[HUN] D-20 (M1955) ágyútarack

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
A gyakorlat volt annyira komplex, hogy a gépkarabély már nem fért bele, vagy a szóban forgó acélkockák kezébe (hátára, vállára) az simán nem való, á la kés, villa, olló?

Miért kellene egy kiképzéshez a fegyvert felvenni, fölöslegesen terhelni az amúgy is bürokratikus rendszert. Ez nem gyakorlat. Ezek alatt a foglalkozások alatt az egyéni fegyvert semmire sem használják.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
A tarackágyúk - mint amilyen a D-20 is, olyan tarackok, amik az ágyúkkal mutatnak rokonságot (A D-20 csőhossza űrméretének 34-szerese), az ágyútarackok pedig olyan ágyúk, amiken a tarackok bizonyos tulajdonságai is felfedezhetőek.
A D-20 ágyútarack. Az összetett szó első tagja mindig arra utal, amire jobban hasonlít. A D-20-ra az űrmérethossz miatt lehet azt mondani, hogy tarack, de sajnos a csőemelkedése az ívelt röppálya fölé nem emelhető, ami a tarackok legfőbb jellemzője. Ezért az ágyúhoz kicsit közelebb áll.
A D-30 már inkább tarackágyú kategória.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Miért kellene egy kiképzéshez a fegyvert felvenni, fölöslegesen terhelni az amúgy is bürokratikus rendszert. Ez nem gyakorlat. Ezek alatt a foglalkozások alatt az egyéni fegyvert semmire sem használják.
Igazad van, más a kiképzés és a gyakorlat, erre nem gondoltam. Akkor viszont a lövedékálló mellény, a rohamsisak és az álca is szükségtelen, zavaró kényelmetlenség, nem?
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Igazából kuurvára kéne, hogy felvegyék mivel a kiképzéssel valós helyzetet akarsz szimulálni....
Na ez az, nekem is ez szúrt szemet, hogy ha már katonás PR-videó, akkor miért nincs a katonáknál fegyver, ha már teljes a harci dísz, akkor miért pont a lényeg maradt le? Lövedékálló mellény és szederindás álcaháló nélkül még lehet katona a katona, na de fegyver nélkül...?
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Igazából kuurvára kéne, hogy felvegyék mivel a kiképzéssel valós helyzetet akarsz szimulálni....

Ez még nem az a szint, de az is eljön. Arra leszek kíváncsi, hogy majd mit kapnak.
Na ez az, nekem is ez szúrt szemet, hogy ha már katonás PR-videó, akkor miért nincs a katonáknál fegyver, ha már teljes a harci dísz, akkor miért pont a lényeg maradt le? Lövedékálló mellény és szederindás álcaháló nélkül még lehet katona a katona, na de fegyver nélkül...?

A mellény a személyi felszerelés része, minden szinten kötelező a személyi védelem miatt. Elsődleges szempont a kiképzések során (habár nálunk még nem volt, de azt a ku.. gázálarctáskát mindig hordani kellett..). Az álcázás szintén oktatási feladat, a felderítőknél/tűzmegfigyelőknél nélkülözhetetlen.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Az álcázás szintén oktatási feladat, a felderítőknél/tűzmegfigyelőknél nélkülözhetetlen.

Azt gondolom, hogy esetükben a fegyver is nélkülözhetetlen és a rejtőzést, álcázást azzal együtt kell megtanulniuk, de lehet, hogy éppen itt van a kutya elásva, azaz volt ott fegyver, csak jól álcázták! :D
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Azt gondolom, hogy esetükben a fegyver is nélkülözhetetlen és a rejtőzést, álcázást azzal együtt kell megtanulniuk, de lehet, hogy éppen itt van a kutya elásva, azaz volt ott fegyver, csak jól álcázták! :D
:D
Egyelőre elég, ha ilyen körülmények között meghatározzák a saját, majd a cél koordinátáit és irányszögét. Majd ha ez profin megy, akkor lövöldözzön.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Ez még nem az a szint, de az is eljön. Arra leszek kíváncsi, hogy majd mit kapnak.


A mellény a személyi felszerelés része, minden szinten kötelező a személyi védelem miatt. Elsődleges szempont a kiképzések során (habár nálunk még nem volt, de azt a ku.. gázálarctáskát mindig hordani kellett..). Az álcázás szintén oktatási feladat, a felderítőknél/tűzmegfigyelőknél nélkülözhetetlen.
Nálunk is anno ez volt a helyzet. Álcázást soha nem csináltam, de a többiek igen. Én ehelyett a rádiós autóban ülhettem, abban a kis lukban, a lábam sem fért el. és leshettem a rádiókat. Direkt örültem, amikor figyelőt építettek, és mehettem ki én is, mert nekem is oda kellett távvezérelnem a rádiót dróton. :) A nagyobb gyakorlatokon meg még az AMD-65-öt meg a tártáskát is vinni kellett állandóan. Tüzéreknél az csak a személyes védelem, hogy szokjuk, mert csak egy ellenséges deszant vagy egy partizán orvtámadás esetén kell, hogy legyen valami védelme ellenállása a csapatnak. Azért az éleslövészeteken, amikor a fejünk felett lödöztek át néha erősen elgondolkodtam, mi van akkor, ha egy zacskóval kevesebb lőport rak be valamelyik, vagy nem tökéletesen száraz a lőpor, és kicsit kisebbet rúg, vagy valamelyik elbénázza a tájolás, vagy az irányzást, és köztünk (figyelők) esik le a "malac". Volt egy-kettő rémtörténet, pld. amikor valamelyik alakulat pld a kocsmát durgatta szét tévedésből. :D (nem nálunk volt, én MN3437-ben voltam anno) Valami óvodáról is regéltek. Láttam azt a figyelőt is, ahol a II.VH-ban annyira reménytelen helyzetbe kerültek egy figyelőbe, hogy magukat adták meg célnak.
Más.
Az újabb típusú 152 / 155-ösöknek hatalmas lőtávja lett az irányított rakétahatásos lőszerekkel. 120km-ről beszélnek, és hajszálpontos, ha a célt bejelölik IR célmegjelölővel, de mehet GPS-el is, az oroszoknál ugye a Glonass-al. Még nincsenek rendszerben, de már kész van egy ideje. Tesztelgetik / fejlesztik mind a kettő vagy három vonalon őket. (US, RU, CN ?) Ilyennel lőttek nemrég szíriában is, csak még a rövidebb hatótávú változattal. Elismerték később. Ha akarták volna, bármikor szétszedhették volna a török állásokat. Amikor odapucoltak egyszer bosszúból, volt is vagy 25 halott azonnal. UAV-s célmegjelölőket használtak, amik kicsik, nehéz őket levadászni, pláne ha 3km magasról jelölgetik a célokat. Amikor a törökök bevonultak, az oroszok bevetették a szíreknél az irányított lövedéket a célmegjelölő és felderítő UAV-kkal. Nem volt a töröknek ellenük védelmük. Az US ajánlgatott valamit nekik, de nem derült ki mi az. Végül tudtommal semmit nem kaptak. Azóta meg kitört a járvány, most szünet van háborúban.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
A Német Demokratikus Köztársaság szolgálatában:
12465888_952922754742848_2554567774908659751_o.jpg
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 499
113
A tarack is löveg. A löveg az összefoglaló neve az ágyúknak, tarackoknak, mozsaraknak (és a tarackágyúknak, ágyútarackoknak) is.
Az ágyú (angolul (field) gun) olyan löveg, amelynél a csőhossz az űrméret legalább 30-szorosa, de akár 100-szorosa is lehet. A nagy csőhossz nagy kezdősebességet és nagy lőtávolságot tesz lehetővé, ez viszont nem ideális a különböző objektumok (pl. hegyek, épületek) mögött elhelyezkedő célok lövésére.
A mozsár (angolul mortar) olyan löveg, ahol a csőhossz az űrméretnek legfeljebb 18-szorosa. A lövedék kezdősebessége tehát alacsony, a lőtáv is csekély, de a kifejezetten meredek szögben, nagy magasságba fellőtt lövedék felülről, bombaként csapódik a célba, tehát ideális a különféle tereptárgyak, mellvédek, fedezékek mögött rejtőző célpontok pusztítására. (A régi mozsarak modern utódai az aknavetők, az angolban ugyanúgy mortar a nevük.)
A tarack (angolul howitzer) olyan löveg, amelynél a csőhossz az űrméret 12-30-szorosa, tehát a tarackok az ágyúk és a mozsarak között helyezkednek el. Közepes kezdősebesség, közepes lőtávolság. Korlátozott mértékben a tereptárgyak mögött rejtőző célpontok ellen is használhatóak, pl. dombhátakon, hegyvonulatokon túlra eredményesen lehet velük lőni, de házsorok, épülettömbök túloldalára nem.
A tarackágyúk - mint amilyen a D-20 is, olyan tarackok, amik az ágyúkkal mutatnak rokonságot (A D-20 csőhossza űrméretének 34-szerese), az ágyútarackok pedig olyan ágyúk, amiken a tarackok bizonyos tulajdonságai is felfedezhetőek.

Shells_trajectory05.png

civilwarcannonranges.jpg


Akkor nekunk nincs is rendes, messzehordó 152-es,nehéztuzérségunk,"field artillery"?