A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 467

Guest
Nem, nem erted, meet folyamatosan ignoralni probalod az üzemeltetesi ktg es ra vagy kattanva a berszerzesi ktgre.
Mert kibaszott beszerzésről beszéltek a cikkben. Ti meg beszéltek minden szarról, amiről amúgy szó se volt. Leszarom, hogy mennyibe kerül üzemeltetni. Mi is X összegért vettünk Leopardot, és további Y összegért üzemeltetjük, infrastruktúrát építünk, stb. nincs a beszerzésnél mégsem felsorolva. Leszarom most már, komolyan...

Kérem a moderátort, bannoljon ki mondjuk pár hétre, hogy válaszolni se tudjak, akármi hülyeség jön még elő. Köszönöm.
 
K

kamm

Guest
Érdemes elolvasni az @Anti által berakott szlovák white paper-t. Nagyon durva helyzetben vannak.
Per pillanat belelavírozták magukat egy olyan helyzetbe, hogy gyakorlatilag minden pénzük a fizetésekre, juttatásokra megy el.
Majdnem dollárra azonos pénzt költenek el a védelmi kiadásokra, mint mi, csakhogy jóval kisebb a gazdaság. A NATO célértékre (2%) kell emelniük 2 éven belül költségvetésüket, mert a magas bérköltségek és a 14 F-16-os gyakorlatilag felzabál minden mozgásteret. Már a T-72-es meg BMP modernizációkat is meggondolják. De nem gazdaságossági okokból, hanem mert már arra sincs pénzük.
Ők már azon gondolkodnak, hogy hol tudnának spórolni a juttatásokon.
Meggyőződésem, hogy egy F-35-ös beszerzés pont ugyan ilyen helyzetbe hozna bennünket is. Ha bele is ugrunk, akkor 2% esetén is vagy a fizuemelésekről vagy az egyébb fegyvernemekről mondunk le. És abban az esetben is max. ugyan így 14db-ot tudnánk üzemeltetni. Ez a szám pedig nem azért lett ennyi, mert ez olyan kielégítő, hanem mert ennyire futotta.


Errol van szo, nagyon jol osszefoglaltad.

Ehhez meg egyet hozzatennek.
Aki csinalt es hajtott vegre fejlesztési tervet eleteben, az tudja, hogy evekre elore kiszamolod monden ktg, van contingency buffer, de mindez azon alapul, amit tudunk. Ha megroggyan a a gazdasag, nemzekozi helyzet stb par evre, akkor maris masok az elérhető osszegek, akkor hirtelen az elso a maintenance contract lesz, amit lemondanak, ami persze rovid idon belul megbosszulja magat es hirtelen a foldon ulnek a gepek, a hk fele nenemegy mar stb. Kicsiben lattuk ezt a kilencvenesek alatt, a szlovakok meg most érzik, ok a berfejlesztes miatt...
 
K

kamm

Guest
A cseh IFV tenderen kb 2 milliárdért akartak 200 járművet, ha mi tõbber akarunk vagy kiszolgáló járműveket is csomagban, akkor az ezer milliárdos tétel meg is van. Ez sokkal esélyesebb, mint az F35...

Igen, ezen en is filozom, hogy ha esetleg Boxereket is rendelnek hozzajuk, akkor felcsuszhatunk 1000 milliard fole... bar nekem meg mindig Harangozo 1300 milliardos elszolasa a mervado, az gyanusan passzol egy "fel finn" Gripen E ajanlatra. :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 857
113
Érdemes elolvasni az @Anti által berakott szlovák white paper-t. Nagyon durva helyzetben vannak.
Per pillanat belelavírozták magukat egy olyan helyzetbe, hogy gyakorlatilag minden pénzük a fizetésekre, juttatásokra megy el.
Majdnem dollárra azonos pénzt költenek el a védelmi kiadásokra, mint mi, csakhogy jóval kisebb a gazdaság. A NATO célértékre (2%) kell emelniük 2 éven belül költségvetésüket, mert a magas bérköltségek és a 14 F-16-os gyakorlatilag felzabál minden mozgásteret. Már a T-72-es meg BMP modernizációkat is meggondolják. De nem gazdaságossági okokból, hanem mert már arra sincs pénzük.
Ők már azon gondolkodnak, hogy hol tudnának spórolni a juttatásokon.
Meggyőződésem, hogy egy F-35-ös beszerzés pont ugyan ilyen helyzetbe hozna bennünket is. Ha bele is ugrunk, akkor 2% esetén is vagy a fizuemelésekről vagy az egyébb fegyvernemekről mondunk le. És abban az esetben is max. ugyan így 14db-ot tudnánk üzemeltetni. Ez a szám pedig nem azért lett ennyi, mert ez olyan kielégítő, hanem mert ennyire futotta.

Pontosan így jártunk a Gripennel anno.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
Ha akarnak valamit kezdeni a repülőgépgyárukkal, akkor nem F-35 lesz a váltótípus, mert ahhoz nem fognak gyártani/beszállítani semmit. Az új európai vadászgéphez (FCAS) viszont még gyárthatnak valamit. Csatlakozni kell a fejlesztéshez és addig valahogy ki kell húzni, amíg az elkészül és rendszerbe állítható lesz. 2035-re ígérték az első felszállást, 2040-re valami csak lesz belőle. Addig még a jelenlegi Gripenekkel is ki lehet húzni. Érdemes-e a kb. 2026-2045 közti időszakra saját tulajdonba kerülő E/F Gripent rendszeresíteni úgy hogy beszállítóként gyárthatnának is hozzá valamilyen alkatrészt?
Őszintén megmondom nagy a fantáziám, de 2045-ig nem tudok előre gondolkodni. :)
Viszont sztem itt kapizsgálsz jó helyen, milyen beszerzés kapcsán eshetne le vmi mondjuk az Aeri Vodochodynak.
Ez a gondolat beleillik a fegyverkezési stratégiánkba. (vannak egyéb geopolitikai szempontok is, de azt most hagyjuk)
Eleve menne-e a Gripen felújítás, karbantartás. Ha igen, akkor hiba lenne váltani.
Az alkatrész beszállítás szintén zenész. Ez sztem a KC390-nél is szempont.

A másik amit itt a többiek most tárgyalnak az F-35 beszerzési, fenntartási költségek. Mindkét esetben kedvezőbb a Gripen. És mivel lenne a szárazföldön is mire költeni.....

Ezen szempontok összesége ( plusz a bővülő Gripen tapasztalataink) sztem überelheti az F-35 nagyobb tudását. Mert mellette "csak" ennyi szól.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 123
45 467
113
Én ezt értem. Még egyszer tényleg utoljára: a szemlézett cseh cikk megemlíti, hogy 9+ Milliárd USD-t el akarunk költeni. Ebbe belefér, hogy vegyünk, és linkel egy cikket, amiben már erről beszéltek.

Namost: kérek mindenkit, hogy nézze át a DSCA engedélyeket, nézze meg a végösszeget. Itt érdekes módon idéztek is ilyet. Kisebb volt, mint kilenc milliárd.
A fenti összegek BESZERZÉSEKRE vonatkoznak. Szóval ne keverjünk már mindent ide.
Meg tudjuk ennyiből venni. Tökmindegy, hogy utána repül-e, és milyen feltételekkel. De nekem erről amúgy eszem ágában sem volt beszélni, mint ahogy most is igen ellenemre van ezen ennyit gépelni.

Ott vannak a beszerzések. Nézzétek meg mennyi a végösszeg. Nekünk most ott a kilenc milliárd. Hasonlítsátok össze.
Ez a pénz beszerzésekre van. Nem üzemeltetésre (igen, lehet, hogy az is a szerződés része). Ugorjunk, kérlek szépen.
Így van kivitelezhető lenne a gépekmegvétele!
Annyit tudunk, hogy 1 (azaz egyetlen) tétel 1000 Mrd HUF. Tételezzük fel, hogy ez az F-35 lenne! Rendben.
De ha ezt a tételt ellövöd F-35-re, akkor a maradék pénzt 10 felé ha el is osztod, akkor sem reális, hogy a maradékból kihozod a szárazföldi hiányosságokat.
Az a baj hogy csak a gyalogsági járművek is többe kerülhetnek. És akkor még nincsennek új mobil radarjaid. Még nem költöttél el egy fillért sem légvédelemre. Nincsenek új teherautók, nincs egyéb tüzérség, nincsenek drónok, nincsenek kiképző gépek (és oda kevés lenne az NG!), nincsenek rámpás gépek, nincsen c4 rendszer, nincsenek a légierőnek fejlett fegyverei (az F-35-höz sem jár fegyver ám) stb.
Ezeket mind-mind a maradékból kellene kihozni.
Na ezért mondtam, hogy nem életszerű.
Ez olyan, mint az aknakereső játék...
minesweeper.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Azt tudjuk, hogy a szokásos évi honvédelmi költségvetésen felül lesz ez a 3000 milliárd vagy együttesen? Mert ez nem világos nekem. Pedig elég fontos információ lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Ocses
K

kamm

Guest
Pontosan így jártunk a Gripennel anno.

Viszont azzal szerencsenk volt, mert a svedek rugalmasnak bizonyultak, lasd ujratargyalas. Az amerikaiaknal errol nagyon ne almodj, talan ha olyan magasra felmaszunk a valagukba, hogy a tegnapi vacsorat is latjuk, TALAN.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
A cseh IFV tenderen kb 2 milliárdért akartak 200 járművet, ha mi tõbber akarunk vagy kiszolgáló járműveket is csomagban, akkor az ezer milliárdos tétel meg is van. Ez sokkal esélyesebb, mint az F35...
Főleg ha nem csak a láncos, hanem a Boxer is.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
T

Törölt tag 467

Guest
Így van kivitelezhető lenne a gépekmegvétele!
Annyit tudunk, hogy 1 (azaz egyetlen) tétel 1000 Mrd HUF. Tételezzük fel, hogy ez az F-35 lenne! Rendben.
De ha ezt a tételt ellövöd F-35-re, akkor a maradék pénzt 11 felé ha el is osztod, akkor sem reális, hogy a maradékból kihozod a szárazföldi hiányosságokat.
Az a baj hogy csak a gyalogsági járművek is többe kerülhetnek. És akkor még nincsennek új mobil radarjaid. Még nem költöttél el egy fillért sem légvédelemre. Nincsenek új teherautók, nincs egyéb tüzérség, nincsenek drónok, nincsenek kiképző gépek (és oda kevés lenne az NG!), nincsenek rámpás gépek, nincsen c4 rendszer, nincsenek a légierőnek fejlett fegyverei (az F-35-höz sem jár fegyver ám) stb.
Ezeket mind-mind a maradékból kellene kihozni.
Na ezért mondtam, hogy nem életszerű.
Ez olyan, mint az aknakereső játék...
minesweeper.jpg
Figyelj Barátom!

1. Nem mondtam, hogy vegyünk F-35-öst. A csehek mondták egy cikkben, hogy lehet, hogy veszünk.
2. A csehek nem tudják, hogy hány tételre van a 9 milliárd dodónk felosztva.
3. Nem tudnak arról, hogy van egy ezer milliárdos (elszólás alapján 1300) összeg.
4. Azt mondták, hogy az egyes pontban említett összegből vehetünk (még egyszer hangsúlyozom, ŐK mondták).
5. Gőzük sincs, nekünk amúgy mire van szükségünk.
6. Én sem beszéltem arról, hogy nekünk mire van szükségünk.
7. Nem is fogok.
8. Szerintem hülyeséget beszélnek és nem azt fogunk venni.
9. Más dolgokra sokkal nagyobb szükségünk lenne.

Van még valami?

Ja!
10. Én azt mondtam, hogy az első pontban említett összegből tényleg meg tudnánk venni. Lengyel, Dán, Norvég példák alapján tessék kutakodni. Meg tudnánk. Ezt mondtam...
11. Már kurvára bánom, mert mindenki ezen túlmenően mindent belemagyaráz.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Schurrer

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 123
45 467
113
Azt tudjuk, hogy a szokásos évi honvédelmi költségvetésen felül lesz ez a 3000 milliárd vagy együttesen? Mert ez nem világos nekem. Pedig elég fontos információ lenne.
Nem, ezek a beszerzések beépülnek a HM mindenkori költségvetésébe. Persze ezek átütemezhetők lesznek minimálisan, meg ugye több évre elhúzódnak. Most ez annak kapcsán derült ki, hogy nem akarnak rájuk közbeszereztetni :)rolleyes:).
A KMW meg az Airbus üzletek is megjelentek ott...
 
  • Tetszik
Reactions: Schurrer

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 796
30 576
113
Gripen E nem éri el az F16V szintjét.Akárki,akármit ir,a Viper egyszerűen egy nagyobb teljesitményű gép.F16MLU lebecsülése se egy igen ildomos dolog.Harcelektronikája kb ugyanott van,mint a mi jelenlegi állapotú Gripenjeinké,maga a vas meg nagyobb teljesitményű.LM meg fel tudja húzni V szintre-persze jó pénzért.
Nekünk jelenleg a MODERNIZÁLT Gripen C beszerzése a logikus.Új gépben meg az F35.Csakhát az kicsit se occsó.
Megjegyezném,itt a nagy költekezésben,hogy GAZDASÁGI VÁLSÁG VAN.Nem kicsi,hanem qrva nagy,1929 2.0.Még nem tudjuk,hogy meddig fog ez tartani,de Matolcsy növekedési jóslatait el lehet felejteni.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 123
45 467
113
Figyelj Barátom!

1. Nem mondtam, hogy vegyünk F-35-öst. A csehek mondták egy cikkben, hogy lehet, hogy veszünk.
2. A csehek nem tudják, hogy hány tételre van a 9 milliárd dodónk felosztva.
3. Nem tudnak arról, hogy van egy ezer milliárdos (elszólás alapján 1300) összeg.
4. Azt mondták, hogy az egyes pontban említett összegből vehetünk (még egyszer hangsúlyozom, ŐK mondták).
5. Gőzük sincs, nekünk amúgy mire van szükségünk.
6. Én sem beszéltem arról, hogy nekünk mire van szükségünk.
7. Nem is fogok.
8. Szerintem hülyeséget beszélnek és nem azt fogunk venni.
9. Más dolgokra sokkal nagyobb szükségünk lenne.

Van még valami?

Ja!
10. Én azt mondtam, hogy az első pontban említett összegből tényleg meg tudnánk venni. Lengyel, Dán, Norvég példák alapján tessék kutakodni. Meg tudnánk. Ezt mondtam...
11. Már kurvára bánom, mert mindenki ezen túlmenően mindent belemagyaráz.
Ezért szerencse, hogy mi többet tudunk, mint a cseh sajtó. :)
Peace!
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Figyelj Barátom!

1. Nem mondtam, hogy vegyünk F-35-öst. A csehek mondták egy cikkben, hogy lehet, hogy veszünk.
2. A csehek nem tudják, hogy hány tételre van a 9 milliárd dodónk felosztva.
3. Nem tudnak arról, hogy van egy ezer milliárdos (elszólás alapján 1300) összeg.
4. Azt mondták, hogy az egyes pontban említett összegből vehetünk (még egyszer hangsúlyozom, ŐK mondták).
5. Gőzük sincs, nekünk amúgy mire van szükségünk.
6. Én sem beszéltem arról, hogy nekünk mire van szükségünk.
7. Nem is fogok.
8. Szerintem hülyeséget beszélnek és nem azt fogunk venni.
9. Más dolgokra sokkal nagyobb szükségünk lenne.

Van még valami?

Ja!
10. Én azt mondtam, hogy az első pontban említett összegből tényleg meg tudnánk venni. Lengyel, Dán, Norvég példák alapján tessék kutakodni. Meg tudnánk. Ezt mondtam...
11. Már kurvára bánom, mert mindenki ezen túlmenően mindent belemagyaráz.
Szerintem jobban járnánk ha már leugranánk erről az F-35 röl.
Egyébként a jó isten se tudja hogy mi lesz itt a járvány árnyékában. Főleg az usa ban. Lehet hogy jövőre becsődőlnek vagy ahhoz közeli helyzetbe kerülnek, plusz társadalmi feszültségek. Még az is meglehet hogy a lengyel F-35 ök vagy késve vagy le se fogják tudni szállítani.
Egyébiránt sztem addig ne nagyon kacsingassunk F-35 ök után míg itthon acél billiben meg tártáskában rohangásznak még mindig a kiképezendő katonák.
Tegyük kissé jégre ezt az F-35 öt.
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Nem, ezek a beszerzések beépülnek a HM mindenkori költségvetésébe. Persze ezek átütemezhetők lesznek minimálisan, meg ugye több évre elhúzódnak. Most ez annak kapcsán derült ki, hogy nem akarnak rájuk közbeszereztetni :)rolleyes:).
A KMW meg az Airbus üzletek is megjelentek ott...
Kösz, akkor viszont én el is felejtem az F-35-öst, amit amúgy sem tartottam jó ötletnek, innentől pedig már reálisnak sem.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
Azt tudjuk, hogy a szokásos évi honvédelmi költségvetésen felül lesz ez a 3000 milliárd vagy együttesen? Mert ez nem világos nekem. Pedig elég fontos információ lenne.
Az éves költségvetés részeként.
.A trendeket nézve, 2022-23-tól évi 1.000 milliárdos vagy a fölötti büdzsé lesz. Harmada fejlesztés, 10 év alatt lazán kijön.
 
K

kamm

Guest
Gripen E nem éri el az F16V szintjét.Akárki,akármit ir,a Viper egyszerűen egy nagyobb teljesitményű gép.F16MLU lebecsülése se egy igen ildomos dolog.Harcelektronikája kb ugyanott van,mint a mi jelenlegi állapotú Gripenjeinké,maga a vas meg nagyobb teljesitményű.LM meg fel tudja húzni V szintre-persze jó pénzért.
Nekünk jelenleg a MODERNIZÁLT Gripen C beszerzése a logikus.Új gépben meg az F35.Csakhát az kicsit se occsó.
Megjegyezném,itt a nagy költekezésben,hogy GAZDASÁGI VÁLSÁG VAN.Nem kicsi,hanem qrva nagy,1929 2.0.Még nem tudjuk,hogy meddig fog ez tartani,de Matolcsy növekedési jóslatait el lehet felejteni.

Persze, tudjuk az otveneves Kefir meg annyira modern, hogy leverne a Gripent... ne haragudj, de annyi suletlenseget osszehordtal mar ezekrol, hogy egyszeruen keptelen vagyok komolyan valaszolni erre az ujabb adag friss zoldsegre. :D
 
K

kamm

Guest
Az éves költségvetés részeként.
.A trendeket nézve, 2022-23-tól évi 1.000 milliárdos vagy a fölötti büdzsé lesz. Harmada fejlesztés, 10 év alatt lazán kijön.

Persze, az vilagos. A gond az, hogy a 10 evre hozza kell adni az uzemeltetest is, barmit is veszunk. :)