Jó dolog, hogy Béla bá ( @jogalappal ) összeszedte ezt nekünk! De de elég szőrmentén elemezte ki ezeket a számokat. Alapvetően ott volt mindenki szeme előtt, de táblázatos rendszerben hamarabb kiderül a turpisság.Elemzés a honvédelmi költségvetés tervezett alakulásáról:
https://jogalappal.hu/a-magyar-vedelmi-kiadasok-dinamikaja/
Bár Béla bá' is említi, hogy növekedtek a tervezetthez képest a számok, azonban ennek szerintem nagyobb a jelentősége, mint holmi költségnövekedések, vagy árfolyamváltozások.
A Gripen szerződés (Harci repülőképesség fejlesztése) már egy évek óta futó hosszútávú szerződés, gyakorlatilag változatlan tartalommal. Ott a számok változását max. a svéd korona árfolyamváltozása okozza.
Ezzel szemben érdemes megnézni a többi tételt is.
- Páncéltörő képesség fejlesztése: Nyilvánvalóan utánrendelés történt az ügyben. Ismert, hogy a CG4 a típus. Nagy variációs lehetőség nem nagyon van. Vagy fegyverből, vagy a lőszerekből viszont meg kellett növelni a rendelési mennyiséget, mivel az eredeti 8Mrd nagyságrendű tétel menet közben meg kellett hízzon. Ugye a 2019-es költségvetésben 2022-re 0Ft szerepel, azaz 2021-ben záródótt volna a szállítás. Ezzel szemben már 2019-ben elkezdődött az ügylet (gondolom az évben stimmelni kell a 1,4Mrd Ft-os kifizetésnek, valamint az idei évre tervezett 3,7Mrd-nak is. Ugyan a 2020-as költségvetésben 300M Ft-tal kevesebb szerepel, viszont '22-'23-ra is kibővült a program összesen 5,8Mrd Ft-tal. Tehát tippem szerint az eredeti 8Mrd-ból végül 12,6Mrd Ft-os beszerzés lett. Itt értelem szerűen nem a support, vagy a kiképzés drágítja az ügyet, hanem esetleg az okoslőszer beszerzése, a hozzá való célzóval.
- A könnyű helikopter képesség fejlesztése rész is is érdekes növekményt mutat. Ugye itt felmerült, hogy megváltozott a szállítási ütemezés. Lehetséges, hogy több gép lesz idén leszállítva. Azaz többet is kellene idén fizetnünk. Ehhez képest viszont 2021-re jelenik meg egy több mint 16Mrd-dal nagyobb költség, utolsó tételnek.
Ez esetben sem magyarázható az árfolyamváltozással az ügy. Inkább arra tippelek, hogy több kiegészítőt rendeltünk végül (több/jobb fegyverzet, pilon, védelmi rendszer, EO torony ) - A közepes helikopter képesség fejlesztése: Még nem futó program. Valószínűleg még mindig csak a szerződésben előre rögzített számok láthatóak. Érdekes, hogy ugye elvileg 2023-ig nagyjából 200Mrd Forint kerül kifizetésre, ami a nemzetközi sajtóban megjelölt 600M USD nagyságrendű összeg. Itt a furcsaság az, hogy tulajdonképpen - úgy néz ki - a teljes szerződést előre kifizetjük ELŐRE, mivel a H225M-et várhatóan csak 2023-tól kezdik szállítani.
- A nehéz dandár felszerelése: Na itt durva számokkal nő a tervezett kifizetés. Mivel ez egy hosszabb kifutású program, emiatt nem tiszta, a teljes program költsége. Ugyanakkor van egy 1,3M EUR eddig megismert (német adatok) keretösszegünk. Ha jól számolok, akkor ez az összeg összejön 2023-ra. Na ez már csak azért érdekes, mert ugye az A4-ek részletei minimum 3x annyi ideig tartanak. De nem gondolom, minden A7-est előre kifizetünk, miközben az utolsó valamikor 2025-re jön meg. Szóval itt is érzek további képesség, vagy eszköznövekményt. Ha nem is magukban a fő eszközök darabszámában (mert az ugye eléggé feltűnő lenne), de ebbe a növekedésbe további lőszerkészletek is benne lehetnek. Akár precíziós lőszerek képében. Az biztos, hogy ekkora növekedést nem okozhat árfolyam változás. Az átütemezés elképzelhetőbb, de ez elég durva felgyorsítása lenne a programnak. További lehetőség lehet még esetleg a MAN járművek nagyobb megrendelése is. Meglátjuk.
- Érdekes lehet még az utolsó tétel: Katonai Infrastruktúra/Katonai Egységes Felderítő Rendszer fejlesztése: Ennek valószínűleg köze lehet, vagy a most bemutatott drón felderítő szenzorfúziós rendszer, vagy ettől független passzív érzékelő rendszer kiépítésébe kezdenek. Esetleg egy egységes C4ISR rendszer bevezetése.
Nagyon kíváncsi leszek, hogy ezeket hogyan lehet majd összehozni az új technikai eszközökben lévő fedélzeti rendszerekkel. - +1 Nagy trükközést vélek felfedezni abban, hogy külön a HQ MND C-vel kapcsolatban csinálunk légvédelmi rakétaképesség, és katonai infrastruktúra fejlesztést. Ezek szerint megtaláltuk a módot rá, hogy a NATO beszálljon a Z2026 programba...