Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ezt egy kicsit kiegészíteném . Afrika történelme az nem túl régi már ha az őskori és a modern kori világ átmenetét nézzük ! Értem ez alatt főleg az egyenlítőtől délre eső részt . Ugye a 16-17.században kezdték el gyarmatosítani de a fény kor a 18.század második felétől az 1960-70-es évekig ( a banánforradalmakig ) tartott akkor szűnt meg vagy változott át a gyarmati rendszer . De sok 100 vagy 1000 év szocializációját nem lehet 1-200 év alatt átugrani . Addig volt fejlődés technikailag és gazdaságilag amíg a fehér telepesek irányították Afrikát . De ahogy a kalasnyikov vagy banánforradalmak után kiűzték a fehéreket még a legjobb részek Rhodesia(Zimbabwe) vagy a Dél Afrikai Kzt is tönkre ment minden téren ! Az amiről beszélsz , hogy már nem éheznek az annyira nem igaz mint ahogy az se , hogy jól élnek . Igaz ez még úgy is , hogy a feketék által már jónak minősített életfeltételek azok mi részünkre a katasztrofális nyomort jelentik . A legnagyobb problémát maguk a segélyezések és a segélyek okozták ! A fekete afrikaiak (kivétel az kevés jómódú városlakó akik már felfogták a születés szabályozás fontosságát) ma is pont annyit szülnek és pont úgy szaporodnak mint 3-400 éve azaz amennyit csak lehet . Csak amíg a születés szabályozást régen megoldotta maga Afrika ( betegségek , gyógyítás hiánya , oroszlán , krokodil , törzsi háborúk ) addig mostanra ebből az illusztris sorból már szinte egyik se tizedeli Afrika feketéit . Ezt fejelték meg a segélyszervezetek az ingyen , könnyen hozzáférhető segélyekkel . Szóval az Afrikai túlnépesedésért mi a fejlett országokban élők is nagy mértékben járultunk hozzá !

És , hogy az energetikához is csatlakozzak illetve rávilágítsak a fekete afrikai mentalitásra hozok egy példát ! A Mozambik , Zimbabwe ,Dél Afrika határvidékén található Limpopo folyón a mai Mozambiki részen még a Portugálok építettek az '50-es '60-as években egy óriási vízerőművet ami már a beüzemelésekor annyi áramot termelt , hogy Mozambik mai energia ellátását is majdnem teljesen fedezni tudná . De jött a Mozambiki "forradalom " és a RENAMO vs. FRELIMO háborúban annyira tönkre tették , hogy ma már csak egy beton torzó és Mozambikban ma is katasztrófa az energia ellátás !

Ezt a mentalitás és lásd mostanság a fehér telepesek elűzése Dél-afrikából olyan helyzetet teremt amit Afrika még nagyon sokáig nem fog tudni kinőni !

Egyrészt egyetértek. A fehér gyarmatosítók kivonulása után visszazuhanás ment egy jó ideig hisz gyakorlatilag kiestek a világgazdaságból. A gyarmatosító anyaországgal való szakítás azt eredményezte, hogy elvesztek a piacaik is és a működőtőke beáramlás. Viszont az utóbbi 20 évben ott is megindult már a fejlődés, pont azért, mert újra rácsatlakoznak a világgazdaságra (no meg ha lassan is, de ott is van fejlődés az agyakban, persze ahogy mondtad, egy kőkorszaki embert sem lehet egyik pillanatról a másikba a modern korba ledobni).
https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG?locations=ZG
Rodézia és Dél-Afrika fáziskésésben van, hisz ők még csak nemrég űzték/szorították ki a fehéreket, így ott később jött a visszaesés is.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Jogos a felvetés és a konklúzió !

Tavaly költöztünk új házba , mivel a régiben minden beépített volt ezért gyakorlatilag az új ház teljes körű felújításával az össze gép , berendezés is új lett . De igyekeztem mindenből az észerű arany középutat választani . Gyakorlatilag mindenhol led és A+ v. A++-os készülék van és még 4db 3.8KW-os Klíma is hűtés/fűtés funkcióval A++ (így H-tarifára jogosult !) . A régi házunk is 10-12éve volt felújítva tehát korszerűtlennek nem nevezném csak nem céltudatosan épült/újult mint a mostani . De a lényeg , hogy a régi 100m2-es ház villanyszámlája 14-15000Ft/hó volt addig a mostani 170 m2esé a klímákkal együtt nem éri el a 10 000 Ft-t . Nyilván való , hogy ha még arányosítok is akkor se olyan mértékű a megtakarítás , hogy hanyat kéne esni tőle de a lelkemnek jót tesz , hogy tettünk valamit a környezet védelemért !

100 nm-ből költöztél 170-be. Az addigi 15000-res villanyszámla felmehetett volna 25000-re is, szóval mégiscsak tettél. :)
És életszínvonal növekedés is lett.
 
M

molnibalage

Guest
Ok, és ezzel mit akarsz mondani? Hogy az újabb hűtők is nagyon sokáig bírják* ;s m;g keveset is fogyasztanak? Akkor szerinted sincs semmiféle tervezett elavulás?
Igen, azt. Nekem sincs végtelen nagy mintám, de 5 különböző helyen 5 hűtő működött 10+ évet. És zajban és másban minden régi hűtő segget csókolhat nekik.

De, mindig lehet optimalizálni. Ugyanis az is optimalizálás, hogy ma már az A+++-os is 65000-be kerül és nem 165000-be, mint pár éve.
Értelmesen nem lehet. A háztartási gépek nagy része vagy melegít vagy forgógép. A méretük eleve behatárolja azt, hogy mit nyerhetsz. A fejlesztés többe kerül, mint a spórolás. Ha valami mágikus módon 10%-ot fejlődnél akkor a nyereség közel 0... Soha nem térül meg. Tipikus ökomarhaság.
Ha meg egy 500 MW-pos gőzturbina hatásfoka 0,2%-ot nő az többet ér, mintha az ország összes mosógépét lecserélnéd. Mert az is 1MW = 1000 kW. A 100-200W-os gépeknél a néhány százalékos javulás több millió géppel is felszorozva lószar. Mert azok iszonyatosan rövid ideig mennek egy gőzturbina meg akár 8000 órát is.

Persze egy idő után már nem nagyon fog kevesebbet fogyasztani, de lehet, hogy kerül bele pl. olyan szárító funkció ami nem veri le a villanyórát a falról.[/QUOTE]
(Én a magyar fogyasztáson agyaltam.)

Ami a tervezett elavulást illeti: volt vmi törvényjavaslat az 50es években (?) az USA-ban, ami kvázi kötelezővé tette volna az avultatást úgy, hogy a használt, de működő lakossági holmikat egy szabályzott használtpiacon tovább adja a kevésbé tehetős néprétegek felé, viszont évente "venned kell" új hajszárítót meg fridzsidert.

Ma ugyanezt a logikát használják a multik, pl. egy telefonos cég fő sales-e vázolta nekem tavaly, hogy a marketingcéljuk az évenkénti telefoncsere elérése, és a kapcsolódó használtpiac megszervezése.
Ebbe rokkan bele a bolygó. Nekem pl. nem tudnak olyan telót mutatni, amiért a lecserélném a Redmi 7-esem. Mert ez is többet tud, mint ami nekem kell. Pl. túl széles, nem használható egy kézzel. A sebessége és minden más elég. Miért cserélném le évente? Addig megy, ameddig csak bírja.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Egyrészt egyetértek. A fehér gyarmatosítók kivonulása után visszazuhanás ment egy jó ideig hisz gyakorlatilag kiestek a világgazdaságból. A gyarmatosító anyaországgal való szakítás azt eredményezte, hogy elvesztek a piacaik is és a működőtőke beáramlás. Viszont az utóbbi 20 évben ott is megindult már a fejlődés, pont azért, mert újra rácsatlakoznak a világgazdaságra (no meg ha lassan is, de ott is van fejlődés az agyakban, persze ahogy mondtad, egy kőkorszaki embert sem lehet egyik pillanatról a másikba a modern korba ledobni).
https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG?locations=ZG
Rodézia és Dél-Afrika fáziskésésben van, hisz ők még csak nemrég űzték/szorították ki a fehéreket, így ott később jött a visszaesés is.


Ez a 2 ország volt a legerősebb gazdaságilag . Zimbabwe sokkal hamarabb mint Dél-afrika de elesett mind kettő a fekete forradalom harcában ! Ami gazdasági fejlődést látsz ma az nem technológia jellegű hanem a főleg Kínai nyersanyag kereslet kiszolgálása borzasztó környezet szennyező módon !
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
(Én a magyar fogyasztáson agyaltam.)

Ami a tervezett elavulást illeti: volt vmi törvényjavaslat az 50es években (?) az USA-ban, ami kvázi kötelezővé tette volna az avultatást úgy, hogy a használt, de működő lakossági holmikat egy szabályzott használtpiacon tovább adja a kevésbé tehetős néprétegek felé, viszont évente "venned kell" új hajszárítót meg fridzsidert.

Ma ugyanezt a logikát használják a multik, pl. egy telefonos cég fő sales-e vázolta nekem tavaly, hogy a marketingcéljuk az évenkénti telefoncsere elérése, és a kapcsolódó használtpiac megszervezése.

És energiaszempontból ez nem csak a gyártás-újrahasznosítás kérdése, hanem a teljes üzleti folyamat energiaigénye rohadt magas. Eleve ott a céges bürokrácia, a kapcsolódó kommunikációs és más beszállítók stb. Maga a fölösleges célért való fölösleges működés nagyon energiaigényes.

Egyrészt ismét egyetértek, a fogyasztást igyekeznek túltolni.
Viszont szerintem ezt is csak addig tudják csinálni, amíg tényleg jobb terméket adnak a fogyasztóknak.
Pl. a hűtőt, mosógépet, mikrót, stb. azért az emberek jellemzően akkor vesznek, amikor elromlik.
A TV-k területén is brutálgyors volt a fejlődés, egymás után jöttek az LCD, plazma, LED technológia, egyre nagyobb képátmérő és felbontás így nagyon ment az eladás.
Viszont mára már ez is nagyon lecsillapodott. Miután már szinte mindenkinek megvan az 50 colos és a 4K felbontás, onnantól már nem nagyon vesznek újat, hisz már nem fér be nagyobb a szobába és a képminőségen se lát már nagyon külömbséget. És ez látszik az eladásokon is, amik nagyon visszaestek.
Számítógépet, laptopot és telefont is azért vesznek sűrűbben az emberek, mert ma még brutálgyorsan fejlődik a mikroelektronika. Én sem használom már az 10 évvel ezelőtti mobilomat, mert net sem volt rajta, de az 5 évvel ezelőttit sem, mert szar kamerája volt, de itt is eljutunk oda, hogy nem fogják már évente lecserélni az emberek a mobiljukat csak azért, mert az épp kijövő új kamerájában már nem csak a Hold kráterei látszanak, hanem a kitűzött amerikai zászló is. :)
Ha lelassul a fejlődés (és le fog), akkor az eladás is le fog csökkenni.

Továbbá ismét ott tartunk, hogy lehet nagy a fogyasztás és a termelés, ha az energiát, ami mindennek az alapja, környezetkímélő módon állítjuk elő és a legyártott termékeket újrahasznosítjuk.
Ugye a céges bürokrácia sem szennyezi a környezetet, ha az áramot és a fogyasztási cikkeket, amiket fogyasztanak környezetkímélő módon állítják elő.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ez a 2 ország volt a legerősebb gazdaságilag . Zimbabwe sokkal hamarabb mint Dél-afrika de elesett mind kettő a fekete forradalom harcában ! Ami gazdasági fejlődést látsz ma az nem technológia jellegű hanem a főleg Kínai nyersanyag kereslet kiszolgálása borzasztó környezet szennyező módon !

Már ez is hatalmas fejlődés, hisz ismét hajlandóak dolgozni, becsatlakozni a világgazdaságba. Így szép lassan tanulni fognak, rájuk ragad a civilizáció és kinővik a törzsi életformát.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Már ez is hatalmas fejlődés, hisz ismét hajlandóak dolgozni, becsatlakozni a világgazdaságba. Így szép lassan tanulni fognak, rájuk ragad a civilizáció és kinővik a törzsi életformát.

Persze nem mondom, hogy nincs óriási rizikó a robbanó népességükben. Simán előfordulhat az, hogy az óriási népességrobbanásba belepusztulnak és nem lesz annyi idejük, hogy fejlett gazdaságot hozzanak létre, ami ellátná a nagy népességüket.
Afrika és Európa teljesen más utat járt be, hisz Európában először volt az ipari forradalom és az hozta létre a népességrobbanást. Míg Afrikába mi vittük el a népességrobbanást a segélyekkel és védőoltásokkal, míg az ipari forradalmat már csak felemásan tudtuk bevezetni, hisz kirakták onnan a fehéreket.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 759
4 696
113
Továbbá ismét ott tartunk, hogy lehet nagy a fogyasztás és a termelés, ha az energiát, ami mindennek az alapja, környezetkímélő módon állítjuk elő és a legyártott termékeket újrahasznosítjuk.
Ugye a céges bürokrácia sem szennyezi a környezetet, ha az áramot és a fogyasztási cikkeket, amiket fogyasztanak környezetkímélő módon állítják elő.

Sztem ez lehetetlen. Minden energiatermelés szennyez valamennyire, és az én logikám szerint maga az üzleti folyamat fölösleges, így a ráfordított energia is.

Láttunk már iszonyúan felpörgetett avultatást, pl. a PC-piac az ezredforduló környékén. Ha kifut a TV meg a telefon, majd berobban helyette az 5G. Azt sem puszta szívjóságól tolja így a telco iparág, hanem az IoT kapcsán eladni remélt gigászi kütyühegyek miatt. Amik amúgy jókora áramfogyasztás-növekedéssel járnak majd.
 
M

molnibalage

Guest
Egyrészt ismét egyetértek, a fogyasztást igyekeznek túltolni.
Viszont szerintem ezt is csak addig tudják csinálni, amíg tényleg jobb terméket adnak a fogyasztóknak.
Pl. a hűtőt, mosógépet, mikrót, stb. azért az emberek jellemzően akkor vesznek, amikor elromlik.
A TV-k területén is brutálgyors volt a fejlődés, egymás után jöttek az LCD, plazma, LED technológia, egyre nagyobb képátmérő és felbontás így nagyon ment az eladás.
Viszont mára már ez is nagyon lecsillapodott. Miután már szinte mindenkinek megvan az 50 colos és a 4K felbontás, onnantól már nem nagyon vesznek újat, hisz már nem fér be nagyobb a szobába és a képminőségen se lát már nagyon külömbséget. És ez látszik az eladásokon is, amik nagyon visszaestek.
Számítógépet, laptopot és telefont is azért vesznek sűrűbben az emberek, mert ma még brutálgyorsan fejlődik a mikroelektronika. Én sem használom már az 10 évvel ezelőtti mobilomat, mert net sem volt rajta, de az 5 évvel ezelőttit sem, mert szar kamerája volt, de itt is eljutunk oda, hogy nem fogják már évente lecserélni az emberek a mobiljukat csak azért, mert az épp kijövő új kamerájában már nem csak a Hold kráterei látszanak, hanem a kitűzött amerikai zászló is. :)
Ha lelassul a fejlődés (és le fog), akkor az eladás is le fog csökkenni.

