A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 456
113
2020-06-23...
1321571s.jpg


Már megint új helyre vontatták a MiG-29-eseket?
Megmondom őszintén engem nem nagyon hatott meg ez AN-26 körüli felhajtás. Én is inkább az utolsó útjairól készült videókat böngésztem vadul, hogy milyen lett a Kecskeméti reptér felújított része. Erről még nem volt komoly tájékoztatás. Főleg csak arról voltak elszórt infók, hogy mik lesznek megcsinálva, de az nem, hogy hova, meg hogy hogyan. Azt néztem, hogy folyt ott a beton, mintha nem lenne holnap! :p:D
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
Reménykedjünk. Asszem belecsapunk a lecsóba!!!!
3000 milliárdos titkos beszerzésre készül Orbán
https://hirklikk.hu/kozelet/3000-milliardos-titkos-beszerzesre-keszul-orban/365980/
az ülés egyetlen napirendje a honvédelmi tárca összességében mintegy 3000 milliárdos (sic!) közbeszerzés alóli mentesítése volt.
....
öt, tíz, sőt, egyes beszerzések tizenöt éves időtartamra előre tervezik elkölteni az adófizetők pénzét.

A politikai jogos/jogtalan hisztit a cikkből kihagytam.sztem izgi nyarunk lesz!!!!
:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 
T

Törölt tag 1586

Guest
.Személy szerint én úgy látom,hogy nekünk is érdemes lenne elgondolkozni a szerbekéhez hasonló programon.
Kellenek drónok de nem olyanok mint amit most a Szerbek vettek.
Abban sem vagyok biztos hogy felfegyverzett drónokra lenne szükségünk.

Szerintem a drónok elsősorban szenzor hordozó felderítő eszközök amik magasan (+5000 m) dolgoznak és a piszkos munkát rábízzák a tüzérségre és / vagy a légierőre.

Amit a Szerbek vettek az legfeljebb alacsonyabb csapat szinten, taktikai feladatokra használható (ha az időjárás épp megengedi) és mind árban, mind technikai szinten az eldobható eszközök kategóriába kell hogy tartozzon mert sok lesz a veszteség.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
W

Wilson

Guest
Mint fent...
A Szerbek olyan eszközt szereztek be ami a mi szélességi körünkön Októbertől Márciusig gyakotlatilag használhatatlan az időjárás miatt (nem csak az alacsony felhőalap hanem a jegesedés gátló rendszer hiánya miatt is..) a fennmaradó időben pedig jellemzően 1500 m alatt kellene közlekednie ami könnyű célponttá tenné mindennek ami lőni tud.

Mint írtam a szerbek ezeket a drónokat illetve az általuk képviselt technológiát elsősorban a saját drón programjuk fejlesztésére akarják felhasználni,csak egy példa hol akarják ezt felhasználni.A Pegazus szinte ugyanazon műszaki paraméterek mellett 20% kevesebb terhet képes hordozni mint a most beszerzett kínai CH-92A,emellett a szerbek kínai elektronikával és felderítő rendszerrel akarják felszerelni a saját drónjukat első körben és ugyanez vonatkozik a fegyverzetre is,azért írtam,hogy az első körben mert ezen a téren is saját elektronikai felderítőrendszert illetve fegyverrendszereket akarnak kifejleszteni a saját drón programjuk számára.Visszatérve arra mennyire tudják ezeket a drónokat használni ez jó kérdés de nem árt észben tartani,hogy ezeket a drónokat a szerbek elsősorban alacsony intenzitású konfliktusokban akarják bevetni tehát pl Koszovóban.Azt ugyan nem tudom,hogy Koszovóban és Metohijában milyen komoly rétegződésű légvédelemmel kell szembenézni ezeknek a drónoknak,de az biztos,hogy elektronikus felderítési képességüket a szerb légierő nagyon jól ki tudja használni,a térségben, az egyéb rendészeti alkalmazási lehetőségeikről nem is beszélve pl határellenőrzés.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
T

