[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 309
34 044
113
Ha nem lenne rajta 40%-os Rába felár helyből, akkor nem lenne drága. Ennyi az egész..
Igen ezert irtam ebbe a temaba az elso hozzaszolasomba hogy draga.

Igeny lenne ra vezetesiranyitasipont, hiradoskocsi,loszer szallito,tartalekos szallito es meg vagy feltucat funkciot bele lehetne zsufolni de ha radarkocsikat is idevesszuk. /nem artana ha valamilyen szinten vedve lennenek.../ mondjuk ebbol remelem lessz rm altal fejlesztett... Es ha a raba vagy mas hazai gyarto nem rukkol elo valamivel elofordulhat hogy amilye panceldobozba rejtik a radarkezeloket kerul szet a seregbe.

Ezzel sem lenne semmi gond ha olxsobb mint a raba vzf. Je es remelem /bar ketlem./ hogy a hazai hadiiparnak leesik a tantusz hogy mekkorat mulasztottak. Mert vzf et akarmelyik magyarorszagi gyarto elo tudta volna allitani meg tudta volna tervelni. /akar a szetvagott es huladekvasnak ertekesitett panvellemezekbol is. Vagy kesobb vadonat ujbol... Es a tengodo idoszakba lett volna ertekesitheto termekuk.... /a vzf el ahogy te is irtad a raba nem csak magaval hanem mindenki massal is kicseszett mert mas oda se mert ulni az asztalhoz nemhogy az akkori kis torta szeletebol kerjen egy darabot./...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 721
14 783
113
A youtube nézi, hogy mire kerestél rá és az alapján dobja be a hirdetéseket.


Szóval potenciális vevő vagyok?

Más katonai cuccokravonatkozó hirdetést miért nem pakol fel?

Nyilván van egymegrendelő, aki úgy gondolja, érdemes magyar júzerek körében reklámoznia a harcjárművét.

Vajon miért?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 305
28 000
113
Szóval potenciális vevő vagyok?

Más katonai cuccokravonatkozó hirdetést miért nem pakol fel?

Nyilván van egymegrendelő, aki úgy gondolja, érdemes magyar júzerek körében reklámoznia a harcjárművét.

Vajon miért?
Nekem amikor rákerestem az RM-re utána egy pár napig dobálta be a hirdetéseit.
Szerintem ne képzelj bele többet.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 309
34 044
113
Na jo vegyuk az igenyistat.
Szerintem.
Legyen relative olcso jarmu zomeben mar meglevo elemek felhasznalasaval.
8*8 vagy 6*6 es alternativ meghajtast is tartamazzon /nyilt harcjarmu fejlesztei programbo meritve elektromos rasegtes./
Legyen kepes egy kozepes ovezraj szalitasra /ez akar lehet nagyobb a nehez rajnal/
Legyen uszokepes
Kiegezto pancellal ngyobb kaliberu loszereknek is legyen kepes ellenalni
20mm automata toronyfegyver szerintntem boven eleg./en esetleg meg egy 60mm automata aknavetot el tudnak kepzeni ra./
Legyen valamilyen szintu onvedelmi remdszere.

Inkabb fuchs 3 mint boxer...

Lessz jo ifv nk viszonylag nagy szamba.
Igy az apc nek apc feladatot kell ellatnia. Tehat fronkozelbe szallitani a gyalogsagot es tavolrol tamogatni...
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 123
13 566
113
A magyar honvédség esetében nincsen értelme egy úszóképes 8x8 APC bevezetésének. Tudom, lehet rámutatni arra, ho két elég komoly folyó szeli szét az országot három részre de ... például a lengyel helyzettel szemben túl kicsi teruletrol van szó, amit túl kicsi hadero véd ahoz, hogy egy manoveres harcban reális hasnot lehessen húzni a úszóképessegbol. Raadásúl, mivel már tudjuk, hogy a 4x4-ek nem lesznek úszóképesek, ezek hátra lennének hagyva, vagy mi? Így úgy se fogtok tudni teljesen onnáloan operáló "úszoképes" alakulatokat létrehozni. Sokkal értelemesseb lenne minimum a Tiszán gázlókat létesíteni és fentartani, a Dunát pedig bármilyen oldalról éri el a potenciális ellenség, nektek lényegében vége.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 000
14 099
113
Én néhány problémát a páncélzat egy részének modulos/kazettás/emberi erővel gyorsan leszedhető/visszarakható megoldásával oldanék meg, például az úszóképességét, ha ez pár-tíz perc alatt végrehajtható a 6-8 fős "utasssal", és az ezt a gépenkénti X tonnát utána átszállító bármivel, ami --többek között-- erre lesz kitalálva.

A műszaki/karbantartó verzió! "Pölö"
 
  • Tetszik
Reactions: OhioNurse

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 542
8 871
113
A védettséget, magát az acélt (most és a közeljövőben) mennyire lehet vagy lehet-e helyettesíteni egyéb védelmi megoldásokkal, most, hogy a felülről jövő drón támadás egyre inkább dominálni fogja a harctereket. Épp ezek miatt itt a "középsúlyban" (értve alatt a az IVF és APC kategóriát) a mozgékonyság+tűzerő+védettség hármasában ki mire helyezné a hangsúlyt?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 497
18 455
113
A védettséget, magát az acélt (most és a közeljövőben) mennyire lehet vagy lehet-e helyettesíteni egyéb védelmi megoldásokkal, most, hogy a felülről jövő drón támadás egyre inkább dominálni fogja a harctereket. Épp ezek miatt itt a "középsúlyban" (értve alatt a az IVF és APC kategóriát) a mozgékonyság+tűzerő+védettség hármasában ki mire helyezné a hangsúlyt?
Pár évtizeddel ezelőtt úgy tűnt, hogy a könnyűfém ötvözték kiszorítják az acélt, de változott a helyzet.
Az autóipar igényei miatt hatalmasat fejlődött az acélok szakítószilárdsága.
Ma már a tömegre vetített szakitoszilárdság, nem annyival rosszabb, mint amennyivel olcsóbb és jobban alakíthatóbb, mint a problémás könnyűfém ötvözetek.
Ezért készül a legtöbb korszerű harcjármű acélból.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 497
18 455
113
Pár évtizeddel ezelőtt úgy tűnt, hogy a könnyűfém ötvözték kiszorítják az acélt, de változott a helyzet.
Az autóipar igényei miatt hatalmasat fejlődött az acélok szakítószilárdsága.
Ma már a tömegre vetített szakitoszilárdság, nem annyival rosszabb, mint amennyivel olcsóbb és jobban alakíthatóbb, mint a problémás könnyűfém ötvözetek.
Ezért készül a legtöbb korszerű harcjármű acélból.
Ez a kép jól szemlélteti a páncél minőségű acél fejlődését.

725x530-armox-pure-steel-pure-evolution.png
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 000
14 099
113
Ez a kép jól szemlélteti a páncél minőségű acél fejlődését.

725x530-armox-pure-steel-pure-evolution.png
Többek a képen is látható fejlődés miatt szoktam emlegetni előnyösnek a kazettás/kazamatás/... (a lényege: gyorsan, könnyen cserélhető/eltávolítható páncél-lapos) konstrukciókat, mert lehetővé teszik a lépéstartást (ha van pénz), megfizethető áron a technikai fejlődéssel, mert a konstrukció fel van rá készítve.
Ennek ellenére nem nagyon látok ilyet, mert a gyártók érdeke az arany-áras felújítás/új fegyver vásárlás.

Ezért ha gyártói megkötések miatt miatt ez nem lenne megoldható, akkor szerintem az alap jármű+hazai-hadi-ipari megvalósítást tartom a jónak, pl: izraeli NERA, ...
...és abban még (remélem) nincs "hátsó-kapu"! :cool:


U.I.: Másik nagy előnye, hogy békeidőben, gyakorlaton nem kell 5-10-15 tonna súlyt cipelni, béke-időben olcsóbb lesz a sereg fenntartása: üzemanyag, karbantartás, elhasználódás!!!

Egy (béke-időben) jelentősen olcsóbban fenntartható sereg nagyobb lehet, jobban elfogadja társadalom, mégis nagyobb képességekkel rendelkezik, mit a "legyártottem ez van, vagy aranyééér" elven tervezett és üzemeltetett technika!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 431
31 801
113
A magyar honvédség esetében nincsen értelme egy úszóképes 8x8 APC bevezetésének. Tudom, lehet rámutatni arra, ho két elég komoly folyó szeli szét az országot három részre de ... például a lengyel helyzettel szemben túl kicsi teruletrol van szó, amit túl kicsi hadero véd ahoz, hogy egy manoveres harcban reális hasnot lehessen húzni a úszóképessegbol. Raadásúl, mivel már tudjuk, hogy a 4x4-ek nem lesznek úszóképesek, ezek hátra lennének hagyva, vagy mi? Így úgy se fogtok tudni teljesen onnáloan operáló "úszoképes" alakulatokat létrehozni. Sokkal értelemesseb lenne minimum a Tiszán gázlókat létesíteni és fentartani, a Dunát pedig bármilyen oldalról éri el a potenciális ellenség, nektek lényegében vége.
Miért is nincs?A kisebb seregnek pont hogy nagyobb mozgékonysággal kell tudnia ellensúlyoznia a létszámhiányt.
Egy estleges ellenség meg nem lesz hülye.A gázlóhelyeket éppen úgy figyelemmel fogja kisérni,mint a hidakat-és támadni őket.
Gidránt magam is hibának tartom.De egy 8x8(6x6) járgány is lehet bázisjármű.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 431
31 801
113
Különben pár hónapja próbáltam egy esetleges PSZH beszerzéshez milyenségéről vitát kezdeményezni-csak hamvába holt.De én még mindig az akkori metódust követném.Elösször azt kéne kitalálni,hogy mire kellene jónak lennie egy PSZHnak,milyen lehetséges harchelyzetben miféle feladatokra kellene alkalmasnak lennie.És ha ez megvan,akkor lehet magának a járműnek az összekalapálásához nekirugaszkodni.