A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Dehogynem érted. Az első sorban az évek vannak, alatta a GDP-k (cseh, magyar, román) millió euróban.
Alá meg betettem, hogyan aránylik a cseh/magyar valamint a magyar/román GDP egymáshoz, %-ban.

Ez inkabb politikai kerdes. A lengyelek GDP per capita meg alattunk is vannak, megis sokkal magasabb aranyban aldoznak erre a szomszedsag miatt...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Ez nagyon szépen hangzik, de mondani meg ígérni én is tudok bármit, teljesíteni meg csak azt, ami még nincs lefoglalva mások által jó előre. Vagyis pontosan a sürgős esetekben előfordulhat hogy nem sikerül behajtani az ígéretet. Lásd, a Bp.-Kína-Bp. légihidat a Wizz utasszállítói meg kínai cargo-gépek repülték, mialatt a C-17-ek másnak fuvaroztak.

Volt ez már téma sokszor a különböző topikokban. Aki kérte, oda ment SALIS An-124, akár többször is. 10 Wizzair gép hoz el annyit, mint egy An-124-es. Március óta figyelem, merre járnak a C-17-esek. Csak az a néhány segélyszállítmányos út volt a "komolyabb" megbízásuk. Pl. májusban eddig csak egy Svédország-Észak-Afrika volt a nagyobb út. Volt egy-egy rövid feladatuk (gyakorló repülés Európában?), de leginkább Pápán álltak a gépek vagy itthon végeztek gyakorlórepülést. A kérdés inkább az, hogy hány Kína oda-vissza útra elég az éves időkeret (igen, járt pápai C-17-es Pekingben az elmúlt 3 hónapban, de hozhatna védőeszközt akár máshonnan is), amit Magyarország kifizetett. Vagy be van-e tervezve ez az idő valami más fontosabbra az év második felében. Lehetett volna venni más országtól időt és mennyiért, ha ennyire nem mennek a gépek sehová? 5 Wizzair gép hoz el annyit, mint egy C-17-es. De a Wizzair így kap állami segítséget, mert az idegenforgalom a "kijelölt húzóágazat" ezért meg kell menteni. És mert a kinnragadt turistákat pl. Amerikából hazahozni is csak nekik van gépük. A Honvédség gépeinek fele karbantartás miatt áll. Az üzemképesekkel meg csak PR akciók voltak (1 Maliban szolgáló magyar katona a Kanári-szigetekről, néhány 3 magyar turista Kambodzsából, 15 magyar katona Belgiumból, és még az elején 7 fő Franciaországból) és Szíjjártó vitt segélyt a balkáni országoknak. (Igen, ismerem azt az ügyesen kitalált kommunikációt, hogy katonai gépek nem mehetnek Kínába. Csak erről a többi ország úgy látszik hogy nem tud. Nem nemmehetKínába, hanem nincs értelme mert kb. 5 tonnát tudna elhozni. És hogy nem jelentenek be minden utat és hogy hány főt hoztak, de a többnyire csak magyar légtérben gyakorló gépekkel elég nehéz bárkit hazahozni külföldről. Ugye a pilótakérdés...) A cargo bázis sikerkommunikációját is nagyban érintette volna ha a távol-keleti járatokat a vírus kitörésekor a fertőzés veszélye miatt leállítják, a dél-koreai járatnyitást pedig elhalasztják... Röviden összefoglalva, a Honvédségnek nincs meg a képessége hogy érdemben hozzájáruljon a szállításokhoz (annak ellenére hogy a február végi kecskeméti kihelyezett bizottsági ülésen kiemelték ezt a képességet és ezen 3 KC390 sem sokat segített volna), a közös katonai dolgokat pedig csak jelképesen vették igénybe mert nem illik bele a kommunikációba. Helyette van a keleti nyitás sikerének hangsúlyozása és az idegenforgalom újraindításának támogatása a Wizzairen keresztül. Amivel semmi probléma nincs, mert valószínűleg ez volt a jó döntés a gazdaság szempontjából.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
Az a baj, hogy idén gazdasági visszaesés lesz 3-10%. Ha ugyanúgy marad a 616 milliárd HM-es költségvetés, akkor is 0.1-0.2%-al nőni fog a GDP arányos honvédelmi büdzsé és mi évi 0.2% növekedést vállaltunk. Szopacs. Viszont 21-ben ha visszapattan a gazdaság a 22-es költségvetésben visszajöhet a zsé. Ez minimum 1 éves ideiglenes csúszást jelenthet a Zrínyinek. 26 még simán tartható.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Az a baj, hogy idén gazdasági visszaesés lesz 3-10%. Ha ugyanúgy marad a 616 milliárd HM-es költségvetés, akkor is 0.1-0.2%-al nőni fog a GDP arányos honvédelmi büdzsé és mi évi 0.2% növekedést vállaltunk. Szopacs. Viszont 21-ben ha visszapattan a gazdaság a 22-es költségvetésben visszajöhet a zsé. Ez minimum 1 éves ideiglenes csúszást jelenthet a Zrínyinek. 26 még simán tartható.
Már többször írtam neked hogy túl optimista vagy a visszapattanásal kapcsolatban. :) jó ha lesz 2023-24 mire kb a 2016-2018 gdp arányos szintett megközelítjük il elérjük.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Már többször írtam neked hogy túl optimista vagy a visszapattanásal kapcsolatban. :) jó ha lesz 2023-24 mire kb a 2016-2018 gdp arányos szintett megközelítjük il elérjük.


Fokasz Nikosz előadó-tanár egyszer megkérdezte egy előadásán a (4. szemeszteres főiskolai) hallgatókat, hogy Magyarország mikor érte el a II. V-háború befejezése előtti legjobb év gazdasági teljesítményét ismét, a háborús pusztítás(német, orosz-román, +szövetséges bombázások. "malenkij robot...") után.
A legoptimistább becslés 1962 volt.

Az valós adat pedig 1948! :eek:

u.i: Ha "hagyják", gyorsan túl vagyunk rajta! :hadonaszos:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
A szlovákoknak nehezükre esik a14 F-16 kifizetése.
https://www.armadnymagazin.sk/2020/...cky-f-16-bude-nad-s-takou-odpovedou-spokojny/

560 milliard HUF összesen, de évente perkálnak. A nagy részét már kifizették, idén 52.5 milliárdot, jövőre 175 milliárdot kell még pengetniük. Nem tűnnek egetrengető összegnek, mégis alkudozik erről a védelmi miniszterük. Állítólag az amcsik szóban megígérték neki nem hivatalosan, hogy utábanéznek, de sztem csak röhögtek egy jót.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A szlovákoknak nehezükre esik a14 F-16 kifizetése.
https://www.armadnymagazin.sk/2020/...cky-f-16-bude-nad-s-takou-odpovedou-spokojny/

560 milliard HUF összesen, de évente perkálnak. A nagy részét már kifizették, idén 52.5 milliárdot, jövőre 175 milliárdot kell még pengetniük. Nem tűnnek egetrengető összegnek, mégis alkudozik erről a védelmi miniszterük. Állítólag az amcsik szóban megígérték neki nem hivatalosan, hogy utábanéznek, de sztem csak röhögtek egy jót.
Hát nem is tudom. Sztem megbánták már részben ezeket a gépeket. A svédekkel legalább részben tudtak volna változtatni a konstrukciókon. Az usa üzletpolitikájárol meg ne beszéljünk. Őket csak a tiszta haszon érdekli. Az nem baj ha az ügyfél csődbe megy. A lényeg mindig legyen egy ügyfél akit lehúzhatnak.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
A szlovákoknak nehezükre esik a14 F-16 kifizetése.
https://www.armadnymagazin.sk/2020/...cky-f-16-bude-nad-s-takou-odpovedou-spokojny/

560 milliard HUF összesen, de évente perkálnak. A nagy részét már kifizették, idén 52.5 milliárdot, jövőre 175 milliárdot kell még pengetniük. Nem tűnnek egetrengető összegnek, mégis alkudozik erről a védelmi miniszterük. Állítólag az amcsik szóban megígérték neki nem hivatalosan, hogy utábanéznek, de sztem csak röhögtek egy jót.

2012-ben Magyarországnak is problémát jelentett a 36 milliárd a Griepnre. Itt is újratárgyalás lett a vége.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
FIGYELEM!


Sokszor szóba kerül a "legénység" kérdése, ami szerintem a kulcs kérdés. A baráti "Home-pub"-ok azt "dobták", hogy egy 8-9 hónapos sorkatonai honvédelmi felkészítő képzés lenne a megoldás, ahol:
- az időtartam (8-9 hónap) nem okoz jelentős késést senkinek a tanulmányaiban, hiszen illeszkedik a civil élet oktatási rendszeréhez,
- az oktatás és fizikai felkészítés (és szocializálás!!!) feladatai 2-3 szakma (kb. 10-ból választhatóan), +jogosítvány megszerzését tennék lehetővé, amit a civil életben is tudnak használni(A "jövő közmunkásai" probléma megoldva/csökkentve!!! ;) )
- aki "nagyon nem akarja" ezt, az "váltsa meg" ("x" összeggel, na ez a "bukott pénz" nagyon nem fog tetszeni a liberal-party-főiskolásoknak :p ),
- ennyi emberből "marad" a honvédségnél elég továbbszolgáló -szerintem- .


