A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 197
10 988
113
Ha én elhárító lennék nálatok, akkor máris átvizsgálnám a teljes állományt ez esetben a résztvevők közül. Mind a feleskető, mind a fel(nem) esküdtek részéről, szabadkőműves(belső ellenség) kötődés után kutatva. Lehet csak elbaszásnak tekinteni, de nekik fontosak a szimbólikus dolgok, és egy teljes felesketést így véletlen nem hibáznak el többszáz másik után. Nekik ott az volt a fontos, hogy a látszat meglegyen de érvénytelenül.

Hogy egy igazi mindenki által ismert entellektüellt idézzek:

Édesjézusgyerele.. :oops:o_O

A falazókat nem most kellene elkezdeni keresni, és nem altiszti szinten. :D
Amúgy ajánlom a Gotthard alagút megnyitóünnepségét mindenki figyelmébe.
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 210
2 694
113
A falazókat nem most kellene elkezdeni keresni, és nem altiszti szinten. :D
Amúgy ajánlom a Gotthard alagút megnyitóünnepségét mindenki figyelmébe.
Komolyan ilyen felhivast nem lehet kihagyni. Rakerestem es megneztem valami 6 perces verziot, de most tenyleg azt nem gondolod, hogy ezt igy egy atlagjoskanak csak beajanlod valami hatterertelmezes nelkul??? :p :p :p Van ott abban busojarastol(?) kezdve plehcsapkodason keresztul minden o_O

Ami nekem erdekes volt az az, hogy nem gondoltam volna, hogy egy szerelvenyt kezierovel egyaltalan meg lehet mozditani, nemhogy tologatni... szoval vegulis "barmibol" lehet tanulni valami hasznosat, ha elfogulatlan az ember :D:D:D

Milagro majd a beszelgetoben kielemezheti, o az occult-felelosunk itt...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 188
66 892
113
Bocs nem megsérteni akartalak tényleg. Csak baromi jót nevettem hirtelen rajt. De ez kicsit ilyen Robert Langdonos (angyalok és démonok) szimbólumelemzés.

A honvédségen belül sajnos nagyon sok hülyeséget el tudsz adni, hogy ha elég magabiztosan képviseled az álláspontot.
Nem olvastam, csak hallottam a másik regényes sztorit meglovagolva fellángoló dolgokról. Engem ennek a valós része érdekel, ami persze ködös összefüggésben van a regényekkel. De mivel az A lehetőség a baki(akár kellően erősen képviselt hülyeséggel), a B lehetőség csak szándékos tud maradni. Ez lehet egyéni, de nem sok értelme lenne hülyeséggel rossz pontokat szerezni a góréknál, vagy lehet kis pénzért megszervezett de a szimbólumokra gerjedő társadalommérnökök akciója. Pont ezért, mert megtörtént és annak a jelentése csak a számukra van. Mindenki másnak vicc. Ha így van, lehet, hogy csak öt, nyolc év múlva lesz aktív aki bekerült és a 'baki' miatt nem köti eskü, mert nem a számotokra és a számukra is megkötő keretek közt történt. lehetek paranoid, de csak paranoid logikával együtt értelmezve ismerem el. :D
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 460
24 026
113
Kriss mutatta azt a palotát a Bakonyban.
Az kipofozva szerintem nem lenne utolsó. Oda vonulna mindeni, a csapatok meg félkészen kaphatnák már ez embereket, alapkiképzés után.
A volt tüzérlaktanyára gondolsz? Igen, azt már beszéltük arra jutottunk, hogy legjobb lenne a Ludovikát oda kicuccolni.
Kiképzés szempontjából most arról ment a találgatás, hogy a keleti régióban hol legyen egy alkalmas hely, erre írtam Egert meg Mezőkövesdet.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 197
10 988
113
A volt tüzérlaktanyára gondolsz? Igen, azt már beszéltük arra jutottunk, hogy legjobb lenne a Ludovikát oda kicuccolni.
Kiképzés szempontjából most arról ment a találgatás, hogy a keleti régióban hol legyen egy alkalmas hely, erre írtam Egert meg Mezőkövesdet.

Arra.
Hát, szerintem jó, ha egy kiképző alakulat fel lenne töltve normálisan.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
W

Wilson

Guest
Az Alfa-Centauriról beszivárgott idegenek után ne kezdjenek nyomozni?
Már nyomoznak :) :) :)

men-in-black.jpg
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
518
1 732
93
Nem olvastam, csak hallottam a másik regényes sztorit meglovagolva fellángoló dolgokról. Engem ennek a valós része érdekel, ami persze ködös összefüggésben van a regényekkel. De mivel az A lehetőség a baki(akár kellően erősen képviselt hülyeséggel), a B lehetőség csak szándékos tud maradni. Ez lehet egyéni, de nem sok értelme lenne hülyeséggel rossz pontokat szerezni a góréknál, vagy lehet kis pénzért megszervezett de a szimbólumokra gerjedő társadalommérnökök akciója. Pont ezért, mert megtörtént és annak a jelentése csak a számukra van. Mindenki másnak vicc. Ha így van, lehet, hogy csak öt, nyolc év múlva lesz aktív aki bekerült és a 'baki' miatt nem köti eskü, mert nem a számotokra és a számukra is megkötő keretek közt történt. lehetek paranoid, de csak paranoid logikával együtt értelmezve ismerem el. :D
Szerinted azt a replitánst/szabadkőművest/dzsihadistát/bármilyen rosszindulatú embert aki így beépült mennyire érdekelné az eskü?

Vagy ha nem sikerül kijátszani az alakiságát akkor elb...ta és kénytelen lesz hűen szolgálni amíg világ a világ? (Mint a székely vicc; könnyen jött, könnyen ment?)

De természetesen szabadon lehet hinni ebben is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 382
31 768
113
végülis a tekerőstelefon is hálózat
Nem nehéz kitalálni,hogy mit és hogyan csinálnának.Kicsit elgondolkozol rajta,hogyan csinálnák,és leirhatod ide a metodikát.
Elsőszámú prioritás a magyar tüzérség kiiktatása.Mit tennél a helyükben?Vagy akárki más,mit tenne?
HIMARSsal nincs gondjuk,az modern.LAROM már rászorul egy elektronikai frissitésre,IAI Lynx lehetne a donor ehez.APR40 meg egy BM21 DAC alvázon.Azt úgy kell kezelni mint egy mai vontatott löveget,elektronikai szempontbol.Lehet hozzá korszerű harcelektronikát csatolni,de Petru ugyanúgy kézzel fogja állitgatni a lőelemeket,mint Fransoa az LGnél,vagy Joe az M777A1en.Ez fél-egy perc késlekedést jelent a tűzmegnyitáskor,és némi CEP növekedést-de modern,akár kazettás 122milis rakétákat az is ki tud lóni.
Különben a HIMARS felhasználható a magyar légvédelem leamortizálásához is (@molnibalage mindjárt nyúl az Andakszinért :) ).De az már nem olyan egyszerű,és be kell vállalni hozzá némi veszteséget is-én a helyükben nem vacakolnák vele.Irányadók itt a zsidók Bekaa völgyi eljárásai.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 606
46 469
113
A volt tüzérlaktanyára gondolsz? Igen, azt már beszéltük arra jutottunk, hogy legjobb lenne a Ludovikát oda kicuccolni.
Kiképzés szempontjából most arról ment a találgatás, hogy a keleti régióban hol legyen egy alkalmas hely, erre írtam Egert meg Mezőkövesdet.
Arra.
Hát, szerintem jó, ha egy kiképző alakulat fel lenne töltve normálisan.
Igen! Szerintem is felesleges elaprózni a dolgot.
DE akkor mondok jobbat. Én nem csak a Ludovikát, de a AA-t is elköltöztetném Szentendréről, a(z akkorra már) frissen felújított Hajmáskéri műemlék épületbe, ami köré (irgalmatlan nagy szabad, vagy felszabadítható terület van körülötte) simán fel lehetne húzni egy olyan kiképző létesítményt, ami ki tudná szolgálni mind a AA altiszti, valamint a Ludovika tiszti jelöltjeit is. A körülötte lévő területen meg annyi harcászkodni és "mindennellőnni" alkalmas kiképzési terület van, hogy gyakorlatilag egy helyen mindenkit végig lehetne oktatni aki a katonaságot választja szakmájának.
Gondoljuk csak el, hogy mekkora előny lenne, ha mondjuk mindenből csak ide kellene felhalmozni a kiképzési anyagokból.
Pl.: elegendő mondjuk szakasz szintig oktatni itt a harcászatot mind harckocsikkal, mind a gyalogsági harcjárművekből.
Azaz elegendő lenne 4db Leo-t, 4db Lynxet, 1db PZH-t, stb. , a Bakonyba telepíteni. Ezen kívül oda kerülhetnének a szimulációs központok is.

De jó lenne mondjuk létrehozni ott a környéken egy vérprofi zárt és nyitott lőteret is, akár szituációs lövészetekkel. Helységharcászkodni alkalmas szellemvárost. (mondjuk az így is van a közelben Szentkirályszabadján) És előny lenne, ha minden ott lenne a közelbe. Szentkirályszabadja (az is hasznosításra kerülhetne így), A nulla ponti lőtér, meg úgy az egész bakonyi kiképző központ.
Ahogy én látom, ha egy ilyen jól megtervezett high-tech "katonai kalandparkot" létrehoznak ott, akkor oda úgy jönnének a külföldiek - gyakorlatokra - mint húsra a legyek. Ez meg megintcsak plusz bevételt jelentene.
Ha központosítod a rendszert, akkor mindenből csak egyet kell csinálni, viszont azt az egyet használnák a AA és a Ludovika hallgató is.
Sportközpont, akadálypálya, uszoda, közelharci központ, stb...stb!
Nem gondolom, hogy akkora ország lennénk, hogy büszkeségi ügyet lehetne abból csinálni, hogy mondjuk az Ludovika nem közösködik az AA -val.

És Szentendrével mi lenne?
Oda kellene szervezni egy könnyű lövész zászlóaljat/ezredet. Az ö feladatuk lenne biztosítani az egész országból érkező bevonulók alapkiképzését.
Szentendrén erre meg is lenne a lehetőség. Harcászkodni ott van Csobánka. Nyílt lőtérnek ott van Izbég. De a laktanya mellett van egy fedett lőtér is.
Ez szerintem az alapok elsajátítására elégnek kellene lennie. Ahogy az AA-nak most is elég.
Természetesen az ottani létesítményeket is rendbe kell rakni, de így elég lehet 2 normálisan felszerelt kiképző központ az egész országnak.
Cserében a Ludovika épületét (ha már végre elkészült :oops: :p) nem a katonák kapnák, valamint a Zrínyi Laktanyát meg akár fel is is lehet számolni, és eladni, vagy egyéb nem katonai célokra felhasználni.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 965
30 776
113
Igen! Szerintem is felesleges elaprózni a dolgot.
DE akkor mondok jobbat. Én nem csak a Ludovikát, de a AA-t is elköltöztetném Szentendréről, a(z akkorra már) frissen felújított Hajmáskéri műemlék épületbe, ami köré (irgalmatlan nagy szabad, vagy felszabadítható terület van körülötte) simán fel lehetne húzni egy olyan kiképző létesítményt, ami ki tudná szolgálni mind a AA altiszti, valamint a Ludovika tiszti jelöltjeit is. A körülötte lévő területen meg annyi harcászkodni és "mindennellőnni" alkalmas kiképzési terület van, hogy gyakorlatilag egy helyen mindenkit végig lehetne oktatni aki a katonaságot választja szakmájának.
Gondoljuk csak el, hogy mekkora előny lenne, ha mondjuk mindenből csak ide kellene felhalmozni a kiképzési anyagokból.
Pl.: elegendő mondjuk szakasz szintig oktatni itt a harcászatot mind harckocsikkal, mind a gyalogsági harcjárművekből.
Azaz elegendő lenne 4db Leo-t, 4db Lynxet, 1db PZH-t, stb. , a Bakonyba telepíteni. Ezen kívül oda kerülhetnének a szimulációs központok is.

De jó lenne mondjuk létrehozni ott a környéken egy vérprofi zárt és nyitott lőteret is, akár szituációs lövészetekkel. Helységharcászkodni alkalmas szellemvárost. (mondjuk az így is van a közelben Szentkirályszabadján) És előny lenne, ha minden ott lenne a közelbe. Szentkirályszabadja (az is hasznosításra kerülhetne így), A nulla ponti lőtér, meg úgy az egész bakonyi kiképző központ.
Ahogy én látom, ha egy ilyen jól megtervezett high-tech "katonai kalandparkot" létrehoznak ott, akkor oda úgy jönnének a külföldiek - gyakorlatokra - mint húsra a legyek. Ez meg megintcsak plusz bevételt jelentene.
Ha központosítod a rendszert, akkor mindenből csak egyet kell csinálni, viszont azt az egyet használnák a AA és a Ludovika hallgató is.
Sportközpont, akadálypálya, uszoda, közelharci központ, stb...stb!
Nem gondolom, hogy akkora ország lennénk, hogy büszkeségi ügyet lehetne abból csinálni, hogy mondjuk az Ludovika nem közösködik az AA -val.

És Szentendrével mi lenne?
Oda kellene szervezni egy könnyű lövész zászlóaljat/ezredet. Az ö feladatuk lenne biztosítani az egész országból érkező bevonulók alapkiképzését.
Szentendrén erre meg is lenne a lehetőség. Harcászkodni ott van Csobánka. Nyílt lőtérnek ott van Izbég. De a laktanya mellett van egy fedett lőtér is.
Ez szerintem az alapok elsajátítására elégnek kellene lennie. Ahogy az AA-nak most is elég.
Természetesen az ottani létesítményeket is rendbe kell rakni, de így elég lehet 2 normálisan felszerelt kiképző központ az egész országnak.
Cserében a Ludovika épületét (ha már végre elkészült :oops: :p) nem a katonák kapnák, valamint a Zrínyi Laktanyát meg akár fel is is lehet számolni, és eladni, vagy egyéb nem katonai célokra felhasználni.
Lehetne a külföldieken gyakorolni... :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 606
46 469
113
Nem nehéz kitalálni,hogy mit és hogyan csinálnának.Kicsit elgondolkozol rajta,hogyan csinálnák,és leirhatod ide a metodikát.
Elsőszámú prioritás a magyar tüzérség kiiktatása.Mit tennél a helyükben?Vagy akárki más,mit tenne?
HIMARSsal nincs gondjuk,az modern.LAROM már rászorul egy elektronikai frissitésre,IAI Lynx lehetne a donor ehez.APR40 meg egy BM21 DAC alvázon.Azt úgy kell kezelni mint egy mai vontatott löveget,elektronikai szempontbol.Lehet hozzá korszerű harcelektronikát csatolni,de Petru ugyanúgy kézzel fogja állitgatni a lőelemeket,mint Fransoa az LGnél,vagy Joe az M777A1en.Ez fél-egy perc késlekedést jelent a tűzmegnyitáskor,és némi CEP növekedést-de modern,akár kazettás 122milis rakétákat az is ki tud lóni.
Különben a HIMARS felhasználható a magyar légvédelem leamortizálásához is (@molnibalage mindjárt nyúl az Andakszinért :) ).De az már nem olyan egyszerű,és be kell vállalni hozzá némi veszteséget is-én a helyükben nem vacakolnák vele.Irányadók itt a zsidók Bekaa völgyi eljárásai.
A gond ezzel az, hogy a nagy hatótávolságú rakétatüzérségednek (ATACMS), - ha a lövedékei csak GPS/INS irányítást kapnak, - akkor teljesen felesleges mozgó ellenség ellen alkalmazni. (A kisebbek még szimplán balisztikusak..) A 300 km-t 5 perc alatt teszi meg. Amennyiben jön a riasztás a tüzéreinknek, akkor sovány malac vágtában 2 perc alatt majdnem 3 km-t tudnak arrébb menni. Azaz a rakétacsapás a hűlt helyüket fogja érni.
Marad a stratégiai célpontok tűzcsapása. Konfliktusos időben pedig a magyar tüzérség nem fogja megtenni azt a szivességet, hogy szépen megáll, hogy lebombázzák. Azok mérgezett egérként fognak fel-alá rohangálni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 382
31 768
113
A gond ezzel az, hogy a nagy hatótávolságú rakétatüzérségednek (ATACMS), - ha a lövedékei csak GPS/INS irányítást kapnak, - akkor teljesen felesleges mozgó ellenség ellen alkalmazni. (A kisebbek még szimplán balisztikusak..) A 300 km-t 5 perc alatt teszi meg. Amennyiben jön a riasztás a tüzéreinknek, akkor sovány malac vágtában 2 perc alatt majdnem 3 km-t tudnak arrébb menni. Azaz a rakétacsapás a hűlt helyüket fogja érni.
Marad a stratégiai célpontok tűzcsapása. Konfliktusos időben pedig a magyar tüzérség nem fogja megtenni azt a szivességet, hogy szépen megáll, hogy lebombázzák. Azok mérgezett egérként fognak fel-alá rohangálni.
:)Mondom,baj van az olvasás értelmetzési képességeddel.Vagy adjak a Cavintonombol?
Pont azt irtam,hogy el vagytok telve az ATACMS rakétával,miközben a PzH-kat a modern 227milis rakéták fogják leamortizálni.....vagy a LAROM 160milisei.
Meg azt,hogy a magyar tüzérség közben pont azért nem fog tudni olyan erőteljes támogatást tudni adni,mert el lesz foglalva a fel-le rohangászással.
Persze,azért a magyar tüzérség sem egyszerűen fel-le fog rohangászni.Mindent meg fog tenni,hogy közben inkább ő amortizálja le az oláh túzérséget.Csak kicsit nehezebb helyzetből indul neki,a mérethátrány miatt.De pl az ELTA 2084 lokátor már egy elem,ami segiti a hátrány ledolgozásában.De csak az egyik,és önmagában még nem elegendő elem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 761
77 869
113
:)Mondom,baj van az olvasás értelmetzési képességeddel.Vagy adjak a Cavintonombol?
Pont azt irtam,hogy el vagytok telve az ATACMS rakétával,miközben a PzH-kat a modern 227milis rakéták fogják leamortizálni.....vagy a LAROM 160milisei.
Meg azt,hogy a magyar tüzérség közben pont azért nem fog tudni olyan erőteljes támogatást tudni adni,mert el lesz foglalva a fel-le rohangászással.
Persze,azért a magyar tüzérség sem egyszerűen fel-le fog rohangászni.Mindent meg fog tenni,hogy közben inkább ő amortizálja le az oláh túzérséget.Csak kicsit nehezebb helyzetből indul neki,a mérethátrány miatt.De pl az ELTA 2084 lokátor már egy elem,ami segiti a hátrány ledolgozásában.De csak az egyik,és önmagában még nem elegendő elem.
Milyen modern rakéták?Maradjunk már azért annyira a valóság talajan,hogy olyan eszközökkel példálózunk ami vagy már van(mint pl a HIMARS) vagy biztos,hogy lesz (mint pl a PzH2000), de olyat ne csináljunk, hogy eszközzel érvelünk ami ugyan lehetne elméletileg de gyakorlatilag meg még meg sem rendelték.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 382
31 768
113
Milyen modern rakéták?Maradjunk már azért annyira a valóság talajan,hogy olyan eszközökkel példálózunk ami vagy már van(mint pl a HIMARS) vagy biztos,hogy lesz (mint pl a PzH2000), de olyat ne csináljunk, hogy eszközzel érvelünk ami ugyan lehetne elméletileg de gyakorlatilag meg még meg sem rendelték.
Még egy olvasásértelmezési gondokkal küszködö eleven egyed..... :)
HIMARSba nem 6db 227milis rakétas konténer megy alaphelyzetben?És abbol aztán van 80as évekbeli régi jó,de van pár éve elkészűlt szupermodern is.Még olyan is,aminek SDB/Spice250 bomba tronol az elején.....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 761
77 869
113
Még egy olvasásértelmezési gondokkal küszködö eleven egyed..... :)
HIMARSba nem 6db 227milis rakétas konténer megy alaphelyzetben?És abbol aztán van 80as évekbeli régi jó,de van pár éve elkészűlt szupermodern is.Még olyan is,aminek SDB/Spice250 bomba tronol az elején.....
Alapból az megy de legjobb tudomásom szerint nem azzal vették.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár