A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 218
4 571
113
Ott tévedsz, h az aktív médiafogyasztók a twitteren, facen, stb léteznek napi sok órát. Itt olyan szintű ellenzéki fölény van, megtámogatva cenzúrával, amire a földön még nem volt példa
A twitterre, face-re mindenki azt tesz fel, amit akar (nyilván a felhasználási elveknek megfelelően), az olvasottságot, kattintásszámot nem korlátozza csak maga a tartalom. Ha érdekli a 14-40 közötti korosztályt, elolvassa, ha nem, nem.
Én nem látogatom egyik felületet sem (ezért nem tudom, milyen cenzúra van), de ha ott egy oldalra dől a bili, akkor az elsősorban tartalmi kérdés.
Hogy aktualizáljuk Antall József szállóigévé vált mondatát: Tetszettek volna tartalmat csinálni.
Vagy, a gondolatainkat úgy kell előadni, hogy az a célközönség számára is befogadható legyen. Az egyenlőre a Pesti TV nézettségén is látszik, hogy nem sikerül ezt a korosztályt megszólítani. De ez nem az ő hibájuk - mármint a korosztályé.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 133
10 827
113
A twitterre, face-re mindenki azt tesz fel, amit akar (nyilván a felhasználási elveknek megfelelően), az olvasottságot, kattintásszámot nem korlátozza csak maga a tartalom. Ha érdekli a 14-40 közötti korosztályt, elolvassa, ha nem, nem.
Én nem látogatom egyik felületet sem (ezért nem tudom, milyen cenzúra van), de ha ott egy oldalra dől a bili, akkor az elsősorban tartalmi kérdés.
Hogy aktualizáljuk Antall József szállóigévé vált mondatát: Tetszettek volna tartalmat csinálni.
Vagy, a gondolatainkat úgy kell előadni, hogy az a célközönség számára is befogadható legyen. Az egyenlőre a Pesti TV nézettségén is látszik, hogy nem sikerül ezt a korosztályt megszólítani. De ez nem az ő hibájuk - mármint a korosztályé.
Hiába csinálsz tartalmat, ha nem jut el senkihez.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 218
4 571
113
Hiába csinálsz tartalmat, ha nem jut el senkihez.
Ne viccelj. Azért van néhány lehetőség. Csak a KESMA keretei között több száz felület; tv, rádió újság online portálok.
De egyébként sem gond a hol jelenjenek meg. Bárhová elhelyezhető a jó promó, csak szólítsa meg a célcsoportot. Akkor majd megkeresi az adott felületen.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 890
13 832
113
Egy Cassandrai-jóslat, felvetése --megelőzésként--, bár nem a Delphi-jósdából, de rémítő lehetőség, egyszerű logika alapján, erősen átgondolandó ( és megelőzendő !!! ):

"Csak úgy mellesleg" megjegyzem, hogy azon kívül, hogy az évtizedekkel ezelőtti, másodvonalas-, (vész-)tartalék-haditechnika kiárusítás alapvető hibáját, alapból javítani kéne!!!
Közel sem esélytelen ugyanis az a lehetőség, hogy rövidesen hatalomra kerülő sötét-zöld/bal-libbant német kormány a maga erős jogállamisági demagógiájával és USA hátszelével akár a Leopardok szállítását is leállíthatja, ezzel 2030(+) közelébe kitolva az évtizedek óta fennálló "letolt gatya" állapotot.
A tavaszi forradalmak külföldi ideológusai pedig egy "érdekesen"/jól média-tálalható, kormányválságot segítő készséges román és vagy ukrán közreműködésű külpolitikai feszültséget is tető-alá hozhatnak , ha 22-ben nem a szerintük demokratikus eredmény születik.
Semmilyen szempontból nem tartom továbbra sem jónak rossz ötletekre lehetőséget adó jelenlegi kiszolgáltatott honvédelmi állapotot.


Véleményem szerint a jelenlegi védekezés-képtelen állapotot --ami egy --egy Mohács-utáni védekezés képtelenséghez mérhető Mohács nélkül-- addig kell felszámolni, amíg a kínálkozó alkalom nem szüli meg a "maga tolvaját", vagy még rosszabb verzióját!

Akár azt is lehet mondani, hogy vad elképzelés, de bő egy éve senki nem gondolt volna egy polgárháború-közelivé élezett amerikai választásokra, vagy egy ukrajnai atom-hatalom provokálásra!

"Szolidan" emlékeztetnék, hogy Castro sem akart kommunista lenni, de azt csináltak belőle, belekényszerítették!
Nem örülnék egy hazai "Disznó-öbölbéli partraszállás" analóg motívumnak a magyar történelem --természetesen le nem írt-- lapjain.

Eddig egész jól művelte ez a csapat a "...megelőzés sokkal költség-hatékonyabb, mint a bekövetkezett probléma megoldása" taktikát, sok sikert elérve az előrelátással!!!

Nem elkényelmesedni!!!

U.i: fontosnak tartom, inkább többször legyen --itt is--, mint elsikkadjon!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 312
46 029
113
Loptam a képet a hadgyakorlatos topicból....
Nem tudom, hogy ki mennyire emlékszik arra az infóra, hogy a SOC-R hajókat veszünk az amerikai felesleg készletekből. Azóta nagy volt a csönd ekörül. Most viszont kicsit begorombult a kristálygömböm, és muszáj megosztanom az elméletemet a fenti kép kapcsán.
Furcsaságok:
  • ugye volt az az EDA táblázat ahol a SOC-R hajókat említik, mint már engedélyezett, de még nem leszállított tételt.
  • ezeket a Navy Seal használta elsősorban. Erre most velük tartanak a KRD-sek gyakorlatot.
  • mit ad Isten magukkal is hoznak ilyen SOC-R hajókat.
  • ami ráadásul úgy néz ki, mintha éppen frissen lenne felújítva.
  • ráadásul a felújítás kapcsán arra is gondosan odafigyeltek, hogy véletlenül pont a Gidránon látható színvilágra színezzék a hajót.
Ilyen színekben találtam az amerikai kézen lévő hajókból:
message-editor%2F1570068268832-soc-r.jpg

1000w_q95.jpg

Az utóbbihoz hasonlóra van festve a váltó típus is. Ez az original MERDC minta. Ehhez képest a hozzánk érkezett hajó teljesen más.

Szóval nekem minden arra mutat, hogy itt nem csak egy szimpla gyakorlatról van szó, hanem talán magáról a szállítás teljesítéséről is...
 
H

Hummen23

Guest
Loptam a képet a hadgyakorlatos topicból....
Nem tudom, hogy ki mennyire emlékszik arra az infóra, hogy a SOC-R hajókat veszünk az amerikai felesleg készletekből. Azóta nagy volt a csönd ekörül. Most viszont kicsit begorombult a kristálygömböm, és muszáj megosztanom az elméletemet a fenti kép kapcsán.
Furcsaságok:
  • ugye volt az az EDA táblázat ahol a SOC-R hajókat említik, mint már engedélyezett, de még nem leszállított tételt.
  • ezeket a Navy Seal használta elsősorban. Erre most velük tartanak a KRD-sek gyakorlatot.
  • mit ad Isten magukkal is hoznak ilyen SOC-R hajókat.
  • ami ráadásul úgy néz ki, mintha éppen frissen lenne felújítva.
  • ráadásul a felújítás kapcsán arra is gondosan odafigyeltek, hogy véletlenül pont a Gidránon látható színvilágra színezzék a hajót.
Ilyen színekben találtam az amerikai kézen lévő hajókból:
message-editor%2F1570068268832-soc-r.jpg

1000w_q95.jpg

Az utóbbihoz hasonlóra van festve a váltó típus is. Ez az original MERDC minta. Ehhez képest a hozzánk érkezett hajó teljesen más.

Szóval nekem minden arra mutat, hogy itt nem csak egy szimpla gyakorlatról van szó, hanem talán magáról a szállítás teljesítéséről is...
Ha ez így van, akkor végül mégis egységes lesz a magyar festés.
Tudom, nagyon érzékeny téma.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 859
73 224
113
Loptam a képet a hadgyakorlatos topicból....
Nem tudom, hogy ki mennyire emlékszik arra az infóra, hogy a SOC-R hajókat veszünk az amerikai felesleg készletekből. Azóta nagy volt a csönd ekörül. Most viszont kicsit begorombult a kristálygömböm, és muszáj megosztanom az elméletemet a fenti kép kapcsán.
Furcsaságok:
  • ugye volt az az EDA táblázat ahol a SOC-R hajókat említik, mint már engedélyezett, de még nem leszállított tételt.
  • ezeket a Navy Seal használta elsősorban. Erre most velük tartanak a KRD-sek gyakorlatot.
  • mit ad Isten magukkal is hoznak ilyen SOC-R hajókat.
  • ami ráadásul úgy néz ki, mintha éppen frissen lenne felújítva.
  • ráadásul a felújítás kapcsán arra is gondosan odafigyeltek, hogy véletlenül pont a Gidránon látható színvilágra színezzék a hajót.
Ilyen színekben találtam az amerikai kézen lévő hajókból:
message-editor%2F1570068268832-soc-r.jpg

1000w_q95.jpg

Az utóbbihoz hasonlóra van festve a váltó típus is. Ez az original MERDC minta. Ehhez képest a hozzánk érkezett hajó teljesen más.

Szóval nekem minden arra mutat, hogy itt nem csak egy szimpla gyakorlatról van szó, hanem talán magáról a szállítás teljesítéséről is...


Ez a 2019 májusi kép nem hasonlít jobban a magyar festésre, mint amivel most jöttek?

ClayCoveredBoat.jpeg


ClayBoat.jpg
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 209
3 549
113
Loptam a képet a hadgyakorlatos topicból....
Nem tudom, hogy ki mennyire emlékszik arra az infóra, hogy a SOC-R hajókat veszünk az amerikai felesleg készletekből. Azóta nagy volt a csönd ekörül. Most viszont kicsit begorombult a kristálygömböm, és muszáj megosztanom az elméletemet a fenti kép kapcsán.
Furcsaságok:
  • ugye volt az az EDA táblázat ahol a SOC-R hajókat említik, mint már engedélyezett, de még nem leszállított tételt.
  • ezeket a Navy Seal használta elsősorban. Erre most velük tartanak a KRD-sek gyakorlatot.
  • mit ad Isten magukkal is hoznak ilyen SOC-R hajókat.
  • ami ráadásul úgy néz ki, mintha éppen frissen lenne felújítva.
  • ráadásul a felújítás kapcsán arra is gondosan odafigyeltek, hogy véletlenül pont a Gidránon látható színvilágra színezzék a hajót.
Ilyen színekben találtam az amerikai kézen lévő hajókból:
message-editor%2F1570068268832-soc-r.jpg

1000w_q95.jpg

Az utóbbihoz hasonlóra van festve a váltó típus is. Ez az original MERDC minta. Ehhez képest a hozzánk érkezett hajó teljesen más.

Szóval nekem minden arra mutat, hogy itt nem csak egy szimpla gyakorlatról van szó, hanem talán magáról a szállítás teljesítéséről is...
Jó meglátás. Jól is néz ki, és masszívabb mint a jelenlegi gumicsónakjaink. ..Viszont miért nem a váltó típust hozták el? Azon doktrína alapján, hogy mindenből a legújabbat, legjobbat vesszük meg, adódik, hogy nem a korábbi verziót kellene promózni (már ha egyáltalán valóban vásárlásról beszélünk). Esetleg az nem eladó?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 312
46 029
113
Jó meglátás. Jól is néz ki, és masszívabb mint a jelenlegi gumicsónakjaink. ..Viszont miért nem a váltó típust hozták el? Azon doktrína alapján, hogy mindenből a legújabbat, legjobbat vesszük meg, adódik, hogy nem a korábbi verziót kellene promózni (már ha egyáltalán valóban vásárlásról beszélünk). Esetleg az nem eladó?
A váltótípus a CB90 lesz.
Per pillanat nem igazán van komoly pénz ilyen marginálisnak számító képesség komoly fejlesztésére. A CB90 viszont már az igen komoly fejlesztésnek minősülne. A svédek 18db hajót vettek 47,9M USD áron.
Az 2,6M USD/hajó. A 786M forintos darabárat kismillió más dologra is el lehet költeni itthon.

Alapvetően az EDA program szerintem egy nagyon jó dolog....már ha ki is tudod használni.
Izrael pl. durva mennyiségű hadianyagot vesz évről évre a "garázsvásáron".
Nekünk ezt eddig csak mérsékelt sikerrel sikerült kihasználni. Ennek oka, részben az eddigi pénztelenség, részben a most már kiépülő új alapokra helyezett új eszközpark.
Mert ugye minek vegyünk Bradley-t, meg Kiowa-t (mint a horvátok), ha nekünk lesz Lynx, meg már van H145M.
Ezek a SOC-R hajók szerintem olyan eszközök, amik eléggé semlegesek. Nem nagyon tudnak rendszer szinten más eszközökkel összeakadni, és felújítva évtizedekig hibátlanul ellátják a feladatukat (alu hajótest).
Ugyanakkor a folyami flotillánkat jól kiegészítik, és a különlegeseknek is extra képességet biztosítanak.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A váltótípus a CB90 lesz.
Per pillanat nem igazán van komoly pénz ilyen marginálisnak számító képesség komoly fejlesztésére. A CB90 viszont már az igen komoly fejlesztésnek minősülne. A svédek 18db hajót vettek 47,9M USD áron.
Az 2,6M USD/hajó. A 786M forintos darabárat kismillió más dologra is el lehet költeni itthon.

Alapvetően az EDA program szerintem egy nagyon jó dolog....már ha ki is tudod használni.
Izrael pl. durva mennyiségű hadianyagot vesz évről évre a "garázsvásáron".
Nekünk ezt eddig csak mérsékelt sikerrel sikerült kihasználni. Ennek oka, részben az eddigi pénztelenség, részben a most már kiépülő új alapokra helyezett új eszközpark.
Mert ugye minek vegyünk Bradley-t, meg Kiowa-t (mint a horvátok), ha nekünk lesz Lynx, meg már van H145M.
Ezek a SOC-R hajók szerintem olyan eszközök, amik eléggé semlegesek. Nem nagyon tudnak rendszer szinten más eszközökkel összeakadni, és felújítva évtizedekig hibátlanul ellátják a feladatukat (alu hajótest).
Ugyanakkor a folyami flotillánkat jól kiegészítik, és a különlegeseknek is extra képességet biztosítanak.
Ez a pár darab Magyarországon nem igazán látom, mire használható. Valószínűleg azért kapja a KM, hogy tudjanak ilyeneken is gyakorolni, ha nemzetközi műveletekben szükség lenne rá.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 312
46 029
113
Ez a pár darab Magyarországon nem igazán látom, mire használható. Valószínűleg azért kapja a KM, hogy tudjanak ilyeneken is gyakorolni, ha nemzetközi műveletekben szükség lenne rá.
A lényeg az, hogy aki használni szeretné ezt a képességet, az tudja, hogy hogyan használja.
De nem, szerintem nem a nemzetközi műveleti képesség az elsődleges szempont. Mert akkor nem vettünk volna hasonló célra 2db Zodiac Pro 850-eseket. Ráadásul vacsi újként. De nem véletlenül volt szükség a sétahajóvá alakított AN-2-es visszavételére is, pont a KRD-nek.
Azt, ha jól tudom (?), a többivel együtt tavaly visszaalakították, és felújították.
Nem is tudom, hogy annak mi lesz/lett a sorsa.

Persze, az is lehet, hogy már nem téma a SOC-R hajók beszerzése, mert a Zodiac-ok azok helyére jöttek.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 859
73 224
113
Mérnöki pontossággal...

https://honvedelem.hu/media/cache/width_465/images/media/x6070652c7c5ae036137128.JPG.pagespeed.ic.M-Y8gIDb0Q.webp


"A gépkarabélyok tárainak töltését megkönnyítő, a tárazási időt lerövidítő berendezést alkotott Szőrös Zoltán. A praktikus szerkezetről a fegyverzeti szakemberek is elismerően nyilatkoznak.

A Mihail Tyimofejevics Kalasnyikov életművét ápoló mérnök tervei között egyéb fegyverek tárazását segítő eszközök elkészítése is szerepel.

Civil főiskolásként 2005-ben, az Országos Tudományos Diákköri Konferencia hadtudományi szekciója fórumán ismertethette a Kalasnyikov és története című dolgozatának kutatási eredményeit Szőrös Zoltán. A Lajosmizsén élő mérnök azóta is tisztelője, nemzetközileg ismert és elismert szakértője a világhírű konstruktőr életművének. A legendás gépkarabélyok népszerűsítése érdekében a közelmúltban egy, a tárazásukat megkönnyítő berendezést hozott létre.

– A hasonló elven működő tálcák már régóta ismertek. Külföldi gyártóktól jelentős összegért néhány típus ezek közül az interneten meg is vásárolható. Ez adta az ötletet, hogy néhány barátom segítségével „házilag” készítsünk ilyen eszközt a Kalasnyikov gépkarabélyokhoz. A szerkezeti elemeket lézerrel vágtuk ki, ennek is köszönhetően egy méretpontos, kiválóan működő tárazótálcát sikerült összeszerelnünk. A tervezés és a gyártás szó szerint a konyhaasztalon zajlott, az internetes árak töredékéből, nagyjából egy hétvégi családi vacsora költségéből sikerült elkészítenünk a prototípust – idézte fel a rendhagyó termékfejlesztés történetét az amatőr fegyverszakértő.

Otthoni körülmények között azonban értelemszerűen nem lehetett meggyőződni az eszköz működőképességéről, ezért Lajosbányai István ezredestől, az MH Modernizációs Intézet Kutatás-fejlesztési Igazgatósága Lőkísérleti Vizsgáló Osztályának vezetőjétől kértek szakvéleményt a találmányról..."
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 093
119 297
113
Mérnöki pontossággal...

https://honvedelem.hu/media/cache/width_465/images/media/x6070652c7c5ae036137128.JPG.pagespeed.ic.M-Y8gIDb0Q.webp


"A gépkarabélyok tárainak töltését megkönnyítő, a tárazási időt lerövidítő berendezést alkotott Szőrös Zoltán. A praktikus szerkezetről a fegyverzeti szakemberek is elismerően nyilatkoznak.

A Mihail Tyimofejevics Kalasnyikov életművét ápoló mérnök tervei között egyéb fegyverek tárazását segítő eszközök elkészítése is szerepel.

Civil főiskolásként 2005-ben, az Országos Tudományos Diákköri Konferencia hadtudományi szekciója fórumán ismertethette a Kalasnyikov és története című dolgozatának kutatási eredményeit Szőrös Zoltán. A Lajosmizsén élő mérnök azóta is tisztelője, nemzetközileg ismert és elismert szakértője a világhírű konstruktőr életművének. A legendás gépkarabélyok népszerűsítése érdekében a közelmúltban egy, a tárazásukat megkönnyítő berendezést hozott létre.

– A hasonló elven működő tálcák már régóta ismertek. Külföldi gyártóktól jelentős összegért néhány típus ezek közül az interneten meg is vásárolható. Ez adta az ötletet, hogy néhány barátom segítségével „házilag” készítsünk ilyen eszközt a Kalasnyikov gépkarabélyokhoz. A szerkezeti elemeket lézerrel vágtuk ki, ennek is köszönhetően egy méretpontos, kiválóan működő tárazótálcát sikerült összeszerelnünk. A tervezés és a gyártás szó szerint a konyhaasztalon zajlott, az internetes árak töredékéből, nagyjából egy hétvégi családi vacsora költségéből sikerült elkészítenünk a prototípust – idézte fel a rendhagyó termékfejlesztés történetét az amatőr fegyverszakértő.

Otthoni körülmények között azonban értelemszerűen nem lehetett meggyőződni az eszköz működőképességéről, ezért Lajosbányai István ezredestől, az MH Modernizációs Intézet Kutatás-fejlesztési Igazgatósága Lőkísérleti Vizsgáló Osztályának vezetőjétől kértek szakvéleményt a találmányról..."
Azóta is kb láttam belőle kettőt.
 
  • Vicces
Reactions: enzo

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 890
13 832
113