Egyetértek, de a következő kiegészítéssel, és valójában véve, lehet, hogy ugyanazt a történetet látjuk, csak más hangsúlyokkal.
Véleményem szerint, az USA nem szándékosan hozta létre az Oroszo.-Kína szövetséget, hanem a következő történt, időbeli sorrendben, lépésenként:
1) A SZU felbomlása után poénnak tűnt az USA számára, hogy Kínát felerősítsék, és Oroszo. -ot még tovább alázzák azzal, hogy a megerősödő Kína majd szemet vet Szibériára. Ezért minden tőkét megadtak Kína számára a gyors gazdasági fejlődéshez. Ezenkívül ez a nyugati pénzügyi körök, befektetők részére is hatalmas üzlet volt.
2) Oroszo. ezt idejében észrevette és emelte a tétet: katonai techológiákkal kezdte támogatni Kínát, mivel Kínának a gyors gazdasági növekedés, a gazdasági erő mellől hiányzott a katonai erő ahhoz, hogy az USA riválisa, közvetlen kihívója legyen. (Ekkor még az USA/Nyugat számára elképzelhetetlen volt, hogy Kína egyszer majd katonai fenyegetést jelenthet!)
Oroszo. feltételezése a következő volt: ha Kína csak gazdaságilag növekszik, de katonailag nem, akkor gazdaságilag elbirtokolja a szomszédos Szibériát, viszont, ha megadja nekik a katonai technológiákat, akkor Kína nagyobb célt tűz ki maga elé Szibéria meghódításánál, mégpedig az USA legyőzését.
3) Így is lett. Oroszo. segítségével Kína most már Szibériánál nagyobb prédára vadászhat: magára az USA-ra. Ezért most pillanatnyilag Kína számára Szibéria elfoglalása másodlagos lett - gondolják, majd ráér akkor, ha az USA-t legyőzték. Így Kína, mint fenyegetés vissza lett adva a "feladónak", az USA-nak.
Itt tartunk most. Tehát az Oroszo.-Kína szövetséget nem az USA hozta létre, hanem Oroszo. ezzel - ideiglenesen - semlegesítette Kína közvetlen fenyegetését Szibéria ellen azáltal, hogy Kínát az USA legyőzében támogatni kezdte. Így most Kínát leköti az USA legyőzése, kevésbé ér rá Szibériával foglalkozni.
Most jön a lényeg: Oroszo. a Kínával való szövetséget arra használja, hogy az USA-ból kicsikarja azt a paktumot, amiről beszélni szoktam.
Ilyen szempontból, amikor azt írod "Ha Oroszország Kelet-Európát szeretné, akkor most Kínát kell támogatnia", akkor ugyanarról beszélünk, mert ez így igaz.
A mondatod másik fele vitatható: "mert Kína még további gazdasági/pénzügyi/katonai erősödése fog olyan globális helyzetet teremteni, aminek az árnyékában Európa is jobban mer majd mozdulni a saját természetes érdekei felé", mégpedig két okból:
1) a gyakorlatban nem látszik, hogy Európa egyátalán tudná mi a saját érdeke
2) az USA-nak pedig nem érdeke, hogy Európa egyesüljön Oroszo.-gal, mert akkor egy Kínánál még veszélyesebb unió jönne létre.
Ezért az USA a gyakorlatban engedni fog Oroszo.-nak, és paktumozni fog vele. Ennek megvan az az előnye az USA számára, hogy mivel ez a paktum háborús feszültségekkel jár Közép-Kelet-Európában, az EU ebben megsemmisül és így az USA gazdasági teret (piacot) is nyer.
Emlékeztetnék minden olvasót arra, hogy Kína csak addig nem jelent fenyegetést Szibériára, így Oroszo.-ra, amíg Kínát leköti az USA legyőzése. Ezért Oroszo.-nak nem érdeke, hogy Kína legyőzze az USA-t.
Tehát Oroszo.-nak nem érdeke, hogy Kína legyőzze az USA-t, hanem "mindössze" az az érdeke, hogy az USA-ból kicsikarja a paktumot. Ez az USA érdeke is, mert Oroszo.-gal együtt legyőzhetik - gazdaságilag, nem háborúval! - Kínát.
Megj.: fiatalabb olvasóinknak felhívnám a figyelmüket arra, hogy amilyen szerepe, súlya Kínának van a mai világban, olyan szerepe, súlya volt a Kétpólusú Világrend idején a Szovjetuniónak.
Kína elképesztő felemelkedése a Szovjetunió összeomlásának is köszönhető. Ezért fordult meg amerikai stratégiai gondolkodók fejében az a gondolat, hogy Kína további térnyerése visszaszorítható azáltal, hogy amerikai segítséggel létrehozzák ismét a Szovjetuniót.
Mindezek, amelyeket leírtam, jelentik az amerikai-orosz paktum hátterét.
Ami pedig a debilségeket illeti, hogy ehhez Európának és Kínának abszolút debilnek kell lenniük, két megjegyzésem van:
1) Európa valóban ennyire debil. A paktum terv ezenkívül gonoszabb, mint amilyennek elsőre látszik. Ugyanis, ha Németország ezt megneszeli, és az USA Oroszo.-gal való paktum-terve ellen fegyverkezni kezd, akkor Németország szembefordul az USA-val. Ennek két kimenetele lehet 1) győz az USA ellen 2) veszít az USA ellen. MIndkét esetben Oroszo.-nak egy ellenféllel kevesebb.
2) Kína tud róla, de amíg - rövidtávon - ennek hasznát húzza, értsd: amíg Oroszo. Kínát támogatja rövid távon, addig Kínának ez így is megéri.
Utána persze veszélyt fog Kínára jelenteni, de Kínát - tengeren - le fogja kötni az USA, és így Kína sokmindent nem fog tudni tenni, mint amit amúgy most is tesz: koncentrál a Dél-Kínai-tenger térségére.
Mivel azért az ördög nem alszik, Oroszo. az utóbbi időszakban feltűnűen sok hadgyakorlatot rendez a keleti katonai körzetben, az orosz Távol-Keleten. Most, áprilisban is így van ez. Ez Kínának szól, természetesen.