ő már nagyon is hozzáértő volt. A legtöbben a 60-as izzóval csinálnának áramot a 100-asnak. :)
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Tudna-e valaki segíteni az alábbi orosz cikk értelmezésében?
Megpróbáltam google translattel és a Chrome-ba beépülő fordítóval fordítani, de egyszerűen nem fordította le.
Szegényes orosztudásom alapján a ruszkik egy olyan tranzisztort fejlesztettek ki, amely képes az eső mozgási energiáját villamos energiává konvertálni (?).

https://hightech.fm/2020/02/10/rain-energy


A linkelt cikkben ott a hivatkozás az eredeti cikkre :D
(Firefoxhoz a Simple Translate addont használom amúgy )
CityU new droplet-based electricity generator: A drop of water lights up 100 small LED bulbs

link

"Its instantaneous power density can reach up to 50.1 W/m2, thousands of times higher than similar devices without the use of the FET-like design."
“Our research shows that a drop of 100 microlitres [1 microlitre = one-millionth litre] of water released from a height of 15 cm can generate a voltage of over 140V,
and the power generated can light up 100 small LED lights,” said Professor Wang.


más ........................................................................................................................................................................................................................

MR1 Kossuth rádió 2020. Március 16. 10óra:14perc:10mp.-től
Beszélgetés Molnár János mérnökkel egy új fajta szélerőmű ami alacsonyabb szélsebességgel működne.
https://mediaklikk.hu/radio-lejatsz...6_09-15-00&enddate=2020-03-16_11-10-00&ch=mr1
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
A zöldek nagy ötlete, hogy nincs szükség autókra, biciklizzünk helyette a repülők helyett pedig vonatozzunk. Nohát így néz ki az európai gazdaság autóipar és légiközlekedés nélkül:
Mindössze 66%-on döcög az európai gazdaság
17 százalékon megy az európai autógyártás,
14 százalékon az utazási irodák,
10 százalékon az európai légi közlekedés,

Autók és repülők hijján csak tudnám, hogy miből fogják dotálni a helyi államvasutat és hájpolt zöldenergiát! :rolleyes:
 
M

molnibalage

Guest
A zöldek nagy ötlete, hogy nincs szükség autókra, biciklizzünk helyette a repülők helyett pedig vonatozzunk. Nohát így néz ki az európai gazdaság autóipar és légiközlekedés nélkül:


Autók és repülők hijján csak tudnám, hogy miből fogják dotálni a helyi államvasutat és hájpolt zöldenergiát! :rolleyes:
Azért ez vérostoba komment volt a javából.