[HUN] Leopard 2

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 232
76 767
113
Ez egy másik lehetséges megoldása a problémának.

https://www.darpa.mil/about-us/timeline/big-dog

Ezek a lépegetők kb csak a saját lábukban nem esnek el,ha kiviszed őket a laborból vagy a tesztpályáról.Ezekkel a raj mozgékonysága drámaian csökkenne.Az ember bárhol elmegy,tehát ha nem olyan "hordárt" raksz mellé ami ugyanúgy bárhol elmegy akkor kontraproduktívvá válik az egesz és csökkented a mobilitást.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 232
76 767
113
Egy ilyenre például de van más megközelítése a próblémának.


Az exoskeletonnal az a baj,hogy kell neki energiaforrás ami el is viszi a hasznos terhelhetőség nagy részet és ha megfelelő sérülésallóságot akarsz akkor meg az önsúlya lesz nagy.

Mindakét megoldással az a legnagyobb baj,hogyha valamiért meghibásodnak akkor ugyan úgy az embernek kell cipekedni.Márpedig egy tűzharcban egy ilyen kutyámmajom hordár kb a fő célpont kategóriája.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and honved
W

Wilson

Guest
Ezek a lépegetők kb csak a saját lábukban nem esnek el,ha kiviszed őket a laborból vagy a tesztpályáról.Ezekkel a raj mozgékonysága drámaian csökkenne.Az ember bárhol elmegy,tehát ha nem olyan "hordárt" raksz mellé ami ugyanúgy bárhol elmegy akkor kontraproduktívvá válik az egesz és csökkented a mobilitást.

Egy időben figyelemmel kísértem a témát az amcsi hadsereg intenzíven tesztelte terepen katonákkal a terep akadályokat meglepően jól lekuzdötte a fő baj az volt vele,hogy megbízhatósági próblémák léptek fel illetve,hogy eléggé hangos volt működése.Per pillanat nem tudom,hogy hogy áll a program.
 
W

Wilson

Guest
Az exoskeletonnal az a baj,hogy kell neki energiaforrás ami el is viszi a hasznos terhelhetőség nagy részet és ha megfelelő sérülésallóságot akarsz akkor meg az önsúlya lesz nagy.

Mindakét megoldással az a legnagyobb baj,hogyha valamiért meghibásodnak akkor ugyan úgy az embernek kell cipekedni.Márpedig egy tűzharcban egy ilyen kutyámmajom hordár kb a fő célpont kategóriája.

Ha jól tudom az exoskeletonnál nagyon komoly erőforrásokat fektetnek a katonák mozgási energiájával történő akumulátor töltésbe.Ezáltal csökkenteni lehet az akkumulátor súlyát.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 926
18 391
113
Hát jelen esetben 2*44 harci (ugyebár német struktúra) +12 kiképző az pont száz :D én látom értelmét

Nincs köze a 100-as számhoz, hogy mennyit rendeltünk, vagy rendelünk. Inkább az lepett meg, hogy az A4 harckocsikból, csak 12 db-ot vettünk. 14 db egy század. Feltehetően a távoli jövőben, rendelünk még újabb zászlóaljat. Feltehetően ha a jelenlegi megrendelésünk lefut, akkor majd. Vagy passz.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 407
4 991
113
Nincs köze a 100-as számhoz, hogy mennyit rendeltünk, vagy rendelünk. Inkább az lepett meg, hogy az A4 harckocsikból, csak 12 db-ot vettünk. 14 db egy század. Feltehetően a távoli jövőben, rendelünk még újabb zászlóaljat. Feltehetően ha a jelenlegi megrendelésünk lefut, akkor majd. Vagy passz.
Ha jól tudom, akkor nem nagyon volt több eladó. Az A7-ből meg remélem rendelnek majd még később, bár ennek nincs köze a 100-hoz. Sőt az is lehet, hogy ha hosszú távon gondolkodnak, akkor ezzel az állománnyal megteremtenek egy kultúrát amire aztán lehet alapozni majd a későbbiekben akár egy másik, későbbi változattal, akár egy másik típussal. Mert azt azért ne felejtsük el, hogy a képesség megteremtése nem csak a vas megvételét jelenti, hanem a teljes infrastruktórát és a hozzá kapcsolódó összes erőforrást, úgy a technikait, mint az embmerit. Tapasztalat, rendszerszemlélet, stb. Ez egy teljesen új valami nálunk, át kell rá állni a szovjet szellemiségről. Természetesen tudom, hogy a jelenlegi Oroszország nem Szovjetúnió, mielőtt valaki ezzel jön, de a T-72 és úgy általában az egész magyar haderő az azonkon az alapokon nyugszik.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 407
4 991
113
Ha jól tudom az exoskeletonnál nagyon komoly erőforrásokat fektetnek a katonák mozgási energiájával történő akumulátor töltésbe.Ezáltal csökkenteni lehet az akkumulátor súlyát.
Ez már tényleg nem ide tartozik, szerintem folytassuk egy másik topikban, de az ember jelenleg kiválthatatlan, és nem tudjuk megtámogatni semmivel. Maximum valamikor a következő évszázadban.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
En szinte biztos vagyok benne, hogy 2028-ra lesz legalabb meg egy 44 rendeles...

Én 2030 utánra gondoltam. Egyfelől kellő tapasztalat az új vasakkal (2A7+ egyebek), harceljárásokkal, kiépült logisztikai- és ellátási láncok - esetleg minimális tartalékos állomány is lesz ezen technikákhoz (nemcsak MBT -re gondolok, hanem a környezetére is).

Másik oldalról akkora kb. körvonalazódik, hogy mi lesz az eredménye az EMBT projektnek illetve akár némi tapasztalat pl. a 130 mm -es löveggel is. Korábban fejtegettem, hogy amennyiben igény lenne második hk. zl. -re is és a tapasztalatok pozitívak az EMBT -vel illetve a 130 mm -es löveggel, akkor miért abból lenne inkább érdemes választani ... Ezzel maradna a koncepció is - "kicsi, de ütős" (a szöveg az idézőjelben a haderővel kapcsolatban. Valamint nem mellesleg az új kaliber/eszköz lenne a jövő) ...

Ekkor (ha az EMBT -vel sem lesz csúszás), akkor akár a '30 -as évek közepére meg is lehetne a második adag (MBT vonalon maradva a Leo 3 vagy hívják akárhogyan). Szívem szerint addig egy modern- és COIN -ban is nagyon erős könnyű dandárt tudnék még elképzelni (ezt is részleteztem korábban, hogy miért). További nehéztechnika (nehéz és/vagy közepes dandár jellegű dologba) pedig ahogy írtam is a '30 -as évek folyamán (közepétől) ... Valamiért úgy érzem, hogy még ez is igen ambiciózus elképzelés a részemről ...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 232
76 767
113
Én 2030 utánra gondoltam. Egyfelől kellő tapasztalat az új vasakkal (2A7+ egyebek), harceljárásokkal, kiépült logisztikai- és ellátási láncok - esetleg minimális tartalékos állomány is lesz ezen technikákhoz (nemcsak MBT -re gondolok, hanem a környezetére is).

Másik oldalról akkora kb. körvonalazódik, hogy mi lesz az eredménye az EMBT projektnek illetve akár némi tapasztalat pl. a 130 mm -es löveggel is. Korábban fejtegettem, hogy amennyiben igény lenne második hk. zl. -re is és a tapasztalatok pozitívak az EMBT -vel illetve a 130 mm -es löveggel, akkor miért abból lenne inkább érdemes választani ... Ezzel maradna a koncepció is - "kicsi, de ütős" (valamint nem mellesleg ez lenne a jövő) ...

Ekkor (ha az EMBT -vel sem lesz csúszás), akkor akár a '30 -as évek közepére meg is lehetne a második adag (MBT vonalon maradva a Leo 3 vagy hívják akárhogyan). Szívem szerint addig egy modern- és COIN -ban is nagyon erős könnyű dandárt tudnék még elképzelni (ezt is részleteztem korábban, hogy miért). További nehéztechnika (nehéz és/vagy közepes dandár jellegű dologba) pedig ahogy írtam is a '30 -as évek folyamán (közepétől) ... Valamiért úgy érzem, hogy még ez is igen ambiciózus elképzelés a részemről ...

Szinte kizárt,hogy bárki megvegye a 130-as löveget.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
15 év múlva már ott lesz az új harckocsi.Akkor már kár lenne a Leopárd2-re költeni.

Pontosan ezt fejtegettem én is az idézett hsz -ben - meg korábban is. A haderőnk, ha már reálisan nézve "kicsi", de legyen a legújabb/legjobb lehetőleg minden ami csak lehet. Amennyiben az emlegetett európai "Future Tank" projekt beérik (pláne kaliberváltással), akkor azt 15 év magasságában érdemes lehet meglépni, mert a 130/140 mm (vagy legyen bármi) az aránylag hamar olyan "szenderd" lehet, mint most a 120 mm (a 105 mm -t követően).

Akkor (15 év múlva nagyságrendileg) a 27+ -ra, ha lesz értelmezhető áron (olcsón) valami upgrade program (elsősorban elektronikai vagy aktív önvédelmi funkciók terén) akkor azt esetleg érdemes lehet meglépni vagy amennyiben lehetőség lenne rá akkor azokat is Leo 3 -ra (vagy hívják bárminek) cserélni ...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 845
12 343
113
15 év múlva már ott lesz az új harckocsi.Akkor már kár lenne a Leopárd2-re költeni.

Az hiszem ez a cseh strategia is hogy a T-72-vel kihuzni amig jon a 130/140-es uj tank, csak kerdes hogy ilyen kis orszagokbol kinek lesz nagyobb eselye hamarabb kapni belole, aki mar addigra rendszeresitette a Leo-t vagy aki meg mindig a szovjettel tolja.
 
W

Wilson

Guest
Az hiszem ez a cseh strategia is hogy a T-72-vel kihuzni amig jon a 130/140-es uj tank, csak kerdes hogy ilyen kis orszagokbol kinek lesz nagyobb eselye hamarabb kapni belole, aki mar addigra rendszeresitette a Leo-t vagy aki meg mindig a szovjettel tolja.

A cseh stratégia az,hogy nincs pénzünk vadiúj MBT-e de mégis szükség lenne rájuk:).Az IFV beszerzésuk folytatásával eldőlt,hogy
elnapolják a döntést az MBT-l kapcsolatban.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 161
60 894
113
Az, hogy nálunk a hetvenes években volt váltás (részlegesen) a négyfős személyzetről háromfősre a T-72-es automata töltője miatt, most meg vissza négyfősre a Leo-2-sek miatt, majd középtávon, a jövőben ismét vissza kell váltani háromfősre a NATO automata töltője miatt, az egy pech. Nekünk.
Tetszettek volna a NATO-s elvtársak idejében feltalálni az automata töltőt, de úgy fest, eddig inkább a nagyobb lőszerek teljesítmény előnyét használták ki.
Viszont akármennyit is várunk a 130/140mm-es űrméretre, az automata töltőre és a vélhetőleg teljesen más páncéltest-torony kombinációra, 15 év múlva ez az új technológia még csak kis szériás, kiforratlan és fajlagosan jóval drágább dolog lesz.
Hiába lesz az az új irány, a Leo-2A7-esek a kiforrottságuk miatt egy átmeneti ideig még első vonalasak lesznek úgy is, hogy az űrméret csak 120mm és manuális a töltés.
Az elsővonalasságot nem csak a löveg nettó űrmérete, de a kaliberhossz és a páncélzat, a mozgékonyság és a szenzorok is alapvetően meghatározzák. Az összképet kell nézni.
 
K

kamm

Guest
Az hiszem ez a cseh strategia is hogy a T-72-vel kihuzni amig jon a 130/140-es uj tank, csak kerdes hogy ilyen kis orszagokbol kinek lesz nagyobb eselye hamarabb kapni belole, aki mar addigra rendszeresitette a Leo-t vagy aki meg mindig a szovjettel tolja.

Hat az tenyleg vicc lenne, meg 20 evet kergetnek a kohoszokeveny T-72-eseket. :)