Ha lehet alkotó kritikát hozzatok, ha nem lehet...
...hmmmm, demokrácia van ez van :(

u.i: tudom hogy volt már kitárgyalva, de ez a (civil és katonai területen is hasznosítható), képzésre és fizikai "épülésre" koncentráló megoldás, jó ütemezéssel, újszerűbb/jobb az általunk ("home-pub"-team) korábban -itt és másutt- olvasott javaslatoknál.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113


Szerintem nagyon rossz, hogy a H145M nem magyar a videóban és még a lajstrom is látszik...

(Kiváncsi vagyok, mennyi idő alatt lesz kijavítva...)
 
K

kamm

Guest
Reméljük. Mert fizetnivaló az lett bőven...

2012-ben $128 milliard volt a GDP, tavaly $162 milliard, tobb, mint 25% novekedes 7 ev alatt... a cseheknel ez 18% ugyanezen ido alatt, tavaly konkretan csaknem a fele volt a novekedesuk a magyarenak - de sajnos meg mindig 50% nagyobb a GDP, $245 milliard.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
2012-ben $128 milliard volt a GDP, tavaly $162 milliard, tobb, mint 25% novekedes 7 ev alatt...

Az eddig megrendelt haditechnikai dolgok mennyibe kerülnek és abból mennyit kell 2020-ban kifizetni? Az hogy aránylik 2012-es 36 milliárdhoz?
 
K

kamm

Guest
Az eddig megrendelt haditechnikai dolgok mennyibe kerülnek és abból mennyit kell 2020-ban kifizetni? Az hogy aránylik 2012-es 40 milliárdhoz?

Irjuk ossze. Mennyi az, ami biztosan el lett mar koltve (hk-lovegek, helik)? 3500+ milliardot szantak a tizeves programra 2017-2026 kozott, az kb 10 milliard USD.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
2012-ben $128 milliard volt a GDP, tavaly $162 milliard, tobb, mint 25% novekedes 7 ev alatt... a cseheknel ez 18% ugyanezen ido alatt, tavaly konkretan csaknem a fele volt a novekedesuk a magyarenak - de sajnos meg mindig 50% nagyobb a GDP, $245 milliard.


Magyarország, GDP

2012: 128.2 milliárd USD
2018: 157.9 milliárd USD

Magyar növekedés 23.17%

Én így jobban szeretem:


gki1.jpg






De a vásárló-erő paritáson{PPP} még jobban kedvelem a GDP-t, mert ez "kiköpi" a Soros-és "hasonlók"("kupecek" :p ) manővereit:



gki2.jpg

2019-ben(és a vírusig 2020-ban is) az Eu egyik legnagyobb GDP növekedését felmutatva visszaelőztük a lengyeleket, és elkezdtük közelíteni az előttünk nem sokkal levő szlovákokat és a jóval(kb. 50%-kal) előző cseheket.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999
K

kamm

Guest
EN maradtam a gyors guglinal, ugy is kb ugyanez jott ki. A sorosozast hagyjuk, mert az az ostobasag teteje ilyesmire mutogatni, azt csak olyan orszagok-kormanyok teszik, amelyeknek inkompetens a nemzeti bankja, mert tul dragan tartotta az arfolyamot, hidd el.

Magyarország, GDP

2012: 128.2 milliárd USD
2018: 157.9 milliárd USD

Magyar növekedés 23.17%

Én így jobban szeretem:
gki2.jpg

2019-ben(és a vírusig 2020-ban is) az Eu egyik legnagyobb GDP növekedését felmutatva visszaelőztük a lengyeleket, és elkezdtük közelíteni az előttünk nem sokkal levő szlovákokat és a jóval(kb. 50%-kal) előző cseheket.

Oke, hirtelen ennyi jut eszembe:

Uzletkoteskori arakon:
2A7+ & PzH - 60 milliard ($565M)
H145M - 100 milliard
H225M -
AMRAAM - 170 milliard ($500M)

Volt vmi rocket launcher, radiok meg ilyesmi a svedektol, ki tudja, mennyi volt az osztrak mortar-gyar...?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and endre