Továbbá ismét ott tartunk, hogy lehet nagy a fogyasztás és a termelés, ha az energiát, ami mindennek az alapja, környezetkímélő módon állítjuk elő és a legyártott termékeket újrahasznosítjuk.
Ugye a céges bürokrácia sem szennyezi a környezetet, ha az áramot és a fogyasztási cikkeket, amiket fogyasztanak környezetkímélő módon állítják elő.
Szinte? Mindenkinek...? Az ország lakosságának 1/3-a egyik hónapról a másikra él.
Nekem telne ezekre, de a saját monitorom is egy 6 éves 1920x1080. A TV a lakásban (nem az enyém) 32 col és csak full HD. A 4k-nek semmi értelme, már az is parasztvakítás. Ha lesz új VGA, akkor esetleg 28 col és 2560, de efelé nem megyek. Ez is alig férne el már az asztalon...

Sztem ez lehetetlen. Minden energiatermelés szennyez valamennyire, és az én logikám szerint maga az üzleti folyamat fölösleges, így a ráfordított energia is.

Láttunk már iszonyúan felpörgetett avultatást, pl. a PC-piac az ezredforduló környékén. Ha kifut a TV meg a telefon, majd berobban helyette az 5G. Azt sem puszta szívjóságól tolja így a telco iparág, hanem az IoT kapcsán eladni remélt gigászi kütyühegyek miatt. Amik amúgy jókora áramfogyasztás-növekedéssel járnak majd.
IoT, az egyik új bullshit. Értelme kb. semmi, cserébe mindenhol bejöhet a kiberbűnöző...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
És mekkora volt a beruházás? Ha 15 év feletti a megtérülés a villanyszámlában, akkor gyakorlatilag semmiféle környezetvédelemről nincs szó.

Ogretank példája nagyon jól példázza, hogy a fejlődésnek köszönhetően nem csak rombolni tudjuk, de védeni is a bolygót. A 70%-al nagyobb háza 30%-al kevesebb energiát fogyaszt, mint a régi.
Persze értem a problémád, ha nem cseréli le a házát, az még kevesebb szennyezéssel jár. No de előbb-utóbb minden házat le kell cserélni az országban, hisz azoknak is van egy életciklusa, így az újak már mind kis energiafelhasználásúak lesznek.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Szinte? Mindenkinek...? Az ország lakosságának 1/3-a egyik hónapról a másikra él.
Nekem telne ezekre, de a saját monitorom is egy 6 éves 1920x1080. A TV a lakásban (nem az enyém) 32 col és csak full HD. A 4k-nek semmi értelme, már az is parasztvakítás. Ha lesz új VGA, akkor esetleg 28 col és 2560, de efelé nem megyek. Ez is alig férne el már az asztalon...


IoT, az egyik új bullshit. Értelme kb. semmi, cserébe mindenhol bejöhet a kiberbűnöző...

Gondoltam, hogy ebbe belekötsz, de már nem tudtam kijavítani.
Szóval akkor helyesen:

Miután már szinte mindenkinek akinek anyagilag belefér és szeretne is ilyet megvan vagy hamarosan meglesz az 50 colos és a 4K felbontás, onnantól már nem nagyon vesznek újat, hisz már nem fér be nagyobb a szobába és a képminőségen se lát már nagyon különbséget.

Jelenleg neked is elég a 32 col, aztán majd jönnek a gyerekek, esetleg kiköltözöl egy nagyobb családi házba és ott az 5 méteres nappaliban már nem lesz elég a 32-es.
 
M

molnibalage

Guest
Gondoltam, hogy ebbe belekötsz, de már nem tudtam kijavítani.
Szóval akkor helyesen:

Miután már szinte mindenkinek akinek anyagilag belefér és szeretne is ilyet megvan vagy hamarosan meglesz az 50 colos és a 4K felbontás, onnantól már nem nagyon vesznek újat, hisz már nem fér be nagyobb a szobába és a képminőségen se lát már nagyon különbséget.

