[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
pedig így működik. Kapnak egy alapkiképzést aztán majd kitapasztalják. Minden így működik.
Szerezzenek meseter-diplomát NLAW indításból? :p
A helyes (/hatékony) alkalmazás nem csak azt jelenti, hogy megtanulják kilőni a rakétát.
Ezeknek a taktikai alkalmazásán múlik a valódi hatékonyságuk - meg ha már itt tartunk, a kezelőszemélyzet élettartama is.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter and phaidros

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 666
35 803
113
Arról semmit, de az azért jó cucc azt általános vélekedés szerint. Ami miatt nem terjedt el az az, hogy marha drága és konkrétan az amerikai szakaszok igényeire lett szabva.
A Spike szerintem jobb, mint a Javelin. Nagyobb hatótávolság és a becsapódás pillanatáig van kontroll a rakéta felett.
Spike és a CG mellé szerinted kell nekünk valami páncéltörő rendszer?
Switchblade szerű loitering ammot szerinte mindenképp kellene rendszeresíteni kb. azon a szervezeti szinten mint az ATGM-et...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 666
35 803
113
A helyes (/hatékony) alkalmazás nem csak azt jelenti, hogy megtanulják kilőni a rakétát.
Ezeknek a taktikai alkalmazásán múlik a valódi hatékonyságuk - meg ha már itt tartunk, a kezelőszemélyzet élettartama is.
A taktikát igazán a gyakorlatban tanulod meg: megismered a terepet, az ellenség szokásait, taktikáját és ahhoz igazítod a sajátod. Tanteremben néhány alap elvet tanulhatsz csak meg aztán már tényleg "learning by doing".

Az ATGM-csapat túléléséről még: a videók alapján az ukrán Stugna-P távirányítású. SACLOS rakéta létére elég jó az irányzó túlélési esélye, mert ha ki is lövig az indtóját, a biztos távolságban vagy fedezékben van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 270
76 836
113
A Spike szerintem jobb, mint a Javelin. Nagyobb hatótávolság és a becsapódás pillanatáig van kontroll a rakéta felett.
Spike és a CG mellé szerinted kell nekünk valami páncéltörő rendszer?
Switchblade szerű loitering ammot szerinte mindenképp kellene rendszeresíteni kb. azon a szervezeti szinten mint az ATGM-et...
Nem lehet összehasonlítani a kettőt. Nagyon más igényekre van szabva a két rendszer.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 270
76 836
113
A taktikát igazán a gyakorlatban tanulod meg: megismered a terepet, az ellenség szokásait, taktikáját és ahhoz igazítod a sajátod. Tanteremben néhány alap elvet tanulhatsz csak meg aztán már tényleg "learning by doing".

Az ATGM-csapat túléléséről még: a videók alapján az ukrán Stugna-P távirányítású. SACLOS rakéta létére elég jó az irányzó túlélési esélye, mert ha ki is lövig az indtóját, a biztos távolságban vagy fedezékben van.
Maradjunk annyiban, hogy a taktikát a gyakorlótéren és a tanteremben tanulodf meg. A háborúban a már megtanultakat alkalmazod és idomítod a tapasztalatokhoz.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 666
35 803
113
Nem. Te azt írtad, hogy a gyakorlatban tanulja meg valaki.
Elsősorban az ukrán helyzetre értettem: ha hirtelen kell sok ember akkor nincs idő nagyon mély képzésre...
Nyilván reguláris alakulatoknál nagyobb a hangsúly az kiképzésen. Az ukránoknál most egy hét kiképzés után irány a front...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 397
113
Elsősorban az ukrán helyzetre értettem: ha hirtelen kell sok ember akkor nincs idő nagyon mély képzésre...
Nyilván reguláris alakulatoknál nagyobb a hangsúly az kiképzésen. Az ukránoknál most egy hét kiképzés után irány a front...

A harcászati kiképzés az, ami a harc megvívásának minden módozatát kell hogy tartalmazza. Feltehetően ez így is van. Amiben igazad van, hogy a mozgósítással behívott, addig ki nem képzett emberanyagot gyorsan kell, elsősorban kötelékben, valami hadrafoghatósági szintre hozni. Nem tudom mi most az ukrán hátország, de a Dnyepertől nyugatra lévő terület, feltehetően most az. Azt sem tudom hány főt hívtak be eddig és mekkora létszámú erő kiképzése folyik épp azon a területen. Ami sejthető, nehézfegyverzet hiányában, illetve annak a kiképzéséhez több idő kell, tények alapján, alap lövész harcászati és lő kiképzés folyhat jelentős mértékben. Az is látszik már a videókon, hogy az ukrán alegységek mindenféle járművön mozognak, feltehetően dedikált páncélozott harcjárművek hiányában. Ilyenkor nyilván a harcászatot is lehet módosítani, de a mozgástér kevés. Visszatérve a kiképzéshez a harcászatot alapvetően, mindig az előző háború tapasztalatai alapján oktatják. Mindegyiknek van saját tanulsága. Azonban annyira gyorsan változik a háborús környezet, az ellenfelek, tudása és felszereltsége, hogy a harcászatnak is mindenütt saját jellegzetességei vannak. Más volt afgáni, Szíria. Megint más volt a nemrég lezajlott Örmény Azeri háború, a sok drónnal, ami döntő is volt. Megint más, ez az orosz, ukrán háború. Miközben időben, szinte egyszerre zajlanak le.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Azt látom, hogy az ukránok se érnek el átütő sikereket az újgenerációs (/nyugati) páncéltörő eszközeikkel. Szerintem nagyrészt azért, mert nincsenek rendesen kiképezve az alkalmazásukra az ukrán katonák (szándékosan nem használatot írtam).
Elsősorban egy rendszeres időközönként felülvizsgált doktrína kéne, meg sok-sok kiképzés.

Mire gondolsz?

A kézi pct-kben szerintem ennyi lehetőség van és az ukrik remény felett jól teljesítettek velük. Ezeknek a szerepe a frontvonalon telítettség kialakítása és a támadások lelassítása. Kell ez a képesség a tarcsisoknak, ez egyértelmű! Viszont lehet rosszul gondolsz rájuk, nem tudom.
Nem lehet 1:1 átváltani rakétát kilőtt MBT-re. A páncélosokat koncentráltan, nagy erőkkel fogják bevetni. Ha azon a frontszakaszon van 3 Javelin kezelő, akkor kilőnek mondjuk 2 hk-t. És egy kellő erővel megindult támadásnál percek alatt bedarálják ezek társai ezeket... is, meg mindent, amit védtek. Kalás gyalogságot, rakétával fel nem szerelt román Piranhát, terepjárókat, ha nem vonulnak időben vissza, akkor tüzérséget és légvédelmet is.

Igen, szerintem is pct képesség kell a tartalékosoknak (is), de nem igazán értem megjegyzést, hogy túl kevés kilőtt orosz tank a leszállított cuccokhoz képest. Nem lehet 1:1 átváltani rakétát kilőtt MBT-re.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 666
35 803
113
Mire gondolsz?

A kézi pct-kben szerintem ennyi lehetőség van és az ukrik remény felett jól teljesítettek velük. Ezeknek a szerepe a frontvonalon telítettség kialakítása és a támadások lelassítása. Kell ez a képesség a tarcsisoknak, ez egyértelmű! Viszont lehet rosszul gondolsz rájuk, nem tudom.
Nem lehet 1:1 átváltani rakétát kilőtt MBT-re. A páncélosokat koncentráltan, nagy erőkkel fogják bevetni. Ha azon a frontszakaszon van 3 Javelin kezelő, akkor kilőnek mondjuk 2 hk-t. És egy kellő erővel megindult támadásnál percek alatt bedarálják ezek társai ezeket... is, meg mindent, amit védtek. Kalás gyalogságot, rakétával fel nem szerelt román Piranhát, terepjárókat, ha nem vonulnak időben vissza, akkor tüzérséget és légvédelmet is.

Igen, szerintem is pct képesség kell a tartalékosoknak (is), de nem igazán értem megjegyzést, hogy túl kevés kilőtt orosz tank a leszállított cuccokhoz képest. Nem lehet 1:1 átváltani rakétát kilőtt MBT-re.
Van egy sokat mutogatott videó, ahol egy harckocsinak 3-4 találattal kellett hogy kilőjjék. Ezek nagy része nem ATGM inkább AT4, RPG szerű fegyverek lehettek...

 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
Elsősorban az ukrán helyzetre értettem: ha hirtelen kell sok ember akkor nincs idő nagyon mély képzésre...
Nyilván reguláris alakulatoknál nagyobb a hangsúly az kiképzésen. Az ukránoknál most egy hét kiképzés után irány a front...
Egy hét? Az nagyon durva lenne, max. aki volt katona. Azt tudom csak elképzelni.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 666
35 803
113
Egy hét? Az nagyon durva lenne, max. aki volt katona. Azt tudom csak elképzelni.
Azért Donbaszban 2014 óta ment a harc kis intenzitással. Nagyon sok ukrán megjárta azt a frontot 8 év alatt...szóval nem mindenki nulláról indul. A mezei civileknek 1-2 hét a kiképzés a riportok szerint.
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
Azért Donbaszban 2014 óta ment a harc kis intenzitással. Nagyon sok ukrán megjárta azt a frontot 8 év alatt...szóval nem mindenki nulláról indul. A mezei civileknek 1-2 hét a kiképzés a riportok szerint.
Tudod én voltam katona utána meg majd 25 évig fegyveres, de el nem tudom képzelni pár hét alatt mire lehet felkeszíteni valakit.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Tudod én voltam katona utána meg majd 25 évig fegyveres, de el nem tudom képzelni pár hét alatt mire lehet felkeszíteni valakit.
Mit nem értesz, a szakértő leírta korábban: "Learning by doing".
Persze arról nem szól a fáma, hogy az első 1-2 félrement NLAW után már nem lesz aki tanulhatná se olyan aki csinálhatná, mert lelövik őket. Erről is volt videó, amikor egy T72-t kaptak oldalba talán egy NLAW-val majd utána a BTR azonnal megsorozta az ukránt a gépágyúval, végül egy másik T72 meg belőtt az erdőbe, valószínűleg másvilágra küldve a bátor katonát.

Ez a hit & run taktika szerintem csak akkor működik, ha olyan balfasz módon engedik a tankokat grasszálni, lövészfedezet nélkül, ahogy az oroszok tették az első kb 10 napon.
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
Mit nem értesz, a szakértő leírta korábban: "Learning by doing".
Persze arról nem szól a fáma, hogy az első 1-2 félrement NLAW után már nem lesz aki tanulhatná se olyan aki csinálhatná, mert lelövik őket. Erről is volt videó, amikor egy T72-t kaptak oldalba talán egy NLAW-val majd utána a BTR azonnal megsorozta az ukránt a gépágyúval, végül egy másik T72 meg belőtt az erdőbe, valószínűleg másvilágra küldve a bátor katonát.

Ez a hit & run taktika szerintem csak akkor működik, ha olyan balfasz módon engedik a tankokat grasszálni, lövészfedezet nélkül, ahogy az oroszok tették az első kb 10 napon.
Asszem ezt nem nekem akartad.