A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
2 173
5 883
113
És az a magán tulajdonú cseh Omnipol, ami régóta szoros üzleti partnere a cégnek, és a másik felét megvette, az is jól átverte saját magát?
A szerződés üzleti titok, nem ismerjük a részleteket: nem tudod, hogy mennyit fizetett az Omnipol. (azt, hogy Tombor mennyit fizetett azt is csak a netről, az is bizonytalan) Ha az Omnipol ügyesen tárgyalt akkor a saját know-how ismereteit (gyártási tapasztalat, tudás) értékként vitte a közös vállalkozásba ergo nem biztos, hogy neki egyáltalán fizetnie kellett.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
32 130
141 240
113
En bloc ertettem, akarmi mast, amit a kebabosokkal letudtunk, de igen.
Engem igazabol nem is erdekel tulzottan a torok tema addig, amig IFV-t, harckocsit meg hasonlo neheztechnikat nem veszunk toluk (sem tornyokat mondjuk a kerekes IFV-re, pl a Wotan35 vagy hasonlok helyett.)
egyetértek.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 330
4 545
113
Nincs hír, de elég sok cég van amibe érdekes lenne beszállni.

Tatra akkor dobja magát a Pandur II, a Titus is Tatra alapokon nyugszik, a Caesar 2 is. Természetesen ebben az esetben a régi teherautókat is válthatná a Tatra.
SVOS esetén Perun SOV illetve Vega MRAP. Emellett foglalkoznak járművek speciális átalakításával is. Gondolj itt akár rendőrautóra, vízágyúra, speciálisan átalakított katonai terepjárókra, tűzoltókra.
Excalibur esetén Patriot MRAP, Tatra alvázon speciális gépek, rakéta sorozatvetők. Képesek aknavetők, nehéz géppuskák gyártására, valamint lőszert is gyártanak.
VOP harckocsik, APC/IFV karbantartás, modernizáció.
CZ esetén ugye egyéni lőfegyverből szinte bármi játszana.
Eldis radarok nem tudom mit tudnak, nem értek hozzá.
Meopta távcsövek, éjjellátók, irányzékok.

Szimulátorban, szoftverben baromi erősek, van egy raklap cégük ami kisebb-nagyobb mértékben ezzel is foglalkozik.

Nowatron Elektronik katonai minősítésű tabletek, laptopok, LCD kijelzők.
VR Group a szimulátor bizniszben vannak jelen.
Vagy ott a Bohemia Interactive is akik szoftverben erősek. A katonai szimulátoraik civil piacra lebutított változata az ARMA sorozat.

Ezek mellett rengeteg olyan cégük is van, ami alapvetően nem a védelmi iparban nyomul.
Gondolok itt mondjuk a Galara, ami sporteszközöket gyárt a piacra, de ő szállítja a seregnek a hátizsákokat is, vagy mondjuk a CTS ami utánfutókat, teherautó felépítményeket, konténereket gyárt és a seregnek is szállít speciális konténereket meg a Hooklift kialakítású Tatrak felépítményét is ők csinálják.

Szerintem ha valamit meg kéne venni az a RUAG Ammotech. Kb 2019 óta privatizálni akarják a Svájciak:
https://www.seco.admin.ch/seco/en/home/seco/nsb-news.msg-id-74367.html

Ezzel a siroki gyár visszakerülne magyar kézbe és lehetne fejleszteni. Ruag + Hirtenberger egy nagyon komoly portfóliót adna mely lefedné a hadsereg teljes lőszerigényét. Kézigránátot is gyártanak valamint a Hirtenberger 155 és 120 milis tüzérségi lőszer részlegét szintén a Ruag vette meg és bizony igencsak szükség lenne rá. Hirtenberger meg kielégítené az aknavető lőszere igényeket Ezen kivül RUAG-nak endkívül erős pozíció vannak vadász lőszerek piacán nem csak Európában de az USA-ban is. Erre már lehetne egy lőszergyárat építeni mert meglenne a piaca. Nem biztos hogy nekünk egyből arra kell menni hogy ifv-t meg repülőt gyártsunk... az is lehet egy ellentételezés hogy mondjuk valaki muníciót vásárol tőlünk, és itt nem csak hadsereg jöhet szóba hanem bármely rendvédelmi szerv. Már csupán ez nagy ugrás lenne számunkra én úgy érzem. Aztán innen lehetne tovább gondolni a dolgokat hogyan merre tovább.
 
T

Törölt tag

Guest
A kettőnek nincs igazán köze egymáshoz. Bár nem tudjuk a Jelcin és a NMS arányát, sem a verziókat, sem a teljes darabszámot - várjál! Semmit nem tudunk :p:D -, de a török 4x4-ből nem lesz IFV, meg akkor már nehézdandár sem.
A török 4x4-ek max. speciális funkciójárművek lehetnek a kerekes dandárba. Abban viszont sokat segíthetnek, hogy pénzt takarítsunk meg azzal, hogy nem a méregdrága 8x8-as gyalogsági járművek alapján kell ezeket a funkciókat ellátni. Ezen kívül harctámogató alegységek kaphatják még meg.

Az eredeti török cikk few hundred ill. hundreds of mennyiséget ír. Emellett valószínűsít egy magyarországi szervízbázist is. Ebből azért 2-300 db könnyen összejöhet. Azt nem tudom hogy ez mire elég de speciális feladatkörökre soknak tűnik.

Azt is írják hogy egyedi kialakításúak lesznek a mi igényeink szerint és hogy rendkívül komoly versenyben döntött a MH több NYEurópai és amerikai típus kárára a yalcin mellett.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 021
5 634
113
Az eredeti török cikk few hundred ill. hundreds of mennyiséget ír. Emellett valószínűsít egy magyarországi szervízbázist is. Ebből azért 2-300 db könnyen összejöhet. Azt nem tudom hogy ez mire elég de speciális feladatkörökre soknak tűnik.

Azt is írják hogy egyedi kialakításúak lesznek a mi igényeink szerint és hogy rendkívül komoly versenyben döntött a MH több NYEurópai és amerikai típus kárára a yalcin mellett.
S ha ez lesz a tartalékosoknak? Hátországba simán elmegy...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 434
14 852
113
S ha ez lesz a tartalékosoknak? Hátországba simán elmegy...


...könnyű/spec dandár??? :( Neeeee

ide is tartozik:

A bolgárokkal "nyugodtan" barátkozhatnánk kicsit jobban ;)
Akár be is szállhatnánk vmi haditechnikai cégükbe...
V4,5 ??? :)

(Asszem van ATGM "gyáruk". Mi most hogy állunk ATGM-mel?)

...csak a "játék" kedvéért!!! :cool:


u.i: ők is "szeretik" a románokat, a "váltogatós" történelmi múltjukkal(jövőjükkel ???) együtt...
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
400
1 332
93
S ha ez lesz a tartalékosoknak? Hátországba simán elmegy...
Ahhoz felesleges lenne
S ha ez lesz a tartalékosoknak? Hátországba simán elmegy...
Yörük: Felderítő, ATGM hordozó, Mistral hordozó?, esetleg különlegeseknek, ha kell.
Yalcin: határ járőr, mentő, CRBN, parancsnoki, missziós konvojba akna, ied mentesítő, zavaró..
Ezek csak a már kifejlesztett, létező verziók.
Szerintem röhögve felszív a sereg ilyenekből pár száz darabot jelenlegi mérete mellett is.
És akkor még szerencsétlen tartalékosokat sem kell ilyen páncélozott batárokba pakolni. :)
Nézzétek meg a Nurol honlapján, fenn vannak a verziók. (tudom, sokszor volt, de ne kelljen keresni, ha valakit érdekel)
https://www.nurolmakina.com.tr/en/ejder-yalcin-en
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
9 310
13 566
113
évi néhány db-os termelésű, igazi kisszériás repülőgépgyárat

Az kézműves repülő, csak nem értesz hozzá.

Ahhoz felesleges lenne

Yörük: Felderítő, ATGM hordozó, Mistral hordozó?, esetleg különlegeseknek, ha kell.
Yalcin: határ járőr, mentő, CRBN, parancsnoki, missziós konvojba akna, ied mentesítő, zavaró..
Ezek csak a már kifejlesztett, létező verziók.
Szerintem röhögve felszív a sereg ilyenekből pár száz darabot jelenlegi mérete mellett is.
És akkor még szerencsétlen tartalékosokat sem kell ilyen páncélozott batárokba pakolni. :)
Nézzétek meg a Nurol honlapján, fenn vannak a verziók. (tudom, sokszor volt, de ne kelljen keresni, ha valakit érdekel)
https://www.nurolmakina.com.tr/en/ejder-yalcin-en

Én a tartalékosoknak első sorban Rábákat adnék, esetleg olyan fülkével, amihez van gyári kiegészítő páncélkészlet. Ha megyénként csak ötöt-ötöt sorsolunk ki, az is takaros megrendelés, és egyébként jelentős kapacitásnövekedés. Amire bátran lehetne használni a tartalékosokat, az például az ilyen hátországi szállítások. Nem kell hozzá Rambónak lenni.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
863
2 287
93
Az L-39NG-vel kapcsolatban csak egy kis kérdés:
Nem lehet, hogy a türkmén vonalon lesz piaca? A törökök hogy állnak kiképző gépekkel? Ha esetleg van rá igény, Közép-Ázsiában valószínűleg OV-ék könnyebben eladják, mint a csehek. Arrafelé jó eséllyel jól ismerik az elődjét is...

közben megnéztem a török gyakorlókat wiki-n, ha az hiteles, Talon-okkal vannak tele, azokon kívül csak propelleres típusokat írnak. Gondolom azért lassan onnan is kihullik a Talon - wiki szerint van 68 db. Ideális piac lenne az NG-nek (meg még akár a 159-nek is)
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
400
1 332
93
Az L-39NG-vel kapcsolatban csak egy kis kérdés:
Nem lehet, hogy a türkmén vonalon lesz piaca? A törökök hogy állnak kiképző gépekkel? Ha esetleg van rá igény, Közép-Ázsiában valószínűleg OV-ék könnyebben eladják, mint a csehek. Arrafelé jó eséllyel jól ismerik az elődjét is...

közben megnéztem a török gyakorlókat wiki-n, ha az hiteles, Talon-okkal vannak tele, azokon kívül csak propelleres típusokat írnak. Gondolom azért lassan onnan is kihullik a Talon - wiki szerint van 68 db. Ideális piac lenne az NG-nek (meg még akár a 159-nek is)
Lesz nekik saját. A török hadiipar extrém sebességgel pörög..
https://www.tusas.com/en/product/hurjet

Igaz, még nem mostanában, csak fejlesztés alatt van.
https://quwa.org/2019/11/24/hurjet-a-look-at-turkeys-next-generation-trainer-aircraft-2/
itt van ütemterv.
 
  • Tetszik
Reactions: Zaphod Beeblebrox

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
863
2 287
93

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
A közepeabe is lehet IFV igazából.
Nagyon örülnék neki (gondolom ti is)! Csak hirtelen megijesztett a több száz Ejder Yalcin, már hirtelen azt hittem a BTR-ek leváltására jön! Amúgy nincs vele semmi bajom (persze biztos van jobb) de ha lesz rendes IFV (lánctalpas) a nehézbe es közepesbe is (kerekes pl: patria értelmes toronnyal vagy boxer) akkor belefér!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
53 418
90 358
113
Nagyon örülnék neki (gondolom ti is)! Csak hirtelen megijesztett a több száz Ejder Yalcin, már hirtelen azt hittem a BTR-ek leváltására jön! Amúgy nincs vele semmi bajom (persze biztos van jobb) de ha lesz rendes IFV (lánctalpas) a nehézbe es közepesbe is (kerekes pl: patria értelmes toronnyal vagy boxer) akkor belefér!
Egy rajnak ha nem akarod hogy nyomorogjanak akkor kell kettő azaz szakaszonként 7-8db.
 
  • Tetszik
Reactions: Baxee
W

Wilson

Guest
Pár órás kutakodás után a különböző szlovák és cseh fórumokon a következő információt találtam:

"Vlastníkem Aero Vodochody je finanční skupina Penta Investments, která se netají zájmem leteckou továrnu prodat. Na základě zpráv českých médiích (Seznam Zprávy) se skupina Penta údajně již blíží k prodejní dohodě. Mluví se o prodeji 49 % akcií českému Omnipolu a většiny 51 % akcií maďarské zbrojařské společnosti HM Arzenál. Podle magazínu Forbes se naopak o českou firmu zajímá soukromý maďarský fond vedený finančníkem Andrásem Tomborem.

Vstup Maďarska do Aero Vodochody je rozhodně skvělá zpráva. Maďarská armáda používá k základnímu výcviku české vrtulové letouny Zlín Z 42/43, ale proudové výcvikové letouny maďarskému letectvu chybí. Vstup Maďarů do Aero Vodochody zásadně posiluje šance prodat do Maďarska minimálně osm (minimální velikost letky) L-39NG. Ostatně maďarský modernizační program Zrínyi 2026 počítá s nákupem moderních cvičných proudových pilotů a tedy s opětovným získáním schopností komplexního výcviku bojových pilotů.


České letouny nejsou rozhodně v Maďarsku neznámé. Maďarská společnost Aerotechnika M&T Budapest před lety organizovala výcvik maďarských pilotů na L-159 ALCA a prováděla generální opravy maďarských L-39ZO. Maďarské letectvo svých 24 L-39ZO ale vyřadilo bez náhrady v roce 2009.

Pokud se prodej Aero Vodochody do maďarských rukou uskuteční, dojde opět k výraznému prohloubení česko-maďarské vojenské spolupráce. Připomeňme, že maďarská společnost HM Arzenál v licenci již vyrábí celé portfolio vojenských ručních zbraní České zbrojovky pro maďarskou armádu.

Vstup Maďarska také výrazně zvýší šance na prodej L-39NG do dalších středo- a východo-evropských zemí. Země jako Slovensko, Rumunsko, Bulharsko nebo Chorvatsko nakupují moderní nadzvuková bojová letadla, ale chybí jim odpovídající lehká proudová cvičná letadla.

Připomeňme, že výcvik pilotů se skládá obecně ze tří výcvikových fází. Elementární výcvik obvykle probíhá na pístových strojích, základní na turbovrtulových a pokračovací / operační na lehkých proudových letadlech. Teprve poté pilot přechází na hlavní nadzvukové bojové stroje.

Podle Tvrdíka je celkový zájem o L-39NG značný. Kromě Senegalu se počítá s dodávkou L-39NG pro českou LOM Praha, která letouny nasadí v Centrum leteckého výcviku (CLV) v Pardubicích. Hodnota zakázky pro CLV dosahuje 1,1 miliardy Kč. V CLV se mimo jiné proškolí senegalští, či jiní piloti L-39NG.

Další exportní možností je Tunisko. Severoafrická země hledá náhradu za 12 cvičných letadel L-59T, kterým končí životnost v roce 2024. V Tunisku proti sobě stojí L-39NG a americký cvičný letoun Scorpion od společnosti Textron. Americká společnost přitom již tuniskému letectvu dodává 12 turbovrtulových cvičných letadel T-6C Texan II.

„Máme rozjednáno několik velmi slibných obchodních případů, kde se bavíme už o konkrétní podobě konfigurace letounů a podobně. U takovýchto obchodů je ovšem zvykem, že kontraktační jednání jsou dokončena až po certifikaci letounu a možnosti jeho odzkoušení zákazníkem,“ komentoval exportní potenciál L-39NG pro Seznam Zprávy Tobiáš Tvrdík.

Také Švédsko hledá náhradu za své cvičné proudové stroje Saab 105. Zdá se však, že ač Česká republika od Švédska nakoupila zbraně za miliardy korun, o opačný transfer není zájem. Švédsko zřejmě pro elementární seznamovací a základní výcvik nakoupí turbovrtulové letouny (spekuluje se o Grob G120TP). Stroje Saab 105 pak dočasně zastoupí dvoumístné JAS-39D, které zajistí pokračovací a operační výcvik švédských pilotů. Gripeny v této výcvikové roli časem s největší pravděpodobností nahradí cvičný švédsko-americký letoun Boeing/Saab T-7A Red Hawk."

A nyers fordítása

"Az Aero Vodochody tulajdonosa a Penta Investments pénzügyi csoport, amely érdekelt a repülőgépgyár eladásában. A cseh média jelentései alapján (Jelentések listája) a Penta csoport állítólag már megközelíti az értékesítési megállapodást. Beszélnek arról, hogy a részvények 49% -át a cseh Omnipolnak, a HM Arzenál magyar fegyveres társaság 51% -át eladják. A Forbes magazin szerint viszont egy Tombor András finanszírozó által vezetett magyar magán alap érdekli a cseh társaságban.

A belépés az Aero Vodochody-ba minden bizonnyal nagyszerű hír. A magyar hadsereg a Zlín Z 42/43 cseh légcsavar repülőgépet használja az alapképzéshez, de a sugárhajtású repülőgép hiányzik a Magyar Légierőtől. A magyarok belépése az Aero Vodochody-ba jelentősen növeli annak esélyét, hogy legalább nyolc (század minimális méretű) L-39NG-t eladjanak Magyarországnak. Végül is a Zrínyi 2026 magyarországi modernizációs programja modern edzőrepülőgép-pilóta vásárlását tervezi, és ezzel a harci pilóták átfogó képzési képességeinek újbóli megszerzését.


A cseh repülőgépek nyilvánvalóan nem ismeretlenek Magyarországon. Évekkel ezelőtt az Aerotechnika M&T Budapest magyar társaság megszervezte a magyar pilóták képzését az L-159 ALCA-n és elvégezte a magyar L-39ZO nagyjavításait. A magyar légierő azonban kártérítés nélkül selejtezte 24 L-39ZO-ját 2009-ben.

Ha az Aero Vodochody eladásra kerül a magyar kezekbe, akkor a cseh-magyar katonai együttműködés ismét jelentősen elmélyül. Emlékeztessünk rá, hogy a HM Arzenál magyar cég már engedély alapján gyártja a már engedély alapján gyártja a Česká zbrojovka katonai kézi lőfegyverek teljes portfólióját a magyar hadsereg számára teljes számára .

A belépés jelentősen növeli az L-39NG eladásának esélyét más közép- és kelet-európai országok számára is. Az olyan országok, mint Szlovákia, Románia, Bulgária vagy Horvátország modern szuperszonikus vadászrepülőket vásárolnak, de hiányzik a megfelelő könnyű sugárhajtású edzőgépek.

Emlékezzünk arra, hogy a pilótaképzés általában három képzési szakaszból áll. Az alapoktatás általában dugattyús gépeken történik, alapvetően turbóoszlopokon és folyamatos / üzemeltetésre könnyű fúvókákon. Csak akkor vált a pilóta a fő szuperszonikus harci gépekre.

Tvrdík szerint az L-39NG iránti érdeklődés nagy. Szenegálon kívül az L-39NG szállítását tervezik a cseh LOM Prágában is, amely a repülőgépet a Pardubicei Repülési Képzési Központba (CLV) telepíti. A CLV-hez kötött szerződés értéke eléri az 1,1 milliárd cseh koronát. Többek között a szenegáli és más L-39NG pilótákat kiképzik a CLV-n.

Egy másik kiviteli lehetőség a Tunézia. Az észak-afrikai ország 12 L-59T edzőrepülő pótlására törekszik, amelyek élettartama 2024-ben fejeződik be. Tunéziában az L-39NG és a Textron amerikai Scorpion edzőgépek repülnek egymással. Az amerikai cég már szállítja a tunéziai légierőt 12 T-6C Texan II turbófúróval.

"Számos nagyon ígéretes üzleti esetről tárgyaltunk, ahol már beszéltünk a repülőgép-konfiguráció speciális formájáról és hasonlókról. Ilyen ügyletek esetén azonban szokás, hogy a szerződéskötési tárgyalások csak a légi jármű hitelesítése és a vevő általi tesztelés után fejeződnek be "- kommentálta Tobiáš Tvrdík az L-39NG exportpotenciálját a Hírek számára.

Svédország emellett a Saab 105 oktatógépeinek utódját is keresi, bár úgy tűnik, hogy noha a Cseh Köztársaság milliárd koronáért vásárolt fegyvereket Svédországból, az ellenkező átruházás nem érdekli. Svédország valószínűleg turbopropelleres repülőgépeket vásárol az elemi megismeréshez és az alapképzéshez (a Grob G120TP spekulálva van). A Saab 105 gépei ezután ideiglenesen felváltják a kétüléses JAS-39D-t, amely folyamatos és működési képzést nyújt a svéd pilóták számára. A Gripen ebben a képzési szerepben valószínűleg idővel felváltja a svéd-amerikai Boeing / Saab T-7A Red Hawk edzőgépeket.

Ez az elemzés 2020.06.10 környékén született,akkor még nem lehetett tudni ki lesz pontosan a magyar befektető érdekes a HM Arzenál infó:),további érdekesség,hogy ebben már 8 db L -39NG magyarországi rendszeresítéséről írnak,valamint az is érdekes és ezt más fórumokon is megemlítik,hogy a magyar belépéssel nagyon komoly esély van arra,hogy Horvátország,Szlovákia,Bulgária és Románia is L-39-t vásárol,mondjuk Romániában én nem vagyok annyira biztos,de ki tudja,A másik érdekesség a Tunéziai lehetőség és bár ebben az elemzésben a svédországi eladással nem nagyon számolnak de mértékadó cseh elemzők szerint ezen a magyar belépés gyökeresen változtathat,minden azon múlik,hogy a későbbiekben a két ország,hogyan dönt a Gripenek alkalmazásával kapcsolatban.A Gripenekkel kapcsolatban megemlítik,hogy a magyar többségi tulajdon az AV-n azt is jelzi,hogy ez a két ország nagy valószinüséggel egységesen,egymással összehangoltan tárgyal a jövőben a Gripenek svéd gyártójával.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
20 829
36 428
113
Pár órás kutakodás után a különböző szlovák és cseh fórumokon a következő információt találtam:

"Vlastníkem Aero Vodochody je finanční skupina Penta Investments, která se netají zájmem leteckou továrnu prodat. Na základě zpráv českých médiích (Seznam Zprávy) se skupina Penta údajně již blíží k prodejní dohodě. Mluví se o prodeji 49 % akcií českému Omnipolu a většiny 51 % akcií maďarské zbrojařské společnosti HM Arzenál. Podle magazínu Forbes se naopak o českou firmu zajímá soukromý maďarský fond vedený finančníkem Andrásem Tomborem.

Vstup Maďarska do Aero Vodochody je rozhodně skvělá zpráva. Maďarská armáda používá k základnímu výcviku české vrtulové letouny Zlín Z 42/43, ale proudové výcvikové letouny maďarskému letectvu chybí. Vstup Maďarů do Aero Vodochody zásadně posiluje šance prodat do Maďarska minimálně osm (minimální velikost letky) L-39NG. Ostatně maďarský modernizační program Zrínyi 2026 počítá s nákupem moderních cvičných proudových pilotů a tedy s opětovným získáním schopností komplexního výcviku bojových pilotů.


České letouny nejsou rozhodně v Maďarsku neznámé. Maďarská společnost Aerotechnika M&T Budapest před lety organizovala výcvik maďarských pilotů na L-159 ALCA a prováděla generální opravy maďarských L-39ZO. Maďarské letectvo svých 24 L-39ZO ale vyřadilo bez náhrady v roce 2009.

Pokud se prodej Aero Vodochody do maďarských rukou uskuteční, dojde opět k výraznému prohloubení česko-maďarské vojenské spolupráce. Připomeňme, že maďarská společnost HM Arzenál v licenci již vyrábí celé portfolio vojenských ručních zbraní České zbrojovky pro maďarskou armádu.

Vstup Maďarska také výrazně zvýší šance na prodej L-39NG do dalších středo- a východo-evropských zemí. Země jako Slovensko, Rumunsko, Bulharsko nebo Chorvatsko nakupují moderní nadzvuková bojová letadla, ale chybí jim odpovídající lehká proudová cvičná letadla.

Připomeňme, že výcvik pilotů se skládá obecně ze tří výcvikových fází. Elementární výcvik obvykle probíhá na pístových strojích, základní na turbovrtulových a pokračovací / operační na lehkých proudových letadlech. Teprve poté pilot přechází na hlavní nadzvukové bojové stroje.

Podle Tvrdíka je celkový zájem o L-39NG značný. Kromě Senegalu se počítá s dodávkou L-39NG pro českou LOM Praha, která letouny nasadí v Centrum leteckého výcviku (CLV) v Pardubicích. Hodnota zakázky pro CLV dosahuje 1,1 miliardy Kč. V CLV se mimo jiné proškolí senegalští, či jiní piloti L-39NG.

Další exportní možností je Tunisko. Severoafrická země hledá náhradu za 12 cvičných letadel L-59T, kterým končí životnost v roce 2024. V Tunisku proti sobě stojí L-39NG a americký cvičný letoun Scorpion od společnosti Textron. Americká společnost přitom již tuniskému letectvu dodává 12 turbovrtulových cvičných letadel T-6C Texan II.

„Máme rozjednáno několik velmi slibných obchodních případů, kde se bavíme už o konkrétní podobě konfigurace letounů a podobně. U takovýchto obchodů je ovšem zvykem, že kontraktační jednání jsou dokončena až po certifikaci letounu a možnosti jeho odzkoušení zákazníkem,“ komentoval exportní potenciál L-39NG pro Seznam Zprávy Tobiáš Tvrdík.

Také Švédsko hledá náhradu za své cvičné proudové stroje Saab 105. Zdá se však, že ač Česká republika od Švédska nakoupila zbraně za miliardy korun, o opačný transfer není zájem. Švédsko zřejmě pro elementární seznamovací a základní výcvik nakoupí turbovrtulové letouny (spekuluje se o Grob G120TP). Stroje Saab 105 pak dočasně zastoupí dvoumístné JAS-39D, které zajistí pokračovací a operační výcvik švédských pilotů. Gripeny v této výcvikové roli časem s největší pravděpodobností nahradí cvičný švédsko-americký letoun Boeing/Saab T-7A Red Hawk."

A nyers fordítása

"Az Aero Vodochody tulajdonosa a Penta Investments pénzügyi csoport, amely érdekelt a repülőgépgyár eladásában. A cseh média jelentései alapján (Jelentések listája) a Penta csoport állítólag már megközelíti az értékesítési megállapodást. Beszélnek arról, hogy a részvények 49% -át a cseh Omnipolnak, a HM Arzenál magyar fegyveres társaság 51% -át eladják. A Forbes magazin szerint viszont egy Tombor András finanszírozó által vezetett magyar magán alap érdekli a cseh társaságban.

A belépés az Aero Vodochody-ba minden bizonnyal nagyszerű hír. A magyar hadsereg a Zlín Z 42/43 cseh légcsavar repülőgépet használja az alapképzéshez, de a sugárhajtású repülőgép hiányzik a Magyar Légierőtől. A magyarok belépése az Aero Vodochody-ba jelentősen növeli annak esélyét, hogy legalább nyolc (század minimális méretű) L-39NG-t eladjanak Magyarországnak. Végül is a Zrínyi 2026 magyarországi modernizációs programja modern edzőrepülőgép-pilóta vásárlását tervezi, és ezzel a harci pilóták átfogó képzési képességeinek újbóli megszerzését.


A cseh repülőgépek nyilvánvalóan nem ismeretlenek Magyarországon. Évekkel ezelőtt az Aerotechnika M&T Budapest magyar társaság megszervezte a magyar pilóták képzését az L-159 ALCA-n és elvégezte a magyar L-39ZO nagyjavításait. A magyar légierő azonban kártérítés nélkül selejtezte 24 L-39ZO-ját 2009-ben.

Ha az Aero Vodochody eladásra kerül a magyar kezekbe, akkor a cseh-magyar katonai együttműködés ismét jelentősen elmélyül. Emlékeztessünk rá, hogy a HM Arzenál magyar cég már engedély alapján gyártja a már engedély alapján gyártja a Česká zbrojovka katonai kézi lőfegyverek teljes portfólióját a magyar hadsereg számára teljes számára .

A belépés jelentősen növeli az L-39NG eladásának esélyét más közép- és kelet-európai országok számára is. Az olyan országok, mint Szlovákia, Románia, Bulgária vagy Horvátország modern szuperszonikus vadászrepülőket vásárolnak, de hiányzik a megfelelő könnyű sugárhajtású edzőgépek.

Emlékezzünk arra, hogy a pilótaképzés általában három képzési szakaszból áll. Az alapoktatás általában dugattyús gépeken történik, alapvetően turbóoszlopokon és folyamatos / üzemeltetésre könnyű fúvókákon. Csak akkor vált a pilóta a fő szuperszonikus harci gépekre.

Tvrdík szerint az L-39NG iránti érdeklődés nagy. Szenegálon kívül az L-39NG szállítását tervezik a cseh LOM Prágában is, amely a repülőgépet a Pardubicei Repülési Képzési Központba (CLV) telepíti. A CLV-hez kötött szerződés értéke eléri az 1,1 milliárd cseh koronát. Többek között a szenegáli és más L-39NG pilótákat kiképzik a CLV-n.

Egy másik kiviteli lehetőség a Tunézia. Az észak-afrikai ország 12 L-59T edzőrepülő pótlására törekszik, amelyek élettartama 2024-ben fejeződik be. Tunéziában az L-39NG és a Textron amerikai Scorpion edzőgépek repülnek egymással. Az amerikai cég már szállítja a tunéziai légierőt 12 T-6C Texan II turbófúróval.

"Számos nagyon ígéretes üzleti esetről tárgyaltunk, ahol már beszéltünk a repülőgép-konfiguráció speciális formájáról és hasonlókról. Ilyen ügyletek esetén azonban szokás, hogy a szerződéskötési tárgyalások csak a légi jármű hitelesítése és a vevő általi tesztelés után fejeződnek be "- kommentálta Tobiáš Tvrdík az L-39NG exportpotenciálját a Hírek számára.

Svédország emellett a Saab 105 oktatógépeinek utódját is keresi, bár úgy tűnik, hogy noha a Cseh Köztársaság milliárd koronáért vásárolt fegyvereket Svédországból, az ellenkező átruházás nem érdekli. Svédország valószínűleg turbopropelleres repülőgépeket vásárol az elemi megismeréshez és az alapképzéshez (a Grob G120TP spekulálva van). A Saab 105 gépei ezután ideiglenesen felváltják a kétüléses JAS-39D-t, amely folyamatos és működési képzést nyújt a svéd pilóták számára. A Gripen ebben a képzési szerepben valószínűleg idővel felváltja a svéd-amerikai Boeing / Saab T-7A Red Hawk edzőgépeket.

Ez az elemzés 2020.06.10 környékén született,akkor még nem lehetett tudni ki lesz pontosan a magyar befektető érdekes a HM Arzenál infó:),további érdekesség,hogy ebben már 8 db L -39NG magyarországi rendszeresítéséről írnak,valamint az is érdekes és ezt más fórumokon is megemlítik,hogy a magyar belépéssel nagyon komoly esély van arra,hogy Horvátország,Szlovákia,Bulgária és Románia is L-39-t vásárol,mondjuk Romániában én nem vagyok annyira biztos,de ki tudja,A másik érdekesség a Tunéziai lehetőség és bár ebben az elemzésben a svédországi eladással nem nagyon számolnak de mértékadó cseh elemzők szerint ezen a magyar belépés gyökeresen változtathat,minden azon múlik,hogy a későbbiekben a két ország,hogyan dönt a Gripenek alkalmazásával kapcsolatban.A Gripenekkel kapcsolatban megemlítik,hogy a magyar többségi tulajdon az AV-n azt is jelzi,hogy ez a két ország nagy valószinüséggel egységesen,egymással összehangoltan tárgyal a jövőben a Gripenek svéd gyártójával.
Oláhok az IAR99-t korszerűsitik.V4böl a lengyelek gyártanak légcsavarost,és terveznek megint sugárhajtásút(bár abbol nembiztos,hogy lesz is gép),meg van is nekik.Közép-ázsiaiak az egész világrol választhatnak(valamelyik nemrég vett kinait).Cseh,szlovák és mi.Ennyi a valószinűsithető,a többi mint a kutya vacsorája.