Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Igen, a három tükrös dizájn biztosítja, hogy a kép a teljes, 10 ívperces látómezőben korrigált legyen az optikai aberrációkra. Ezt ekkora méretben megvalósítani baromi nagy kihívás. A főtükör eleve majdnem 800 szegmensből áll, mert ekkora átmérőben képtelenség legyártani homogén tükröt. Az összes szegmens aktív felfüggesztésű, és a 40 m-es tükörnek az alakját tized nanométer pontossággal kell tartani velük a mérések során, hogy a kép ne essen szét. Kompenzálni kell a hőtágulást, a szélnyomást, és a tükörszegmensek saját súlya miatti deformációkat is.

Az M2, M3-mal megtörténik az elliptikus főtükör aberrációinak a korrigálása, és egy jelentős fókusznyújtás (kb. f/1 nyílásviszonyról kb. f/17-re) is.

Az M4 egy 5000+ db aktuátorral deformálható síktükör (adaptív optika), amivel már a kép légköri turbulencia, széllökések stb. miatti hullámfront-torzulásait korrigálják, valós időben, kHz-es mintavételezési frekvenciával.

Az M5 szintén egy síktükör, amivel egyrészt a fénymenetet hajtogatják tovább, a Nasmyth-platformon lévő detektorok felé, másrészt ennek is van még egy egyszerűbb, tip-tilt (döntögetésre szolgáló), aktív felfüggesztése, amivel a kisebb frekvenciás hullámzásokat stabilizálják a képen.

nasmyth_new.jpg



És akkor ezt az egész, 3700 tonnás miskulanciát szubívmásodperces pontossággal kell mozgatni a függőleges, és vízszintes tengelyek mentén, mindkét tengelynél folyamatosan változó szögsebességgel.

Óriási mérnöki teljesítmény az egész, és biztos nagy felfedezésekhez fog vezetni, de én azért egy kicsit szomorú vagyok, hogy a kisebb távcsövek üzemeltetéséből is elszívja a forrásokat.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 813
113
  • Tetszik
Reactions: fip7

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Szia,

Nem lehet, hogy itt egymillioszoros tevedesed van?
Igen, onnan puskáztam, és tényleg elírtam, mert nem tized, hanem néhányszor 10 nanométer pontosság a kritérium! :rolleyes:

"To achieve the required scientific performance, the mirror needs to be maintained in position and in shape to an accuracy of tens of nanometres..."


Ez ugye a 40 m-es főtükör (M1) alakjának pontossága. Azért ez is odab*sz.


Igen, a két segédtükröt pedig tized mm pontossággal kell a pozíciójukban tartani.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 244
24 249
113
A gömbtükröknél természetesen gömbi hibával (szférikus aberráció) terhelt a képalkotás, a gömbfelület miatt. Ez nem azon múlik, hogy refrakciós, vagy reflexiós a képalkotás, hanem a felület alakjától.

Tükrös távcsöveknél a gömbi hibát a legegyszerűbben úgy lehet kiküszöbölni, hogy parabolikusra csiszolják a főtükröt, csak ezt nehezebb megcsinálni, mint a gömbfelületet. (Nagyon) régen ez probléma volt, manapság már viszont a legolcsóbb (Newton-rendszerű) amatőrtávcsövek is parabolikus tükröt kapnak.

Parabolikus tükörnél viszont a gömbi hiba helyett kómahiba van, de legalább a látómező közepe jól használható egy gömbtükörhöz képest.

Két aszférikus tükörrel viszont a kómahibát is egész jól korrigálni lehet (pl. Cassegrain, vagy Ritchey-Chrétien elrendezés), cserébe harmadrendű torzítások maradnak (asztigmia, képsíkgörbület). Na, ezeket lehet korrigálni a három tükrös, anasztigmát rendszerekkel. Ezek akár szférikus tükörtagokat is tartalmazhatnak. Az ELT optikai dizánja pont ilyen három tükrös anasztigmát.

A harmadrendű torzításokat lencserendszerrel is lehet korrigálni, a lencsék viszont színihibát hoznak be. Bizonyos határok közt azt is lehet mérsékelni megfelelő üveganyagok használatával, de az ELT meglehetősen tág spektrális tartományban fog dolgozni. Valamint itt bazinagy méretű optikai elemek kellenek, amiket lencsékből nem éri meg megcsinálni (már ha lehetséges egyáltalán).
Csiszoltam távcsőtükröt, van hozzá elméleti és gyakorlati tapasztalatom.
.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 911
13 699
113
Long March 4C indítás a Góbi-sivatagban található Jiuquan Műholdindító Központról


A három műhold a Yaogan-31 harmadik csoportját képezik.

A kínai média szerint, a műholdakat „elektromágneses környezeti felmérésekhez és egyéb kapcsolódó technológiai tesztekhez” használják.
6013faaca31024adbdb1c9e9.jpeg

A nyugati védelmi elemzők azt feltételezik, hogy a Yaogan („távérzékelés”) műholdak katonai felderítő műholdak, és a Népi Felszabadító Hadsereg hírszerző, megfigyelő és felderítő rendszereinek részei.

 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 678
34 565
113

hayate

Well-Known Member
2012. december 3.
337
1 717
93
Biztos itt is többeknek feltűnt a "cifrán" piros fehér színű ejtőernyő a marsjáró landolásakor.

1614113219-temp-cbmgmm-20210223-720-0-90-cr.jpg


No itt a magyarázat hogy mit is jelent, mert hogy nem véletlenszerű a minta:

"Az ejtőernyőn három koncentrikus körben szerepelnek piros és fehér szeletek (plusz a peremen még továbbiak). Ha a köröket 10 szeletenként felbontjuk, és a piros darabokhoz az egyes, a fehérekhez pedig a nullás értéket társítjuk, majd ezeket 10 bites bináris számokként kezeljük, egy rakás számot kapunk. Mindegyik számhoz hozzá kell adni 64-et, majd a kapott értéket az ASCII karakterkódolási rendszerben (ezt használja a számítógépek nagy része, a betűk és más írásjelek, karakterek értelmezéséhez) válthatjuk át betűre."

"Így jön ki a DARE MIGHTY THINGS üzenet (merj hatalmas dolgokat véghez vinni), plusz a peremen, a legkülső körben a 34°11’58 N 118°10’31 W kódsor, ami a Jet Propulsion Lab földrajzi koordinátája."

https://telex.hu/tudomany/2021/02/23/titkos-uzenetet-hordozott-a-persevereance-marsjaro-ejtoernyoje

..................

Az Űrutazás Űrhajók csatornán pedig ma este az elektromos hajtóművekről lesz egy előadás 19:00-tól
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 678
34 565
113
Az oroszoknál majdnem hetente kijön az interneten valami iromány ami megkérdőjelezi az amerikai emberes leszállást a Holdon, gondoltam ezt berakom mert érdekes és még nem találkoztam ezzel az elmélettel.

Voltak az amerikaiak a Holdon , vagy sem, és mi köze ehhez Kínának? Meg fogjuk érteni.

A lényeg a talaj színe a Holdon. Az első szonda amit az amerikaiak felküldtek a Holdra (Surveyor 1) csinált egy rakat képet a Holdon de az optikára tettek egy szűrőt ami kiszedte a sárgát ezért minden szürke a képeken. Ezért a későbbi felvételeken is amiket az űrhajósok a "Hold felszínén" készítettek minden szürke, sőt még a talaj minta amit "visszahozták a Holdról" is szürke. A cikk írója szerint azonban a Hold felszíne barnás színű. Ezt igazolja a szovjet szonda (Luna 9) álltal készített képekkel és a kínai holdjáró álltal készített képekkel amelyek először barnás színűnek ábrázolják a felszínt később azonban ( a szerző szerint amerikai nyomásra) szürkére váltanak.

Aki nem hiszi járjon utána!!!
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 781
25 331
113
Az oroszoknál majdnem hetente kijön az interneten valami iromány ami megkérdőjelezi az amerikai emberes leszállást a Holdon, gondoltam ezt berakom mert érdekes és még nem találkoztam ezzel az elmélettel.

Voltak az amerikaiak a Holdon , vagy sem, és mi köze ehhez Kínának? Meg fogjuk érteni.

A lényeg a talaj színe a Holdon. Az első szonda amit az amerikaiak felküldtek a Holdra (Surveyor 1) csinált egy rakat képet a Holdon de az optikára tettek egy szűrőt ami kiszedte a sárgát ezért minden szürke a képeken. Ezért a későbbi felvételeken is amiket az űrhajósok a "Hold felszínén" készítettek minden szürke, sőt még a talaj minta amit "visszahozták a Holdról" is szürke. A cikk írója szerint azonban a Hold felszíne barnás színű. Ezt igazolja a szovjet szonda (Luna 9) álltal készített képekkel és a kínai holdjáró álltal készített képekkel amelyek először barnás színűnek ábrázolják a felszínt később azonban ( a szerző szerint amerikai nyomásra) szürkére váltanak.

Aki nem hiszi járjon utána!!!
Hát vannak kérdések dögivel az biztos...
..
+
..
Michael Collins - Carrying The Fire (2001)
..
részlet a könyvből:
"Még két és fél napot kell kibírnunk: idefelé három napig tartott az utazás, de a visszaút gyorsabban megy. Nincs mit tenni, a következő két nap mindenképp hosszúnak ígérkezik. Ebben a pillanatban mindannyian turisták vagyunk, amint ablakainkra tapadva nézzük, ahogy meredek szögben távolodunk a Holdtól.
A Holdat nyugat felől, félárnyékban közelítettük meg, azon a fura árnyékos részen, amitől olyan kísértetiesnek tűnt megvilágított csúcsaival, és alig kivehető felszínével. Most is legalább annyira mély benyomást tesz, csakhogy ezúttal teljesen más értelemben. A keleti oldalán hagyjuk el, ami most gyönyörűen fürdik a napfényben. Már az egész Holdat látjuk, sarktól-sarkig, egyik szélétől a másikig, és tisztán megkülönböztethetők a mare-k és a felföldek. Mindkét vidéket kráterek borítják, de a tengerek nyugodtnak tűnnek – ellentétben a meggyötört felföldekkel. A mare-k sötétebbek is, több a szürke bennük, mint az őket körülvevő, aranyfényben úszó dombokon. Vidám helynek tűnik, egyáltalán nem olyan ijesztő, mint amikor két napja először megláttam, mindenesetre még több vidámsággal tölt el az a tudat, hogy itthagyjuk. A legcsekélyebb késztetést sem érzem arra, hogy visszajöjjek ide."

..
A kérdés nyilvánvaló! Hogyan "úszhatnak" a Hold dombjai aranyfényben, ha nincs légköre?
Vagy mégis van? o_O
 
  • Vicces
Reactions: jimkirk