[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Denomation

Well-Known Member
2019. január 27.
80
390
53


8-ason FLIR + kereső fényszóró, a 11-es "natúran" érkezett
MJA2084-scaled.jpg


További képek:
https://www.szoljon.hu/kozelet/hely...ai-legi-busza-van-a-magyar-haderonek-2539601/
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113

Azt nem tudjuk, mert nincs semmi hivatalos kommunikacio... pedig a cikkbol latszik hogy meg a helyi sajto is ott volt.

Az latszik, hogy csak az egyik gepen volt szenzortorony. Azon a gepen viszont nem volt csorlo... :D

A multkori gepeken meg csorlo volt, torony nem :D:D

Es a SAR-nak nevezett gepek belsejevel sem buszkelkedtek el...

Junius eleje ota irjak hogy jonnek a SAR gepek, de nem lattunk még egy teljesen felszerelt gepet, pedig az 5bol mar 3 Szolnokon van... de kivarjuk. Elobb-utobb majd biztos lesz rola egy jo cikk valahol.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
De ne legyunk mindig rosszindulatuak, inkabb oruljuk! Legalabb egy szenzortorony mar van Szolnokon! :)
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
De ne legyunk mindig rosszindulatuak, inkabb oruljuk! Legalabb egy szenzortorony mar van Szolnokon! :)
Bizony ne legyünk:
Az eddigi gépekhez mennyi műszaki és át/ki-képzett pilóta lehet Szolnokon?
Ha minden gép meg is érkezik még mennyi idő mire ténylegesen hadrendbe - harci helyzetben is bevethetővé vállnak a gépek?
Gyanítom, hogy a fegyverzetet és minden kiegészítő felszerelést addig nem erőltetnek, amíg nincs elég a típussal kellően jártas műszaki és pilóta állomány.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113

8-ason FLIR + kereső fényszóró, a 11-es "natúran" érkezett
MJA2084-scaled.jpg


További képek:
https://www.szoljon.hu/kozelet/hely...ai-legi-busza-van-a-magyar-haderonek-2539601/

Viszont ez a cikk ellentmond a múltkori nyilatkozatoknak. 18 gépet mondtak 1 hónapja 2020 végéig, Meg is lepodtem, mert az eredeti terv év végéig 16 volt.

Most:
"Idén még öt forgószárnyas jön a szolnoki katonai repülőtérre, várhatóan jövő év közepéig viszont mind a húsz a magyar honvédség kötelékében fog már szolgálni."

Tehát iden 14 lesz és 2021 közepéig 20.
Igazából majdnem mind1, csak nem értem ezt a káoszt a számok körül.

Továbbiak a gépről
A H145M sokoldalú és nem túl drága helikopter. Képes harctéri irányító központként és mentőhelikopterként is funkcionálni és akár hat gyalogos vagy két sérült szállítására is átalakítható. Éjjellátó képessége miatt a felderítésben kiváló technika – mondta el a parancsnok-helyettes.

Burkolt farokrotorja látványossá teszi a helikoptert. Ez az úgynevezett Fenestron kialakítású rotor jelentősen halkabb, mint a hagyományos típusú. Ráadásul biztonságosabb is. A H145M rendszere lézervezérlésű lövedékeket anélkül képes sötétben is indítani és célra vezetni, hogy irányba kellene fordítani a gépet. Elég, ha a pilóta a sisakjába épített célzóval ránéz a célra, a rakéta kilövése után arra fog „fordulni”…
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
Viszont ez a cikk ellentmond a múltkori nyilatkozatoknak. 18 gépet mondtak 1 hónapja 2020 végéig, Meg is lepodtem, mert az eredeti terv év végéig 16 volt.

Most:
"Idén még öt forgószárnyas jön a szolnoki katonai repülőtérre, várhatóan jövő év közepéig viszont mind a húsz a magyar honvédség kötelékében fog már szolgálni."

Tehát iden 14 lesz és 2021 közepéig 20.
Igazából majdnem mind1, csak nem értem ezt a káoszt a számok körül.

Itt is ugyanezt írják:

https://honvedelem.hu/cikk/ujabb-ke...KrmSAFrNpJK4XAQKZc7hsWYAjKAU_4ta_hzgqk3aL4wno


Azt írták hogy a gyárban folyamatosan ment a munka, csak az elkészült gépeket nem tudták átrepülni a vírus miatt.
Ezek szerint megint változott a terv...
 
T

Törölt tag 467

Guest
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467
T

Törölt tag 1586

Guest
A cikk írójának rendesen meglódult a fantáziája a H145 képességeit illetően...
Azt írja:
"...A H145M rendszere lézervezérlésű lövedékeket anélkül képes sötétben is indítani és célra vezetni, hogy irányba kellene fordítani a gépet. Elég, ha a pilóta a sisakjába épített célzóval ránéz a célra, a rakéta kilövése után arra fog fordulni..."
Értem én hogy a Thales Visionix Scorpionra gondol ami a H145 rendszeresített HMD rendszere, de
- egyrészt én speciel.még nem láttam ezt a sisakot a pilótáinkon (talán majd egyszer..)
- másrészt ez a HMD rendsxer nics párhuzamosítva az EO/IR toronnyal, úgyhogy a lézer nem fog a pilóta fejével együtt forogni így ezen a módon nem is tud semmilyen lèzervezérlésű rakétát célra vezetni.
Az EO/IR tornyot (ès vele a lézert) a bal oldalt ülő másodpilóta kezeli a jobb kezénél.levő kis botkormánnyal és külön képernyője van.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
Bizony ne legyünk:
Az eddigi gépekhez mennyi műszaki és át/ki-képzett pilóta lehet Szolnokon?
Ha minden gép meg is érkezik még mennyi idő mire ténylegesen hadrendbe - harci helyzetben is bevethetővé vállnak a gépek?
Gyanítom, hogy a fegyverzetet és minden kiegészítő felszerelést addig nem erőltetnek, amíg nincs elég a típussal kellően jártas műszaki és pilóta állomány.

Tudjuk hogy lesz majd minden mert ezt irtak, azt is hogy minden felszerelheto majd mindenre es hogy fokozatosan haladnak a kepzessel azert nincs meg itt minden stb., de hogy eddig egy teljesen felszerelt SAR valtozatu gepet nem sikerult bemutatni... a szerb es a nemet gepeken meg ott volt minden atadaskor.
Nemetorszagban azert nehany embert kikepeznek nehany dologra. Ha jol emlekszem korabban 50 fot irtak. Valaki biztos tudja mar kezelni a csorlot, a szenzortornyot stb. Ha jol emlekszem, elozo ev vegen volt ket oktato pilota es hat kepzes alatt allo pilota. Aprilis elejen is vegzett 6 pilota, akik akkor mar onalloan repulhettek. Azert meglepett, hogy a most erkezett 11es gepben egyik pilota sem volt magyar. Majd alakul, jo lesz ez...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Tudjuk hogy lesz majd minden mert ezt irtak, azt is hogy minden felszerelheto majd mindenre es hogy fokozatosan haladnak a kepzessel azert nincs meg itt minden stb., de hogy eddig egy teljesen felszerelt SAR valtozatu gepet nem sikerult bemutatni... a szerb es a nemet gepeken meg ott volt minden atadaskor.
Nemetorszagban azert nehany embert kikepeznek nehany dologra. Ha jol emlekszem korabban 50 fot irtak. Valaki biztos tudja mar kezelni a csorlot, a szenzortornyot stb. Ha jol emlekszem, elozo ev vegen volt ket oktato pilota es hat kepzes alatt allo pilota. Aprilis elejen is vegzett 6 pilota, akik akkor mar onalloan repulhettek. Azert meglepett, hogy a most erkezett 11es gepben egyik pilota sem volt magyar. Majd alakul, jo lesz ez...
Én úgy ertettem, ennek a 2 gépnek a műszaki átvétele Szolnokon lesz, ezért repülték a németek át.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Én úgy ertettem, ennek a 2 gépnek a műszaki átvétele Szolnokon lesz, ezért repülték a németek át.
Ha a szerződésben kb. úgy szerepel, hogy a teljesítés helyszíne : Szolnok Helikopterbázis LHSN, Hungary, akkor minden gépet gyári pilótákkal vagy gyári pilóta parancsnoksága alatt magyar másodpilótával és ideiglenes német lajstrom alatt alatt repülnek át Szolnokra, mert az átadásig mindenért a gyár felel., a MH meg minden tekintetben csak ott veszi át a gépeket.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
Én úgy ertettem, ennek a 2 gépnek a műszaki átvétele Szolnokon lesz, ezért repülték a németek át.

Ha jól emlékszem eddig minden gép vegyes (egy magyar,egy gyári) pilótapárossal érkezett, kivéve a 11-est.
Állítólag előtte szombaton a 604-es A319-es vitt ki a magyar pilótákat. De akkor lehet hogy képzésre mentek...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
Teljesen felszerelt magyar H145M SAR helikoptert szeretnék már látni nagyon a képeken, kivűlről és belülről... de későbbre is kell valami hír, most a tankok csinálják a "műsort" :)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Centurio

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 717
2 464
113
Teljesen felszerelt magyar H145M SAR helikoptert szeretnék már látni nagyon a képeken, kivűlről és belülről... de későbbre is kell valami hír, most a tankok csinálják a "műsort" :)

Kívülről már láthatod de a belsejét még csak most rendezik be. Szerintem 2 fő pilóta és remélem 3 fő mentő személyzet lesz, és csak egy fektetőhely.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 640
886
113
Van 1 bajtársam, aki nem is olyan rég repkedett még a SAR-on.

Én úgy tudom , hogy 1-1 db lesz a két típusból SAR feladatokra az, hogy a tartalék hogy lesz nem tudom. H-145M: Szolnok H-225M: Pápa legalábbis tavaly állítólag ezt rebesgették. 3 fő eü. személyzet, szerintem sok, főleg a H145M-re. (De ez a srácok / lányok jobban fogják tudni.)