Jelenleg neked is elég a 32 col, aztán majd jönnek a gyerekek, esetleg kiköltözöl egy nagyobb családi házba és ott az 5 méteres nappaliban már nem lesz elég a 32-es.
Lemértem, ha nézem a TV-t szökőévenként, akkor 4 méterre vagyok tőle. Szóval nem igazán látom, hogy mikor kell nekem 50 col. A 28 col monitor is azért kell, mert amikor komplexebb melót végzek kevés a mostani 24, ami elforgatni sem lehet. Néha jobb lenne az álló képernyő.
 
T

Törölt tag 2822

Guest
IoT, az egyik új bullshit. Értelme kb. semmi, cserébe mindenhol bejöhet a kiberbűnöző...

Nem bullshit az, csak egy része. Öt perce töröm a fejem, de nem tudok olyan iparágat mondani ahol ne lehetne hasznosítani, persze azért biztos van ilyen de kevés.
Az a bullshit része amit a lakossági fogyasztók torkán le akarnak tolni, újabb veszélyforrás, fölösleges, semmirevaló pocséklás a legtöbb. Meglepődnétek, hogy Magyarországon a kis és középvállalkozások közül mennyien használnak IoT eszközöket. Sok olyan van aki azt sem tudja mi az, még a kifejezést sem ismeri, de valójában IoT eszközöket használnak, sokszor elég kreatív módon. Ugyan arról lövésem sincs, hogy más országokban hol és mennyire vannak ezek elterjedve, de a magyar vállalkozások meglepően nagy számban használják ezt a technológiát, még ha kicsit bukdácsolva is imitt amott. Magát az eszközöket és azok hasznát hamar felismerik, de a megfelelő szolgáltatást nehezen találják meg hozzájuk, de erről részben a magyar szolgáltatók is tehetnek, mert nem teszik egyértelművé, hogy van külön IoT eszközökhöz rendelhető szolgáltatásuk.
 
M

molnibalage

Guest
Nem bullshit az, csak egy része. Öt perce töröm a fejem, de nem tudok olyan iparágat mondani ahol ne lehetne hasznosítani, persze azért biztos van ilyen de kevés.
Az a bullshit része amit a lakossági fogyasztók torkán le akarnak tolni, újabb veszélyforrás, fölösleges, semmirevaló pocséklás a legtöbb. Meglepődnétek, hogy Magyarországon a kis és középvállalkozások közül mennyien használnak IoT eszközöket. Sok olyan van aki azt sem tudja mi az, még a kifejezést sem ismeri, de valójában IoT eszközöket használnak, sokszor elég kreatív módon. Ugyan arról lövésem sincs, hogy más országokban hol és mennyire vannak ezek elterjedve, de a magyar vállalkozások meglepően nagy számban használják ezt a technológiát, még ha kicsit bukdácsolva is imitt amott. Magát az eszközöket és azok hasznát hamar felismerik, de a megfelelő szolgáltatást nehezen találják meg hozzájuk, de erről részben a magyar szolgáltatók is tehetnek, mert nem teszik egyértelművé, hogy van külön IoT eszközökhöz rendelhető szolgáltatásuk.
Mik ezek?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Sztem ez lehetetlen. Minden energiatermelés szennyez valamennyire, és az én logikám szerint maga az üzleti folyamat fölösleges, így a ráfordított energia is.

Láttunk már iszonyúan felpörgetett avultatást, pl. a PC-piac az ezredforduló környékén. Ha kifut a TV meg a telefon, majd berobban helyette az 5G. Azt sem puszta szívjóságól tolja így a telco iparág, hanem az IoT kapcsán eladni remélt gigászi kütyühegyek miatt. Amik amúgy jókora áramfogyasztás-növekedéssel járnak majd.

