Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 470
113
Nekünk is van olyan wolframos 43M lőszerünk,ami a nem csúcskategóriás,de az SS109 lőszertől,sima acélmagvas 43M-től védő mellényt átviszi.Kérdezd meg Dudit,milyen gyakran találkozik vele-méregdrága.
Nem erre gondolltam, hanem mondjuk az 5,56 töltények esetébem az Mk 262 vagy Mk 318 változatokról, de az 5,8 DPB-10 is egy ilyen. Itt sem feltétlenül az átütés volt a lényeg, hanem a nagyobb célzott lőtáv.

Én úgy gondolom, hogy a karabélyok torkolati energiája csökkenni fog a jövőben, a géppuskáké meg a DMR fegyvereké pedig növekedni.
A karabélyoké 1500-2000 Joule-ról olyan 1000 Joule környékére, a géppuskáké/DMR fegyvereké pedig 4000 Joule-ról 6000 Joule-ra fog növekedni.
Vagy feletősíted a karabélyokat 2000 Joule-ra és azt használod DMR és géppuskákba. Ahova meg erősebb kell oda jön majd a 12,7-es vagy valamilyen programozható gránát.
A jeleit ennek napjainban ennek látom.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113
Mackensen

Van aki erősítés párti. A legjobb ilyen lőszer talán a 6.5 mm-s Grendel.
Egy baj van csak vele. Hiába erősebb, mint a mai lőszerek, ugyan úgy hatástalan a testpáncélok ellen.
A mai védőfelszerelések mellet, a test fontosabb szervei lőhetetlenek karabéllyal.
A mai elterjedt sisakok még nem elég jók, de legyünk őszinték.
Ha a mai polimer sisakok kapnak egy vékony kerámia köpenyt, azokat sem fogod már átlőni. Szerintem csak azért nem terjedt még el ez a megoldás mert túl drága.
Most igazából csak nyakat, arcot meg végtagokat tudsz lőni a mai karabélyokkal.
Ezen egy 1500-ról 2000 Joule-ra történő tűzerő növelés nem segít. Ellenben növekszik a lőszerek súlya.
A 12.7 mm-s kaliberrel ugyan ez a gond. Ki lehet vele lőni az ellenséges katonát, csak a fegyver meg a lőszer készlet is mocskosul nehéz.
Én itt sokkal életszerűbbnek tartom a gyöngébb 6000 Joule körüli lőszer vonalat, mint amilyen például a .338 Lapua Magnum.
Nagyon pontos lőszer, nehéz lenne ellene testpáncélt csinálni , ellenben könnyebb, mint egy 12.7 mm-s (0.50-s) lőszer.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113
Negan

Én úgy gondolom, hogy a 300 méteren túli tűzkészség a géppuskás és a DMR dolga.
Erre pedig a jelenleginél jobb lőszerek kellenek!
Viszont a karabélyos katona, szerintem inkább 300 méteren belül hatékony, sőt inkább 200 méternek mondanám ezt a távolságot.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
Negan

Én úgy gondolom, hogy a 300 méteren túli tűzkészség a géppuskás és a DMR dolga.
Erre pedig a jelenleginél jobb lőszerek kellenek!
Viszont a karabélyos katona, szerintem inkább 300 méteren belül hatékony, sőt inkább 200 méternek mondanám ezt a távolságot.
Ez meglehetősen harchelyzet fűggő.Talán azt lehetne mondani,hogy az esetek 3/4-ében elég a 300méter,1/4ében lehet szükség az a feletti lőképességre-de nem DMR szinten.És az alkalmazott harceljárások is befolyásolják.
Viszont ha nem alkalmas eleve rá a fegyver,szűkülnek a lehetőségeid.
Azonkivűl a testpáncélzat miatt amúgy is növelni kel a lőszerek erejét.Az meg magával vonja a célzott lőtáv növekedését is.Dudi ugyan csak a lőtávon lovagol.de én végig a testpáncélok követelte átütőerő növelési kényszerről is irok.308 ürméretben még lehet olyan lövedéket konstruálni,ami elfogadható áron növeli az átütőerőt-bár lassan már az is csak perifériás helyeken.
Minimum lőszerváltás kéne,de méginkább technológiaváltás.De ha nincs,abbol kell főzni,ami van
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 844
113
Ez meglehetősen harchelyzet fűggő.Talán azt lehetne mondani,hogy az esetek 3/4-ében elég a 300méter,1/4ében lehet szükség az a feletti lőképességre-de nem DMR szinten.És az alkalmazott harceljárások is befolyásolják.
Viszont ha nem alkalmas eleve rá a fegyver,szűkülnek a lehetőségeid.
Azonkivűl a testpáncélzat miatt amúgy is növelni kel a lőszerek erejét.Az meg magával vonja a célzott lőtáv növekedését is.Dudi ugyan csak a lőtávon lovagol.de én végig a testpáncélok követelte átütőerő növelési kényszerről is irok.308 ürméretben még lehet olyan lövedéket konstruálni,ami elfogadható áron növeli az átütőerőt-bár lassan már az is csak perifériás helyeken.
Minimum lőszerváltás kéne,de méginkább technológiaváltás.De ha nincs,abbol kell főzni,ami van

Nincs értelme ilyen .308-as lőszert gyártani mert pillanatok alatt lereagálják a plate gyártók.Nem kell hozzá technológiai ugrás egész egyszerűen a most 2-3kg-s platek 1 kg-val nehezebbek lesznek es meg van oldva a dolog.Ugyan ez a helyzet az erősebb köztes lőszerel is.El kell fogadni,hogy jelenleg a pajzs van előnyben mert a kard részéről korlátnak ott az ember.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113
Negan

"Azonkivűl a testpáncélzat miatt amúgy is növelni kel a lőszerek erejét.Az meg magával vonja a célzott lőtáv növekedését is.Dudi ugyan csak a lőtávon lovagol.de én végig a testpáncélok követelte átütőerő növelési kényszerről is irok.308 ürméretben még lehet olyan lövedéket konstruálni,ami elfogadható áron növeli az átütőerőt-bár lassan már az is csak perifériás helyeken."

A mai technológia olyan, hogy a testpáncélok átlőhetetlenek. Relatív kis súly mellet is megfogják a 7.62X54R-t, vagyis a dragunovból/PKM-ből kilőtt lövedéket is.
Ilyen erős lőszerrel már nem lehet karabélyt készíteni. A testpáncélok mégis állják a sarat.
Én nem látom értelmét a tűzerő növelésnek karabélyoknál. A kart védő szövetet/kevlárt átlövi az FN P90 meg az MP-7 is, meg a mai könnyű karabélyok is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 844
113
Még,egyenlőre.De már belátható időn belül azt sem.

Nem fognak végtagra rakni semmit mert nagyon kényelmetlen és fárasztó viselet.Próbáld ki,hogy kényelmes 10kg a hátadon meg mondjuk 5-5kg a két labadon.
És nem is nagyon van mit védeni a végtagjaidon.Előbb lesz nagyobb védelmi képességű sisak mint végtagvédelem.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Ocses

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Még,egyenlőre.De már belátható időn belül azt sem.
A végtagvédelmet statikus szerepkörben használják általában de leginkább ott is eldobálja mindenki. Hasonlítsd össze a képeket, hogy változott a második iraki beavatkozás óta pl az ameriakaiak testpáncélja, vagy pl a miénk. A cél a könnyebb mozgás, és a kritikus testfelületek védelme. A legdrágább 4.szintű kerámiák 1,2 kg körül vannak. A teljes test védelme a használható exoskeletonokig nem megoldható (azok meg egy teljes akkumlátoros generációváltást igényelnek aminek viszont se híre se hamva)
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
A végtagvédelmet statikus szerepkörben használják általában de leginkább ott is eldobálja mindenki. Hasonlítsd össze a képeket, hogy változott a második iraki beavatkozás óta pl az ameriakaiak testpáncélja, vagy pl a miénk. A cél a könnyebb mozgás, és a kritikus testfelületek védelme. A legdrágább 4.szintű kerámiák 1,2 kg körül vannak. A teljes test védelme a használható exoskeletonokig nem megoldható (azok meg egy teljes akkumlátoros generációváltást igényelnek aminek viszont se híre se hamva)
Akkor is orjási probléma,hogy már a test,hamarosan a fej,belátható időn belúl meg valószinű a felkar és lehet,hogy a lábak is védettek lesznek a karabélytöltényektöl.Akkor mit csinál a lövész?Rendszeresitik a 2033M buzogányt,hogy agyonverje a másik korszerűen felszerelt lövészt?Valahogy meg kell oldani a problémát,megfizethető áron.Egyenlőre nincs jobb ötletem,mint a fejlesztett lövedékű 308as lőszer.Vagy visszatérünk az öntöltő puskákhoz,mert annál erősebb lőszerhez már semmi értelme sorozatlövő egyéni fegyvert csinálni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 844
113
Akkor is orjási probléma,hogy már a test,hamarosan a fej,belátható időn belúl meg valószinű a felkar és lehet,hogy a lábak is védettek lesznek a karabélytöltényektöl.Akkor mit csinál a lövész?Rendszeresitik a 2033M buzogányt,hogy agyonverje a másik korszerűen felszerelt lövészt?Valahogy meg kell oldani a problémát,megfizethető áron.Egyenlőre nincs jobb ötletem,mint a fejlesztett lövedékű 308as lőszer.Vagy visszatérünk az öntöltő puskákhoz,mert annál erősebb lőszerhez már semmi értelme sorozatlövő egyéni fegyvert csinálni.

Fogadd már el,hogy a .308 is hatástalan bármit is csinálsz vel!A végtagok meg nagyon sokáig védtelenek lesznek mintahogy a torzó kb fele-harmada is.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Akkor is orjási probléma,hogy már a test,hamarosan a fej,belátható időn belúl meg valószinű a felkar és lehet,hogy a lábak is védettek lesznek a karabélytöltényektöl.Akkor mit csinál a lövész?Rendszeresitik a 2033M buzogányt,hogy agyonverje a másik korszerűen felszerelt lövészt?Valahogy meg kell oldani a problémát,megfizethető áron.Egyenlőre nincs jobb ötletem,mint a fejlesztett lövedékű 308as lőszer.Vagy visszatérünk az öntöltő puskákhoz,mert annál erősebb lőszerhez már semmi értelme sorozatlövő egyéni fegyvert csinálni.
Konkrétan az ár érték arány miatt ez sosem fog bekövetkezni. A kinetikus energia kérdése meg még mindig ottvan, általában ha 300 m környékéről meglőnek egy mai karabélylőszerrel és azt megfogja a mellényed, akkor kurvára nem fogsz ugrálni, az esetleges bordatörésekről légmellről nem is beszélve. Nagyobb távolságokról is bőven megérzed. Arrról nem is beszélve, hogy egy tömégközéppontra leadott rövés (hát még a több) bőven elég ahhoz hogy hosszabb időre harcképtelenné tegyen bárkit ha nincs telenyomva droggal.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 470
113
Van aki erősítés párti. A legjobb ilyen lőszer talán a 6.5 mm-s Grendel.
Egy baj van csak vele. Hiába erősebb, mint a mai lőszerek, ugyan úgy hatástalan a testpáncélok ellen.
Az erősítés nem az átütőerő miatt kell, hanem a hatásos lőtáv kitolásáért, hogy helyettesíteni tudd a puskalőszert és esetleg kiváltsd vele. A kínai 5,8 mm lőszer alulról karcolja a Grendel (a gyengébb változat) teljesítményét. De az 5,56 mm Mk 262 változata is ez a kategória. Ok, hogy ez egy spec lőszer és nem géppuskába való.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 470
113
Negan

Én úgy gondolom, hogy a 300 méteren túli tűzkészség a géppuskás és a DMR dolga.
Erre pedig a jelenleginél jobb lőszerek kellenek!
Viszont a karabélyos katona, szerintem inkább 300 méteren belül hatékony, sőt inkább 200 méternek mondanám ezt a távolságot.
Én a géppuskákról beszéltem.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
Konkrétan az ár érték arány miatt ez sosem fog bekövetkezni. A kinetikus energia kérdése meg még mindig ottvan, általában ha 300 m környékéről meglőnek egy mai karabélylőszerrel és azt megfogja a mellényed, akkor kurvára nem fogsz ugrálni, az esetleges bordatörésekről légmellről nem is beszélve. Nagyobb távolságokról is bőven megérzed. Arrról nem is beszélve, hogy egy tömégközéppontra leadott rövés (hát még a több) bőven elég ahhoz hogy hosszabb időre harcképtelenné tegyen bárkit ha nincs telenyomva droggal.
Nemtudom,hogy mekkora az energiaelnyelő képessége a mai mellényeknek.Anno a magyar fejlesztés a középkori briganti mintájára készült.Arra jó energiaelnyelő képességet igértek.Volt vagy 15kiló(C+D kiállitáson kint volt,még föl is lehetett próbálni).De 25ével ezelött.Azóta sokat fejlődőtt a dolog.És távlatilg már akkor felkar,comb,meg sipcsont vértet,meg egy bukósisak szerű zárt golyóálló sisakot tervezgettek-és nem csak Mo-on.Meg is csinálták az amik és az angolok-baromi nehéz lett.De azóta sokat fejlődőtt a technika.Lassan meglesz a zárt sisak,datalinkkel,és viselhető súlyban.Szerintem 10 éven belül rendszeresitve lesznek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Nemtudom,hogy mekkora az energiaelnyelő képessége a mai mellényeknek.Anno a magyar fejlesztés a középkori briganti mintájára készült.Arra jó energiaelnyelő képességet igértek.Volt vagy 15kiló(C+D kiállitáson kint volt,még föl is lehetett próbálni).De 25ével ezelött.Azóta sokat fejlődőtt a dolog.És távlatilg már akkor felkar,comb,meg sipcsont vértet,meg egy bukósisak szerű zárt golyóálló sisakot tervezgettek-és nem csak Mo-on.Meg is csinálták az amik és az angolok-baromi nehéz lett.De azóta sokat fejlődőtt a technika.Lassan meglesz a zárt sisak,datalinkkel,és viselhető súlyban.Szerintem 10 éven belül rendszeresitve lesznek.
A jelenlegi lítium aksis technológia a gátja az egésznek. És egyenlőre azt sehogy sem tudjuk kiváltani. Maradjunk annyiban, hogy jelenleg a mozgékonyság felé hajlanak a fejlesztések nem a védettség felé. A teljes testes dolgokat senki sem használja. Mert kurvára akadályozzák a mozgást és kényelmetlenek. a 2010-es évek elején volt ez Talos páncél a DARPA-tól, a Revision is csinált valami hacukát, de mind bedöglött. Arról nem is beszélve, hogy ez egyik sem lövészkatonai alkalmazásra van kitalálva mivel egy szett dollárszázezrekbe kerül. (különleges alakulatoknak tervezték ajtórugdosásra, meg egy különleges katona kézpése dollármilliós összeg meg sok év) és ennyit nem ér az egyszerű baka élete egyik országnak sem. A kérdés nem az, hogy meg lehet-e csinálni tíz év múlva hanem, hogy megéri-e (nem).
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Negan

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 470
113
Na, szóval erre lettek lecserélve a 7,62-es géppuskák.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Egy összehasonlító táblázat tömegadatokkal. A lényeg, hogy 1000 lőszer ehhez kb 10 kilóval könnyebb
4.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and krisss

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
egyébként Afganisztánban sem az a helyzet,hogy 600 méterekről lövik egymást hanem az,hogy megnőtt a nagyobb távolságú tűzharcok százalékos aránya.Azaz az eddigi tapasztalat miszerint a tűzharcok 90%-nak távolsága 300 méteren belül van leeset kb 70%-ra.Ennyi történt Afganisztánban semmi több.

Nem 70-re, hanem 50%-ra. Vagyis a tűzharcok fele 300 méternél nagyobb távolságból történt:

https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a512331.pdf

https://www.armyupress.army.mil/Por...es/English/MilitaryReview_20120831_art004.pdf

És kb. 25%-a 500 méternél nagyobb távolságról:

http://quarryhs.co.uk/TNG.pdf
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 347
113
Nem 70-re, hanem 50%-ra. Vagyis a tűzharcok fele 300 méternél nagyobb távolságból történt:

https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a512331.pdf

https://www.armyupress.army.mil/Por...es/English/MilitaryReview_20120831_art004.pdf

És kb. 25%-a 500 méternél nagyobb távolságról:

http://quarryhs.co.uk/TNG.pdf
Es ha elterjednek azok a fegyverek amik nagyobb tavolsagbol hatekonyak azzel eggyutt fejlodni fog az alkalmazasuk is. /de ez hosszu ido vagy sok ver./ az automata nehez rombolopuska. /nehez golyoszoro./ es anehez geppuska hazai terjedese sokat jelentene./ foleg a nehez golyoszoroe... Tudom van raktaron eleg sok de abbol megtob se artana.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Es ha elterjednek azok a fegyverek amik nagyobb tavolsagbol hatekonyak azzel eggyutt fejlodni fog az alkalmazasuk is. /de ez hosszu ido vagy sok ver./ az automata nehez rombolopuska. /nehez golyoszoro./ es anehez geppuska hazai terjedese sokat jelentene./ foleg a nehez golyoszoroe... Tudom van raktaron eleg sok de abbol megtob se artana.


Valahol van egy optimum a hatásos lőtávolság/lövedékenergia-lövedék és lőszerméret/tömeg relációban, bár ez korszakonként változhat valamennyit más technológiák fejlődésével párhuzamosan és a harceljárások módosulásával.

Általános géppuskánál (amit rendszeresen kézben cipelnek) a most még szinte félig kísérleti fázisban lévő .338-asnál feljebb menni nem érdemes szerintem. Mert az már túl nagy lőszertömeget/méretet (kevés szállítható lőszert) és túl nagy fegyvertömeget eredményezne.

Karabélynál a .277 SIG már talán túl is van az észszerűség határain (és szerintem ennél erősebb lőszerrel a mi életünkben biztosan nem lesz karabély), de az 5.56 viszont szerintem is kevés, mert a távolsággal túl gyorsan veszít (és ez ugyanúgy érvényes a 7.62x39-re is) az (amúgy sem túl nagy) energiájából. Oda kéne valami új. És szerintem itt egy füst alatt le lehetne fedni a könnyűgéppuska(golyószóró)/karabély/DMR hármast egyetlen lőszercsaláddal, ami nagyjából a 6.5 Grendel specifikációival bírna.

Az automata rombolópuskának én nem nagyon látom értelmét, viszont a viszonylag kompakt félautomaták (mint a Hiúz, bár annál az 5 lőszeres tárkapacitást fel kéne tornázni legalább 10-esre és ez nem is kerülne szinte semmibe) a testpáncélok miatt a jövőben talán jobban el fognak terjedni.

A nehézgéppuskák (12.7-es, vagy afelettiek) az alsó hangon is 20+ kg-os tömegükkel (plusz a lőszer) szerintem csakis járművekre szerelve.

A "nehézgolyószóró" alatt mire gondolsz?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Luthero