A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 792
75 846
113
A kerék nem lényeges elméletileg.
De, ha egy komoly harcértékkel bíró, védett harcjárművet szeretnél IFV-nek eladni, akkor annak tömege egyértelműen lánctalpas futóművet kíván. Emiatt a komoly IFV-k mind lánctalpasok, de ha egy 8x8-as harcjármű képes egy lövészraj harcát támogatni és megvédeni magát a harckocsiktól (rakétával), akkor az lehet IFV. Szerintem. Viszont ez ritka, meg a jövőben még ritkább lesz, bár vannak ellenvélemények a kiváló európai közúthálózat, stb. miatt. Én a Boxer jól fel fegyverzett változatait ide sorolnám, de nem szimpatikus a 30+ tonnás harci tömeg. Közúti korlát is 32-33 tonna, nem véletlenül.

Egy IFV-től elvárás,hogy együtt tudjon harcolni a harckocsikkal elöl azt meg kerekessel nem oldod meg.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
A kerekeseknél ugyanúgy el tudnám képzelni a Pandurt, tudom a csehek csak migráns kergetőnek hívják, de még sem egy BTR.

Akkor már ezerszer inkább a lengyelek meg a Rozsomák. Nagyából mindent kialakítottak belőle ami kellhet.
És ha mát ott járunk körbe is lehetne nézni, Piorun, Pit-Radwar, Spike, AMZ, Langusta esetleg Jelcz teherautók, UKM 2000 GPMG meg van valami NSV is, ami Nato .50-re van áttervezve, de annak nem jut eszembe a neve.
2021 végére ígérik, hogy gyártásba küldhető állapotba kerül a Borsuk, az is megérhet egy pillantást.

De én is azt mondom, egy 30-34 tonnás dög az első felázott réten ottmarad, mind a 8 kerekével együtt.

40+ tonnára rakott teherautók kijönnek a felázott szántásból normális terepgumival és megfelelő guminyomással. Macerásabb mint egy lánctalp, de azért nagyon sokat tud egy jó 8x8 hajtásrendszer is, ha ésszel van használva.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 792
75 846
113
Akkor már ezerszer inkább a lengyelek meg a Rozsomák. Nagyából mindent kialakítottak belőle ami kellhet.
És ha mát ott járunk körbe is lehetne nézni, Piorun, Pit-Radwar, Spike, AMZ, Langusta esetleg Jelcz teherautók, UKM 2000 GPMG meg van valami NSV is, ami Nato .50-re van áttervezve, de annak nem jut eszembe a neve.
2021 végére ígérik, hogy gyártásba küldhető állapotba kerül a Borsuk, az is megérhet egy pillantást.



40+ tonnára rakott teherautók kijönnek a felázott szántásból normális terepgumival és megfelelő guminyomással. Macerásabb mint egy lánctalp, de azért nagyon sokat tud egy jó 8x8 hajtásrendszer is, ha ésszel van használva.

Harc közben nem árt ha 10-el bihóckodsz hanem 30-50-el mész minden probléma nélkül.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
Ami azt illeti,dél afrikaiak kerekes Ratel IFVvel kisérték az Olifan hk-ikat Angolában.
Szerintem a várható harcászati helyzet kell,hogy legyen a fejlesztés alapja.Ez szerintem a hibrid háború.
A másik,hogy mit tudunk megfizetni.Mekkora és milyen haderőt tudunk fentartani.Gépesitettböl kicsit.
Harmasdik a katonaföldrajz.Várhatóan milyen terepen és akadályokat leküzdve kell a harcjárműveknek harcolnia.A leginkább veszélyeztetett keleti országrész tele van ártérrel és kis folyókkal,ami nem barátja a szupernehéz technikának.
Milyen ellenséggel kellhet harcolnunk.Magunkban nyilvánvalóan valamelyik szomszédunkkal,vagy azok szövetségével.Szövetségi viszonylatban meg valamiféle misszióban,"gyarmati"/kis,avagy bozótháboruban.Nagy háborúban nekünk nem osztottak lapot,és annak van a legkisebb veszélye.Nem igazán tartok az orosz páncéloshordák nyugatra özönlésétől.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Akkor már ezerszer inkább a lengyelek meg a Rozsomák. Nagyából mindent kialakítottak belőle ami kellhet.
És ha mát ott járunk körbe is lehetne nézni, Piorun, Pit-Radwar, Spike, AMZ, Langusta esetleg Jelcz teherautók, UKM 2000 GPMG meg van valami NSV is, ami Nato .50-re van áttervezve, de annak nem jut eszembe a neve.
2021 végére ígérik, hogy gyártásba küldhető állapotba kerül a Borsuk, az is megérhet egy pillantást.



40+ tonnára rakott teherautók kijönnek a felázott szántásból normális terepgumival és megfelelő guminyomással. Macerásabb mint egy lánctalp, de azért nagyon sokat tud egy jó 8x8 hajtásrendszer is, ha ésszel van használva.

Van olyan, hogy kijön, de általában terepen a nagy tömeg és kis támaszkodó felület nem jó kombó. Ahogy Dudi írta, egy kerekes nagyon belesüllyed a laza talajba, lehet, hogy halad állandóan pörgő kerékkel, megy mint a rota kapa, de csak annyival. Az meg lassú, lemarad, kilövik.
A 13-14 tonnás BTR-k is gyakran felültek a hasukkal az alföldi gyakorló és lőtereink vizes, felázott talaján, pedig sokkal kisebb a talajnyomásuk, mint egy Boxernek. Igaz, ha a hasa felül az a láncost is marasztalja, de az a tapasztalat, hogy a láncos jobb terepen. Amúgy én is értékelem az országúti 100-110 km/h-s sebességet. Nagyon nagy taktikai előny lehet egy háború első napjaiban ez Közép-Európában, de a többin már nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Mindenre van megoldás:
img_14441.jpg
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
Van olyan, hogy kijön, de általában terepen a nagy tömeg és kis támaszkodó felület nem jó kombó. Ahogy Dudi írta, egy kerekes nagyon belesüllyed a laza talajba, lehet, hogy halad állandóan pörgő kerékkel, megy mint a rota kapa, de csak annyival. Az meg lassú, lemarad, kilövik.
A 13-14 tonnás BTR-k is gyakran felültek a hasukkal az alföldi gyakorló és lőtereink vizes, felázott talaján, pedig sokkal kisebb a talajnyomásuk, mint egy Boxernek. Igaz, ha a hasa felül az a láncost is marasztalja, de az a tapasztalat, hogy a láncos jobb terepen. Amúgy én is értékelem az országúti 100-110 km/h-s sebességet. Nagyon nagy taktikai előny lehet egy háború első napjaiban ez Közép-Európában, de a többin már nem.
Hát speciel én húztam ki Krazzal lánctalpast a sárbol.De a Boxer az már túl nehéz szerintem is.Pláne hogy én igénylem az úszóképességet.
Nem csak az első napokban fontos a jó hadműveleti mozgékonyság,hanem utána is.Főleg egy kis haderőnek.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Hát speciel én húztam ki Krazzal lánctalpast a sárbol.De a Boxer az már túl nehéz szerintem is.Pláne hogy én igénylem az úszóképességet.
Nem csak az első napokban fontos a jó hadműveleti mozgékonyság,hanem utána is.Főleg egy kis haderőnek.

Nagy meglepetést az autópályákon átcsoportosított lövészdandárokkal az első napon lehet okozni, utána már alaposabb a felderítés, rombolják a hidakat, ezért ha használják is a gyorsforgalmi utakat, messze nem akkora sebességgel és abból a célból, mint az első nap. Az nagyon fontos. Persze a kerekes harcjárművek a rombolt utakat is használhatják, csak lassabban, így előnyük egyre kisebb a láncoshoz képest.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 792
75 846
113
Ami azt illeti,dél afrikaiak kerekes Ratel IFVvel kisérték az Olifan hk-ikat Angolában.
Szerintem a várható harcászati helyzet kell,hogy legyen a fejlesztés alapja.Ez szerintem a hibrid háború.
A másik,hogy mit tudunk megfizetni.Mekkora és milyen haderőt tudunk fentartani.Gépesitettböl kicsit.
Harmasdik a katonaföldrajz.Várhatóan milyen terepen és akadályokat leküzdve kell a harcjárműveknek harcolnia.A leginkább veszélyeztetett keleti országrész tele van ártérrel és kis folyókkal,ami nem barátja a szupernehéz technikának.
Milyen ellenséggel kellhet harcolnunk.Magunkban nyilvánvalóan valamelyik szomszédunkkal,vagy azok szövetségével.Szövetségi viszonylatban meg valamiféle misszióban,"gyarmati"/kis,avagy bozótháboruban.Nagy háborúban nekünk nem osztottak lapot,és annak van a legkisebb veszélye.Nem igazán tartok az orosz páncéloshordák nyugatra özönlésétől.

Dél-afrikában egészen más a terep mint Európában.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Vagy komolyan csinálunk valamit vagy sehogy. Én ha biztonságban szeretném tudni a családomat, akkor drágább, de biztonságosabb új autót veszek, légzsákkal, jó törésteszttel. Ha veszek egy lekoppant azonos márkájú autót, légzsákmentesen, vékony lemezből, akkor (bár olcsó), a fenntartása sokba fog kerülni hosszútávon. Ez az a pénz amit az újba kellet volna beletennem korábban.
Viszont egy különbség van. A használt autóra ugyanúgy elmegy a pénzem, de a családom élete soha nincs biztonságban. Ezért nem éri meg.

Ez olyan szép volt, hogy eladom a régi Suzukimat és veszek egy újat....:)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
Nagy meglepetést az autópályákon átcsoportosított lövészdandárokkal az első napon lehet okozni, utána már alaposabb a felderítés, rombolják a hidakat, ezért ha használják is a gyorsforgalmi utakat, messze nem akkora sebességgel és abból a célból, mint az első nap. Az nagyon fontos. Persze a kerekes harcjárművek a rombolt utakat is használhatják, csak lassabban, így előnyük egyre kisebb a láncoshoz képest.
A környező országokban,de még az oroszoknak sincs rá elegendő eszközük,hogy módszeresen végigszántsanak egy úthálózatot.A szűk keresztmetszeteket fogják rombolni,főleg a hidakat.Itt van a jelentősége az úszóképes járgánynak.Egy úszóképes 8x8 meg nem olyan nehéz,hogy hátrányban legyen az átlagos terepen.Megint csak dél afrikai példa.A 20 tonnás 6x6 Ratel simán elment az angolai esős évszakbeli felázott erdős szavannán.(közhiedelemmel ellentétben Angola nagyrésze nem sivatag,az északi rész már esőerdő.A hadműveleti terület nagyrésze erdős szavanna volt,igen vizes esős évszakkal,lényegében utak nélkül.)
Szerintem érdemes tanulmányozni a búrok tapasztalatait.Hibrid háborút vivtak,kis haderővel védtek nagy területet.Szerintem háború esetén ugyanilyen kihivás előtt találnánk magunkat,csak persze jóval kisebb földrajzi léptékben
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113
Nem lehet tudni! Elégedj meg annyival, hogy nem úgy válogatunk, hogy meg se nézzük. Megvan a megfelelő előkészítése a dolgoknak.

A megfelelő előkészítést elhiszem a német vasaknál.

De megnézném szakmailag mi az indok a török járművekre(milyen járműveknél bizonyultak jobbnak)
Egyáltalán mire vesszük őket?
Lassan 1 éve voltak kiállítva.
A német vasak bejelentve. Mennyi, mikor, hova.
Helik ugyanígy.
A török vasakról meg semmi. o_ONyilvánosan.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
A környező országokban,de még az oroszoknak sincs rá elegendő eszközük,hogy módszeresen végigszántsanak egy úthálózatot.A szűk keresztmetszeteket fogják rombolni,főleg a hidakat.Itt van a jelentősége az úszóképes járgánynak.Egy úszóképes 8x8 meg nem olyan nehéz,hogy hátrányban legyen az átlagos terepen.Megint csak dél afrikai példa.A 20 tonnás 6x6 Ratel simán elment az angolai esős évszakbeli felázott erdős szavannán.(közhiedelemmel ellentétben Angola nagyrésze nem sivatag,az északi rész már esőerdő.A hadműveleti terület nagyrésze erdős szavanna volt,igen vizes esős évszakkal,lényegében utak nélkül.)
Szerintem érdemes tanulmányozni a búrok tapasztalatait.Hibrid háborút vivtak,kis haderővel védtek nagy területet.Szerintem háború esetén ugyanilyen kihivás előtt találnánk magunkat,csak persze jóval kisebb földrajzi léptékben
Annyiban másabb a második napon autpalyazni, hogy ha nem a miénk a legifoleny, akkor az autpalyakon haladó menetoszlopok jó célpontok az ellennek. Az erdei utakon, fedettebb terepen biztonságosabb a mozgás. Tehát a gyorsforgalmi úthálózat szerepe leértékelődhet, ilyenkor megint elvész a kerekes előnye.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi