Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Hát, a nyomástávadó annyira még nem olcsó tudtommal. Vagy akkor olyan pontatlan, hogy értékelhető adatot úgy sem ad. Ha meg olcsó gagyi, akkor az első, amit meghackelnek és mindenki hamis vízfogyasztást fog lejelenteni...

Nyomásra egy kis felbontású is elég a csőtöréshez, egy csőtörés közelében egyszerre sok vízóra fog 0 közeli nyomást mérni szerintem. A hackelést illetően meg: ennyi erővel a mostani vízórát is meg lehet hackelni. A villanyórát is hackelik mágnessel, ezzel-azzal...

És ehhez miért kell internet...? Ez most is megy...

Nem kell annyit kábelezni a jeladók és beavatkozók közt. könnyebb egy válaszfal beiktatása után átkonfigurálni a gépészet vezérlését egy irodaházban, nem kell átkábelezni pl.

Egyiket sem hagyjuk kocsiban...
Távolból ablaknyitás? A tolvajok meg dörzsölik tenyerüket.
Neked a szar se elég keserű... Mindennek lehet haszna, pl. akár a kertedben hagyott kocsit ki tudod nyitni, vagy indulás előtt bekapcsolni a légkondit mondjuk ebéd közben, amikor hív nagyapa, hogy kéne egy kis segítség, ugorj már át.
Ha tömegessé akarod tenni, akkor mitől nem lesz sebezhető vacak? Vagy pontos és bármire jó?
nem sebezhető a minőségi szoftvertől lesz. Jó szoftver írni nem sokkal drágább mint rosszat ;) Rövid távon drágább, de egy hardveres cég hosszabb távon kéne tervezzen.
Egy jó szabvány kéne, mert most mindenki az emberek privát adatainak az eladásában lát ppénzt a szilíciumvölgyi rák miatt, ezért az az alap, hogy a szolgáltató szerverére megy a feltöltés, és azon keresztül megy a kommunikáció. Az adataid üzlet számukre, ezért szolgáltatásnak csomagolják amit árulnak. Aztán ha lehúzzák a rolót, kidobhatod az okoskütyüid. (otthonra is drága a lokális megoldás jelenleg)

Pontosság teljesen felhasználás függő, hogy elég jó-e, vagy sem. Amúgy egy low-pass filter meg szenzor fúzió csodákra képes. A szenzorok pedig idővel egyre olcsóbbak és jobbak lesznek.

Általános szabály amúgy, hogy a távoli elérés is olyan, mint az útépítés. Eleinte nem is gondolnád, hogy jó bármire, aztán idővel újabb és újabb módokon kezded használni.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Láttunk már iszonyúan felpörgetett avultatást, pl. a PC-piac az ezredforduló környékén.
Azért ott akkora fejlődés volt, hogy azt más iparág nem nagyon tudta felmutatni. Mit gondolsz mikor és mitől fejlődött ki az, hogy egy 2000 környéki csúcsgép teljesítménye ma egy mobiltelefonban elfér? Az erős verseny kikényszerítette a fejlesztést, a fejlődés a szofver komplexitás robbanást tette lehetővé, valamint azt, hogy gyorsabb time to market nyomás miatt fejlesztési időben hatékonyabb, futásidőben kevésbé hatékony megoldásokat használjanak, ami további hw igényt szült, stb...

Az emberek most csak azt látják, hogy nem kell 2 évente új gépet venni az új szoftverekhez, de 5 éve már hangfelismerés van alapszinten az oprendszerekben, felolvasnak, olyan dolgokat csinálnak, amik 2000 környékén szinte sci-fik voltak. És most megállt a fejlődés a fizikai korlátok miatt (pl. akku idők miatt), ismét inkább optimalizáció van sok téren, másrészt nincs új feature a láthatáron, amit forradalom nélkül meg lehet csinálni. Amilyen akkoriban a dedikált hardveres 3D gyorsítás volt a 90-es évekhez képest, valami olyan lesz a jövőben is, hardver és szoftver kéz a kézben. Én mondjuk a VR-ben lám látom azt a nagy ígéretet amit mások. Az AI meg külön téma... jelenleg több a hype mint tartalom.

Az autóknál is voltak ilyen ciklusok, az injektor, katalizátor egy forradalmi szakasz volt, egy időszakban drasztikusan változott a műszaki tartalom. Túlfogyasztás volt lecserélni a trabikat?

Kényelmes túlfogyasztásnak nevezni dolgokat úgy, hogy éppen kiforrott már egy technológia, és a fejlődési-növekedési szakasz gyors ciklusidejére mutogatunk.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 759
4 696
113
Automatizált vízórákat lehetne csinálni, ami nem csak a leolvasást tenné feleslegessé, de pl. csőtöréseket lehetne a bejövő oldal nyomás monitorozással érzékelni.

egy kilátásban levő munkám, ami előkészítés alatt áll: fűtésrendszer meghibásodásának előrejelzése

Levegő minőség alapján vezérelt szellőztetés. (CO2 koncentrációra modernebb irodák figyelnek, és mérhetően jobb a produktivitás ha a szellőztetést ennek figyelembevételével automatizálják)

Bármi, ami távoli adatgyűjtést igényel. Olcsók lettek a beágyazott számítógépek, olcsók a szenzorok.

új BMW-ken (ismerősöm mutatta) távolról le tudod engedni az ablakot, vagy bekapcsolni az állóklímát, ha pl bementél a boltba, és a gyereket/kutyát ott hagytad, de hosszú a sor, és egy perc helyett már 5 perce bent vagy.

Autókban a fedélzeti szenzorok adatait továbbítja, így a gyártó önvezető részlege adatot kap, egyéb értékes telemetriát kap felhasználási profilokról, amiket összeköthet később pl. meghibásodási statisztikákkal, Az USA-ban aki biztosítóknak hozzáférést ad ezekhez az adatokhoz, az olcsóbb biztosítási díjat kap.

Egy volt kollégám szőlészetek szenzorozásán dolgozik, amivel egyes betegségeket tud érzékelni, ezzel permetszert spórolni, a szüret optimális idejét tudja megmondani, mivel a helyi nanoklíma szintjén teljesen pontos adatokkal tud dolgozni. Ezzel lehet locsolást automatizálni (nem tudom azt szoktak-e szőlőknél), de máshol a mezőgazdaságban lehet sokmidnent automatizálni. Pl üvegházak szellőztetését, árnyékolását.

Egy otthon automatizált árnyéknyékolásával a légkondi/fűtés költségek 10-30%-al csökkenthetőek.

Leltárkezelés: dechatlonban vezetéknélküli technológiával minden termék eladása leltározása teljesen integrált. Kínában robotok hordják a postát a postai elosztóközpontokban. Ezek is IoT.

Minden IoT, ahol a fizikai valóság és a digitalizált üzleti/irányítási folyamatok/döntések integrálva vannak. Főleg az "okos"villanykapcsolókra használják az index szakfolyóiratban, meg hasonló techbulvárokban, amik tényleg csak sebezhetőségnek jók (ajánlom az internet of shit twittert), de valójában az iparban korábban is létező telemetria és automatizálás következő szintjét jelenti.
Az okos mezőgazdaságban biztosan óriási potenciál van, az összes "ellenőrzött környezet" (pl. üvegház, istálló, tárolók) nagyon jól optimalizálhatók, okosan használva biztos lehet növelni a hatékonyságot, még a kisebb gazdaságokban is megéri.

Az EÜ felhasználásról láttam pár éve egy prezentációt, ott is komoly távlatok nyílnak, ahogy egyre jobbak lesznek a hordható diagnosztikai eszközök.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113

Vannak pl. gázkazánok (lakossági használatra) amit telefonról akkor kapcsolsz be amikor akarsz. Pl. Mikor indulsz a melóba kikapcsolhatod a fűtést, hazaindulás előtt 1-2 órával visszakapcsolod.