Nyilván soha nem jutunk el oda, hogy ne szennyezzük a bolygót, viszont értelmes környezetvédelemmel (nem a mostani "zöldek" féle módszerekkel) egyre nagyobb gazdaságot és életszínvonalat el lehet érni stagnáló vagy csökkenő környezetkárosítás mellett.
Pl. ha a teljes bolygó villamosenergiaellátását és fűtését foszilis helyett atomenergiával és vízerőművekkel oldanák meg, máris rengeteget csökkenne a szennyezés.
Vagy pl. a felszíni bányákat bezárás után ha rekultiválnák, máris nincs lokális környezeti katasztrófa.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and hunter85
T

Törölt tag 2822

Guest

Minden ide tartozik ami netet használ és azon információt továbbít. Egy eszköz érzékeli a hőmérsékletet, van-e csapadék stb, továbbítja neten keresztül egy másik eszkönek ami a kapott infó alapján emberi beavatkozás nélkül bekapcsol. Mondjuk beszéljünk öntözésről. De amúgy atom hülye vagyok a mezőgazdasághoz, de a példa érthető szerintem. A mezőgazdaságban rengeteg féle IoT cuccot használnak, és lehet használni érzékelők és járművek összeköttetésénél is.

Biztonsági rendszerek amik neten küldenek rendszeres reportot és magát a riasztást is.

Gyárakban ipari területen ahol mondjuk net alapon megy a kommunikáció az automatizált eszközök között.

Liftek, sorompók, kapuk működtetésénél is használják.

A kedvenc példám: mozgásérzékelős rejtett vadkamerák amik neten keresztül küldik a képet az állatokról, vagy a fatolvajokról khmm.. :D

Nagyrészt egyébként a nagyobb multik, gyártók tudják használni, esetekben akár 50-60 ezer darab IoT-s eszközt, és most kifejeztten kis számot írtam, de akár egy 3 fős családi vállalkozás is találhat magának olyan eszközt ami segíti és gyorsítja a munkájukat, ehhez néha kreatívnak kell lenni, lásd a vadkamerás példát fentebb.

Az elsődleges haszna ipari parkokban, mezőgazdaságban, közlekedésben és állítólag az egészségügyben van, bár utóbbiban nem tudom van-e valamilyen kézzelfogható eredmény vagy csak fejleszteni való potenciál. A wikis oldalon kb milliószor többet írnak erről mint amennyit én tudok.
 
T

Törölt tag 2822

Guest

Nem engedi szerkeszteni, úgyhogy ezt most külön kommentbe írom. A másik meglepő dolog számomra, lehet csak nekem az mert nincs kocsim, hogy autókba is egyre nagyobb a kereslet ezekre, és már régen nem csak valamiféle nyomkövető segédberendezésre kell gondolni, hanem az új autók fedélzeti számítógépét kapcsolják fel a netre. Hogy pontosan ez mire jó azt ne kérdezd, de én most nem lakossági felhasználókról írok, tehát valami haszna ennek is biztosan van ha egy cég pénzt áldoz rá. Feltételezem valamilyen statisztikát készíthet a bejárt útvonalakról, amik akár élőben lekérdezhetőek a cég központjában, esetleg a vezetőt támogató szoftvereknek is kellhet a net. Ez most csak találgatás volt részemről.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Automatizált vízórákat lehetne csinálni, ami nem csak a leolvasást tenné feleslegessé, de pl. csőtöréseket lehetne a bejövő oldal nyomás monitorozással érzékelni.

egy kilátásban levő munkám, ami előkészítés alatt áll: fűtésrendszer meghibásodásának előrejelzése

Levegő minőség alapján vezérelt szellőztetés. (CO2 koncentrációra modernebb irodák figyelnek, és mérhetően jobb a produktivitás ha a szellőztetést ennek figyelembevételével automatizálják)

Bármi, ami távoli adatgyűjtést igényel. Olcsók lettek a beágyazott számítógépek, olcsók a szenzorok.

új BMW-ken (ismerősöm mutatta) távolról le tudod engedni az ablakot, vagy bekapcsolni az állóklímát, ha pl bementél a boltba, és a gyereket/kutyát ott hagytad, de hosszú a sor, és egy perc helyett már 5 perce bent vagy.

