S
speziale
Guest
Ökológiai szempontból a szelektív papír gyűjtése nem igazán hasznos.
Alapvetően az a gond, hogy a újrapapírok esetében nagyon sok fehérítő, és fertőtlenítő anyagot kell felhasználni, hogy újra "fehér" legyen. Ha fehér papírra van szükséged, akkor elsősorban az a környezet szempontjából hasznos, ha eredeti fát használsz.
Másrészről nem lehet mindenféle papírt gyártani újrapapírból.
Az újrahasznosítás során roncsolódnak a cellulóz rostok, és emiatt csak olyan papír gyártható belőle, ami kimondottan kis hosszúságú rostokat igényel. (Pl. Wc papír, papírtörlő, tojástartó, stb.)
Alapvetően mindenhez adnak újrapapírt, csak nem mindegy, hogy milyen mennyiségben.
A túl sok újrapapírt viszont az is indokolhatja, hogy egyszerűen sokkal kevesebb papírt használunk világszerte.
A nyomtatott sajtó folyamatos visszaszorulása, az e-ügyintézés bevezetése mind-mind arra mutat, hogy egyre kevesebb papírra lesz szüksége az emberiségnek. Csökken a körforgásban részt vevő cellulóz mennyisége is.
Kína is nem véletlenül passzolt az ügyben. Ők is kevesebbet használnak. Az tengerentúli szállítások csomagolásai, meg sokkal kevesebb újrapapírt vesznen fel. Egyszerűen jobban megéri neki Szibériából bevinni a fát, mint hogy az európai papírhulladékot utaztassák.
Ez utóbbi a környezetnek is jó.
Szóval a papíripar is át fog alakulni az EU-ban.
Ha olyan szemétégetőben dolgozzák égetik el a papírt ahol áramot és hőt termel, az nettó nyereség.
És a szelektív gyűjtés is hasznos, mivel így csökkenteni lehet a lerakóba jutó mennyiséget, még ha nem lesz is belőle újra papír.
Az újrapapír gyártás energiaigénye még így is jóval alacsonyabb, mint az új papíré:
" The Institute of Scrap Recycling Industries estimates the energy saved from using recycled material versus virgin materials is as high as 68%. For example, processing wood through the Kraft chemical pulping process requires 10 to 12 million Btu per ton. Recycled pulps require about 1 to 4 million Btu per ton."
Olvastam valahol egy cikket, ahil kiszámolták, hogy ha az USA-ban WC papír helyett bidét használnának az mennyivel csökkentené a CO2 kibocsátást (meg egyébként a vízfogyasztást is).
Ettől függetlenül a műanyag szatyrok/zacskók elleni hiszti az jó nagy marhaság. (persze ez nem azt jelenti, hogy pazaroljuk őket)