De ami nagyon ígéretes lesz, az a közlekedés.
Az autók hálózatba kötésével minden autó tudni fogja, hogy merre tart a többi és aszerint adja meg neked az ideális útvonalat, nem kell annyit dugóban ülj, mert szervezi a közlekedést.
Az automatizált rendszerek elterjedésével meg gyakorlatilag megszűnnek a közlekedési balesetek.
Mivel minden autó tudja, hogy merre tart a többi, így a kereszteződésben fékezni fog neked, ha elsőbséget kell adj.
A városok bekamerázásával és hálózatba kötésével a gyalogosokat is tudja követni. Pl. ha a sarkon vagy autó takarásából eléd ugrik egy gyalogos, az autó már rég lefékezett, mert látta előre az utcai kamerából, hogy jönnek.
Persze ennek fog kellene még vagy 20 év, mire eléggé elterjednek.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Azért ott akkora fejlődés volt, hogy azt más iparág nem nagyon tudta felmutatni. Mit gondolsz mikor és mitől fejlődött ki az, hogy egy 2000 környéki csúcsgép teljesítménye ma egy mobiltelefonban elfér? Az erős verseny kikényszerítette a fejlesztést, a fejlődés a szofver komplexitás robbanást tette lehetővé, valamint azt, hogy gyorsabb time to market nyomás miatt fejlesztési időben hatékonyabb, futásidőben kevésbé hatékony megoldásokat használjanak, ami további hw igényt szült, stb...

Az emberek most csak azt látják, hogy nem kell 2 évente új gépet venni az új szoftverekhez, de 5 éve már hangfelismerés van alapszinten az oprendszerekben, felolvasnak, olyan dolgokat csinálnak, amik 2000 környékén szinte sci-fik voltak. És most megállt a fejlődés a fizikai korlátok miatt (pl. akku idők miatt), ismét inkább optimalizáció van sok téren, másrészt nincs új feature a láthatáron, amit forradalom nélkül meg lehet csinálni. Amilyen akkoriban a dedikált hardveres 3D gyorsítás volt a 90-es évekhez képest, valami olyan lesz a jövőben is, hardver és szoftver kéz a kézben. Én mondjuk a VR-ben lám látom azt a nagy ígéretet amit mások. Az AI meg külön téma... jelenleg több a hype mint tartalom.

Az autóknál is voltak ilyen ciklusok, az injektor, katalizátor egy forradalmi szakasz volt, egy időszakban drasztikusan változott a műszaki tartalom. Túlfogyasztás volt lecserélni a trabikat?

Kényelmes túlfogyasztásnak nevezni dolgokat úgy, hogy éppen kiforrott már egy technológia, és a fejlődési-növekedési szakasz gyors ciklusidejére mutogatunk.

Egyetértek.
A mikroelektronika azért fejlődhetett ilyen gyorsan, mert az emberek hajlandók voltak gyakrabban lecserélik a mobiljukat vagy a számítógépüket és nem vártak rá addig, amíg elromlik.
Ha minden ember úgy gondolkodna, mint Molni, akkor még mindig szobányi számítógépek lennének és amikor délutánként hazamennének az emberek a melóból és elkezdenék a Supermariot vagy csak a HTKA-t olvasni, az MVM máris izzíthatná Paks 4-et is. Na az lenne aztán a "környezetvédelem". :)
A technológiai fejlődéshez pénz kell. Pénz meg akkor lesz a gyártóknak, ha sokat gyártanak amit meg is vesznek tőlük. Ellenkező esetben minden olyan drága lenne, hogy senki nem venné meg.

Egyébként én dolgoztam a TV gyártásban és egyáltalán nem látom azt a nagy környezetszennyezést ami mögötte van.
Egy 50 colos tv-ben van vagy 10 kg műanyag, vagy 2-3 kg acél, kb. fél kg mágnes, pár száz gram alumínium és pár tíz gram egyéb fém. A 10 kg műanyag az kb. 20 liter olajat jelent. Annyit egy hétvégi kiruccanáskor eléget egy autó.
Ami nagyobb szennyezés, az a pár 100 kW-nyi elektromos energia ami a gyártáshoz szükséges. Na ezért kell minél több atomerőmű, hogy az elektromos energiát, ami szinte mindennek az alapja, minél tisztábban előállítsuk.
Jah amúgy meg a régi TV-k gyártása valószínűleg sokkal szennyezőbb volt, hisz egy 30 colos TV-t már kifejezetten nehéz volt megemelni még egy férfiembernek is.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711
T