Autókban a fedélzeti szenzorok adatait továbbítja, így a gyártó önvezető részlege adatot kap, egyéb értékes telemetriát kap felhasználási profilokról, amiket összeköthet később pl. meghibásodási statisztikákkal, Az USA-ban aki biztosítóknak hozzáférést ad ezekhez az adatokhoz, az olcsóbb biztosítási díjat kap.

Egy volt kollégám szőlészetek szenzorozásán dolgozik, amivel egyes betegségeket tud érzékelni, ezzel permetszert spórolni, a szüret optimális idejét tudja megmondani, mivel a helyi nanoklíma szintjén teljesen pontos adatokkal tud dolgozni. Ezzel lehet locsolást automatizálni (nem tudom azt szoktak-e szőlőknél), de máshol a mezőgazdaságban lehet sokmidnent automatizálni. Pl üvegházak szellőztetését, árnyékolását.

Egy otthon automatizált árnyéknyékolásával a légkondi/fűtés költségek 10-30%-al csökkenthetőek.

Leltárkezelés: dechatlonban vezetéknélküli technológiával minden termék eladása leltározása teljesen integrált. Kínában robotok hordják a postát a postai elosztóközpontokban. Ezek is IoT.

Minden IoT, ahol a fizikai valóság és a digitalizált üzleti/irányítási folyamatok/döntések integrálva vannak. Főleg az "okos"villanykapcsolókra használják az index szakfolyóiratban, meg hasonló techbulvárokban, amik tényleg csak sebezhetőségnek jók (ajánlom az internet of shit twittert), de valójában az iparban korábban is létező telemetria és automatizálás következő szintjét jelenti.
 
M

molnibalage

Guest
Automatizált vízórákat lehetne csinálni, ami nem csak a leolvasást tenné feleslegessé, de pl. csőtöréseket lehetne a bejövő oldal nyomás monitorozással érzékelni.
Hát, a nyomástávadó annyira még nem olcsó tudtommal. Vagy akkor olyan pontatlan, hogy értékelhető adatot úgy sem ad. Ha meg olcsó gagyi, akkor az első, amit meghackelnek és mindenki hamis vízfogyasztást fog lejelenteni... :)

Levegő minőség alapján vezérelt szellőztetés. (CO2 koncentrációra modernebb irodák figyelnek, és mérhetően jobb a produktivitás ha a szellőztetést ennek figyelembevételével automatizálják)
És ehhez miért kell internet...? Ez most is megy...

új BMW-ken (ismerősöm mutatta) távolról le tudod engedni az ablakot, vagy bekapcsolni az állóklímát, ha pl bementél a boltba, és a gyereket/kutyát ott hagytad, de hosszú a sor, és egy perc helyett már 5 perce bent vagy.
Egyiket sem hagyjuk kocsiban...
Távolból ablaknyitás? A tolvajok meg dörzsölik tenyerüket.

Autókban a fedélzeti szenzorok adatait továbbítja, így a gyártó önvezető részlege adatot kap, egyéb értékes telemetriát kap felhasználási profilokról, amiket összeköthet később pl. meghibásodási statisztikákkal, Az USA-ban aki biztosítóknak hozzáférést ad ezekhez az adatokhoz, az olcsóbb biztosítási díjat kap.
Ez jó lenne, óratekerés ellen.

Minden IoT, ahol a fizikai valóság és a digitalizált üzleti/irányítási folyamatok/döntések integrálva vannak. Főleg az "okos"villanykapcsolókra használják az index szakfolyóiratban, meg hasonló techbulvárokban, amik tényleg csak sebezhetőségnek jók (ajánlom az internet of shit twittert), de valójában az iparban korábban is létező telemetria és automatizálás következő szintjét jelenti.
Csak az iparban nem gagyi van. Ha tömegessé akarod tenni, akkor mitől nem lesz sebezhető vacak? Vagy pontos és bármire jó?