Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 448
113
Azok nem kódfejtők voltak,csak a saját nyelvükön továbbították az angol nyelvű adatokat,amit rajtuk kívül senki sem értett.:D
Háát ö nem!
Tök véletlenül láttam mostanában ezt a filmet. Nem csak a holywood-i történetmesélés szerint használtak kódot.
Gondold végig, hogy a navajo indián nyelvben mennyi szó van arra, hogy géppuskafészek, harcálláspont, lőszerraktár, partvédő ágyú, stb.
A saját nyelvüket használták, azonban egy speciális kódot kellett kialakítani, hogy a modern harcászati körülmények között is azonos nyelvi készletet tudjanak beszélni a rádiók mellett dolgozó navajo katonák.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 515
113
Háát ö nem!
Tök véletlenül láttam mostanában ezt a filmet. Nem csak a holywood-i történetmesélés szerint használtak kódot.
Gondold végig, hogy a navajo indián nyelvben mennyi szó van arra, hogy géppuskafészek, harcálláspont, lőszerraktár, partvédő ágyú, stb.
A saját nyelvüket használták, azonban egy speciális kódot kellett kialakítani, hogy a modern harcászati körülmények között is azonos nyelvi készletet tudjanak beszélni a rádiók mellett dolgozó navajo katonák.



Szerintem meg nem,hány szóról lehet szó,100?
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
És nem csak egyes szavak kellenek, hanem teljes fogalomrendszerek, ahol minden kifejezés ugyanazzal a logikával illeszkedik a többihez, mint az angol katonai szakzsargonban -- ráadásul mindez a navaho nyelvtanba illesztve, mivel halálpontos információátvitelt kell kétszeres oda-vissza fordítással elérni. Plusz ott van az egyértelműség és az érthetőség kérdése (rádiós hangminőség, kiejtés vs. morse stb). Nem lehetett egyszerű munka ezt kidolgozni, de biztos érdekes volt.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 123
113
Jelenlegi tudásunk szerint kinai vendéglősök vitték be olaszba,kik hazalátogattak.Onnan meg széthordták.A terjedés intenzitásában fék,hogy ahogy halad,változik a mentalitása a népeknek.Meg a szappanhoz való viszonyuk.De azér terjed ez mindenüt.Mire az első beteg megjelenik az orvosnál,addigra mint tünetmentes virusgazda széthordta mindenfele.Ezzel nem tudsz mit kezdeni.A mondern közlekedés csodájának egyik árnyoldala ez.
Na a szappanhoz való viszonyról annyit, hogy mikor még egy cserediák programban voltam még süldőként Németországban, egy igen jó módban élő családnál, nem csóróknál(apu Bayern-nél volt mérnök, külön - külön apunak, anyunak, S/E classe, vendéglátó cserepajti nagyfiúnak kis renault, Tipp-topp ház), a saját házuk szuterénjében voltam egyedül elszállásolva saját fürdőszobával, amit néha napján ki is adtak, az amúgy kedves és segítőkész emberek kb. a 3 napon kérdezték meg, hogy mi a fasz bajom van hogy naponta!!! lezuhanyzok, van valami bőrbetegségem?

Komolyan mondom hogy kulturális különbségből adódóan nem értettem hogy mi a tökömet nem értenek, meg ŐK sem hogy velem mi van! Kérdeztem hogy nem alap náluk hogy naponta legalább 1x elmennek fürdeni/zuhanyozni? Nevetve és meghökkenve mondta egyöntetűen az egész család hogy NEM!

Utána hogy ÉS ha nem otthon vannak, hétvégén egész nap bent a házban, hanem menni kell munkába, esetleg sportolnak, etc? Akkor is jött a válasz, hogy van fasza dezodor, és ha nem lesznek konkrétan koszosak(egyik sem építőiparban dolgozott), a ruha tiszta, elég egy nedves törlőkendő!


Azt hittem rosszul értek valamit, mikor mondták hogy ők gyakorlatilag 2-3 naponta fürdenek jellemzően! Pedig nem, utána kérdeztem másoktól is, mondták hogy ez OTT teljesen általános!
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 515
113
Na a szappanhoz való viszonyról annyit, hogy mikor még egy cserediák programban voltam még süldőként Németországban, egy igen jó módban élő családnál, nem csóróknál(apu Bayern-nél volt mérnök, külön - külön apunak, anyunak, S/E classe, vendéglátó cserepajti nagyfiúnak kis renault, Tipp-topp ház), a saját házuk szuterénjében voltam egyedül elszállásolva saját fürdőszobával, amit néha napján ki is adtak, az amúgy kedves és segítőkész emberek kb. a 3 napon kérdezték meg, hogy mi a fasz bajom van hogy naponta!!! lezuhanyzok, van valami bőrbetegségem?

Komolyan mondom hogy kulturális különbségből adódóan nem értettem hogy mi a tökömet nem értenek, meg ŐK sem hogy velem mi van! Kérdeztem hogy nem alap náluk hogy naponta legalább 1x elmennek fürdeni/zuhanyozni? Nevetve és meghökkenve mondta egyöntetűen az egész család hogy NEM!

Utána hogy ÉS ha nem otthon vannak, hétvégén egész nap bent a házban, hanem menni kell munkába, esetleg sportolnak, etc? Akkor is jött a válasz, hogy van fasza dezodor, és ha nem lesznek konkrétan koszosak(egyik sem építőiparban dolgozott), a ruha tiszta, elég egy nedves törlőkendő!


Azt hittem rosszul értek valamit, mikor mondták hogy ők gyakorlatilag 2-3 naponta fürdenek jellemzően! Pedig nem, utána kérdeztem másoktól is, mondták hogy ez OTT teljesen általános!



Bezony, a fejlett nyugat, itt is volt ismeretségi korben hazánk lánya, aki az itteni elit apró gyerekeit vigyázta, bent lakással, mesélt érdekes dolgokat, több kastélya van a családnak, óriási birtokai, több 100 éves családfa, de a higiénia ritka vendég náluk, és az utódaik is úgy nonek fel, hogy hetente 1-2x vizezik össze maguk at.
A pici, pár éves gyereket 3 méterrol érezni lehet...
Nade!
:D
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 123
113
Bezony, a fejlett nyugat, itt is volt ismeretségi korben hazánk lánya, aki az itteni elit apró gyerekeit vigyázta, bent lakással, mesélt érdekes dolgokat, több kastélya van a családnak, óriási birtokai, több 100 éves családfa, de a higiénia ritka vendég náluk, és az utódaik is úgy nonek fel, hogy hetente 1-2x vizezik össze maguk at.
A pici, pár éves gyereket 3 méterrol érezni lehet...
Nade!
:D
Azért az én vendéglátóim büdösek nem voltak! Két, de inkább 3 naponta toltak egy gyors zuhanyt, amúgy napi szinten mosdó mellett kis mosakodás, deo, meg főleg a nedves törlőkendő az ment. Olyan volt komolyan, mint ha féltek volna hogy elkopik a bőrük, de igénytelennek nem mondanám őket!
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Szerintem meg nem,hány szóról lehet szó,100?
A Tengerészgyalogság navaho kódbeszélőiről megjelent egy könyv az utolsó élő navaho kódoló emlékei alapján. Ő benne volt abban az első 29 fős csoportban akik kidolgozták a kódbetűket és szavakat. Kódolt rövidítésekben az ABC betűinek többsége 3-féleképpen volt értelmezhető (szövegkörnyezet szerint), 2 betűnek volt 2, 7 betűnek csak 1 jelentése. Ezen kívül kb. 500 szavas navaho szókincsnek volt angol nyelvű megfelelője, katonai egységek, rangok, földrajzi nevek, hajó és repülőgép-kategóriák, hónapok, és katonai kifejezések, valamint a szükséges tevékenységek, hétköznapi szavak. Leírják hogyan találták ki a kódot, és hogy alkalmazták a gualdacanali partraszállástól kezdve a sziget-csatákban. Nagyon érdekes és jó stílusban megírt olvasmány szakszerű fordítással, tudom ajánlani!!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
Na a szappanhoz való viszonyról annyit, hogy mikor még egy cserediák programban voltam még süldőként Németországban, egy igen jó módban élő családnál, nem csóróknál(apu Bayern-nél volt mérnök, külön - külön apunak, anyunak, S/E classe, vendéglátó cserepajti nagyfiúnak kis renault, Tipp-topp ház), a saját házuk szuterénjében voltam egyedül elszállásolva saját fürdőszobával, amit néha napján ki is adtak, az amúgy kedves és segítőkész emberek kb. a 3 napon kérdezték meg, hogy mi a fasz bajom van hogy naponta!!! lezuhanyzok, van valami bőrbetegségem?

Komolyan mondom hogy kulturális különbségből adódóan nem értettem hogy mi a tökömet nem értenek, meg ŐK sem hogy velem mi van! Kérdeztem hogy nem alap náluk hogy naponta legalább 1x elmennek fürdeni/zuhanyozni? Nevetve és meghökkenve mondta egyöntetűen az egész család hogy NEM!

Utána hogy ÉS ha nem otthon vannak, hétvégén egész nap bent a házban, hanem menni kell munkába, esetleg sportolnak, etc? Akkor is jött a válasz, hogy van fasza dezodor, és ha nem lesznek konkrétan koszosak(egyik sem építőiparban dolgozott), a ruha tiszta, elég egy nedves törlőkendő!


Azt hittem rosszul értek valamit, mikor mondták hogy ők gyakorlatilag 2-3 naponta fürdenek jellemzően! Pedig nem, utána kérdeztem másoktól is, mondták hogy ez OTT teljesen általános!
Ott sincs kolbászbol a kerités....De alapvetően az osztrák,német tiszta.Angol,francia már érdekesebb.....Mediterrán vidéken meg ha kimész a turistaglancos vidékről,hát egy cigánytelep.
A baj az,hogy mivel kollégáid olyan staut csináltak a határon,hogy ausztriában ragadtam,én vagyok most zuhany nélkül.Koronavirusra való tekintettel a zuhanyzó lezárva.Van törlőkendőm,de az messze nem ugyan az,mint egy zuhany.
Különben annak a százezredes elvtársanak,amelyik a határkontrolt szervezte,esernyőt dugnák a seggébe és nyitva húznám ki.Angliátol idáig a holland kivételével mindenki kontrolozik a határon,de nem csináltak ilyen staut..
Komolyan mondom,hogy a magyar állami szervek a legpocsékabb működésűek egész Európában.Elsők beképzeltségban,nemtörődömségben,meg egyfajta talláros nemesi öntudatban.De szolgáltatás minőségben bizony balkáni/mediterrán szint,és annak is az alja.Tisztelet a kivételnek.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Ott sincs kolbászbol a kerités....De alapvetően az osztrák,német tiszta.Angol,francia már érdekesebb.....Mediterrán vidéken meg ha kimész a turistaglancos vidékről,hát egy cigánytelep.
A baj az,hogy mivel kollégáid olyan staut csináltak a határon,hogy ausztriában ragadtam,én vagyok most zuhany nélkül.Koronavirusra való tekintettel a zuhanyzó lezárva.Van törlőkendőm,de az messze nem ugyan az,mint egy zuhany.
Különben annak a százezredes elvtársanak,amelyik a határkontrolt szervezte,esernyőt dugnák a seggébe és nyitva húznám ki.Angliátol idáig a holland kivételével mindenki kontrolozik a határon,de nem csináltak ilyen staut..
Komolyan mondom,hogy a magyar állami szervek a legpocsékabb működésűek egész Európában.Elsők beképzeltségban,nemtörődömségben,meg egyfajta talláros nemesi öntudatban.De szolgáltatás minőségben bizony balkáni/mediterrán szint,és annak is az alja.Tisztelet a kivételnek.
A tudatlanoknak akik nem olyan magasan kepzettek és iskolazottak mint a kamionsofőr a stau az torlódast/dugót jelent. Csak imadjak ezt a szot hasznalni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
A tudatlanoknak akik nem olyan magasan kepzettek és iskolazottak mint a kamionsofőr a stau az torlódast/dugót jelent. Csak imadjak ezt a szot hasznalni.
Kösz.Igen,ez egy német szó,és minden európai kamionsofőr ismeri.Akkor is,ha különben egy szót nem beszél németűl.És No kamionosnyelven Staulandnak neveztetik.Okkal
 
M

molnibalage

Guest
A Tengerészgyalogság navaho kódbeszélőiről megjelent egy könyv az utolsó élő navaho kódoló emlékei alapján. Ő benne volt abban az első 29 fős csoportban akik kidolgozták a kódbetűket és szavakat. Kódolt rövidítésekben az ABC betűinek többsége 3-féleképpen volt értelmezhető (szövegkörnyezet szerint), 2 betűnek volt 2, 7 betűnek csak 1 jelentése. Ezen kívül kb. 500 szavas navaho szókincsnek volt angol nyelvű megfelelője, katonai egységek, rangok, földrajzi nevek, hajó és repülőgép-kategóriák, hónapok, és katonai kifejezések, valamint a szükséges tevékenységek, hétköznapi szavak. Leírják hogyan találták ki a kódot, és hogy alkalmazták a gualdacanali partraszállástól kezdve a sziget-csatákban. Nagyon érdekes és jó stílusban megírt olvasmány szakszerű fordítással, tudom ajánlani!!
500 szavas szókincs...? Nem kevés az? Vagy ezt a kódként használt szókincsre érted? Tehát ennyi szót használtak a kódbeszélés során?
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Rengeteg munka és pénz beindítani egy légitársaságot, semmi sem garantálja a sikert, sőt elég kockázatos üzlet. Ja, és valódi szakértelem nélkül esélytelen. A NER üzletemberek sikerei elég "hátszelesek" (nemzeti tőkésosztály felépítése, ugye), talán majd a második-harmadik generáció lesz olyan, akik már komoly üzleti iskolákkal és nemzetközi kapcsolatrendszerrel a tarsolyukban neki tudnak vágni egy legitársasági projektnek. Ma még nehéz lenne egyszerre párthű és szakmai menedzsmentet felállítani.

Bennem is van Malév-nosztalgia, de sajnos ez kevés. :)
Szerintem ma is van legalább
Ott sincs kolbászbol a kerités....De alapvetően az osztrák,német tiszta.Angol,francia már érdekesebb.....Mediterrán vidéken meg ha kimész a turistaglancos vidékről,hát egy cigánytelep.
A baj az,hogy mivel kollégáid olyan staut csináltak a határon,hogy ausztriában ragadtam,én vagyok most zuhany nélkül.Koronavirusra való tekintettel a zuhanyzó lezárva.Van törlőkendőm,de az messze nem ugyan az,mint egy zuhany.
Különben annak a százezredes elvtársanak,amelyik a határkontrolt szervezte,esernyőt dugnák a seggébe és nyitva húznám ki.Angliátol idáig a holland kivételével mindenki kontrolozik a határon,de nem csináltak ilyen staut..
Komolyan mondom,hogy a magyar állami szervek a legpocsékabb működésűek egész Európában.Elsők beképzeltségban,nemtörődömségben,meg egyfajta talláros nemesi öntudatban.De szolgáltatás minőségben bizony balkáni/mediterrán szint,és annak is az alja.Tisztelet a kivételnek.
Először is kitartás!
Másodszor azt elhiszem, hogy jópár itthoni kolléga tudatzavarban szenved (nagyképű amikor segítőkésznek kellene lenni, bunkó mikor nem adnak rá okot, haverkodik azzal akinek a pofájába kellene taposni, stb.). Azt sem értem, hogy a magyar rendszámú járműveknek miért is nincs elsőbbsége? És ha a román cigány elállja a forgalmat akkor az osztrákoknak szólni, hogy intézkedjenek, ha nem segít akkor meg kell oldani máshogy ...

De a határzár, az határzár. A holland, meg a német az milyen határzárat csinál amin simán ki/be lehet járkálni?
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 515
113
A Tengerészgyalogság navaho kódbeszélőiről megjelent egy könyv az utolsó élő navaho kódoló emlékei alapján. Ő benne volt abban az első 29 fős csoportban akik kidolgozták a kódbetűket és szavakat. Kódolt rövidítésekben az ABC betűinek többsége 3-féleképpen volt értelmezhető (szövegkörnyezet szerint), 2 betűnek volt 2, 7 betűnek csak 1 jelentése. Ezen kívül kb. 500 szavas navaho szókincsnek volt angol nyelvű megfelelője, katonai egységek, rangok, földrajzi nevek, hajó és repülőgép-kategóriák, hónapok, és katonai kifejezések, valamint a szükséges tevékenységek, hétköznapi szavak. Leírják hogyan találták ki a kódot, és hogy alkalmazták a gualdacanali partraszállástól kezdve a sziget-csatákban. Nagyon érdekes és jó stílusban megírt olvasmány szakszerű fordítással, tudom ajánlani!!



Akkor több volt benne, mint gondoltam.
Abból indultam ki, hogy mivel 1 kukkot sem érthettek a Japanok a navahók nyelven történt rádiózásból, felesleges lett volna kódolni is, de jobban belegondolva sok japán migráns élt már akkor az államokban, simán lehetett nekik angol-navahó fordítás, Esetleg szótár is, így a Japán szolgálatoknak nem lett volna Annyira nehéz dolguk.
De ha még le is kódolták, bele is oszultek a japan speckók. :D

Nem eskudnék meg rá, de mintha lett volna 1 hazánk fia is, talán a Manhattan projektben, aki rovással írt jegyzetet, 1 harmadik nyelven, de csak fonetikusan leírta a harmadik nyelv szavait, amitol a rá vigyázó, és az ellenséges szolgálatban is idegosszeomlást kaptak a nyelvészek, kódfejtok. :D
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
T

Törölt tag 008

Guest
Ha valakit érdekel a járvány matematikai modellezése, hogy melyik intézkedés milyen hatással van rá és mik a lehetséges kimenetek itt egy szenzációs videó:

(azért ide teszem, mert bizpolt nem mindenki nézi és ott a járványba a pörgés miatt percek alatt süllyed el, pedig érdekes és tanulságos. Kommentelni meg lehet ott.)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zeal

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
500 szavas szókincs...? Nem kevés az?
Ennyi van a könyv végén felsorolva, de már ezekből sem emlékezett mindennek az angol jelentésére Nez, az interjúk idején már közel 90 éves volt. Hozzá kell tenni hogy 2011-es könyv, a story részben Chester Nez története aki maga is kódbeszélő volt, és az írónő az ő visszaemlékezése alapján írta a könyvet. Sokkal több szó nem lehetett, hiszen a harci bevetésre indulva írott anyagot nem vihettek magukkal, mindent fejből kellett nekik tudni - tévedhetetlenül!!! Egyébként összesen 420 kódbeszélő volt az egész Tengerészgyalogságnál ...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Akkor több volt benne, mint gondoltam.
Abból indultam ki, hogy mivel 1 kukkot sem érthettek a Japanok a navahók nyelven történt rádiózásból, felesleges lett volna kódolni is, de jobban belegondolva sok japán migráns élt már akkor az államokban, simán lehetett nekik angol-navahó fordítás, Esetleg szótár is, így a Japán szolgálatoknak nem lett volna Annyira nehéz dolguk.
De ha még le is kódolták, bele is oszultek a japan speckók. :D

Nem eskudnék meg rá, de mintha lett volna 1 hazánk fia is, talán a Manhattan projektben, aki rovással írt jegyzetet, 1 harmadik nyelven, de csak fonetikusan leírta a harmadik nyelv szavait, amitol a rá vigyázó, és az ellenséges szolgálatban is idegosszeomlást kaptak a nyelvészek, kódfejtok. :D
A navaho nem volt írott nyelv, csak beszélték. Egy helyi pap írt egy navaho nyelvtankönyvet, de az főleg nyelv-szerkezettel foglalkozott, használható szótár állítólag nem létezett. Nagyon hasznos volt hogy angol szavakat nem vettek át (rádió, autó, telefon stb.), minden új megismert eszközre navaho szavakat alkottak. Mint írják, egy üzenetforgalom (angolul leírva majd géppel kódolva, rádión leadva majd a vétel után géppel dekódolva és angolra átírva) a gépi kódolással kb. egy órahosszáig, a navaho kóddal alig 40 másodpercig tartott!! Itt a navaho kódbeszélő volt a kódgép, és az angol szöveget FEJBŐL kódolva mondta a rádióba, a vételnél meg a másik navaho FEJBŐL azonnal angolul írta!!
A Manhattan-programban résztvevő egyik magyar atomtudós meg tudott orosszul annyira, hogy ismerte a cirill ABC-t, így a jegyzeteit magyar nyelven, de cirill betűkkel írta. ;) Ha rá is jött valaki hogy ezek cirill betűk, hiába hívtak oroszul/bolgárul/szerbül beszélőt, egy nyikket se érthetett a kiolvasott, DE valójában magyar nyelvű szövegből! :D:p
 
M

molnibalage

Guest
Akkor több volt benne, mint gondoltam.
Abból indultam ki, hogy mivel 1 kukkot sem érthettek a Japanok a navahók nyelven történt rádiózásból, felesleges lett volna kódolni is, de jobban belegondolva sok japán migráns élt már akkor az államokban, simán lehetett nekik angol-navahó fordítás, Esetleg szótár is, így a Japán szolgálatoknak nem lett volna Annyira nehéz dolguk.
De ha még le is kódolták, bele is oszultek a japan speckók. :D

Nem eskudnék meg rá, de mintha lett volna 1 hazánk fia is, talán a Manhattan projektben, aki rovással írt jegyzetet, 1 harmadik nyelven, de csak fonetikusan leírta a harmadik nyelv szavait, amitol a rá vigyázó, és az ellenséges szolgálatban is idegosszeomlást kaptak a nyelvészek, kódfejtok. :D
Nem volt semmiféle szótár. Pont ez volt a lényeg. Sőt, a probléma az volt, hogy a navahók sajnos nagy átlagban alacsony iskolázottságúak voltak és írni olvasni sem tudtak.

800px-Navaho-enlistment-letter-page01.jpg


Egyébként valahol muris, hogy már az I. vh idején is használtak indián nyelvet erre, de csak a II.vh-s alkalmazás van hypolva...

A németek számtalan "antropológiai expedíciót" indítottak az amerikai indiánokhoz a két vh között, de a navaho nyelvvel ők sem tudtak mit kezdeni írásbeliség híján és a helyiek tudtommal nem voltak túl segítőkészek, meg írásbeliség híján nem nagyon tudtak dokumentálni. Gyakorlatilag az USA-ban sem beszélte az őslakosokon kívül senki a nyelvet és nem volt róla írásos anyag.

Sakk-matt...