Mire számítasz velünk kapcsolatban? Lesz-e szerepünk a történetben, és ha igen, akkor mi?
Gyorsan mondom, csak vázlat:
1) Kárpátalja. Ha Ukrajna mint állam elkezd megszűnni, akkor Kárpátalján helyzet lesz. Lehetőségek:
- Kárpátalját is elfoglalja Oroszo.
- Kárpátalját nem foglalja el Oroszo., hanem úgymond "leesik" nekünk, mint elvihető terület. Ekkor kérdés, hogy NATO kötelékben melyik országnak engedélyezi a NATO, hogy Kárpátaljára bevonuljon. Magyaro., Szlovákia, Cseho., Románia jöhetnek szóba. Akármelyik országhoz is fog tartozni Kárpátalja, mindenhogy vita lesz belőle...
2) Románia - Romániát most a keleti terjeszkedés érdekli. Moldova, Észak-Bukovina. Ez az oka Románia feltétlen USA-hűségének. Viszont Románia nem buta, nem szabad őket alábecsülni. A történelem során már sokszor váltottak oldalt, most is megteszik, ha a román állam léte ezen múlik. Ekkor Magyarországnak készen kell állnia arra a váratlan helyzetre, hogy román-orosz szövetséges haderő támadhat az Alföldre.
3) Szerbia - Oroszo. szövetségese. Fenn kell velük tartani a stratégiai szövetséget. Felhívnám a figyelmet egy lényeges nézetbeli különbségre. A Fidesz ill. Szíjjártó elképzelése a magyar-szerb stratégiai szövetségről más, mint amit a szerb fél gondol. Szíjjártó célja Szerbia EU-ba/NATO-ba való felvétele a mi segítségünkkel. Szerbia célja viszont az, hogy Magyarországot Oroszo. segítségével a saját oldalukra, orosz oldalra kiléptesse az EU-ból és a NATO-ból.
4) Felhívnám a figyelmet egy lényeges pontra: Magyarország legsérülékenyebb pontja az Alföld. Két olyan szomszédunk is van az Alföldön, amelyek potenciálisan veszélyessé válhatnak: Románia és Szerbia.
A tézisem az, hogy ezek az országok külön-külön is veszélyt jelenthetnek a magyar államiságra nézve, ezért Magyarországnak mindenképp olyan stratégiát kell folytatnia, amelyben Románia és Szerbia soha nem lehetnek ellenségeink egyszerre.
Mivel Románia nem megbízható - a történelem során sorszor váltott oldalt -, ezért évek óta azt javaslom, hogy Szerbiát kezeljük kivételesen baráti módon, és szerencsére ezt a stratégiát a Fidesz-kormány át is vette és eddig a gyakorlatban sikerrel alkalmazta. Kérem, hogy tegyük ezt a továbbiakban is.
Aggodalmamnak szeretnék viszont hangot adni olyan tekintetben, hogy mint mondtam, alapvető tévedés van aközött, hogy mit akar a magyar fél ill. a szerb fél elérni ezzel a magyar-szerb stratégiai szövetséggel.
Mindkét ország a másik - NATO vs. orosz - térfelére szeretné áthúzni a másik felet. Ennek egyszer majd el kell dőlnie, hogy Szerbia jön át hozzánk az EU-ba/NATO-ba, vagy mi lépünk ki Szerbia mellé orosz oldalra. Ha ebben nem lesz akkor egyetértés Szerbia és Magyaro. között, hogy ki megy át kinek a térfelére, akkor ennek a szövetségnek vége fog szakadni.
Ekkor ez azt jelenti, hogy az Alföld román-orosz és szerb-orosz támadásnak is ki lesz téve. Nagyon vigyázni tehát a szerb kapcsolatra, maradjon minél jobb állapotban. Amennyiben Magyarország szövetségi rendszert szeretne váltani, ahhoz Szerbia a kulcs.
Röviden most ennyi. Sok részlet vagy kevésbé részlet lehet még, amelyek így hirtelen nem jutottak eszembe, vagy nem is tudok róluk. Most én ezeket tartom a legfontosabbnak, amiket leírtam.