[HUN] D-20 (M1955) ágyútarack

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 679
34 576
113
A WIKI szerint 12db van aktív szolgálatban 283 db tartalék. Azt a szedte vette kutya teremtette!!!!!! Ez a tüzérségünk? Körberöhögnek minket a környező országok.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
A WIKI szerint 12db van aktív szolgálatban 283 db tartalék. Azt a szedte vette kutya teremtette!!!!!! Ez a tüzérségünk? Körberöhögnek minket a környező országok.
Anno ami volt eladtuk, az újra meg még várni kell, de a legfaszábbat vettük.
 
  • Tetszik
Reactions: jOkA

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
A WIKI szerint 12db van aktív szolgálatban 283 db tartalék. Azt a szedte vette kutya teremtette!!!!!! Ez a tüzérségünk? Körberöhögnek minket a környező országok.
Szerintem a környező országok közül max a románok és a szerbek állnának jobban. Az ukránok más liga.
A D-20 as ha leváltani kellene? Akkor még mivel. A 105 ös szerintem igen erős kompruszimumal járna. Max önálló kategóriát tudnám elképzelni itthon. Kerekest meg most mire ha ott lesznek a leendő láncosok. Lehet hogy hülyén hangzik így. Kerekes helyett inkább valami rakétás jöhetne. Vagy 120 as kerekes aknavetős. Kerekes helyett meg rakétás jöhetne.
A D-20 at inkább modernebb lőszerekel kéne ellátni. Persze modernebb tűzvezetéssel is.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 615
113
Szerintem a környező országok közül max a románok és a szerbek állnának jobban. Az ukránok más liga.
A D-20 as ha leváltani kellene? Akkor még mivel. A 105 ös szerintem igen erős kompruszimumal járna. Max önálló kategóriát tudnám elképzelni itthon. Kerekest meg most mire ha ott lesznek a leendő láncosok. Lehet hogy hülyén hangzik így. Kerekes helyett inkább valami rakétás jöhetne. Vagy 120 as kerekes aknavetős. Kerekes helyett meg rakétás jöhetne.
A D-20 at inkább modernebb lőszerekel kéne ellátni. Persze modernebb tűzvezetéssel is.
Én megszüntetném az egész vontatott tüzérséget itthon, túl kicsi a seregünk hozzá (kb 6-8 fő kiszolgáló kell 1 d20-hoz) míg egy önjáró kerekeshez 4-6 fő kell úgy, hogy mobilitásban köröket ver a d20-ra és valószínűleg az összes 150+mm-es vontatott ágyúra.
A 24 láncos jó, de szerintem kevéske, ezért én vegyesen vennék rakétatüzérséget és kerekes önjárót mellé.
Szétnézve a szomszédoknál meg európában (+izrael) mind kerekesből mind rakétásból van szemezgetni való és valószínűleg eladó is.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 830
4 757
113
Szerintem a környező országok közül max a románok és a szerbek állnának jobban. Az ukránok más liga.
A D-20 as ha leváltani kellene? Akkor még mivel. A 105 ös szerintem igen erős kompruszimumal járna. Max önálló kategóriát tudnám elképzelni itthon. Kerekest meg most mire ha ott lesznek a leendő láncosok. Lehet hogy hülyén hangzik így. Kerekes helyett inkább valami rakétás jöhetne. Vagy 120 as kerekes aknavetős. Kerekes helyett meg rakétás jöhetne.
A D-20 at inkább modernebb lőszerekel kéne ellátni. Persze modernebb tűzvezetéssel is.
Mindig csodálkozok, hogy itt néhányan milyen világverő hadsereget gondolnak az ukránoknak, de a valóság az, hogy a háború kitörésekor 2014. áprilisában úgy tudtak nagy kínkeservesen összeszedni 11 működőképes tankot az egész országból, lövedékálló mellényt meg minden katona a saját pénzéből vett magának,ha tudott. Arról meg nem is beszélve, hogy kretének vezették a hadseregüket: a debalcevói katlanban miután megvárták, hogy 3 oldalról is bekerítsék őket az egész megmaradt állományt és technikát elvonultatták az orosz tüzérség előtt akik agyaggalamb-lövészetet rendeztek belőlük. Kész csoda, hogy volt aki túlélte. Az utóbbi 6 évben - márcsak a nyugati segély miatt is - nyilván fejlődtek, de azért túlértékelni nem kell őket. Amit irigylek tőlük az a segélyként kapott Javelin, na azt mi is vehetnénk.