A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
A Saab azert mar parat osszerakott. ;) A stealth sem lenne problema, csak qqqqrva draga lenne nekik egyedul, ertelmetlenseg.
Na náluk ez is egy komoly gond, na meg a hajtómű! :rolleyes:
Hat, addig, amig ki nem derul a ktg, mert akkor Macron es Merkelek is beintenek kulon-kulon mindkettonek, hogy azt mar nem kisfiam, odamesz es kibekulsz vele es egyutt csinaljatok es akkor csak a felet fizetem.
:cool:
Igen, Saabnak penz kellene ra, de a masik kettonek meg aztan nem is hiszem, hogy menne a svedek vagy masok nelkul.
Igen, ezért gondolom, hogy a Tempest MINDEKÉPPEN megépül. Egyszerűen ha az angol és az olasz kormányok nem csinálnak saját programot, akkor beszívják. És az F-35 után már szerintem 2x meggondolják a dolgot.
Az bitang, igen, most olvastam a brit temaban. :D En most mar semmin sem lepodok meg, siman latom azt a lehetoseget is, hogy teljesen kifarolnak az F-35-bol a kisebb orszagok, akik meg nem vettek at gepet... a finnek, ha van egy csepp eszuk, ezek utan szoba sem allnak a LMnal.
Azért azt a kását nem eszik olyan forrón.
Van akinek ideális megoldás. Az angoloknál szimplán csak sikerült belemanőverezni magukat egy gazdasági fosverembe.
Ezen felül a drónok burtális - ugyanakkor megtévesztő - eredményei sok politikust megrészegítenek.
Ezzel együtt nem gondolom, hogy 48 F-35B-nél megállna az angol MOD. Ha más nem, akkor 10-20db tartalék gépet még vesznek 0 suporttal, majd a Norvégokhoz hasonlóan letárolják őket. Azért az igen kellemetlen lesz, ha elkezdik elveszíteni a gépeket és már nem tudják pótolni őket.
A Tempest nem lesz képes helyből felszállni. Tehát a B-ket nem tudja leváltani.

Nekünk meg pont azért kell kivárnunk a típusváltással, mert '35 környékén, már javában fognak repkedni az alternatívák. És úgy fogják a leállás előtt álló F-35-ösöket rádmelegíteni. Ez nem azt jelenti, hogy meg is kell venni, csak annyit, hogy sokkal kellemesebb alkupozícióban leszünk.
 
K

kamm

Guest
Na náluk ez is egy komoly gond, na meg a hajtómű! :rolleyes:

:cool:

A hajtomurol a minap kerdeztem, hogy az EuroJet fejleszt valamit a torokoknek, nem...?

Igen, ezért gondolom, hogy a Tempest MINDEKÉPPEN megépül. Egyszerűen ha az angol és az olasz kormányok nem csinálnak saját programot, akkor beszívják. És az F-35 után már szerintem 2x meggondolják a dolgot.
Hat... ket kormany, amelyiknek szo szerint lyukas a gatya a seggen, az olaszokat a decemberi EU csomag a hitelcsodtol mentette meg.

Azért azt a kását nem eszik olyan forrón.
Van akinek ideális megoldás. Az angoloknál szimplán csak sikerült belemanőverezni magukat egy gazdasági fosverembe.
Ezen felül a drónok burtális - ugyanakkor megtévesztő - eredményei sok politikust megrészegítenek.
Ezzel együtt nem gondolom, hogy 48 F-35B-nél megállna az angol MOD. Ha más nem, akkor 10-20db tartalék gépet még vesznek 0 suporttal, majd a Norvégokhoz hasonlóan letárolják őket. Azért az igen kellemetlen lesz, ha elkezdik elveszíteni a gépeket és már nem tudják pótolni őket.
A Tempest nem lesz képes helyből felszállni. Tehát a B-ket nem tudja leváltani.
Viszont mindossze 50 geppel es az is mind B... hat, nem tudom, erdemes-e erolkodniuk ket carrierrel egyaltalan.

Nekünk meg pont azért kell kivárnunk a típusváltással, mert '35 környékén, már javában fognak repkedni az alternatívák. És úgy fogják a leállás előtt álló F-35-ösöket rádmelegíteni. Ez nem azt jelenti, hogy meg is kell venni, csak annyit, hogy sokkal kellemesebb alkupozícióban leszünk.
Hogy erted? Nekunk valamit rendelnunk kell 2-3 even belul, mert mire megjonnek, 20 eve repulnek majd a mostani Gripenek.
A jelenlegi lineupbol kell venni valamit, ami igy az E/F jelenti, masnak semmi ertelme jelenleg. Viszont akkor mit es minek vennenk cirka 10 evvel kesobb? Extra szazadra gondolsz?
Nem tudom, az F-35 szerintem (az F-22-vel egyutt) egy inkompetenciaba fulladt meregdraga kozbulso lepcso lesz visszanezve, en kivancsian varom, mikor jon egy ujabb, F-16-szinten popularis design...
 
T

Törölt tag 4082

Guest
A jelenlegi lineupbol kell venni valamit, ami igy az E/F jelenti, masnak semmi ertelme jelenleg.
Igazából annak sincs. Az 5 gen elején venni egy kétes harcértékű, 4 generációs típusban benn ragadni újabb 50 évre. Ha légirendészkedni akarunk akkor arra mig 21 is jó...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 652
14 628
113
Szerintem az arabok tettek egy nehezen vissza utasítható ajánlatot a Denel fejlesztő csapatának akik testületileg átköltöztek hozzájuk, és lehet hogy magának a Denel cégnek is fizettek valami lelépési díjat (a Denel a csőd szélén táncol, úgyhogy minden gyorsan jött pénznek v.színű nagyon örülnek)
Az ARH fejlesztők dolgát v.színű megkönnyítik azzal hogy a kezükbe adnak néhány Palesztínából begyüjtött Tamir rakéta roncsot.
De még igy sem teljesen világos hogyan tudna EDGE / HALCON ilyesmit gyártani...
Én nem hiszek a kvantum ugrásokban.
Ott van még a rakéta motor, a datalink, a közelségi gyújtó (azzal még Izraelnek is meggyűlt a baja, lsd. fent..)
Valami még van a háttérben amit nem látunk...

Lol

Pár hónapja írtam a Denel kapcsán, hogy ha már ennyire fejlesztünk, érdemes lenne megvenni a cvéget vagy kivásárolni pár mérnököt.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Már miért lenne kétes harcértéku?
Megmondom neked őszintén itt a Kárpát medencében ahol kb nem találsz olyan pontot romániában ahol egy lengyel határra telepített modern légvédelem nem tud rá tüzet vezetni, (jó most nagyot túloztam, szóval Magyarhonban kb minden hmzn belül van) egy olyan légierővel aminek nem lesz teljes elint meg awacs meg stb támogatása minden 4. Gen tipust kétes harcértékűnek tartok. Főleg ilyen mennyiségben.
Ezek közül ráadásul a griffek nem nagyon nyerik a nemzetközi megmérettetéseket, amire rá lehet fogni, hogy mert ez meg az, de azért beszédes.
És akkor most gyorsan veszünk egy olyan típust, ami drága is, de legalább 4. Genes is.
Miért?
Nem mondom, hogy f35 kell, mert nem van rá pénzünk. De de de
 
W

Wilson

Guest
Megmondom neked őszintén itt a Kárpát medencében ahol kb nem találsz olyan pontot romániában ahol egy lengyel határra telepített modern légvédelem nem tud rá tüzet vezetni, (jó most nagyot túloztam, szóval Magyarhonban kb minden hmzn belül van) egy olyan légierővel aminek nem lesz teljes elint meg awacs meg stb támogatása minden 4. Gen tipust kétes harcértékűnek tartok. Főleg ilyen mennyiségben.
Ezek közül ráadásul a griffek nem nagyon nyerik a nemzetközi megmérettetéseket, amire rá lehet fogni, hogy mert ez meg az, de azért beszédes.
És akkor most gyorsan veszünk egy olyan típust, ami drága is, de legalább 4. Genes is.
Miért?
Nem mondom, hogy f35 kell, mert nem van rá pénzünk. De de de

Ezen okfejtés alapján a mi kis "rántotthúsunkba" akkor teljesen felesleges F-35 is venni hiszen már a felszálláskor kiszúrják őket.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Ezen okfejtés alapján a mi kis "rántotthúsunkba" akkor teljesen felesleges F-35 is venni hiszen már a felszálláskor kiszúrják őket.
Amúgy ebben is van igazság. Igazából vagy mennyiséget és minőséget veszünk, és elfogadjuk, hogy ez sok pénz, vagy felesleges költeni a hadseregre, elég fenntartani egy századot, ami majd ünnepélyesen leteszi a fegyvert.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
Erre a találkozóra lehet, hogy itt a HTKA Fórumon is figyelni kellene.
Nem gondolom, hogy a vírushelyzet indokolna egy sürgősségi összeborulást. Esetleg ha szereznek nekünk vakcinát gyorsan, akkor lehet ellentételezés képen kézenfekvő lenne a hadiipari együttműködés. Ráadásul elég sok olyan dolog van még mindig, ami érdekes lehet nekünk Izraelből.
Lehet, hogy Netanjahu rájött, hogy a drágán vett Pfizer vakcina utolsó 30%-át átpasszolja nekünk, ő meg vesz ezek pótlására normál áron.
Dróntechnológia, BMS fejlesztésbe való segítség, ATGM és egyéb rakéta technológiák. EW rendszerekben való részvétel. Műholdas technológiák.
De még mindig nincs kerekes 8x8-unk sem. Stb,stb...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 430
113
Erre a találkozóra lehet, hogy itt a HTKA Fórumon is figyelni kellene.
Nem gondolom, hogy a vírushelyzet indokolna egy sürgősségi összeborulást. Esetleg ha szereznek nekünk vakcinát gyorsan, akkor lehet ellentételezés képen kézenfekvő lenne a hadiipari együttműködés. Ráadásul elég sok olyan dolog van még mindig, ami érdekes lehet nekünk Izraelből.
Lehet, hogy Netanjahu rájött, hogy a drágán vett Pfizer vakcina utolsó 30%-át átpasszolja nekünk, ő meg vesz ezek pótlására normál áron.
Dróntechnológia, BMS fejlesztésbe való segítség, ATGM és egyéb rakéta technológiák. EW rendszerekben való részvétel. Műholdas technológiák.
De még mindig nincs kerekes 8x8-unk sem. Stb,stb...
Eitan-ra gondolsz? :eek:
 
H

Hummen23

Guest
Erre a találkozóra lehet, hogy itt a HTKA Fórumon is figyelni kellene.
Nem gondolom, hogy a vírushelyzet indokolna egy sürgősségi összeborulást. Esetleg ha szereznek nekünk vakcinát gyorsan, akkor lehet ellentételezés képen kézenfekvő lenne a hadiipari együttműködés. Ráadásul elég sok olyan dolog van még mindig, ami érdekes lehet nekünk Izraelből.
Lehet, hogy Netanjahu rájött, hogy a drágán vett Pfizer vakcina utolsó 30%-át átpasszolja nekünk, ő meg vesz ezek pótlására normál áron.
Dróntechnológia, BMS fejlesztésbe való segítség, ATGM és egyéb rakéta technológiák. EW rendszerekben való részvétel. Műholdas technológiák.
De még mindig nincs kerekes 8x8-unk sem. Stb,stb...
Az utolsó tételt lehúzhatod a listáról. Biztosan marad a Rheinmetall vonal.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Hah, asszem ezt jol ismerem. :D Hatodik eve (!) megy a cirkusz es csak tavaly osszel jutottam el oda, hogy kiszoritottam az elozo, teljesen korrupt birot es mistrialt voltak kenytelenek dklaralni - iden, a 6. evben ujraindul a valoper... amit a mai elso trial dayen halasztottunk el, mert senkinek nincsen meg minden doukemntum, annyira kozepkori az egesz "elekronikus fajlkezelo" - kozben tegnap este meg megirtam es beadtam egy 10+ oldalas order to show cause to punish for contempt motiont, ez talan mutatja, milyen szinten "elveszett a bizalom", hogy finoman szoljak. :D

Ez elég szarul hangzik; őszinte részvétem.


Az FCAS francia vezetese az ellentete a sved management es design elveknek, raadasul a Saab messze elottuk jar a networked/cloud/EW temaban. Ha be is szallnak, szerintem az csak akkor tortenik, ha a britek/BAE/akarki is beszall veluk avagy valami laza szerkezetu egyuttmukodes lesz (azaz lesz megint Rafale-EF split pl FCAS-F, FCAS-DE/SP/akarki meg FCAS-Saab designok a vegen.)

Ez a japan project egyelore eleg homalyos, meg lassabban halad, mint az FCAS...?

Mondjuk az FCAS meg plane maceras - pont most ismertek be a franciak, hogy mar most akadozik: https://www.defensenews.com/global/...onsiderations-for-the-troubled-fcas-warplane/

Nem igazan akarozik nekik az IPt megosztani az Airbusszal: https://sldinfo.com/2021/02/the-fcas-bras-de-fer-a-february-2021-update/

Errol amugy a RUSIn volt egy cikk egy hete: https://rusi.org/commentary/fcas-franco-german-spanish-combat-air-programme-really-trouble

Ma mar az amerikai oldalakon is hir: https://www.popularmechanics.com/military/aviation/a35568178/france-germany-shared-fighter

A japán progi elég friss (gondolom az F35 vesztés után revideálták a légierő stratégiáját), de a timing feszes - mivel lépéshátrányban vannak, ez érthető -: idén áprilisban indul, ‘24-re proto, 27-re tesztelés, ‘31-ben sorozatgyártás. A ‘30-as évek közepére már szabad szemmel is jól látható mennyiség (flotta). Forrás: https://www.flightglobal.com/defenc...s-f-x-future-fighter-programme/140862.article

Ráadásul érdekeltté tették az ipart is azzal, hogy feloldották a fegyverexporttilalmukat.

Pont amiatt biztos a FCAS, mert a franciák így vagy úgy, de megcsinálják; ha a németek sokat akadékoskodnak/bénáznak, akkor egyedül.

Mondjuk mióta kiderült, hogy a kancellárasszonyt meg a körét is folyamatosan lehallgatta a CIA, megértem, hogy a Dassault meg a Thales nem akar mindent megosztani az ilyen megbízható partnerekkel.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 696
113
Ez elég szarul hangzik; őszinte részvétem.




A japán progi elég friss (gondolom az F35 vesztés után revideálták a légierő stratégiáját), de a timing feszes - mivel lépéshátrányban vannak, ez érthető -: idén áprilisban indul, ‘24-re proto, 27-re tesztelés, ‘31-ben sorozatgyártás. A ‘30-as évek közepére már szabad szemmel is jól látható mennyiség (flotta). Forrás: https://www.flightglobal.com/defenc...s-f-x-future-fighter-programme/140862.article
Nem pontosan - a japánok kezdettől akartak egy potens légifölény gépet, hiszen az F-35 deklaráltan AG repülőgép. Annó az F-22 egyetlen pédányáért negyed milliárd dollárt (!!!) is hajlandóak lettek volna megadni, annyira félnek a kínaiaktól, de akkor nem kaphatták meg.
Szóval az F-3 tervezet azóta létezik, mióta kimondták az F-22 exportkorlátozását és kevés köze van az F-35 programhoz, az ugyanis a támadógépüket jelenti (nekik a lényeg, hogy annak a hasába bele tudták tenni az ASM CMeket). Amúgy abban is különbözik az FCAS/Tempest programtól, hogy ez jórészt légifölény gép, akárcsak az NGAD, ahhoz áll inkább közelebb.
Mivel pedig a kínai fenyegetettség erősödik (és az amerikaiak is haladnak e téren), jó eséllyel gyorsulni fog a program. Egyrészt nekik már évekkel ezelőtt lerepült a techdemó, másrészt az amerikaiak ha akarják, beszállhatnak az NGAD alappal és az F-2-hös hasonló hibridet csinálhatnak végeredményben. A dolog még nyitott, függ, merre dönt a nacionalista vs. amerikai lobby.

Megjegyzem személy szerint távol-keleti vasat látnák szivesen magyar színekeben - mert még azok kb. a legértelmesebb országok a bolygón és nagy jövőjük van.
Nem tudom, az F-35 szerintem (az F-22-vel egyutt) egy inkompetenciaba fulladt meregdraga kozbulso lepcso lesz visszanezve, en kivancsian varom, mikor jon egy ujabb, F-16-szinten popularis design...

Mivan? :D:D:D
Az F-22 az USAF messze legpotensebb vasa, egyetlen bajuk vele, hogy nem vették meg a 750 darabot, anélkül a gép nélkül nem létezne amerikai légifölény. 20 éve töretlen Nr.1 légifölény platform értsd még most sem nagyon kérdőjelezi meg semmi, ennyi idő után. Kudarcba max. a békekor duma miatti beszerzés fulladt, semmi más. Az a gép a koronaékköve a világ vadészgépgyártásának.
Oké ámokfutás LM ellen, de ne szakadjunk már el a valóságtól...
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 714
15 498
113
Amúgy ebben is van igazság. Igazából vagy mennyiséget és minőséget veszünk, és elfogadjuk, hogy ez sok pénz, vagy felesleges költeni a hadseregre, elég fenntartani egy századot, ami majd ünnepélyesen leteszi a fegyvert.
Ha 2 század E/F Gripenre váltunk, megnézve a szomszédaink légierejét, azért az már szerintem nem "fegyverletevős" mennyiség/minőség lenne.