Törölt tag 1586

Guest
A büdös életbe nem lősz le géppuskával egy mozgó drónt ami 1500 méter magasan van(a ferde tavolság biztos több lesz hacsaknem tökeletesen a fejed felett lebeg),meg akkor sem ha valami fejlett toronyra teszed.Na jó mire ellősz amnyi lőszert,hogy elkopjon mindkét cső a fegyverhez annyi lőszerrel sikerülhet..
Azért én megpróbálnám....hátha...;)
Ennek elég ha egy skuló eltalálja.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Mint írtam a szerbek ezeket a drónokat illetve az általuk képviselt technológiát elsősorban a saját drón programjuk fejlesztésére akarják felhasználni,csak egy példa hol akarják ezt felhasználni.A
Hajrá...
majd akkor szólj ha Szerbeknek ilyesmi drónokat sikerült kifejleszteni.;)
Hermes
content_dam_etc_medialib_new_lib_mae_online_articles_2011_06_isaraeli_hermes_900_uav.png

vagy
Heron
Heron-UAS-korea.jpg
 
W

Wilson

Guest
Kellenek drónok de nem olyanok mint amit most a Szerbek vettek.
Abban sem vagyok biztos hogy felfegyverzett drónokra lenne szükségünk.

Szerintem a drónok elsősorban szenzor hordozó felderítő eszközök amik magasan (+5000 m) dolgoznak és a piszkos munkát rábízzák a tüzérségre és / vagy a légierőre.

Amit a Szerbek vettek az legfeljebb alacsonyabb csapat szinten, taktikai feladatokra használható (ha az időjárás épp megengedi) és mind árban, mind technikai szinten az eldobható eszközök kategóriába kell hogy tartozzon mert sok lesz a veszteség.

Abban egyetértek veled,hogy nekünk a drónokra elsősorban mint szenzor hordozó felderítő platformokra van szükségünk,de én mindenképpen számítanék rájuk mint preciziós fegyver hordozó eszközökre annál az egyszerű oknál,fogva,hogy egy háborús helyzetben nagyfokú rugalmasságot biztosítanának a hadvezetésünk számára.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
Reménykedjünk. Asszem belecsapunk a lecsóba!!!!
3000 milliárdos titkos beszerzésre készül Orbán
https://hirklikk.hu/kozelet/3000-milliardos-titkos-beszerzesre-keszul-orban/365980/
az ülés egyetlen napirendje a honvédelmi tárca összességében mintegy 3000 milliárdos (sic!) közbeszerzés alóli mentesítése volt.
....
öt, tíz, sőt, egyes beszerzések tizenöt éves időtartamra előre tervezik elkölteni az adófizetők pénzét.

A politikai jogos/jogtalan hisztit a cikkből kihagytam.sztem izgi nyarunk lesz!!!!
:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
Vki összedobhatná ez mit fedhet. De asszem Katarnak bele kell húznia, ha tartani akarja a lépést! :cool:
 
W

Wilson

Guest
Hajrá...
majd akkor szólj ha Szerbeknek ilyesmi drónokat sikerült kifejleszteni.;)
Hermes
content_dam_etc_medialib_new_lib_mae_online_articles_2011_06_isaraeli_hermes_900_uav.png

vagy
Heron
Heron-UAS-korea.jpg

Azért 1973 óta a zsidóknak lett egy kis előnye a szerbekkel szemben a drón technológia terén,de azt én mindenképpen dicséretesnek tartom,hogy a szerbek velünk ellentétben belevágtak a saját drón programjukba,én mindenesetre kíváncsian várom,hogy meddig jutnak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
W

Wilson

Guest
Vki összedobhatná ez mit fedhet. De asszem Katarnak bele kell húznia, ha tartani akarja a lépést! :cool:

Nekem ez a rész keltette fel a figyelmemet.
"öt, tíz, sőt, egyes beszerzések tizenöt éves időtartamra előre tervezik elkölteni az adófizetők pénzét"A tizenötéves időtartamba sok minden belefér például a Grippennek modernizálása de minimális eséllyel lecserélése is.
 

