[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 879
91 434
113
Két kérdésem lenne.

Wotan 35-ös ágyú jelenleg milyen toronyba van integrálva, ki használ ilyet?

Lance RC távirányított torony mihez van inegrálva, ki használja ezt a verziót?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Nem tudom hogy bárki jobbnak gondolta, vagy sem, de a BTR "ingyen" volt. A BMP re meg költeni kellet volna.

Nem így volt. Vadi új, lekonzervált BMP-ket, vadi új Gvozgyikákat dobtunk ki. Volt persze leharcolt is köztük, de ott inkább a pusztítás, a gyengítés szándéka mutatkozott meg.
Arra akartam célozni, hogy néha utólag belátják, hogy hibáztak.
 
S

speziale

Guest
Nem egészen. Mind a Puma, mind a Lynx 35 mm-es gépágyúval történő átfegyverzése pénzbe kerül. Az első alkalmazónak kell megfizetni a fejlesztés nagy részét, illetve övé a kockázat. Ha nem lesz ilyen, akkor csak egy üres ígéret marad, semmi más.
Pumához ez lett kifejlesztve, de senki nem rendelte meg (sokszor volt már itt is):
f5d0831a22183e3b8d8bd545847ec1f3.jpg


A Lynxhez lenne a WOTAN, szerintem kicsit talán könnyebben, de mi nem ezt választottuk. Az ausztrálok sem fogják, tehát nagyban csökken az esélye, hogy 35 mm-es gépágyú sorozatgyártásba kerüljön. Ráadásul mi nem a wotan 30 mm-est választottuk, hanem a Mauser eredetű MK 02-t 30 mm-est (ami egyébként szerintem a legjobb a kategóriájában). Tehát nem lehet majd csőcserével, vagy egyéb egyszerű módon váltani. Nyilván nem is fog az MH váltani, mert elég szarul nézne ki.

Pontosan, ott a pont!

Az nagyon-nagyon lényeges, hogy a Puma féle RMK 30-al kapjuk a cuccot...ment itt a nagy okoskodás, hogy majd a wotan 30-ról milyen egyszerű lesz váltani a 35mm-re...
ráadásul az RMK 30 az a repfedélzeti Mauser bk27 egyenesági leszármazottja és más a működési elve, mint a wotannak...szóval nem lesz itt egyszerűen semmiféle csőcsere...
megjegyezném ha a rózsaszín köd leszállna sok ember szeméről, nem tudom mi a fene olyan meglepő ezen...a sima Lance torony is ezzel az ágyúval készül...márpedig ez a kf41 lynx leginkább mindenféle meglévő cucc "összehányásából" született, hogy az RM-nek minél hamarabb legyen egy piacképes terméke

A fenti IWS torony létrejöttét meg ugyanaz magyarázza, mint az RM részéről a lynx megcsinálását...ettől függetlenül baromira meglepődnék, ha a BW úgy döntene hogy átfegyverzi a Puma-t akkor ezt a tornyot választaná...szerintem simán rendet vágna az RM és KMW között...bár megjegyzem az RCT30 torony az ágyúval együtt RM fejlesztés...szóval ha a Lance-be beígérik a toronyórát lánccal, akkor valszeg az RCT30-ban is le tudják cserélni a 30mm-s ágyút 35-ösre...
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
W

Wilson

Guest
Minden (lő és rakéta) fegyvernek van találati valószínűsége. Ez áll a fegyver szórásából (ami kezelőtől független) és a kezelő/irányzó ügyességéből, valamint az egyéb harci körülmények együttes hatásaiból.
Szándékosan írtam fegyvert mert ezek valamennyire a lőfegyverekre és az irányított rakétákra is igazak. Csak eltérő mértékben.
A legkorszerűbb IPR-eknél az emberi tényezőt nagyrészt ki lehet venni a képletből, az ön-irányított rakéták a cél kijelölése, befogása után önállóan célra vezetik magukat. Szerintem ezek a legpontosabbak és a legdrágábbak is persze. De ezek is téveszthetnek célt zavarás, füst, domborzat, stb. miatt.

És van még egy fontos dolog ami ebben az esetben fontos. TÁS-ban, fedezék mögött úgy lehet használni a fegyvert, ha az kilátszik (és az irányzó műszerek optikája is).
A hagyományos toronynál ez azt jelenti, hogy a kezelők kilátszanak (a fegyverrel együtt), míg a távirányított toronynál a katonák mindig a fedezék mögött lesznek!

Igen ez kétségtelen de szerintem már nincs akkora jelentősége a kisebb méretnek mint évtizedekkel ezelőtt,az is kétségtelen,hogy az unmanned toronynak vannak előnyei az emberes toronnyal szemben de mi is és a csehek is az emberes torony mellett döntöttünk,
 
S

speziale

Guest
Két kérdésem lenne.

Wotan 35-ös ágyú jelenleg milyen toronyba van integrálva, ki használ ilyet?

Lance RC távirányított torony mihez van inegrálva, ki használja ezt a verziót?

senki

a lance torony legjobb tudomásom szerint az ausztrál boxereken van egyedül...de az emberes...és abban is ugyanez a 30mm-es RMK30-as RH ágyú van (remélem így ,már érthetőbb, miért ez kerül a lynxbe is)
igazából az RH egyetlen ténylegesen sorozatgyárott és rendszerben lévő RC tornya az a Puma RCT30 torony
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
S

speziale

Guest
Igen ez kétségtelen de szerintem már nincs akkora jelentősége a kisebb méretnek mint évtizedekkel ezelőtt,az is kétségtelen,hogy az unmanned toronynak vannak előnyei az emberes toronnyal szemben de mi is és a csehek is az emberes torony mellett döntöttünk,

az ATGM-et/Rpg-t vegyük ki a képből, mert az ellen van az APS rendszer...nem véletlenül először IFV-ken kezdték alkalmazni
ahol nagyon lényeges a méret az a páncéltörő lőszerek...ugyanis a találati eloszlás a jármű magassága mentén egyéltalán nem egyenletes...ez viszont a lövedék ballisztikájának a következménye...az egyre korszerűbb tűzvezető rendszerek abban segítenek, hogy ne 50-ből 1 találat jöjjön össze, illetve hogy mondjuk mozgásból vagy mozgó célt is el tudj találni
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
A csehek a Pandurokra távirányított tornyot tettek. Most meg ha jól tudom ragaszkodnak az emberes toronyhoz. Ebből én azt gondolom, hogy nem vált be nekik a távirányított torony.
Ez így van, de az a torony az állatorvosi ló tipikus esete volt.
Abból messzemenő következtetéseket ne vonj le!
Én lazán ellettem volna egy olyan kompromisszummal, hogy legyen akár Lynx, akár PUMA, csak legyen rajta RCT-30 torony (a PUMA tornya), melléjük meg megvettem volna kerekesnek a Boxert/Patriát, - ugyan ezzel a toronnyal. Függöny, vastaps!
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 995
113
Csak azt a modult meg is kell vásárolni komplet munícióval egyutt - és a megmaradt modulokkal mire mentek majd? Ezért szokás mondani "ki olcsót vesz, kétszer vesz".
Hát az oroszok sem kapkodnak az 57mm-es löveggel
Amennyiben nekünk wotan 30 lesz azt át lehet szerelni 35-re, az rm-nek (meg úgy a német hadiiparnak nincs 35-nél nagyobb ifv-be szerelhető gépágyúja **igen egyszer csináltak egy marder 57mm-t de az bofors volt, nem saját tervezés és az is elég régen volt**) így azt sem lehet megmondani, hogy a wotan35-öt át lehet-e szerelni 50-es kaliberre.
(valószínűleg igen, mivel az amerikai bushmaster3 is a 35x228-at használja és azt szerelik át az 50x319-re, ehhez viszont az kell, hogy a német hadiipar kihozza a saját átszerelhető verzióját.)
Konklúzió: igen 2x fizetünk, viszont amit most veszünk jó, átszerelni átszerelhető és valószínűleg fejleszthető 50mm-es kivitelbe is
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Az nagyon-nagyon lényeges, hogy a Puma féle RMK 30-al kapjuk a cuccot...ment itt a nagy okoskodás, hogy majd a wotan 30-ról milyen egyszerű lesz váltani a 35mm-re...
ráadásul az RMK 30 az a repfedélzeti Mauser bk27 egyenesági leszármazottja és más a működési elve, mint a wotannak...szóval nem lesz itt egyszerűen semmiféle csőcsere...

Mit értesz azon,hogy egyszerű,harctéri körülmények közötti fegyverzet cserét értesz alatta?Mert ha azt akkor természetesen nem egyszerű,de világosan le van írva ha bármelyik Lynx-t rendszeresítő haderő úgy dönt,hogy lecseréli a 30mm gépágyút pl egy 35-e azt a Rheinmetall gond nélkül meg tudja csinálni természetesen pénzbe kerül de nincs technikai akadálya,


megjegyezném ha a rózsaszín köd leszállna sok ember szeméről, nem tudom mi a fene olyan meglepő ezen...a sima Lance torony is ezzel az ágyúval készül...márpedig ez a kf41 lynx leginkább mindenféle meglévő cucc "összehányásából" született, hogy az RM-nek minél hamarabb legyen egy piacképes terméke

Ez így nem igaz szó sincs semmilyen gányolásról ez a Lynx egy nagyon tudatos tervezés eredménye amúgy ezen logika mentén a dél koreai K2 tank és egy sereg más a világ élvonalába tartozó haditechnikai eszköz is "mindenféle meglévő cucc "összehányásából" született,".
 
S

speziale

Guest
Viszont IFV fegyverzet terén járatosabb embertől kérdeznék:

olvastam még az "első" cseh IFV tender kapcsán egy interjút valami magasabb beosztású német BW vezetővel (mármint a csehek készítettek vele interjút a Puma kapcsán).

És ott volt egy olyan megjegyzése, hogy a Puma egyik nagy erőssége a kiváló tűzvezető rendszere (a cseh tenderről kiszivárgott infók ezt meg is erősítették, mert a Puma a lövészeti teszteken mindenkit bucira vert), ami a stabilizált (a cseh-angol átfordításban "fully stabilized" volt) lövegnek köszönhető...és emiatt akár mozgásból is képes mozgó célpontot leküzdeni
más IFV lövege nem stabilizált? jelenthet ez különbséget az emberes meg az RC torony között (a cseh tenderen ugye a Puma volt az egyetlen RC tornyos versenyző)
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 057
113
Nem így volt. Vadi új, lekonzervált BMP-ket, vadi új Gvozgyikákat dobtunk ki. Volt persze leharcolt is köztük, de ott inkább a pusztítás, a gyengítés szándéka mutatkozott meg.
Arra akartam célozni, hogy néha utólag belátják, hogy hibáztak.
A BMP -ket valamikor a 80-as évek elején vettük. Akkoriban intenzíven használták őket. Voltam a 90-es évek végén egy haditechnikai bemutatón, akkor már a bemutatón szereplő példányok is leharcolt állapotban voltak. Az, hogy voltak lekonzerválva vadi új gépek, az kb. az "M zárolt készlet legendája".
 
W

Wilson

Guest
az ATGM-et/Rpg-t vegyük ki a képből, mert az ellen van az APS rendszer...nem véletlenül először IFV-ken kezdték alkalmazni
ahol nagyon lényeges a méret az a páncéltörő lőszerek...ugyanis a találati eloszlás a jármű magassága mentén egyéltalán nem egyenletes...ez viszont a lövedék ballisztikájának a következménye...az egyre korszerűbb tűzvezető rendszerek abban segítenek, hogy ne 50-ből 1 találat jöjjön össze, illetve hogy mondjuk mozgásból vagy mozgó célt is el tudj találni

Tehát ha pl a Pumát vesszük alapul illetve az egészen kiváló "lőképét" a kisebb méret már nem jelent akkora előnyt,mint mondjuk pár évtizeddel korábban.
 
S

speziale

Guest
Mit értesz azon,hogy egyszerű,harctéri körülmények közötti fegyverzet cserét értesz alatta?Mert ha azt akkor természetesen nem egyszerű,de világosan le van írva ha bármelyik Lynx-t rendszeresítő haderő úgy dönt,hogy lecseréli a 30mm gépágyút pl egy 35-e azt a Rheinmetall gond nélkül meg tudja csinálni természetesen pénzbe kerül de nincs technikai akadálya,

Nem ez a marketing szöveg...a valóság meg az, hogy a lance 1 és lance 2 torony is RMK30 készül...persze technikailag megvalósítható...csak money-money-money

Ez így nem igaz szó sincs semmilyen gányolásról ez a Lynx egy nagyon tudatos tervezés eredménye amúgy ezen logika mentén a dél koreai K2 tank és egy sereg más a világ élvonalába tartozó haditechnikai eszköz is "mindenféle meglévő cucc "összehányásából" született,".

szerintem a szövegkörnyezettel együtt próbáld értelmezni azt a szót...
 
S

speziale

Guest
Tehát ha pl a Pumát vesszük alapul illetve az egészen kiváló "lőképét" a kisebb méret már nem jelent akkora előnyt,mint mondjuk pár évtizeddel korábban.

De..mert a lynx jóval magasabb és (azt hiszem) 1,5 méteres magasság felett sokkal nagyobb a találati valószínűség, mint alatta...ez nem a modern tűzvezetéstől függ, hanem a lövedékek ballisztikájától
 
W

Wilson

Guest
Nem ez a marketing szöveg...a valóság meg az, hogy a lance 1 és lance 2 torony is RMK30 készül...persze technikailag megvalósítható...csak money-money-money

Ha technikailag megtudja csinálni anélkül,hogy egy teljesen új tornyot kellene tervezni hozzá (már pedig a Rheinmetall ezt ígéri) akkor az szerintem nem marketing szöveg,természetesen pénzbe kerül senki sem várhatja el,hogy ingyen csinálják.

szerintem a szövegkörnyezettel együtt próbáld értelmezni azt a szót...

Nem csak próbáltam értelmeztem is nem volt nehéz eléggé egyértelműen fogalmaztál:)

"megjegyezném ha a rózsaszín köd leszállna sok ember szeméről, nem tudom mi a fene olyan meglepő ezen...a sima Lance torony is ezzel az ágyúval készül...márpedig ez a kf41 lynx leginkább mindenféle meglévő cucc "összehányásából" született, hogy az RM-nek minél hamarabb legyen egy piacképes terméke"
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Viszont IFV fegyverzet terén járatosabb embertől kérdeznék:

olvastam még az "első" cseh IFV tender kapcsán egy interjút valami magasabb beosztású német BW vezetővel (mármint a csehek készítettek vele interjút a Puma kapcsán).

És ott volt egy olyan megjegyzése, hogy a Puma egyik nagy erőssége a kiváló tűzvezető rendszere (a cseh tenderről kiszivárgott infók ezt meg is erősítették, mert a Puma a lövészeti teszteken mindenkit bucira vert), ami a stabilizált (a cseh-angol átfordításban "fully stabilized" volt) lövegnek köszönhető...és emiatt akár mozgásból is képes mozgó célpontot leküzdeni
más IFV lövege nem stabilizált? jelenthet ez különbséget az emberes meg az RC torony között (a cseh tenderen ugye a Puma volt az egyetlen RC tornyos versenyző)
Azok is stabilizáltak, csak tulajdonképpen gyengébb a rendszer.
Nekem kicsit árnyalja a képet, hogy a nemrég kikerült egy videó a Lance 1-es tornyának tesztjeiről. Amikor már javában a 2-est kellett volna fejleszteni.
Magyarul a cseh tesztek idejére a gyártók félkész termékeket vittek el.
A KMW meg megjelent egy vadiúj PUMA-val szabadnapos BW páncélgránátosokkal.
Az RCT-30-as torony akkor és ott hülyét csinált nem csak a "versenyzőkből", de a pályázat kiíróiból is. :rolleyes:
Ma már nem biztos, hogy ez lenne a végeredmény., de biztosan nem lennének akkora különbségek.