Törölt tag 2822

Guest
Volt pár hónapja, hogy az apple okosóra jelezte a szívelégtelenséget egy emberkénél, és így időben be tudtak avatkozni.
https://velvet.hu/elet/2020/01/20/apple_watch_5_pitvarfibrillacio_szivritmuszavar/

Talán túl paranoiás vagyok vagy csak túl régimódi, de én soha nem tennék semmit a csuklómra amiben akkumulátor van. Vannak fent videók a neten amiken még márkás akár Samsung telefonok is robbannak. Sokszor csak lassú égéssel kezdődik, olyankor kikapja az ember a zsebéből és eldobja, de ha egyből pukkan az túl nagyot szól ahhoz, hogy a csuklómra merjem tenni.

Bocsi az offért, ez volt az utolsó.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Talán túl paranoiás vagyok vagy csak túl régimódi, de én soha nem tennék semmit a csuklómra amiben akkumulátor van. Vannak fent videók a neten amiken még márkás akár Samsung telefonok is robbannak. Sokszor csak lassú égéssel kezdődik, olyankor kikapja az ember a zsebéből és eldobja, de ha egyből pukkan az túl nagyot szól ahhoz, hogy a csuklómra merjem tenni.

Bocsi az offért, ez volt az utolsó.
Megértem. Miután szoftverfejlesztő vagyok, és látom hogy készül a kolbász, inkább a mechanikus dolgokat preferálom sok téren én is :) Automata óráim vannak, meg egy quartz.
 
M

molnibalage

Guest
Vannak pl. gázkazánok (lakossági használatra) amit telefonról akkor kapcsolsz be amikor akarsz. Pl. Mikor indulsz a melóba kikapcsolhatod a fűtést, hazaindulás előtt 1-2 órával visszakapcsolod.

De ami nagyon ígéretes lesz, az a közlekedés.
Az autók hálózatba kötésével minden autó tudni fogja, hogy merre tart a többi és aszerint adja meg neked az ideális útvonalat, nem kell annyit dugóban ülj, mert szervezi a közlekedést.
Az automatizált rendszerek elterjedésével meg gyakorlatilag megszűnnek a közlekedési balesetek.
Mivel minden autó tudja, hogy merre tart a többi, így a kereszteződésben fékezni fog neked, ha elsőbséget kell adj.
A városok bekamerázásával és hálózatba kötésével a gyalogosokat is tudja követni. Pl. ha a sarkon vagy autó takarásából eléd ugrik egy gyalogos, az autó már rég lefékezett, mert látta előre az utcai kamerából, hogy jönnek.
Persze ennek fog kellene még vagy 20 év, mire eléggé elterjednek.
Hát, ehhez első körben a bibi az, hogy a készülékeknek kéne stabil internet kapcsolat. Ami a világ vezető helyén levő Mo-n sem adott... Mert Mo. meglehetősen sűrűn lakott. Az USA-ban és más nagyobb országban a nagyvárosokon kívül meg elröhögnék magukat ezen. Ott a megyeközpontokon kívül gyakorlatilag nem létezik mobilinternet. Tehát tök jó, hogy vannak készülékek (számomra az összes eddig felsorolt opció olyan, hogy whatever, nem kell...) de hol lesz hozzá stabil internet? Ahol meg alacsony a népsűrűség ott eleve nincs forgalmi gond.

Ha engem kérdezel, akkor nem autókat kell optimalizálni és megoldani a lehetetlen feladatot. Félelmetes, hogy egy alapvetően elbaszott koncepciót meddig foltozgatnának egyesek. Mert a városi autózás az az. Tömegközlekedés kell és csá.

Számomra az egész IoT, amit felsoroltál marketing bullshit. Semmilyen funkcióra nincs igényem.
Nagyon, nagyon esetleg a fűtés vezérlés, de akkor ehhez a mostani lakásban speci. motoros szerelvény kéne.Kábeleket húzogassak ki hozzá? Picit lenne csak röhejes. Mert házközponti fűtés van és radiátorok, nem saját kazán vagy vízmelegítő.Ha meg valaki zöldnek hiszi magát és fával is fűt mondjuk otthon, azt meg nem lehet távvezérelni...

Egyetértek.
A mikroelektronika azért fejlődhetett ilyen gyorsan, mert az emberek hajlandók voltak gyakrabban lecserélik a mobiljukat vagy a számítógépüket és nem vártak rá addig, amíg elromlik.
Ha minden ember úgy gondolkodna, mint Molni, akkor még mindig szobányi számítógépek lennének és amikor délutánként hazamennének az emberek a melóból és elkezdenék a Supermariot vagy csak a HTKA-t olvasni, az MVM máris izzíthatná Paks 4-et is. Na az lenne aztán a "környezetvédelem". :)
A technológiai fejlődéshez pénz kell. Pénz meg akkor lesz a gyártóknak, ha sokat gyártanak amit meg is vesznek tőlük. Ellenkező esetben minden olyan drága lenne, hogy senki nem venné meg.
A számítógépemet én is fejlesztettem, ahol és amikor szükség volt rá az igényeimhez.
Csak a mobiltelefon az nem asztali számítógép, amin komoly dolgokat csinálsz. Mert a képernyő mérete adott és az is, hogy hogyan viszel be adatot rajta. Szarul. AA mobilteló lényegében SOS feladatokra a számítógéped kiterjesztése a felhővel, de nem arra való, hogy azon nézzél videót, filmet vagy dolgozzál rajta komolyan bármit. Meg annyi, hogy a méregdrága telefonálást leváltja az, hogy Skype vagy máson keresztül fillérekért telefonálsz. De ennek semmi köze az IoT-hez.

Egy mai 40 ezer forintos telefon villámgyors, tudsz vele full HD videót nézni (hogy m értelme p*csányi kijelzőn azt nem tudom...), videókonferenciát tolni és zoom nélkül értelmes fotót készíteni vele nappal, ha valami ellenállhatatlan vágyad van valamit lekapni. Egész egyszerűen nem látom azt, hogy a drágább kamerát leszámítva mit tud egy drága teló. Akinél láttam, azt se használta másra, mint én... Egy 150 ezer Ft-os belépő szintű objektíves gép hülyére pofoz minden okostelót.

Kb. itt ér véget számomra az, amiért sokan annyira lihegnek...

Ha meg ennyire érdekel, akkor ez volt a fejlődés 1995-től máig a családi, majd a saját számítógépet nézve.
https://iddqd.blog.hu/2020/03/01/checkpoint_6x04_mantis_software/full_commentlist/1#c38258748
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
A számítógépemet én is fejlesztettem, ahol és amikor szükség volt rá az igényeimhez.
Csak a mobiltelefon az nem asztali számítógép, amin komoly dolgokat csinálsz. Mert a képernyő mérete adott és az is, hogy hogyan viszel be adatot rajta. Szarul.
Komoly dolgok... pl autószerelő rádug egy bizbaszt a diagnosztika portra, és a mobilon látja a diagnosztikát. Adatot nem nagyon kell bevinnie. Vagy egy karbantartó technikus.

Nem csak azok komoly dolgok, amiket számíttón csinálunk.

Rendőr az igazoltatásnál tudná használni. Adatbevitelre ott a kamera sok esetben.

Egy mai 40 ezer forintos telefon villámgyors, tudsz vele full HD videót nézni (hogy m értelme p*csányi kijelzőn azt nem tudom...), videókonferenciát tolni és zoom nélkül értelmes fotót készíteni vele nappal, ha valami ellenállhatatlan vágyad van valamit lekapni. Egész egyszerűen nem látom azt, hogy a drágább kamerát leszámítva mit tud egy drága teló. Akinél láttam, azt se használta másra, mint én... Egy 150 ezer Ft-os belépő szintű objektíves gép hülyére pofoz minden okostelót.
Többnyire egyetértek, de a fotózásban a mobilokon hatalmas innovációk voltak, amik mögött messze lemaradva kullognak a dedikált fényképezőgépek (nekem is van egy MILC-em amúgy).
https://blog.letsenhance.io/all/2019/07/09/computational-photographyfrom-selfies-to-black-holes/
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Talán túl paranoiás vagyok vagy csak túl régimódi, de én soha nem tennék semmit a csuklómra amiben akkumulátor van. Vannak fent videók a neten amiken még márkás akár Samsung telefonok is robbannak. Sokszor csak lassú égéssel kezdődik, olyankor kikapja az ember a zsebéből és eldobja, de ha egyből pukkan az túl nagyot szól ahhoz, hogy a csuklómra merjem tenni.

Bocsi az offért, ez volt az utolsó.

És a mobilt sem vágod sosem zsebbe? Vagy a füledhez sem teszed? :)
A Samsungnál elég botrányos volt a robbanó aku, vissza is hívták őket, azóta már nem fordul elő ilyen.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Hát, ehhez első körben a bibi az, hogy a készülékeknek kéne stabil internet kapcsolat. Ami a világ vezető helyén levő Mo-n sem adott... Mert Mo. meglehetősen sűrűn lakott. Az USA-ban és más nagyobb országban a nagyvárosokon kívül meg elröhögnék magukat ezen. Ott a megyeközpontokon kívül gyakorlatilag nem létezik mobilinternet. Tehát tök jó, hogy vannak készülékek (számomra az összes eddig felsorolt opció olyan, hogy whatever, nem kell...) de hol lesz hozzá stabil internet? Ahol meg alacsony a népsűrűség ott eleve nincs forgalmi gond.

Ha engem kérdezel, akkor nem autókat kell optimalizálni és megoldani a lehetetlen feladatot. Félelmetes, hogy egy alapvetően elbaszott koncepciót meddig foltozgatnának egyesek. Mert a városi autózás az az. Tömegközlekedés kell és csá.

Számomra az egész IoT, amit felsoroltál marketing bullshit. Semmilyen funkcióra nincs igényem.
Nagyon, nagyon esetleg a fűtés vezérlés, de akkor ehhez a mostani lakásban speci. motoros szerelvény kéne.Kábeleket húzogassak ki hozzá? Picit lenne csak röhejes. Mert házközponti fűtés van és radiátorok, nem saját kazán vagy vízmelegítő.Ha meg valaki zöldnek hiszi magát és fával is fűt mondjuk otthon, azt meg nem lehet távvezérelni...


A számítógépemet én is fejlesztettem, ahol és amikor szükség volt rá az igényeimhez.
Csak a mobiltelefon az nem asztali számítógép, amin komoly dolgokat csinálsz. Mert a képernyő mérete adott és az is, hogy hogyan viszel be adatot rajta. Szarul. AA mobilteló lényegében SOS feladatokra a számítógéped kiterjesztése a felhővel, de nem arra való, hogy azon nézzél videót, filmet vagy dolgozzál rajta komolyan bármit. Meg annyi, hogy a méregdrága telefonálást leváltja az, hogy Skype vagy máson keresztül fillérekért telefonálsz. De ennek semmi köze az IoT-hez.

Egy mai 40 ezer forintos telefon villámgyors, tudsz vele full HD videót nézni (hogy m értelme p*csányi kijelzőn azt nem tudom...), videókonferenciát tolni és zoom nélkül értelmes fotót készíteni vele nappal, ha valami ellenállhatatlan vágyad van valamit lekapni. Egész egyszerűen nem látom azt, hogy a drágább kamerát leszámítva mit tud egy drága teló. Akinél láttam, azt se használta másra, mint én... Egy 150 ezer Ft-os belépő szintű objektíves gép hülyére pofoz minden okostelót.

Kb. itt ér véget számomra az, amiért sokan annyira lihegnek...

Ha meg ennyire érdekel, akkor ez volt a fejlődés 1995-től máig a családi, majd a saját számítógépet nézve.
https://iddqd.blog.hu/2020/03/01/checkpoint_6x04_mantis_software/full_commentlist/1#c38258748

A kibekapcsolható gázkazánt nyilván egy családas lakóházba veszik. A panelbeli szomszédok nem díjaznák, ha te kikapcsolod a fűtésüket amikor elmész 1 hétre síelni. :)

A közlekedésszervezést is nyilván a városokban fogják használni, ott ahol egy út van a semmiben, semmi értelme sincs annak, hogy az autód mondja meg neked, hogy erre mehetsz, hisz te is tudod, hogy csak arra tudsz, mert az ez egy út van. Ugyanígy a veszélyelhárítást sem a semmi közepén fogja alkalmazni az autó, hisz nem valószínű, hogy a Sziklás hegység kellős közepén takarásból elédugrik egy indián.

Persze, tudom, te mindjárt meg is szüntetnéd az autógyártást is, rögtön a telefongyártás után, hisz telefont már vettél, autóra meg úgy sincs szükséged.
Esetleg más iparágak, amire nincs szükség? :p

Igen Balázs, a számítógépen jobban lehet dolgozni, a fényképezőgép jobb képet csinál, a TV-n meg jobb filmet nézni. Csakhogy mindezeket nem tudod zsebre vágni és mindig mindenhova magaddal vinni.
Egyébként nekem is 40000 forintos telóm van, de lassan le kell cseréljem, mert nem vagyok elégedett a kamerájával. Melóban sokszor kell képet csináljak kis alatrészekről, amire szarul nagyít rá.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Egyébként az, hogy te 40000-ért kapsz egy 8 magos telefont pont azért van, mert hatalmas a verseny és rengeteget fejlesztenek. Ahhoz pedig az kell, hogy az emberek ne 10 évente vegyenek egy telefont.
 
M

molnibalage

Guest
Egyébként az, hogy te 40000-ért kapsz egy 8 magos telefont pont azért van, mert hatalmas a verseny és rengeteget fejlesztenek. Ahhoz pedig az kell, hogy az emberek ne 10 évente vegyenek egy telefont.
Az emberek kb. 99%-nak elég egy ilyen telefon csak az emberek fel sem fogják, mert annyira buták.
Ha elérted azt a szintet, hogy ennyibe kerül egy ekkora tömeget lefedő telefon, akkor mit akarunk még az innovációval?

A fejemet fogom, amikor hajlítható kijelzőjű telefon, meg egyebek. Hova? Minek?
Mikor fognak egy normális mikrofon csatai kifejleszteni az ipar? Tudom, a múltban élnek, de a tököm vesz 40 ezerért olyan BT-os füllhallgatót, ami normálisan szól. A kurva nagy innováció az, hogy 10k-s füllhallgató helyett vehetsz egyet, ami maga áramot fogyaszt és sokszor annyiba kerül...?

Én 5 évente veszek kb. új PC-t. Mégis van innováció. Érdekes kérdés és soha nem láttam, hogy egy termék életciklusánál mekkora bevételt ad az early adotpter és mennyit a későbbi tömeg....
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Az emberek kb. 99%-nak elég egy ilyen telefon csak az emberek fel sem fogják, mert annyira buták.
Ha elérted azt a szintet, hogy ennyibe kerül egy ekkora tömeget lefedő telefon, akkor mit akarunk még az innovációval?

A fejemet fogom, amikor hajlítható kijelzőjű telefon, meg egyebek. Hova? Minek?
Mikor fognak egy normális mikrofon csatai kifejleszteni az ipar? Tudom, a múltban élnek, de a tököm vesz 40 ezerért olyan BT-os füllhallgatót, ami normálisan szól. A kurva nagy innováció az, hogy 10k-s füllhallgató helyett vehetsz egyet, ami maga áramot fogyaszt és sokszor annyiba kerül...?

Én 5 évente veszek kb. új PC-t. Mégis van innováció. Érdekes kérdés és soha nem láttam, hogy egy termék életciklusánál mekkora bevételt ad az early adotpter és mennyit a későbbi tömeg....

Most pont neked kell az új találmányok különféle helyeken történő hasznosulásáról írjak?
A számítógépek gyors fejlődése nélkül nem lett volna okostelefon sem.
Amilyen proceszorokat, akkukat, vagy gyártás technológiákat kifejlesztenek a mobilokba, azt nem csak azokban fogják használni, alkalmazni fogják más dolgokban is.
Pl. sanszos, hogy a Samsung hasznosította a telefon akkuk gyártása alatt szerzett tapasztalatait is és nem csak úgy a nulláról kezdett neki elektromos autó akkumulátort gyártani.
De ugye ott van a klasszikus mit köszönhetünk a holdraszállásnak? Pl. a teflonos palacsintasütőt is. Elképzelni sem tudjuk sokszor, hogy egy megszerzett tudást hol hasznosítanak.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
De ugye ott van a klasszikus mit köszönhetünk a holdraszállásnak? Pl. a teflonos palacsintasütőt is. Elképzelni sem tudjuk sokszor, hogy egy megszerzett tudást hol hasznosítanak.
Azt biztosan nem. A teflont az atomporgram centrifuga csapágyozásához találták ki a 40-es években.
Minden értek, de mikor eljön az a pont, hogy gyakorlatilag a user igények ki vannak elégítve, akkor a reklám és marketing bullshit és mással megy az eladás.

Logikusan gondolkodó embernek nem nagyon lehet eladni egy 400k-s telefont.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
És ismét mondom: ahhoz, hogy te 8 magos telefont vegyél 40000-rért, kellett a brutálgyors innováció.
Most azt mondod, hogy felesleges 40000-esnél drágább telefont venni.
Aztán 20 év múlva meg szintén 40000-ért fogsz egy olyat venni, ami olyan dolgokat tud, amire ma még nem is gondolsz, hogy szükséged van. Szinte biztos vagyok benne, hogy 20 éve sem gondoltál még arra, hogy 2020-ban mobilról fogod olvasni a HTKA-t.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Azt biztosan nem. A teflont az atomporgram centrifuga csapágyozásához találták ki a 40-es években.
Minden értek, de mikor eljön az a pont, hogy gyakorlatilag a user igények ki vannak elégítve, akkor a reklám és marketing bullshit és mással megy az eladás.

Logikusan gondolkodó embernek nem nagyon lehet eladni egy 400k-s telefont.

Akkor ez csak UL? Vagy én emlékszem rosszul és valamivel összekevertem?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Na jó, a 400k-s átlagemberek kezében az már tényleg durva. De ha Csányi vesz olyat, akkor azt mondom, hogy miért ne, legalább segíti a fejlődést.
 
M

molnibalage

Guest
És ismét mondom: ahhoz, hogy te 8 magos telefont vegyél 40000-rért, kellett a brutálgyors innováció.
Most azt mondod, hogy felesleges 40000-esnél drágább telefont venni.
Aztán 20 év múlva meg szintén 40000-ért fogsz egy olyat venni, ami olyan dolgokat tud, amire ma még nem is gondolsz, hogy szükséged van. Szinte biztos vagyok benne, hogy 20 éve sem gondoltál még arra, hogy 2020-ban mobilról fogod olvasni a HTKA-t.
Pont arról beszélek, hogy hurrá, ez el van érve. Tökéletesen értem, hogy az innvonációt kb. az vitte előre, hogy ilyen olcsó legyen ez a szint. Ha ez majd kb. feleannyiba kerül. akkor tényleg a magyar szint alatt levő országokban is tömegtermék lelsz.

És akkor most jön az, hogy "now what?"
Ha filléres és mindenki számára elérhető a gép, ami tudja, ami kell, akkor miféle innovációról van szó...? Mert az nem innováció, hogy aranyból lesz a budi. Megy a 400k-s telefon az kb. az.

Akkor ez csak UL? Vagy én emlékszem rosszul és valamivel összekevertem?
Hpasp atomos sorozatában ott volt.
https://forum.htka.hu/threads/atomtöltetek.787/page-19#post-555311