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
442
1 458
93
Vki összedobhatná ez mit fedhet. De asszem Katarnak bele kell húznia, ha tartani akarja a lépést! :cool:
Nem kaptam meg a rheinmetallos diasorozatot, de ha jól rémlik 2 miliárd EUR a Boxer / Lynx kombo. Ha megvesszük az összes jóváhagyott amerikai rakéta-szettet az még plusz 1 milliárd. Marad még 5 milliárd. Ebből még jöhet nyilván a NASAMS és a KC, aminek kapásból nem tudom a lehetséges árkategóriáját, de szerintem még nem merül ki ezekben az összeg :)
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem kaptam meg a rheinmetallos diasorozatot, de ha jól rémlik 2 miliárd EUR a Boxer / Lynx kombo. Ha megvesszük az összes jóváhagyott amerikai rakéta-szettet az még plusz 1 milliárd. Marad még 5 milliárd. Ebből még jöhet nyilván a NASAMS és a KC, aminek kapásból nem tudom a lehetséges árkategóriáját, de szerintem még nem merül ki ezekben az összeg :)
A NASAMS-ra rakétástól együtt lehet €1 millárdot számolni

A maradék €5,5 milliárdot én az alabbiakra költeném:
- Gripen 2. század + felújítás: €1.5 milliárd
- teherszállító gépek: €500 millió
- SIGINT gépek: € 1 milliárd
- Aster: € 1 milliárd
- 100 db Caesar + kapcsolódó elemek (radar, meteorológia, lőszer): €1 milliárd
- Spike rakéták: €500 millió
 
T

Törölt tag 467

Guest
Ez egy csodaszép összeg. Az ellenzéki reakciók alapján nem jönne jól egy kormányváltás.
 
W

Wilson

Guest
A NASAMS-ra rakétástól együtt lehet €1 millárdot számolni

A maradék €5,5 milliárdot én az alabbiakra költeném:
- Gripen 2. század + felújítás: €1.5 milliárd
- teherszállító gépek: €500 millió
- SIGINT gépek: € 1 milliárd
- Aster: € 1 milliárd
- 100 db Caesar + kapcsolódó elemek (radar, meteorológia, lőszer): €1 milliárd
- Spike rakéták: €500 millió

A Caesarban nem értek veled egyet,de a többi jöhet változtatás nélkül ja és lehetőleg már ma:)
 
W

Wilson

Guest
Ez egy csodaszép összeg. Az ellenzéki reakciók alapján nem jönne jól egy kormányváltás.

Nyugalom,olyan szerződéseket kötöttünk és még fogunk kötni,hogy egy kormányváltás esetén többe vagy legalábbis ugyanannyiba kerülne az országnak a szerződések egy oldalú felbontása,mintha rendesen kifutnának a szerződések,úgy,hogy emiatt szerintem nem kell aggódni.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Azért én megpróbálnám....hátha...;)
Ennek elég ha egy skuló eltalálja.

Igen, pont ezen 'Air America' filmjeleneten is elmélázva merül fel bennem, hogy pl. a drónok elhárításának (akár elég széles mérettartományban illetve sebesség/magasság tekintetében is) kérdésköre miért nem hangsúlyos annyira - akár nálunk jóval nagyobb nemzetek esetében sem? Értem ez alatt, hogy pl. a "hagyományosabb" fenyegetések (pl. repülőgép, rakéta, tüzérség stb.) esetén ez kvázi alapértelmezett, de drónok esetében meg jönnek az itt is elhangzó "hülye ötletek", vagy a "kényszermegoldások" (pl. a drón értékének többszörösébe kerülő megoldások) avagy marad simán az "ökölrázás az ég felé" ...

Persze amennyiben ez a recept, hogy egy bácsi bandukol unott arccal a mezőn a nagy semmi közepén aztán egyszer csak levesz a válláról egy kvázi "elöltöltős" flintát a válláról és ledurrantja akár a halálcsillagot is az égről, majd puska szintén unott arccal vállra vissza és utána bandukol tovább a mezőn - működik, akkor minden rendben. Rendszeresítjük a bácsit akár többszázas számban és "problem solved". Amennyiben viszont nem ...

Azt is lássuk be, hogy könnyű géppuskával durrogtatunk az égbe 1500 m -en (vagy magasabban) levő gyorsan mozgó drónokra - na az sem a megoldás része. Főleg, ha a gpu -snak lenne más "jobb" dolga is, de úgy egyébként sem ...

Az, hogy pl. százezer dolláros nagyságrendben levő rakétákkal durrogtassunk ilyen szedett-vetett dolgokra - akár igen nagy számosságban - az sem az "igazi". Ugye pl. NASAMS -ból (ha az lenne) AMRAAM-ER -eket lövöldözgetni - hamar megérezné a pénztárcánk (arról nem is beszélve, hogy hamar elfogyhatnának). Az, hogy Grippen -t emelgessünk ilyenekre - hasonló okokból az sem jö ötlet. Másik topikban volt szó egy kísérleti svéd rendszerről, ami IRIS-T alapokon működne - az is csak egy fokkal jobb megoldás ... Persze lehet Mistral vagy MANPADS (ami nincs), de ... Persze a kifejezetten kicsikre mehet akár a sörétes puska is.

Ugyanakkor úgy gondolom, hogy olyan megoldás lenne ideális, mely teljes lőirányokat (vagy akár területet - pl. saját reptér és környéke) le tudna fedni és kvázi független lenne a drónmérettől/magasságtól (persze bizonyos határokon belül). Ilyennek gondolnám egy valamilyen elektronikus megoldást. Itt nem arra kell gondolni, hogy átvennénk az irányítást (úgy gondolom kellő mértékben titkosított adatcsatornákat használnak manapság már), hanem "elég" az, ha csak az irányítást vagy az adatkommunikációt blokkoljuk. Ekkor ugye vagy lezuhan vagy "elrepül a naplementébe", de mindenesetre addig sem tudná a szenzorainak adatait továbbítani (műholddal/repülővel kommunikáló drón "izgalmasabb" kérdés, de elképzelhető, hogy azért nem mission impossible).

Ezzel kapcsolatban vannak újdonságok - akár a "nagyok" házatájáról, hogy mit főznek a boszorkánykonyhában, vagy akár esetleg a mi nagyságrendünkhöz közelebb álló versenyzők?

Nyugalom,olyan szerződéseket kötöttünk és még fogunk kötni,hogy egy kormányváltás esetén többe vagy legalábbis ugyanannyiba kerülne az országnak a szerződések egy oldalú felbontása,mintha rendesen kifutnának a szerződések,úgy,hogy emiatt szerintem nem kell aggódni.

Ez az ellenzék elsöprő többségét semmiben sem gátolná sajnos ... :(
 
W

Wilson

Guest
Igen, pont ezen 'Air America' filmjeleneten is elmélázva merül fel bennem, hogy pl. a drónok elhárításának (akár elég széles mérettartományban illetve sebesség/magasság tekintetében is) kérdésköre miért nem hangsúlyos annyira - akár nálunk jóval nagyobb nemzetek esetében sem? Értem ez alatt, hogy pl. a "hagyományosabb" fenyegetések (pl. repülőgép, rakéta, tüzérség stb.) esetén ez kvázi alapértelmezett, de drónok esetében meg jönnek az itt is elhangzó "hülye ötletek", vagy a "kényszermegoldások" (pl. a drón értékének többszörösébe kerülő megoldások) avagy marad simán az "ökölrázás az ég felé" ...

Persze amennyiben ez a recept, hogy egy bácsi bandukol unott arccal a mezőn a nagy semmi közepén aztán egyszer csak levesz a válláról egy kvázi "elöltöltős" flintát a válláról és ledurrantja akár a halálcsillagot is az égről, majd puska szintén unott arccal vállra vissza és utána bandukol tovább a mezőn - működik, akkor minden rendben. Rendszeresítjük a bácsit akár többszázas számban és "problem solved". Amennyiben viszont nem ...

Azt is lássuk be, hogy könnyű géppuskával durrogtatunk az égbe 1500 m -en (vagy magasabban) levő gyorsan mozgó drónokra - na az sem a megoldás része. Főleg, ha a gpu -snak lenne más "jobb" dolga is, de úgy egyébként sem ...

Az, hogy pl. százezer dolláros nagyságrendben levő rakétákkal durrogtassunk ilyen szedett-vetett dolgokra - akár igen nagy számosságban - az sem az "igazi". Ugye pl. NASAMS -ból (ha az lenne) AMRAAM-ER -eket lövöldözgetni - hamar megérezné a pénztárcánk (arról nem is beszélve, hogy hamar elfogyhatnának). Az, hogy Grippen -t emelgessünk ilyenekre - hasonló okokból az sem jö ötlet. Másik topikban volt szó egy kísérleti svéd rendszerről, ami IRIS-T alapokon működne - az is csak egy fokkal jobb megoldás ... Persze lehet Mistral vagy MANPADS (ami nincs), de ... Persze a kifejezetten kicsikre mehet akár a sörétes puska is.

Ugyanakkor úgy gondolom, hogy olyan megoldás lenne ideális, mely teljes lőirányokat (vagy akár területet - pl. saját reptér és környéke) le tudna fedni és kvázi független lenne a drónmérettől/magasságtól (persze bizonyos határokon belül). Ilyennek gondolnám egy valamilyen elektronikus megoldást. Itt nem arra kell gondolni, hogy átvennénk az irányítást (úgy gondolom kellő mértékben titkosított adatcsatornákat használnak manapság már), hanem "elég" az, ha csak az irányítást vagy az adatkommunikációt blokkoljuk. Ekkor ugye vagy lezuhan vagy "elrepül a naplementébe", de mindenesetre addig sem tudná a szenzorainak adatait továbbítani (műholddal/repülővel kommunikáló drón "izgalmasabb" kérdés, de elképzelhető, hogy azért nem mission impossible).

Ezzel kapcsolatban vannak újdonságok - akár a "nagyok" házatájáról, hogy mit főznek a boszorkánykonyhában, vagy akár esetleg a mi nagyságrendünkhöz közelebb álló versenyzők?



Ez az ellenzék elsöprő többségét semmiben sem gátolná sajnos ... :(

Nem lennék ebben olyan biztos,egyrészt szerintem elhanyagolható jelenleg annak az esélye,hogy egy esetleges kormányváltáskor az ellenzéknek elsöprő többsége legyen Magyarországon azon egyszerű oknál fogva,hogy szerintem a Fidesznek mindig meg lesznek a biztos szavazói.Másrészt ha mégis felbontanák a szerződéseket azokat a pénzeket akkor is ki kellene fizetni,úgy,hogy azt nem lehetne másra elkölteni,ráadásul egy méretes politikai öngólt lőnének,hiszen a semmire fizetnék ki ezeket a pénzeket és ebből lehetetlen politikai tőkét kovácsolni és ezt biztos nem vállalnák fel,hiszen nem lenne semmi értelme és minden téren nagyon rosszul jönnének ki ebből a helyzetből.Természetesen az ellenzék prominens vezetői ezzel tisztában vannak egy egy elejtett megjegyzésükből világosan látszik,hogy ők a különféle haditechnikai beszerzéseknek miután megkötötték a szerződéseket még egy kormányváltás esetén sem tudnak keresztbe tenni,
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Reménykedjünk. Asszem belecsapunk a lecsóba!!!!
3000 milliárdos titkos beszerzésre készül Orbán
https://hirklikk.hu/kozelet/3000-milliardos-titkos-beszerzesre-keszul-orban/365980/
az ülés egyetlen napirendje a honvédelmi tárca összességében mintegy 3000 milliárdos (sic!) közbeszerzés alóli mentesítése volt.
....
öt, tíz, sőt, egyes beszerzések tizenöt éves időtartamra előre tervezik elkölteni az adófizetők pénzét.

A politikai jogos/jogtalan hisztit a cikkből kihagytam.sztem izgi nyarunk lesz!!!!
:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:

Ez a harckocsikon és tüzérségen kívüli beszerzés?