A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Reméljük. Mert fizetnivaló az lett bőven...

2012-ben $128 milliard volt a GDP, tavaly $162 milliard, tobb, mint 25% novekedes 7 ev alatt... a cseheknel ez 18% ugyanezen ido alatt, tavaly konkretan csaknem a fele volt a novekedesuk a magyarenak - de sajnos meg mindig 50% nagyobb a GDP, $245 milliard.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 133
73 671
113
2012-ben $128 milliard volt a GDP, tavaly $162 milliard, tobb, mint 25% novekedes 7 ev alatt...

Az eddig megrendelt haditechnikai dolgok mennyibe kerülnek és abból mennyit kell 2020-ban kifizetni? Az hogy aránylik 2012-es 36 milliárdhoz?
 
K

kamm

Guest
Az eddig megrendelt haditechnikai dolgok mennyibe kerülnek és abból mennyit kell 2020-ban kifizetni? Az hogy aránylik 2012-es 40 milliárdhoz?

Irjuk ossze. Mennyi az, ami biztosan el lett mar koltve (hk-lovegek, helik)? 3500+ milliardot szantak a tizeves programra 2017-2026 kozott, az kb 10 milliard USD.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 036
113
2012-ben $128 milliard volt a GDP, tavaly $162 milliard, tobb, mint 25% novekedes 7 ev alatt... a cseheknel ez 18% ugyanezen ido alatt, tavaly konkretan csaknem a fele volt a novekedesuk a magyarenak - de sajnos meg mindig 50% nagyobb a GDP, $245 milliard.


Magyarország, GDP

2012: 128.2 milliárd USD
2018: 157.9 milliárd USD

Magyar növekedés 23.17%

Én így jobban szeretem:


gki1.jpg






De a vásárló-erő paritáson{PPP} még jobban kedvelem a GDP-t, mert ez "kiköpi" a Soros-és "hasonlók"("kupecek" :p ) manővereit:



gki2.jpg

2019-ben(és a vírusig 2020-ban is) az Eu egyik legnagyobb GDP növekedését felmutatva visszaelőztük a lengyeleket, és elkezdtük közelíteni az előttünk nem sokkal levő szlovákokat és a jóval(kb. 50%-kal) előző cseheket.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999
K

kamm

Guest
EN maradtam a gyors guglinal, ugy is kb ugyanez jott ki. A sorosozast hagyjuk, mert az az ostobasag teteje ilyesmire mutogatni, azt csak olyan orszagok-kormanyok teszik, amelyeknek inkompetens a nemzeti bankja, mert tul dragan tartotta az arfolyamot, hidd el.

Magyarország, GDP

2012: 128.2 milliárd USD
2018: 157.9 milliárd USD

Magyar növekedés 23.17%

Én így jobban szeretem:
gki2.jpg

2019-ben(és a vírusig 2020-ban is) az Eu egyik legnagyobb GDP növekedését felmutatva visszaelőztük a lengyeleket, és elkezdtük közelíteni az előttünk nem sokkal levő szlovákokat és a jóval(kb. 50%-kal) előző cseheket.

Oke, hirtelen ennyi jut eszembe:

Uzletkoteskori arakon:
2A7+ & PzH - 60 milliard ($565M)
H145M - 100 milliard
H225M -
AMRAAM - 170 milliard ($500M)

Volt vmi rocket launcher, radiok meg ilyesmi a svedektol, ki tudja, mennyi volt az osztrak mortar-gyar...?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and endre

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 036
113
Törököktől tornyok vmire(?), itt van korábban a fórumban, árral együtt. A Carl Gustav a rocket launcher, ("korán van") mostanában olvastam itt, de hogy melyik témánál??? (Tüzérségi és rakéta fegyverzet? o_O )
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Eredeti arakon:
2A7+ & PzH - 60 milliard ($565M)
H145M - 100 milliard
H225M - 300 milliard
AMRAAM - 170 milliard ($500M)
Carl Gustaf, igen, de szerintem az max $40M-50M lehetett, mondjuk 17 milliard forint, nem igazan szamottevo.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 036
113
Eredeti arakon:
2A7+ & PzH - 60 milliard ($565M)
H145M - 100 milliard
H225M - 300 milliard
AMRAAM - 170 milliard ($500M)
Carl Gustaf, igen, de szerintem az max $40M-50M lehetett, mondjuk 17 milliard forint, nem igazan szamottevo.


A mostani helyzet miatt ha nem is vontak el (ami jó), valószínűleg a szokásosnál több tartalékot fognak képezni. Sajnos indokolt. De ha gyorsan újraindul az élet akkor fel szokták az ilyen tartalékot szabadítani :)

Mi az egyenleg?

u.i: Ezt még megvárom, utána "bezárok". További jókat...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 399
113
Irjuk ossze. Mennyi az, ami biztosan el lett mar koltve (hk-lovegek, helik)? 3500+ milliardot szantak a tizeves programra 2017-2026 kozott, az kb 10 milliard USD.
3500 mrd az a teljes zsé, ami a honvédségre megy 2026-ig A fegyverbeszerzés csak egy része ennek.
Eredeti arakon:
2A7+ & PzH - 60 milliard ($565M)
H145M - 100 milliard
H225M - 300 milliard
AMRAAM - 170 milliard ($500M)
Carl Gustaf, igen, de szerintem az max $40M-50M lehetett, mondjuk 17 milliard forint, nem igazan szamottevo.
Saccperkábé. Ha vkinek tuti infója van, korrigálhatja.

Felújítás
14,4mrd +AN-26
MI-24 14.4mrd
AN-26???

Új technika
Amit bejelntettek 1037, 5mrd+???
H145M 120mrd
H225M 240mrd
PZH+Leo+Wisent+Leguan 600mrdd
Fegyvergyár-Halas 24,5mrd
(P-07, P-09, BREN 2 és SCORPION EVO 3)
CG 20mrd
SAMOC
A319 20mrd
Dassault Falcon 7X
Zlin-143 LSi és Zlin-242L
Polaris MRZR
Hirtenberger Defence Systems 13mrd

Ami a levegőben lóg 428,5mrd
AMRAAM 160mrd + ER 75mrd
NASAMS 100mrd
KC-390 90mrd
Ejder Yalcin vagy NMS Yörük 3.5mrd?????
Aselsan torony

IFV ( Puma???)
BTR utód ( Boxer vagy Patria?)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 360
77 040
113
Hát nem is tudom. Sztem megbánták már részben ezeket a gépeket. A svédekkel legalább részben tudtak volna változtatni a konstrukciókon. Az usa üzletpolitikájárol meg ne beszéljünk. Őket csak a tiszta haszon érdekli. Az nem baj ha az ügyfél csődbe megy. A lényeg mindig legyen egy ügyfél akit lehúzhatnak.

Ki az ami nem így csinája?
 
K

kamm

Guest
A mostani helyzet miatt ha nem is vontak el (ami jó), valószínűleg a szokásosnál több tartalékot fognak képezni. Sajnos indokolt. De ha gyorsan újraindul az élet akkor fel szokták az ilyen tartalékot szabadítani :)

Mi az egyenleg?

u.i: Ezt még megvárom, utána "bezárok". További jókat...

Sorry, esti seta...


szoval par szam ill becsles (nemi guglizas alapjan.)

3500 mrd az a teljes zsé, ami a honvédségre megy 2026-ig A fegyverbeszerzés csak egy része ennek.

Hat, a korabeli hirek nem ezt mondtak, hanem hogy konkretan a Z2026-ra szannak ennyit:
https://index.hu/belfold/2019/03/19...csi_leopard_2_onjaro_loveg_airbus_helikopter/
https://mfor.hu/cikkek/makro/3500-milliard-forintba-kerulhet-a-hazai-fegyverkezes.html
https://novekedes.hu/interju/magyarorszag-eroteljes-haderofejlesztesbe-kezd-a-nato-ezt-ertekeli (Ezt konkretan az a Dunai Peter jegyzi, aki a Janesnek irogatta az osszes magyar temaju hirt.)

Persze fene tudja, hogy ertettek...

Saccperkábé. Ha vkinek tuti infója van, korrigálhatja.

Felújítás
14,4mrd +AN-26
MI-24 14.4mrd
AN-26???

Új technika
Amit bejelntettek 1037, 5mrd+???
H145M 120mrd
H225M 240mrd
PZH+Leo+Wisent+Leguan 600mrdd
Fegyvergyár-Halas 24,5mrd
(P-07, P-09, BREN 2 és SCORPION EVO 3)
CG 20mrd
SAMOC
A319 20mrd
Dassault Falcon 7X
Zlin-143 LSi és Zlin-242L
Polaris MRZR
Hirtenberger Defence Systems 13mrd

Ami a levegőben lóg 428,5mrd
AMRAAM 160mrd + ER 75mrd
NASAMS 100mrd
KC-390 90mrd
Ejder Yalcin vagy NMS Yörük 3.5mrd?????
Aselsan torony

IFV ( Puma???)
BTR utód ( Boxer vagy Patria?)

En ezeket talaltam ill szedtem ossze...

Mar megrendelt/leszellitott, akkori arakon:
  • 2A7+ & PzH - 60 milliard ($565M)
  • H145M - 100 milliard
  • H225M - 300 milliard
  • AMRAAM - 170 milliard ($500M)

Ismertebb arak Z2026-on belul idealis mennyisegu tovabbi beszerzesek (ahogy vennem, sorrendben):
  • NASAMS w/ uj radarrendszer - 180 milliard ($550M) - finnek 10 eve kb ennyiert csereltek le a Bukjaikat NASAMS-II-re es vadonatuj radarokra
  • (3) A400M - 150 milliard ($450M)
    vagy
  • (3) C-390 - 100 milliard ($300M)
  • (200) Puma SPz - 660 milliard ($2B) - a keves elerheto arbecsles alapjan felszerelve stb ~3.3 milliard darabja ($10M)
  • (400) Patria AMV/XP - 340 milliard ($1B) - a svedek stb kisebb mennyiseget vettek ilyesmi arakon, ekkora szamnal olcsobban kapnank, de az meg elmenne a fegyverzetre, igy atlag 800 milliora jo ki a finn avagy lengyel kerekes IFV ($2.5M)

Idealis esetben ezt remelem egy kulon budgetbol 2024-2034 kozott (tizeves lizing w/ $1 buyout at the end):
  • (30) Gripen E/F w/ (2) EAW gep - 1640 milliard ($5B) - a legfrissebb ajanlat a finneknek ment, (64) Gripen w/ (2) GlobalEye $11B budgeten belul, abbol kerekitettem le
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 399
113
Sorry, esti seta...


szoval par szam ill becsles (nemi guglizas alapjan.)



Hat, a korabeli hirek nem ezt mondtak, hanem hogy konkretan a Z2026-ra szannak ennyit:
https://index.hu/belfold/2019/03/19...csi_leopard_2_onjaro_loveg_airbus_helikopter/
https://mfor.hu/cikkek/makro/3500-milliard-forintba-kerulhet-a-hazai-fegyverkezes.html
https://novekedes.hu/interju/magyarorszag-eroteljes-haderofejlesztesbe-kezd-a-nato-ezt-ertekeli (Ezt konkretan az a Dunai Peter jegyzi, aki a Janesnek irogatta az osszes magyar temaju hirt.)

Persze fene tudja, hogy ertettek...
Nem tudom, ki mit irt, ertett, de Benkő egy preziben világosan bemutatta a Z2026 pénzügyi terveit. 18. perczől a linkelt videó.
3.500 mrd a teljes kiadás 26-ig, kb. 2.000 mrd volt fejlesztésre tervezve. Ezek persze nem kőbevésett számok, de sztem orientaciónak jó. Ha megnézed 20-ra 574 mrd. volt tervezve anno, jelenleg 616 mrd lett a költségvetés, hogy mi lesz év végén az megint más.
De az álmodozásnál ez a 2.000 mrd egy jó felső korlát. Ha a számaim nagyot nem tévednek, eddig fegyverekre olyan 1.500mrd-ot elköltöttünk, beterveztünk az AMRAAM-mal meg a rámpás szallitógépekkel együtt. A "török dzsipp" az nekem 3.5mrd-ért túl karcsú.
De ebből következik, hogy IFV-re meg a BTR-ek utódjara max nagy jóindulattal 500 mrd maradt. Több zsé most a válság küszöbén nem lesz.



Ismertebb arak Z2026-on belul idealis mennyisegu tovabbi beszerzesek (ahogy vennem, sorrendben):
NASAMS w/ uj radarrendszer - 180 milliard ($550M) - finnek 10 eve kb ennyiert csereltek le a Bukjaikat NASAMS-II-re es vadonatuj radarokra
Ez a NASAMS rendelés légvédelmi rakéták nélkül volt ennyi?

(200) Puma SPz - 660 milliard ($2B) - a keves elerheto arbecsles alapjan felszerelve stb ~3.3 milliard darabja ($10M)
(400) Patria AMV/XP - 340 milliard ($1B) - a svedek stb kisebb mennyiseget vettek ilyesmi arakon, ekkora szamnal olcsobban kapnank, de az meg elmenne a fegyverzetre, igy atlag 800 milliora jo ki a finn avagy lengyel kerekes IFV ($2.5M)

Puma 660 mrd + Patria 340 mrd együtt,iilyen mennyiségben már meghaladná Z2026 kereteit. Ha csak nem halasztott fizetés vagy egyiknél helyi összeszerelés.
És már nagyon kis aproságok férnek csak bele. Sőt igazából már semmi, inkább vmit le kellene húzni, 2026 utánra halasztani.
De az is egy jó megoldás, ha a románok meg az ukránok minket basztatnak, mert akkor a vezér durci lesz és lesz minden mint a fociban. :)

Idealis esetben ezt remelem egy kulon budgetbol 2024-2034 kozott (tizeves lizing w/ $1 buyout at the end):
  • (30) Gripen E/F w/ (2) EAW gep - 1640 milliard ($5B) - a legfrissebb ajanlat a finneknek ment, (64) Gripen w/ (2) GlobalEye $11B budgeten belul, abbol kerekitettem le
Vadaszgépcserére a Z2026ból nincs keret. Ezt többször jelezték. Tárgyalások lesznek, vannak, de gépek csak 26 után.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 137
113
Nem tudom, ki mit irt, ertett, de Benkő egy preziben világosan bemutatta a Z2026 pénzügyi terveit. 18. perczől a linkelt videó.
3.500 mrd a teljes kiadás 26-ig, kb. 2.000 mrd volt fejlesztésre tervezve. Ezek persze nem kőbevésett számok, de sztem orientaciónak jó. Ha megnézed 20-ra 574 mrd. volt tervezve anno, jelenleg 616 mrd lett a költségvetés, hogy mi lesz év végén az megint más.
De az álmodozásnál ez a 2.000 mrd egy jó felső korlát. Ha a számaim nagyot nem tévednek, eddig fegyverekre olyan 1.500mrd-ot elköltöttünk, beterveztünk az AMRAAM-mal meg a rámpás szallitógépekkel együtt. A "török dzsipp" az nekem 3.5mrd-ért túl karcsú.
De ebből következik, hogy IFV-re meg a BTR-ek utódjara max nagy jóindulattal 500 mrd maradt. Több zsé most a válság küszöbén nem lesz.




Ez a NASAMS rendelés légvédelmi rakéták nélkül volt ennyi?



Puma 660 mrd + Patria 340 mrd együtt,iilyen mennyiségben már meghaladná Z2026 kereteit. Ha csak nem halasztott fizetés vagy egyiknél helyi összeszerelés.
És már nagyon kis aproságok férnek csak bele. Sőt igazából már semmi, inkább vmit le kellene húzni, 2026 utánra halasztani.
De az is egy jó megoldás, ha a románok meg az ukránok minket basztatnak, mert akkor a vezér durci lesz és lesz minden mint a fociban. :)


Vadaszgépcserére a Z2026ból nincs keret. Ezt többször jelezték. Tárgyalások lesznek, vannak, de gépek csak 26 után.
Igazából sok értelme nincs ezt a prezentációt alapként venni...
Tudjátok egy dolog biztos, a helyzetek gyors és dinamikus változása.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Sorry, esti seta...


szoval par szam ill becsles (nemi guglizas alapjan.)



Hat, a korabeli hirek nem ezt mondtak, hanem hogy konkretan a Z2026-ra szannak ennyit:
https://index.hu/belfold/2019/03/19...csi_leopard_2_onjaro_loveg_airbus_helikopter/
https://mfor.hu/cikkek/makro/3500-milliard-forintba-kerulhet-a-hazai-fegyverkezes.html
https://novekedes.hu/interju/magyarorszag-eroteljes-haderofejlesztesbe-kezd-a-nato-ezt-ertekeli (Ezt konkretan az a Dunai Peter jegyzi, aki a Janesnek irogatta az osszes magyar temaju hirt.)

Persze fene tudja, hogy ertettek...



En ezeket talaltam ill szedtem ossze...

Mar megrendelt/leszellitott, akkori arakon:
  • 2A7+ & PzH - 60 milliard ($565M)
  • H145M - 100 milliard
  • H225M - 300 milliard
  • AMRAAM - 170 milliard ($500M)

Ismertebb arak Z2026-on belul idealis mennyisegu tovabbi beszerzesek (ahogy vennem, sorrendben):
  • NASAMS w/ uj radarrendszer - 180 milliard ($550M) - finnek 10 eve kb ennyiert csereltek le a Bukjaikat NASAMS-II-re es vadonatuj radarokra
  • (3) A400M - 150 milliard ($450M)
    vagy
  • (3) C-390 - 100 milliard ($300M)
  • (200) Puma SPz - 660 milliard ($2B) - a keves elerheto arbecsles alapjan felszerelve stb ~3.3 milliard darabja ($10M)
  • (400) Patria AMV/XP - 340 milliard ($1B) - a svedek stb kisebb mennyiseget vettek ilyesmi arakon, ekkora szamnal olcsobban kapnank, de az meg elmenne a fegyverzetre, igy atlag 800 milliora jo ki a finn avagy lengyel kerekes IFV ($2.5M)

Idealis esetben ezt remelem egy kulon budgetbol 2024-2034 kozott (tizeves lizing w/ $1 buyout at the end):
  • (30) Gripen E/F w/ (2) EAW gep - 1640 milliard ($5B) - a legfrissebb ajanlat a finneknek ment, (64) Gripen w/ (2) GlobalEye $11B budgeten belul, abbol kerekitettem le

Hát figyelj, ez így elég kompakt; ezzel a menüvel val’sz’eg mindenki kiegyezne. Bár én nem vagyok ennyire optimista, de legyen így.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm