[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Sokat tévedsz.Ellátó alakulatok nélkül sehova nem megy a sereg.Sőt,nem is létezhet a sereg.Harcirányitás nélkül meg csak össze vissza kobászol....Felderités-hirszerzés megint csak kell a harchoz,ha hatékonyan akarsz harcolni.Hadkiegészitésre,toborzásra-kiképzésre is szükség van,hogy legyen egyáltalán,ki harcol.....Ettől függetlenűl igen rossz arány,hogy a seregnek csak harmada a tényleges hadrakelő sereg.Még rosszabb,hogy nem is tudjuk,hogy mégis mit takar az a cirka 7000fős "operativ/végrehajtó" állomány?Az én értelmezésemben példul ehez hozzá tartozik a logisztikai ezred is.
De ez az a pont,ahol az én tudományom elfogyott.Ide egy a katonasághoz is értő rendszerszervező tudománya kell(ene).De az laikus szemmel is jol látható,hogy valami nagyon nem gömbölyű a mi szervezeti rendszerünkben.
Másik - fejlesztős - topic!
 
K

kamm

Guest
Sokat tévedsz.Ellátó alakulatok nélkül sehova nem megy a sereg.Sőt,nem is létezhet a sereg.Harcirányitás nélkül meg csak össze vissza kobászol....Felderités-hirszerzés megint csak kell a harchoz,ha hatékonyan akarsz harcolni.Hadkiegészitésre,toborzásra-kiképzésre is szükség van,hogy legyen egyáltalán,ki harcol.....Ettől függetlenűl igen rossz arány,hogy a seregnek csak harmada a tényleges hadrakelő sereg.Még rosszabb,hogy nem is tudjuk,hogy mégis mit takar az a cirka 7000fős "operativ/végrehajtó" állomány?Az én értelmezésemben példul ehez hozzá tartozik a logisztikai ezred is.
De ez az a pont,ahol az én tudományom elfogyott.Ide egy a katonasághoz is értő rendszerszervező tudománya kell(ene).De az laikus szemmel is jol látható,hogy valami nagyon nem gömbölyű a mi szervezeti rendszerünkben.

Ezt a sok demagog zagyvasagot... te meg azt sem erted, mit irtam.
Nem csoda, hogy ugyanazokat a zoldsegeket szajkozod evek ota, minden valasz dacara...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 042
33 039
113
Ezt a sok demagog zagyvasagot... te meg azt sem erted, mit irtam.
Nem csoda, hogy ugyanazokat a zoldsegeket szajkozod evek ota, minden valasz dacara...
Hát,szépöcsém,valójában Te vagy egy fogalmatlan demagog,csak azt hiszed,hogy nem.Egy hadrakelt seregnek kb a fele végez tényleges,szorosan vett konkrét harctevékenységet.A többi arra kell,hogy kiszolgálja és támogassa őket.De e nélkül a kiszolgálás és támogatás nélkül a konkrét harcot végző rész nem tud harcolni.
Hogy konkretizáljuk a rovathoz.Hk sehova nem megy,ha egy tartálykocsi nem hoz neki üzemanyagot.Semmit nem lő szét,ha egy másik teherautó nem hoz neki lőszert.Nem lesz ki kezelje,ha a legénység nem kap enni és innivalót.Bonyorult gépként hamar lerobban,ha a szerelők nem tartják karban.Minden terepjáró képessége dacára szüksége van múszaki utászokra,akik segitik a mozgását.Múszaki terepfelderitőkre,kik felmérik,hogy merre mehet,és merre nem.Ésigytováb-ésigytovább.....
 
K

kamm

Guest
Hát,szépöcsém,valójában Te vagy egy fogalmatlan demagog,csak azt hiszed,hogy nem.Egy hadrakelt seregnek kb a fele végez tényleges,szorosan vett konkrét harctevékenységet.A többi arra kell,hogy kiszolgálja és támogassa őket.De e nélkül a kiszolgálás és támogatás nélkül a konkrét harcot végző rész nem tud harcolni.
Hogy konkretizáljuk a rovathoz.Hk sehova nem megy,ha egy tartálykocsi nem hoz neki üzemanyagot.Semmit nem lő szét,ha egy másik teherautó nem hoz neki lőszert.Nem lesz ki kezelje,ha a legénység nem kap enni és innivalót.Bonyorult gépként hamar lerobban,ha a szerelők nem tartják karban.Minden terepjáró képessége dacára szüksége van múszaki utászokra,akik segitik a mozgását.Múszaki terepfelderitőkre,kik felmérik,hogy merre mehet,és merre nem.Ésigytováb-ésigytovább.....

Es meg mindig nem érted, nagyon kemény. :D

Öreg, sajat magaddal vitazol, nem is erről volt szo.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 042
33 039
113
Es meg mindig nem érted, nagyon kemény. :D

Öreg, sajat magaddal vitazol, nem is erről volt szo.
Nem számolsz olyan egységeket a hadrakelt sereghez,amik nélkül nincs szorosanvett operativ harcoló sereg.Ennyire szerettem volna rámutatni.
Megbocsájs,de a hányveti nagyképüség nem potolja a szerény tudást sem
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 442
5 182
113
A linkedrol - vastagitottam, amit szerintem barmifele konkret harcra be lehet fogni, mennyit tevedek?

− MH Katonai Képviselő Hivatala;
− MH Nemzeti Katonai Képviselet;
− MH Nemzeti Összekötő Képviselet;
− MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár;
− MH Katonai Rendészeti Központ;
− MH Geoinformációs Szolgálat;
− MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ;
− MH Logisztikai Központ;
− MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság;
− MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság;
− MH Altiszti Akadémia;
− MH Ludovika Zászlóalj;
MH 25. Klapka György Lövészdandár;
− MH 5. Bocskai István Lövészdandár;
− MH 24. Bornemissza Gergely Felderítő Ezred;
− MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár;
− MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred;
− MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj;

− MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred;
− MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred;
− MH Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központ;
− MH Légi Vezetési és Irányítási Központ;
MH Pápa Bázisrepülőtér;
MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis;
− MH 86. Szolnok Helikopter Bázis;
− MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred;
− MH 54. Veszprém Radarezred;

− MH Civil-katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ;
MH 1. Honvéd Tűzszerész- és Hadihajós Ezred;
− MH Modernizációs Intézet.
Engem kulonposebben nem erdekelnek a non-combatant alegysegek, engem mindossze az erdekel, hogy legyen legalabb 20 ezer konkretan harckepes katona, az sem erdekel, ha ennek az ara 40 ezer fapuskas lesz mellettuk.
Egyrészt egy ilyen felsorolás semmit sem ér az egyes alakulatok mellé rendelt létszámok és feladatok nélkül, másrészt azt még értem, hogy mondjuk a MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ miért maradt ki a vastagításból, de, hogy az MH 43. miért azt nem. Hacsak nem csupa rambó rohangál a seregben akik mindenféle információ nélkül is képesek egyszál magukban lenyomni a rohamozó ellent. Mint a szovjet filmekben.
 
K

kamm

Guest
Egyrészt egy ilyen felsorolás semmit sem ér az egyes alakulatok mellé rendelt létszámok és feladatok nélkül, másrészt azt még értem, hogy mondjuk a MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ miért maradt ki a vastagításból, de, hogy az MH 43. miért azt nem. Hacsak nem csupa rambó rohangál a seregben akik mindenféle információ nélkül is képesek egyszál magukban lenyomni a rohamozó ellent. Mint a szovjet filmekben.

Akkor segitek neked is (meg a kicsit lassu Negannak ill. az osszes lajolonak, aki meg mindig nem erti): mert a konferenciakozpontos szemelyzet nem harcolo egyseg. Olvasd el ujra, mit irtam. Nem azt neztem, melyik kell a mukodeshez - feltetelezem, mindegyik -, hanem melyik alkalmas frontharcra.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 706
12 690
113
Ahogy én kiveszem a kommentekből a legtöbb embert valahol az zavarja, hogy a harcoló és a nem harcoló alakulatok aránya az összlétszámhoz nem harmonizál a fejekben kialakult elképzelésekkel.
Azt kellene elsősorban felfogni és elfogadni, hogy a modern hadsereg már nem ugyanaz, mint a tömeghadseregek voltak. A "kis létszámú", jól képzett, professzionális hadsereg már nem a régifajta húsdaráló jellegű, hanem az okosan harcoló, a technikára intenzíven támaszkodó hadsereg. Ez a profil egy szintén professzionális és igen széles spektrumú támogató hátteret kíván meg, amit pont a sokrétűsége és sokirányú specializáltsága miatt nem lehet 1:1 aránnyal elképzelni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 531
79 658
113
Ahogy én kiveszem a kommentekből a legtöbb embert valahol az zavarja, hogy a harcoló és a nem harcoló alakulatok aránya az összlétszámhoz nem harmonizál a fejekben kialakult elképzelésekkel.
Azt kellene elsősorban felfogni és elfogadni, hogy a modern hadsereg már nem ugyanaz, mint a tömeghadseregek voltak. A "kis létszámú", jól képzett, professzionális hadsereg már nem a régifajta húsdaráló jellegű, hanem az okosan harcoló, a technikára intenzíven támaszkodó hadsereg. Ez a profil egy szintén professzionális és igen széles spektrumú támogató hátteret kíván meg, amit pont a sokrétűsége és sokirányú specializáltsága miatt nem lehet 1:1 aránnyal elképzelni.

Még 1:3 aránnyal is necces(harcoló/nem harcoló).
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 442
4 226
113
A nem harcoló részhez való jelentkezés egyébként mennyire kielégítő, ha a harcolót sem tudják feltölteni?
 
K

kamm

Guest
Ahogy én kiveszem a kommentekből a legtöbb embert valahol az zavarja, hogy a harcoló és a nem harcoló alakulatok aránya az összlétszámhoz nem harmonizál a fejekben kialakult elképzelésekkel.

Engem az arany csak azert zavar, mert ugy tunik, max 4,000-6,000 a napi szinten frontharcra alkalmas letszam? Ha igaz, ez szamomra total nonszensz (meg jobban, mint a MNH 110 ezres letszama volt.)

Egy ~10 millios orszagnak legyen minimum 10-15 ezer fo, harcra barmelyik pillanatban alkalmas hadserege, ez ugye 3-4 normalisan feltoltott dandar, ami nem nagy dolog.
Persze, nem ma, eloszor jon a gear, utana a penzemeles, ertjuk...

Azt kellene elsősorban felfogni és elfogadni, hogy a modern hadsereg már nem ugyanaz, mint a tömeghadseregek voltak. A "kis létszámú", jól képzett, professzionális hadsereg már nem a régifajta húsdaráló jellegű, hanem az okosan harcoló, a technikára intenzíven támaszkodó hadsereg. Ez a profil egy szintén professzionális és igen széles spektrumú támogató hátteret kíván meg, amit pont a sokrétűsége és sokirányú specializáltsága miatt nem lehet 1:1 aránnyal elképzelni.

Hat ez pont az ellenkezoje, ezt ~25 ev informatikai tapasztal alapjan mondom, a technologia tipikusan kivaltja az extra kiszolgalo letszamot meg civil teruleteken is - helyettuk valoban jon IT staff, de korantsem azonos letszamban pl egy 50-60 fos ceget 2-3 fo IT siman el kell hogy vigyen.

Azaz ha 1:2 aranyt is veszek, akkor mondjuk egy 40-50 ezer fos letszamu, technologiailag fejlett hadseregben azert 15 ezer of aktiv, harcra kesz katona teljesen realis elvaras.
Ertem, hogy ido lesz eljutni, de ha nem fogalmazzuk meg az elvarast, akkor sosem jutunk el oda...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 531
79 658
113
Engem az arany csak azert zavar, mert ugy tunik, max 4,000-6,000 a napi szinten frontharcra alkalmas letszam? Ha igaz, ez szamomra total nonszensz (meg jobban, mint a MNH 110 ezres letszama volt.)

Egy ~10 millios orszagnak legyen minimum 10-15 ezer fo, harcra barmelyik pillanatban alkalmas hadserege, ez ugye 3-4 normalisan feltoltott dandar, ami nem nagy dolog.
Persze, nem ma, eloszor jon a gear, utana a penzemeles, ertjuk...



Hat ez pont az ellenkezoje, ezt ~25 ev informatikai tapasztal alapjan mondom, a technologia tipikusan kivaltja az extra kiszolgalo letszamot meg civil teruleteken is - helyettuk valoban jon IT staff, de korantsem azonos letszamban pl egy 50-60 fos ceget 2-3 fo IT siman el kell hogy vigyen.

Azaz ha 1:2 aranyt is veszek, akkor mondjuk egy 40-50 ezer fos letszamu, technologiailag fejlett hadseregben azert 15 ezer of aktiv, harcra kesz katona teljesen realis elvaras.
Ertem, hogy ido lesz eljutni, de ha nem fogalmazzuk meg az elvarast, akkor sosem jutunk el oda...

Szóval az egész világ hülye és csak te vagy helikopter?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 531
79 658
113
Mindig szoktam mondani a gyerekeknek is, hogy semmi baj, ha valami nem vilagos, kerdezzenek batran, ugy tanulnak.

A véleményed alapján neked kell kérdezni.Nem én vonom kétségbe az 1:4-1:5 arány létjogosultságát hanem te.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 531
79 658
113
En meg elmagyaraztam, miert nem szabadna annyi lenni. Te meg nem erted, miert es nagykepuskodni probalsz.
Mondom, kerdezz batran.

Az eszedbe sem jut,hogy a haború nem áll meg attól,hogy kiesnek ezek a számítástechnikai rendszerek?Vagy akkor mit csinálsz az alulméretezett logisztikával meg kiszolgáló állománnyal?Megszakadnak?Vagy csak simán elpusztul a fél sereg a szűklátókörűség miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
K

kamm

Guest
Az eszedbe sem jut,hogy a haború nem áll meg attól,hogy kiesnek ezek a számítástechnikai rendszerek?Vagy akkor mit csinálsz az alulméretezett logisztikával meg kiszolgáló állománnyal?Megszakadnak?Vagy csak simán elpusztul a fél sereg a szűklátókörűség miatt.

Amint feljebb irtam, 40-50 ezres seregtol varok el 15 ezres harci letszamot - te mi a banatrol magyarazol? :D