[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 485
18 586
113
Nem kizart hogy a most megrendeltek majdhogy nem oda mennek ;)
Nem tudom ki hogy van vele, nyilván ez privát egyéni véleményem, de van egy két katonai jármű amire azt mondod baszki ez rohadt jól néz ki, mutatós kis darab! Na szerintem ez a Lynx nem olyan! De ez az én véleményem! Szokom, barátkozok még vele!
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 565
14 463
113
Azt nem mondta senki.hogy nem kerül pénzbe de a tornyot úgy tervezték és alakították ki,hogy ha pl a HM úgy dönt,hogy neki a 30 mm helyett a 35 mm gépágyú kell akkor azt simán belerakja neki a Rheinmetall nem fog gondot okozni neki.A Pumát nem véletlenül 30mm gépágyúval kérte a Bundeswerh mivel a német hadseregben úgy gondolják,hogy még legalább 15 évig elég lesz nekik a 30mm g,á.:)

A Puma ezredfordulós projekt.

Elődjét, a Marder 2-t a Lynx-hez ajánlott 35/50mm-es ágyúval tervezték felszerelni.

A Pumánál már a légi szállíthatóság is kiemelt tervezési kritérium volt, ezért szerintem túl sok kompromisszumot kötöttek.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 565
14 463
113
Csak azt a modult meg is kell vásárolni komplet munícióval egyutt - és a megmaradt modulokkal mire mentek majd? Ezért szokás mondani "ki olcsót vesz, kétszer vesz". :cool:
Nyitható tetejú aknaveto egy Lynxben kész pazarlás lenne, :confused: kell fejleszteni egy Mjolnerhez hasonló megoldást. Hiszen a videóba Benko dicsekedet fejlestó kapacitásokkal ... ;)

Hagyd, úgysem értik...
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 235
76 795
113
A Puma ezredfordulós projekt.

Elődjét, a Marder 2-t a Lynx-hez ajánlott 35/50mm-es ágyúval tervezték felszerelni.

A Pumánál már a légi szállíthatóság is kiemelt tervezési kritérium volt, ezért szerintem túl sok kompromisszumot kötöttek.

És sememnyivel nem légi szállithatóbb mint bármi..
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 565
14 463
113
Jól összefoglaltad gratula:)Bennem már régóta az a kérdés fogalmazódott,meg,hogy a jelenlegi helyzetben a preciziós irányított páncéltörö fegyverek korában vajon mekkora jelentősége van a kisebb méretnek?

Az aktív védelem elvileg segíthet a rakéták ellen, de a kinetikai energiájú lőszerek ellen nem igazán.


Viszont a méretnél fontos figyelembe venni a felfegyverzett, rohambilik katonák méreteit is.

Ha túl alacsonya beltér, akkor találatnál a lövészet betörhetik a fejüket.

Az M113-ál pl. a katonák ezen tapasztalat miatt gyakran inkább a jármű tetején utaztak a bevetésen.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 565
14 463
113
A csehek a Pandurokra távirányított tornyot tettek. Most meg ha jól tudom ragaszkodnak az emberes toronyhoz. Ebből én azt gondolom, hogy nem vált be nekik a távirányított torony.

Szerintem a távirányításos torony jelenleg még nem tökéletes nagyobb kaliberű fegyverek esetén. LMG/HMG/gáránátvető esetén fasza, de egy főfegyvernél már problémák vannak vele, túl a nagy a kockázata a használatának.
 
W

Wilson

Guest
Nekem is jobban tetszett a PUMA koncepció, és annak ellenére, hogy sokan azt mondják, hogy rugalmatlan volt a PUMA (mint jármű), szerintem ez marhaság.
Szimplán a RM-nek sokkal jobban kellett a Magyar Lynx, mint a KMW-nek a Magyar PUMA. Szerintem elsősorban a tech transfer mértéke és az ezzel együtt járó gazdasági lehetőségek győzték meg a döntésben Maróthékat.
Az meg biztos, hogy nem Maróth találta ki a torony paramétereit.
Az aktív védelem elvileg segíthet a rakéták ellen, de a kinetikai energiájú lőszerek ellen nem igazán.


Viszont a méretnél fontos figyelembe venni a felfegyverzett, rohambilik katonák méreteit is.

Ha túl alacsonya beltér, akkor találatnál a lövészet betörhetik a fejüket.

Az M113-ál pl. a katonák ezen tapasztalat miatt gyakran inkább a jármű tetején utaztak a bevetésen.

Köszi,hogy felhoztad ez a lényeges szempont kicsit háttérbe szorult a Lynx-l kapcsolatban.
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 828
113

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 495
5 034
113
Szerintem a távirányításos torony jelenleg még nem tökéletes nagyobb kaliberű fegyverek esetén. LMG/HMG/gáránátvető esetén fasza, de egy főfegyvernél már problémák vannak vele, túl a nagy a kockázata a használatának.

Wilson tett be egy cseh anyagot. Ebben írják:

5. Miért akarunk pilótás tornyot (katonák lesznek a torony belsejében)?

Harci tapasztalataink azt mutatják, hogy ebben a járműtípusban a katonáknak kiváló rálátással és "szituációval" kell rendelkezniük a városi területeken. Gyors és pontos tájékozódás nélkül nem tudnak a közvetlen frontvonalon érintkezni az ellenséggel. Könnyen és gyorsan kell azonosítaniuk a célpontot, és vizuálisan kapcsolatba kell lépniük a szállított katonákkal. Az ilyen típusú torony előnye az egyszerű felépítése, amely jelentősen csökkenti a meghibásodás valószínűségét. Ha hiba lép fel,az a torony belsejéből javítható, ahol a katonák folyamatosan védettek. Ugyanez az előny az újratöltésnél is. Nem kell visszavonulni a harc elől.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Szerintem itt rossz a képaláírás.
Ugye a Boxer CRV Lance 1-et kapott:
boxer-8x8-armoured-with-lance-turret-rheinmetall-infantry-system-demonstration-unterluss-germany.jpg

Ezen már rajta van a moduláris páncélzat, ami ugyan úgy van rögzítve, mint az általad betett képen.
Itt van egy mozgóképes bemutató a Boxer CRV-ről.

Lance 2.0 valahogy így néz ki felülről:
ESMxfFQW4AA0mfe

A Lynx elvileg már ezt kapja meg. Jól látható, hogy sokkal nagyobbak a moduláris páncélzat elemei, és máshogy is van rögzítve.
Az általad berakott képen jól látszik, hogy az ATGM konténereket kivülről lehet csatlakoztatni doboz szerűen. A Lance 2.0 viszont integrált, oldalra nyitható tárolókat kapott.

Igen, nekem egyre inkább az a gyanúm, hogy az ausztrál Boxer CRV tornya és annak konfigja érdekes módon nincs összefüggésben még az ausztrál Lynx tornyával kapcsolatban sem - nemhogy majd a mi konfigunkhoz.

Most először egy hülyeséggel kezdenék - az ausztrál Boxer CRV -n a koax. gpu.: FN Herstal g58 . E miatt nem elképzelhetetlen, hogy az Ő Lynx -ükbe is ez megy, de nálunk (adott esetben cseh és katariaknál is) a háromcsövű RMG7.62 lesz/lenne.

Amit még nem értek a ausztrál Boxer CRV, hogy ausztrál oldalakat olvasva írják, hogy lesz hozzá Rafael Spike LR2 ATGM. Kérdés, hogy akkor hová rakják a Lance 1 -es tornyon?

Most jönnek az izgalmas részek. A Lynx -re olyanokat írnak, hogy a pályázatban: Lance 2.0 torony és 30-35mm autocannon . A Rheinmetall web oldalon meg ettől (nem nevesítve az érintetteket) függetlenül az van, hogy gőzerővel "hegesztik" a 35 mm -es Wotan gpá. -t a Lance 2.0 -ba ... Namost az USA -nak meg a cseheknek ez biztosan nem kell. A magyar illetve esetleges Katar szerintem ugyanaz a konfig lesz, de hivatalosan "nem tudjuk" kategória. Akkor lehet az ausztráloknak mókolnak a Wotan 35 mm -essel?

Azaz az ausztráloknál úgy tűnik nem szempont a 100% torony kompabilitás a Boxer CRV és esetlegesen a Lynx között (azaz különböző torony és gpá. is belefér). Persze az is kérdéses lehet, hogy esetleg a Boxer CRV -ken is megjelenik a Lance 2.0 Wotan 35 mm -el a később gyártott példányokon? Persze ez nagyon elméleti kérdés ...
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Wilson tett be egy cseh anyagot. Ebben írják:

5. Miért akarunk pilótás tornyot (katonák lesznek a torony belsejében)?

Harci tapasztalataink azt mutatják, hogy ebben a járműtípusban a katonáknak kiváló rálátással és "szituációval" kell rendelkezniük a városi területeken. Gyors és pontos tájékozódás nélkül nem tudnak a közvetlen frontvonalon érintkezni az ellenséggel. Könnyen és gyorsan kell azonosítaniuk a célpontot, és vizuálisan kapcsolatba kell lépniük a szállított katonákkal. Az ilyen típusú torony előnye az egyszerű felépítése, amely jelentősen csökkenti a meghibásodás valószínűségét. Ha hiba lép fel,az a torony belsejéből javítható, ahol a katonák folyamatosan védettek. Ugyanez az előny az újratöltésnél is. Nem kell visszavonulni a harc elől.
Korrekt érvelésnek tűnik!
Jó volna hallani ellenérveket is... most nem a célfelületre és hasolókra gondolok.
Inkább gyakorlati, praktikummal kapcsolatos dolgokra.