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Mindig csodálkozok, hogy itt néhányan milyen világverő hadsereget gondolnak az ukránoknak, de a valóság az, hogy a háború kitörésekor 2014. áprilisában úgy tudtak nagy kínkeservesen összeszedni 11 működőképes tankot az egész országból, lövedékálló mellényt meg minden katona a saját pénzéből vett magának,ha tudott. Arról meg nem is beszélve, hogy kretének vezették a hadseregüket: a debalcevói katlanban miután megvárták, hogy 3 oldalról is bekerítsék őket az egész megmaradt állományt és technikát elvonultatták az orosz tüzérség előtt akik agyaggalamb-lövészetet rendeztek belőlük. Kész csoda, hogy volt aki túlélte. Az utóbbi 6 évben - márcsak a nyugati segély miatt is - nyilván fejlődtek, de azért túlértékelni nem kell őket. Amit irigylek tőlük az a segélyként kapott Javelin, na azt mi is vehetnénk.
A nagyhatalmi játszóterepre értettem.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
Szerintem a környező országok közül max a románok és a szerbek állnának jobban. Az ukránok más liga.
A D-20 as ha leváltani kellene? Akkor még mivel. A 105 ös szerintem igen erős kompruszimumal járna. Max önálló kategóriát tudnám elképzelni itthon. Kerekest meg most mire ha ott lesznek a leendő láncosok. Lehet hogy hülyén hangzik így. Kerekes helyett inkább valami rakétás jöhetne. Vagy 120 as kerekes aknavetős. Kerekes helyett meg rakétás jöhetne.
A D-20 at inkább modernebb lőszerekel kéne ellátni. Persze modernebb tűzvezetéssel is.
A horvátoknak már hadrendben van egy osztálynyi PzH2000.És van rakéta tüzérségük is,a könnyebb válfaja saját gyártásuk.
Szlovákokna saját gyártású kerekes 155ös tarackágyú,plusz a HIMARSsal kompatibilis Moderma sorozatvető.
Hát....nem.Továbbra is a leggyengébb tüzérségünk lesz a környékünkön,a Pzh-k beérkezése után is.
Ami különben elég szomorú.Továbbra is azt gondolom,hogy környékünkön,ahol nincs potens légierő,a tüzérség a csatatér királya.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
A horvátoknak már hadrendben van egy osztálynyi PzH2000.És van rakéta tüzérségük is,a könnyebb válfaja saját gyártásuk.
Szlovákokna saját gyártású kerekes 155ös tarackágyú,plusz a HIMARSsal kompatibilis Moderma sorozatvető.
Hát....nem.Továbbra is a leggyengébb tüzérségünk lesz a környékünkön,a Pzh-k beérkezése után is.
Ami különben elég szomorú.Továbbra is azt gondolom,hogy környékünkön,ahol nincs potens légierő,a tüzérség a csatatér királya.
Egy dolog a mennyiség, más dolog a hadrafoghatóság. Mert hiábba van x-y mennyiség ha nincs il kevés hozzá a kezelő személyzet. Amiből következően a szomszédok csak papír alapú bevethető tűzérséggel rendelkezhetnek.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Egy dolog a mennyiség, más dolog a hadrafoghatóság. Mert hiábba van x-y mennyiség ha nincs il kevés hozzá a kezelő személyzet. Amiből következően a szomszédok csak papír alapú bevethető tűzérséggel rendelkezhetnek.
Ez mennyire biztos? Mármint hogy mi jobban állunk feltöltöttség szempontjából, mint szomszédaink?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
Egy dolog a mennyiség, más dolog a hadrafoghatóság. Mert hiábba van x-y mennyiség ha nincs il kevés hozzá a kezelő személyzet. Amiből következően a szomszédok csak papír alapú bevethető tűzérséggel rendelkezhetnek.
Nálunk más a helyzet?Mennyiben?Jobb,vagy inkább rosszabb?
Nemlétező technikához meg legénység se kell.
Nagyon el vagytok telve,hogy majd jön egy osztálynyi PzH.Egyrészt,van ahol már ez a konkrét tipus van.Másut más tipus.Nem lesz,van.És fejlesztéseket terveznek ők is.
És a PzH a tüzérség mint rendszernek csak egy eleme,Még messze nem a teljes tüzérség.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

skitnica

New Member
2020. május 25.
29
7
3
Miért kellene egy kiképzéshez a fegyvert felvenni, fölöslegesen terhelni az amúgy is bürokratikus rendszert. Ez nem gyakorlat. Ezek alatt a foglalkozások alatt az egyéni fegyvert semmire sem használják.
Azert hogy szokjak a valos helyzetet. Aztan ha jön a gaz ellen, 1 ora utan kifekszenek hogy nem birjuk, elhagyjak a fegyver, tarat, mert nem szoktak meg hogy rajtuj van, a mellénnyel együtt, természuetesen benne a kiegészitö védelem is..Na igy legyenek MegaRambok,,,ne csak bemutaton arcoskodjanak fekete álarcban, stb.....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Azert hogy szokjak a valos helyzetet. Aztan ha jön a gaz ellen, 1 ora utan kifekszenek hogy nem birjuk, elhagyjak a fegyver, tarat, mert nem szoktak meg hogy rajtuj van, a mellénnyel együtt, természuetesen benne a kiegészitö védelem is..Na igy legyenek MegaRambok,,,ne csak bemutaton arcoskodjanak fekete álarcban, stb.....

Nem igy működik a kiképzés.Be kell tartani a fokozatosság elvet:először tanulja meg kiválóan optimális körülmenyek közt,majd ha ez megvan, akkor lehet áttérni az ideálistól eltérő gyakorlásra( és utána már vissza sem szabad térni az ideális körülmenyek közé csak ismeretfelújízó foglalkozások keretében).
 

skitnica

New Member
2020. május 25.
29
7
3
Nem igy működik a kiképzés.Be kell tartani a fokozatosság elvet:először tanulja meg kiválóan optimális körülmenyek közt,majd ha ez megvan, akkor lehet áttérni az ideálistól eltérő gyakorlásra( és utána már vissza sem szabad térni az ideális körülmenyek közé csak ismeretfelújízó foglalkozások keretében).

Neked nem kellett kopasz korban kiképzoben(1. honap) menetgyakorlat, harcaszkodásko mindig fegyverrel gyakorolni? Csak ha már pl. BMP sofor lettél, utana csinaltad?? Én sofor voltam , mégis mindig fegyverrel mentünk
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Leonidas

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 451
113
Neked nem kellett kopasz korban kiképzoben(1. honap) menetgyakorlat, harcaszkodásko mindig fegyverrel gyakorolni? Csak ha már pl. BMP sofor lettél, utana csinaltad?? Én sofor voltam , mégis mindig fegyverrel mentünk
Háát ő...... mert menetgyakorlaton meg harcászkodáskor az a lényeg, hogy azt gyakorold hogy ott a fegyver! Értsd: Gondolom az alap lőgyakorlatodat sem málhamellényben, kulaccsal, EÜ csaomaggal, 5 tárral, meg VV cuccal abszolváltad, nem?
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Neked nem kellett kopasz korban kiképzoben(1. honap) menetgyakorlat, harcaszkodásko mindig fegyverrel gyakorolni? Csak ha már pl. BMP sofor lettél, utana csinaltad?? Én sofor voltam , mégis mindig fegyverrel mentünk

Nem voltam BMP sofőr,ez meg nem alapkiképzés hanem szakkiképzés,ne keverd a kettőt.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Neked nem kellett kopasz korban kiképzoben(1. honap) menetgyakorlat, harcaszkodásko mindig fegyverrel gyakorolni? Csak ha már pl. BMP sofor lettél, utana csinaltad?? Én sofor voltam , mégis mindig fegyverrel mentünk

Elképzelem, ahogy a pilóták is mindent teljes felszerelésben csinálnak, pisztollyal együtt...
A radarász is ül a forgós széken, pörög és közben mondja, hogy pimm-pimm-pimm, csak hogy szokja, miközben forraszt valamit.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Neked nem kellett kopasz korban kiképzoben(1. honap) menetgyakorlat, harcaszkodásko mindig fegyverrel gyakorolni? Csak ha már pl. BMP sofor lettél, utana csinaltad?? Én sofor voltam , mégis mindig fegyverrel mentünk

Na én a mi kiképző tisztünk Lőrincz Miklós, a későbbi tüzérlaktanya parancsnoka volt. Nagyon kemény volt, SZU-ban is volt pár évet. Nála aztán volt minden, de nagyon korrekt főnök volt. Sárban-vízben kúszás (persze fegyverrel tártáskával VV-ben :D:D) az elúszott akadálypályán, néhol 10 centis víz is. Először végigment ő, személyesen, persze ő tiszti VV-ben, aztán mehettünk mi is. Mindig megmutatta, hogy amit kér azt ő is meg csinálja. Velünk sokszor kivitették a fegyvert az alapkiképzésre, nyakig sárban is. Hát amikor meg éles tartalékosokkal feltöltött hadgyakorlatra mentünk, 1 hónapot laktunk előtte a pusztában riadókörletben, laktanya közelében sem jártunk több mint egy hónapig, mintha a fronton lennénk. Tavasszal volt, mocskosul felázva minden. Az uralok hasaaljig süppedve az utakon a sárban, utánuk kötve (sokon, 18 x 3 db, + a lőszeres és kiszolgáló uralok) a D-20-as buffok... Mi egyszer majdnem beragadtunk a PK uazzal egy ilyen nyomvályúba, ki sem tudtunk volna szállni az autóból, derékig ért az iszap !!! :) De a sofőrünk profi volt, megoldotta (persze nem volt egyszerű). Mondanom sem kell, a riadókörletben rengetegszer csak terepben volt az autó, különben azonnal megállt volna. Hideg, esők, sátrazás hetekig, nekem még sátor sem volt, talán ha párszor aludtam benne ? Fiatal PK rádiósként folyamat bent az autóban, 2-3-4 óra bóbiskolásokkal hetekig, fejemen egyfolytában a fülessel. A bakonyban amikor május végén havazott és fagy lett, akkor aludhattam pár napig csak sátorban. Kályhával kellett fűteni május végén, mert egyszer csak tél lett a nyár elején !!! :rolleyes::D:D (ez nem vicc !!! :)) Az oroszoknál reggeli torna ? Felül félmeztelenül alakzatban hidegben fagyban ritmusra futás, és közben hangosan énekeltek (nem akarta egyik sem mondani hogy nem, vagy hogy most kiáll :eek::rolleyes:) Na azok aztán nagyon ki vannak képezve, ezt mondhatom nyugodtan.

Szóval a kiképzés az egy komoly dolog. Minket tényleg kiképeztek, nem is akárhogyan, hanem front viszonyokra is. És nem hallottam senkit nyafogni, az ütegeknél sem. Akkor nagyon ütőképes volt a mi laktanyánk, ez biztos. Persze a tartalékos málhazsákot is megkaptuk utána, én is tartalékos lettem. Nem voltam benne biztos, hogy nem-e kell majd menni a Jugoszláv háború miatt, de nem kellett. Egy időben még amcsi helikopteres két géppuskás járőrök is repkedtek a környékünkön, mint a háborús zónákban. Nem-tudom mostanában mennyire készítik fel a katonákat, de kell a komoly kiképzés, a háborús körülményekre is valósághűen, ahogy nálunk is volt. Utána lehet lazítani, ha megfeleltek. Teher alatt nő a pálma, ez mindig mindenhol így van, manapság is.

Ő volt a kiképzőm anno, még hadnagyként. Isten nyugosztalja, kiváló katona volt.
https://honvedelem.hu/cikk/lorincz-miklos-ezredesre-emlekezunk/
 

skitnica

New Member
2020. május 25.
29
7
3
Nem voltam BMP sofőr,ez meg nem alapkiképzés hanem szakkiképzés,ne keverd a kettőt.
A BMP csak példa volt, mivel nem tudom mi a szakképesitésed
Arra céloztam, hogy addig semmit sem csinaltal fegyverrel, mig ki nem képeztek a szakmádra..
Én pl meg vezetesio gyakorlaton is fegyvert viseltem, ill a tartoban volt..tártáska is kellett
Ugy latszik 1. lépcsös laktanyákban volt ez igy?

Leonidas
akkor Neked is volt kiképzés:))) nem csak "honvedsegi tanfolyam" mint a mai nyamnyilaknak

Én is rengetegszer (nem vicc) jartam a Bakonyban ..dd,közvetlem műszakiak voltunk, ha vmelyik zaszloalj, ment gyakszira, mindig mentunk velük..Igaz külön sator, külön FMG...stb...Leraktuk az akadályokat, imitacios anyagot, stb, utana pedig a gyakorlatot vegignezhettük..
De az, hogy 9 !!!!!!! db löszert löttem el 1.5 év alatt..egy vicc.Na nem is ott tanultam meg löni..meg a többi harcaszati anyagrol ne is beszeljünk..Elavult 50 éves ruszki szarok.....
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas