A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Nem,közel sem ugyan az.Ha nem engednek pl a franciáknál elkölteni egy fillért sem akkor ha a katonák a fejük tetejére állnak sem lesz Leclerc.
Ezért írtam, hogy a katonák itt több lehetőséget adhatnak meg szerintem amik közt csak az alkalmas eszközök szerepelnek. Különben már az eddigi beszerzések is kikezdhetőek lennének!

A kebaboskocsi nyilván nem a lista elejéről jött például, de nagyon belekötni nem lehet. A nehéztechnikával meg szerencsénk van, a lista prioritása és a politikai szándék gyönyörűen összeállt!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
A nehéztechnikával meg szerencsénk van

Biztos hogy nem szerencse kérdése volt a német harckocsi és önjáró kiválasztása. Szakmai és politikai, együtt. A két talán legjobbat választottuk szakmai szempontból. Ami a politikát illeti, elsősorban gazdaságilag ezer szállal kötődünk Németországhoz.
 
W

Wilson

Guest
Biztos hogy nem szerencse kérdése volt a német harckocsi és önjáró kiválasztása. Szakmai és politikai, együtt. A két talán legjobbat választottuk szakmai szempontból. Ami a politikát illeti, elsősorban gazdaságilag ezer szállal kötődünk Németországhoz.

Igazad van ez nem szerencse kérdése volt,amikor eldőlt,hogy a haderőreform keretében csak vadonatúj haditechnikát veszünk onnantól kezdve eldőlt,hogy német haditechnikát fogunk rendszeresíteni hiszen amellett,hogy ezer szállal kötődünk a német gazdasághoz a beszerzés politikai vetülete is nagyon fontos a dolognak,hiszen a németek a meghatározó politikai erői az EU-k.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
De ezek 2018-as előlegek, viszont a járművek csak 2019-ben kezdtek el megérkezni (mindkét esetben). Az el nem számolt előleg itt azt jelentheti, hogy nem történt még meg a teljesítés. (Mármint akkor - 2018-ban)
Én úgy értettem, hogy ez máig el nem számolt előleg.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
Ezért írtam, hogy a katonák itt több lehetőséget adhatnak meg szerintem amik közt csak az alkalmas eszközök szerepelnek. Különben már az eddigi beszerzések is kikezdhetőek lennének!

A kebaboskocsi nyilván nem a lista elejéről jött például, de nagyon belekötni nem lehet. A nehéztechnikával meg szerencsénk van, a lista prioritása és a politikai szándék gyönyörűen összeállt!
Sztem is így zajlik. A szakma lead egy listát ezek kellenek, ilyen prioritással. Több verziót megadnak szakmai előnyökkel, hátrányokkal.

Aztán Marothék politikai, gazdasági szempontok alapján kiválasztják letárgyalják, a HM szakmai felügyelete mellett.

Az már biztonságpolitika is kitől veszünk. Itt értelemszerűen Németo. prioritás. A szerencse az, hogy eddig a miniszterelnök politikai érdekeivel is találkozott minden szempontból.
 

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
763
2 266
93
  1. Páncéltörő képesség fejlesztése: Nyilvánvalóan utánrendelés történt az ügyben. Ismert, hogy a CG4 a típus. Nagy variációs lehetőség nem nagyon van. Vagy fegyverből, vagy a lőszerekből viszont meg kellett növelni a rendelési mennyiséget, mivel az eredeti 8Mrd nagyságrendű tétel menet közben meg kellett hízzon. Ugye a 2019-es költségvetésben 2022-re 0Ft szerepel, azaz 2021-ben záródótt volna a szállítás. Ezzel szemben már 2019-ben elkezdődött az ügylet (gondolom az évben stimmelni kell a 1,4Mrd Ft-os kifizetésnek, valamint az idei évre tervezett 3,7Mrd-nak is. Ugyan a 2020-as költségvetésben 300M Ft-tal kevesebb szerepel, viszont '22-'23-ra is kibővült a program összesen 5,8Mrd Ft-tal. Tehát tippem szerint az eredeti 8Mrd-ból végül 12,6Mrd Ft-os beszerzés lett. Itt értelem szerűen nem a support, vagy a kiképzés drágítja az ügyet, hanem esetleg az okoslőszer beszerzése, a hozzá való célzóval.

Szerintem ebben tévedsz,de ne legyen igazam.Eddig semmilyen uj optika beszerzéséről ninc smég csak pletyka sem a szakmai vonalon.Az okos lőszert márt az elejétől hangoztatják,igy valoszinű hogy már arról is lennének hirek ilyen olyan formában.Szerintem inkább ahhoz van köze,hogy állitólag nyugdíjazzuk a konkursz-ot meg a metisz-t.


Várpalotán a lőtéren kívül mi van? Mit lehet onnan elszállítani?

Van egy rakat lelakott Btr meg pár T a nullon például.Tele vannak az alakulatok roncsokkal...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Szerintem ebben tévedsz,de ne legyen igazam.Eddig semmilyen uj optika beszerzéséről ninc smég csak pletyka sem a szakmai vonalon.Az okos lőszert márt az elejétől hangoztatják,igy valoszinű hogy már arról is lennének hirek ilyen olyan formában.Szerintem inkább ahhoz van köze,hogy állitólag nyugdíjazzuk a konkursz-ot meg a metisz-t.
Az utóbbiban biztos vagyok, de az előbbi azért nem valószínű, mert ugyan az alatt a fejezet alatt nemigen fognak másik gyártó fegyverrendszerét "kezelni".
Ha megnézed a táblázatot, még az Airbus 2 külön típusa is külön programot kapott. A CG már biztosan ebben a programban került beszerzésre, a SAAB-nak meg nincs hagyományos értelemben vett ATGM-je.
Ugye nehézdandár felszerelése bár hiába jön több cégtől, a KWM a fővállalkozó, aki a alvállalkozónak alkalmazza a Rheinmetall-t.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Az utóbbiban biztos vagyok, de az előbbi azért nem valószínű, mert ugyan az alatt a fejezet alatt nemigen fognak másik gyártó fegyverrendszerét "kezelni".
Ha megnézed a táblázatot, még az Airbus 2 külön típusa is külön programot kapott. A CG már biztosan ebben a programban került beszerzésre, a SAAB-nak meg nincs hagyományos értelemben vett ATGM-je.
Ugye nehézdandár felszerelése bár hiába jön több cégtől, a KWM a fővállalkozó, aki a alvállalkozónak alkalmazza a Rheinmetall-t.
Billt nem a SAAB gyártja?
 
W

Wilson

Guest
Ezt a cikket egy cseh ismerősömtől kaptam nem nagyon volt sok időm átnézni lehetnek benne pontatlanságok:)

IFV ASCOD 42 - a cseh pályázat esélyese?

20200722091632_ascod42.JPG

Felirat: ASCOD 42
23 / 07 / 2020, 10:00
A BAE Systems a CV90-l, a Rheinmetall vadonatúj LYNX-l az General Dynamics European Land Systems (GDELS) ASCOD 42-l pályázik a cseh IFV tenderen. A GDELS gyártja a Pandur II is amelyet egy évtizede használ a cseh hadsereg - a Pandur II 8x8 CZ járművek eredeti gyártója, Steyr-Daimler-Puch, közel húsz éve a GDELS csoport tagja. Ha megvizsgáljuk az ASCOD 42 paramétereit és gyártójának hosszú távú kapcsolatát a cseh iparral, akkor valószínűleg ezt járművet lehet tekinteni folyamatban lévő tender egyik fő esélyesének.
A GDELS pályázatának egyik fontos eleme,hogy a ASCOD 42 gyártását átadja a Cseh Köztársaságnak. Az MT / UT30 Mk2 toronynak két változata van, személyzet és személyzet nélküli. Az első személyzettel rendelkező verziót választotta a cseh hadsereg , és előzetes megállapodások szerint azt a cseh Excalibur gyárthatja majd.
A torony ATK MK44 Bushmaster II kaliberű 30 mm-es automata ágyúval és koaxiális géppuskával, (7,62 mm) van felszerelve. A Spike tank elhárító rakéta ,amellyel a cseh hadsereg Pandur II CZ 8x8 járműveit is felszerelik, teljes mértékben integrálva van a torony-tűzvezető rendszerbe. Van egy lézeres figyelmeztető rendszer (LWS) és füstgránátvető, amely a toronyvezérlő rendszerhez csatlakozik, amelyek lehetővé teszik a gyors reagálást a fenyegetés fokának és típusának megfelelően. A passzív toronyvédelem moduláris és a STANAG 4569 szabvány szerint elérheti a 2., 3., 4. vagy 6. szintet.
Az ágyú mindkét tengelyen stabilizált, és a tűzvezető rendszer lehetővé teszi a hatékony tűzvezetést napközben, éjszaka és rossz időjárás esetén is. Az Ascod 42 rendelkezik a hunter-killer képességgel is (a parancsnok kiválasztja a célokat, az irányzó pedig megsemmisíti őket).
A fő fegyver cserélhető másik típusú ágyúval vagy más kaliberrel. A torony nagyon fontos paramétere ,hogy a fő fegyver magassága 15 és 60 fok közötti tartományban használható, amely lehetővé teszi a jármű számára, hogy hatékonyan fellépjen a légi célok (helikopterek és drónok) ellen, és hogy hatékonyan alkalmazható legyen városi környezetben. .Ott a fegyver 60 fokban való kitéríthetősége lehetővé teszi az épületek felső emeletére való tűzvezetést.
Olyan rendszerekkel is felszerelhető az ASCOD 42, mint például a Iron Fist, vagyis az aktív védelmi rendszer amely védelmet nyújt az RPG-k,illetve az irányított rakéták és tüzérségi lövedékek ellen, valamint az Iron Vision, amely kamerák, mesterséges intelligencia és virtuális valóság rendszerét használja annak érdekében, hogy a személyzet speciális sisakokkal "átjárhassa" a járművet, ezekkel a rendszerekkel valamint a nagy védettséget biztosító passzív (páncélzat) védelemmel az ASCOD 42 a kategóriájának egyik legmodernebb járműve. A pályázat előnyei között szerepel a GDELS-k már létező szoros együttműködése a cseh hadiipari vállalatokkal ,a cseh vállalatok és az izraeli technológiailag fejlett hadiipari gyártói közötti potenciális együttműködés, és utoljára, de nem utolsósorban a General Dynamics anyavállalat amerikai származása, amely megerősítheti a Cseh euro-atlanti kapcsolatokat, amelyhez az is hozzájárul,hogy a járműveket a Cseh Köztársaságban gyártanák.
 
S

speziale

Guest
A kivonásra kerülő Tranche 1 és Tornado gépek helyére rendelik az új 3B gépeket. (ugye az atomhordozó és EW feladatokra F-18-at terveznek venni) Ha nem tudnak a belső ellenzőkkel zöld ágra vergődni, akkor még az F-18-asok helyett is EF-eket fognak rendelni.

Őszintén szólva én mintha azt olvastam volna (talán valami white paper-ben), hogy a németek hosszú távon 225 gépes flottával számolnak. ez jelenleg úgy jönne ki, hogy 140 EF+85 ASSTA 3 korszerűsítésen átesett Tornado.

Miután bejelentették a Hornetet (ami ugye elvileg 45 db), akkor meg úgy jött volna ez ki logikisan, hogy a németek megrendelik az eredtileg tervezett 180 EF-t és lesz még 45 hornet. Ez ezt jelentette volna, hogy a németeknek még kell 37 új Ef-t rendelni. Hogy ha a Trance 1 gépeket is lecserélik, ami 33 gép volt, akkor ez 70 gépet jelentene.

az is érdekes, hogy a németek 110 adrab E-scan radart rendeltek, ami pont a meglévő Tranche2+tranche3a gépek száma.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Őszintén szólva én mintha azt olvastam volna (talán valami white paper-ben), hogy a németek hosszú távon 225 gépes flottával számolnak. ez jelenleg úgy jönne ki, hogy 140 EF+85 ASSTA 3 korszerűsítésen átesett Tornado.

Miután bejelentették a Hornetet (ami ugye elvileg 45 db), akkor meg úgy jött volna ez ki logikisan, hogy a németek megrendelik az eredtileg tervezett 180 EF-t és lesz még 45 hornet. Ez ezt jelentette volna, hogy a németeknek még kell 37 új Ef-t rendelni. Hogy ha a Trance 1 gépeket is lecserélik, ami 33 gép volt, akkor ez 70 gépet jelentene.

az is érdekes, hogy a németek 110 adrab E-scan radart rendeltek, ami pont a meglévő Tranche2+tranche3a gépek száma.
A 110-hez ezt add hozzá. (A Jane's szerint):
EWSfAk_WAAEUnDB
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Milan,Metisz,Fagot, egyiksem nagyobb hatótávú.És lehet járműre integrálni.ATGM a Bill is
Megint fullba tolod...;)
Ezek közül melyiket veheted meg újként, NATO tagként?
Tudtommal a Milan-t már nem árulja az MBDA. A váltótípusa a friss MMP.
A másik kettő meg nem NATO konform.
De tudod mit? Játszunk el a gondolattal, hogy vegyünk svédektől 30 éves ATGM-et (kérdéses, hogy egyáltalán még gyártják-e), 2km-es hatósugárral, egy új típust rendszeresítve....miközben a CG-nek van lézervezérelt rakétahajtásos 2km-es hatótávolságú lőszere. Ez nyilván logikus!
Miközben az összes versenytárs bőven 4km-felett jár már.
Mint pl. a pont a Milan-t leváltó MMP is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Megint fullba tolod...;)
Ezek közül melyiket veheted meg újként, NATO tagként?
Tudtommal a Milan-t már nem árulja az MBDA. A váltótípusa a friss MMP.
A másik kettő meg nem NATO konform.
De tudod mit? Játszunk el a gondolattal, hogy vegyünk svédektől 30 éves ATGM-et (kérdéses, hogy egyáltalán még gyártják-e), 2km-es hatósugárral, egy új típust rendszeresítve....miközben a CG-nek van lézervezérelt rakétahajtásos 2km-es hatótávolságú lőszere. Ez nyilván logikus!
Miközben az összes versenytárs bőven 4km-felett jár már.
Mint pl. a pont a Milan-t leváltó MMP is.
TOW,Maljutka a 60as évekbeli tervek,és továbbfejlesztett változataikat még mindig gyártják.
CG lézervezérlésű lőszere nem lesz ATGM.Legalábbis korszerű hk/ifv már bizton védett lesz tőle.
Egy szóval se mondtam,hogy Billt kéne vennünk,csak a találgatáshoz fűztem hozzá,hogy lehet svéd ATGMet venni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
TOW,Maljutka a 60as évekbeli tervek,és továbbfejlesztett változataikat még mindig gyártják.
CG lézervezérlésű lőszere nem lesz ATGM.Legalábbis korszerű hk/ifv már bizton védett lesz tőle.
Egy szóval se mondtam,hogy Billt kéne vennünk,csak a találgatáshoz fűztem hozzá,hogy lehet svéd ATGMet venni.
Te amúgy teljesen bele vagy bolondulva a 40 éves szarokba és azoknak a kókányolt leszármazottaiba? Nézd meg melyik mostanában az európában a legsokoldalúbb és legnépszerűbb ATGM rendszer. A szakma nem hülye és igyekszik a legmodernebbet és legújabbat venni értelmes keretek közt mert ezek a döntések a jövőt határozzák meg 30 évre előre. Senki nem fog 2,5 km-es hatótávú ATGM-et venni ha van jobb.