Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

S

speziale

Guest
Ökológiai szempontból a szelektív papír gyűjtése nem igazán hasznos.
Alapvetően az a gond, hogy a újrapapírok esetében nagyon sok fehérítő, és fertőtlenítő anyagot kell felhasználni, hogy újra "fehér" legyen. Ha fehér papírra van szükséged, akkor elsősorban az a környezet szempontjából hasznos, ha eredeti fát használsz.
Másrészről nem lehet mindenféle papírt gyártani újrapapírból.
Az újrahasznosítás során roncsolódnak a cellulóz rostok, és emiatt csak olyan papír gyártható belőle, ami kimondottan kis hosszúságú rostokat igényel. (Pl. Wc papír, papírtörlő, tojástartó, stb.)
Alapvetően mindenhez adnak újrapapírt, csak nem mindegy, hogy milyen mennyiségben.
A túl sok újrapapírt viszont az is indokolhatja, hogy egyszerűen sokkal kevesebb papírt használunk világszerte.
A nyomtatott sajtó folyamatos visszaszorulása, az e-ügyintézés bevezetése mind-mind arra mutat, hogy egyre kevesebb papírra lesz szüksége az emberiségnek. Csökken a körforgásban részt vevő cellulóz mennyisége is.
Kína is nem véletlenül passzolt az ügyben. Ők is kevesebbet használnak. Az tengerentúli szállítások csomagolásai, meg sokkal kevesebb újrapapírt vesznen fel. Egyszerűen jobban megéri neki Szibériából bevinni a fát, mint hogy az európai papírhulladékot utaztassák.
Ez utóbbi a környezetnek is jó.
Szóval a papíripar is át fog alakulni az EU-ban.
Ha olyan szemétégetőben dolgozzák égetik el a papírt ahol áramot és hőt termel, az nettó nyereség.
És a szelektív gyűjtés is hasznos, mivel így csökkenteni lehet a lerakóba jutó mennyiséget, még ha nem lesz is belőle újra papír.

Az újrapapír gyártás energiaigénye még így is jóval alacsonyabb, mint az új papíré:

" The Institute of Scrap Recycling Industries estimates the energy saved from using recycled material versus virgin materials is as high as 68%. For example, processing wood through the Kraft chemical pulping process requires 10 to 12 million Btu per ton. Recycled pulps require about 1 to 4 million Btu per ton."

Olvastam valahol egy cikket, ahil kiszámolták, hogy ha az USA-ban WC papír helyett bidét használnának az mennyivel csökkentené a CO2 kibocsátást (meg egyébként a vízfogyasztást is).

Ettől függetlenül a műanyag szatyrok/zacskók elleni hiszti az jó nagy marhaság. (persze ez nem azt jelenti, hogy pazaroljuk őket)
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 477
113
Ha még nem vót...
a63934oxk5d41.jpg
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Az újrapapír gyártás energiaigénye még így is jóval alacsonyabb, mint az új papíré:

" The Institute of Scrap Recycling Industries estimates the energy saved from using recycled material versus virgin materials is as high as 68%. For example, processing wood through the Kraft chemical pulping process requires 10 to 12 million Btu per ton. Recycled pulps require about 1 to 4 million Btu per ton."

Olvastam valahol egy cikket, ahil kiszámolták, hogy ha az USA-ban WC papír helyett bidét használnának az mennyivel csökkentené a CO2 kibocsátást (meg egyébként a vízfogyasztást is).

Ettől függetlenül a műanyag szatyrok/zacskók elleni hiszti az jó nagy marhaság. (persze ez nem azt jelenti, hogy pazaroljuk őket)

A műanyag zacskóból többször használatos, nem lebomló lenne a legjobb, csak nincs meg hozzá a lakossági fegyelem. Lenne egy kenyeres zacskód amit 10 évente cserélnél, mert vastag anyagból van. És a többire is hasonlóan. akkor 3-4 zacskót kellene kidobnod átlagosan évente összesen, és nem naponta 2-3 at,, mint amire az átlag kijön.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Jó étvágyat hozzá.

Lehet tisztítani, meg csak azt tartod benne nem pl. olajos csapágyakat akkor a kenyértől nem koszolódik el. Csak szépen ki kell takarítani. Ez régen is így ment. Egy sejempapírban volt a kenyér és ment bele a szőtt nejlonszatyorba, nem tudom emlékszel-e még arra a csíkosra. Ronda színű volt, de elnyűhetetlen bevásárlószatyor.
 
M

molnibalage

Guest
Ez volt a régi BS eredetije? (nem voltam benne soha őszintén szólva, csak még kisgyerekként, később max. messziről láttam, szóval lehet, hogy hülyeséget mondok, de mintha egy leningrádi sportcsarnok másolata lett volna).
Lövésem sincs.

Más. Ezeknek elment az eszük...
A kommentek között pilóták és repbiztonsági szakember sem érti, hogy WTF, oszt mi volt itt a veszély.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 033
10 067
113
Ez volt a régi BS eredetije? (nem voltam benne soha őszintén szólva, csak még kisgyerekként, később max. messziről láttam, szóval lehet, hogy hülyeséget mondok, de mintha egy leningrádi sportcsarnok másolata lett volna).
Én úgy tudom (nekünk azt mondták még az oktatók) hogy a tetőszerkezet jött az oroszoktól, azt ők is gyártották le
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Van valaki, aki okostelefonok képernyőivel kapcsolatban komolyabb tudással bír? Csatlakozás, stb.
Dobjon egy privátot, nagyon hálás lennék. Köszi!
 
M

molnibalage

Guest
Nah, hát levelezés után ide sikerült eljutni a szóda és habpatronok kapcsán.

"Az elhasznált, nem-visszaváltható szóda- és habszifon patron hasznosításával tudomásunk szerint Magyarországon nem foglalkozik senki,"

A fémek a legkönnyebben újrahasznosítható dolgok, teli van szórva ballonos ásványvíz automatával az ország, de a patronok mennek kommunális hulladékba? Az igen. Találtam pár kisebb fémhulladékgyűjtőt Bp-n, egyik sem vette át. Csak réz és társai érdeklik őket...

Környezetvédelem, 2020.

Propagada az van, de lényegében a tárolóhoz képes 0 tömegű termék csomagolása meg megy a szemétbe...

Miközben lassan itt tartunk ma fejben.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Egy-egy airsoft CQB után le szoktam döbbenni a hátramaradt üres patron mennyiségen. Sosem kérdeztem még rá, hogy mi lesz a sorsa. Most már nem is merek.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 927
19 173
113
Nah, hát levelezés után ide sikerült eljutni a szóda és habpatronok kapcsán.



A fémek a legkönnyebben újrahasznosítható dolgok, teli van szórva ballonos ásványvíz automatával az ország, de a patronok mennek kommunális hulladékba? Az igen. Találtam pár kisebb fémhulladékgyűjtőt Bp-n, egyik sem vette át. Csak réz és társai érdeklik őket...

Környezetvédelem, 2020.

Propagada az van, de lényegében a tárolóhoz képes 0 tömegű termék csomagolása meg megy a szemétbe...

Miközben lassan itt tartunk ma fejben.

Sajna EU szinten szar a helyzet. Túl sok a csomagolás. Németeknél a pfand sem működik teljesen jól, oda meg hamisított palackokat hordtak visszaváltani, mert drágább volt a betétdíj, mint a cucc legyártása .hu, és odaszállítani. Ha pedig túl kicsi a betétdíj, akkor nem motiváló eléggé az újrahasznosításra. Sajnos sokan csak ilyen ösztönzők árán vehetők rá arra, ami egy igényes embernek automatikus.

Amúgy a patronok nem most lettek műanyagra cserélve? Drágább lett, megölték a szódát is, pedig sokkal jobb, és környezetbarátabb volt, mint a szemétbe csomagolt csapvíz.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
M

molnibalage

Guest
Sajna EU szinten szar a helyzet. Túl sok a csomagolás. Németeknél a pfand sem működik teljesen jól, oda meg hamisított palackokat hordtak visszaváltani, mert drágább volt a betétdíj, mint a cucc legyártása .hu, és odaszállítani. Ha pedig túl kicsi a betétdíj, akkor nem motiváló eléggé az újrahasznosításra. Sajnos sokan csak ilyen ösztönzők árán vehetők rá arra, ami egy igényes embernek automatikus.

Amúgy a patronok nem most lettek műanyagra cserélve? Drágább lett, megölték a szódát is, pedig sokkal jobb, és környezetbarátabb volt, mint a szemétbe csomagolt csapvíz.
Eddig kétféle színű fém patront láttam, fémtiszta és sárga színűt. Sajnos nincs ráírva egyikre sem, hogy miből készült, nem ismerem fel az anyagokat színük alapján. Talán @ozymandias Műanyagot egyet sem.