A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 324
4 510
113
jah de neki a 6000 euró az a missziós bónusza a rendes bérére.
Igy random összehasonlítani különböző országokban a fizetéseket nem igazán mérvadó. kb bármelyikünk elmondhatja magáról, hogy azonos munkakörben Svájcban jobban keresnénk. Nem véletlenül találták ki a Big Mac indexet. Ha már erről beszélünk szerintem mérvadóbb lehetne egy összehasonlítás az alapján. Vegyük a te missziós béred és számoljuk ki hány db Big Mac-et tudsz belőle venni Magyarországon. Majd számoljuk ki ugyan ezt a darab számot a francia, svájci missziós pénzből az ottani big Mac árakhoz viszonyítva. Engem tényleg érdekelne a végeredmény.
Pl svájcban 6,5 CHF 1 Big Mac. Most megnéztem pontosan és az átlagbér havi 9350 CHF (8560,54 EUR szóval tévedtem az a 6000 EUR ott baksis :D) Szóval az ott 1438 Big Mac.
Mindez nálunk 435200 Ft átlagbér egy Big Mac pedig 900 Ft vagyis 483 Big Mac. Durva dolgok ezek... ja és bruttó bérrel számoltam.
De lehet másik topikba kéne...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 139
78 682
113
Ez egy 5 és 10 év közötti tapasztalati idővel rendelkező holland katonának teljesen normális. Annyi, hogy ez nem havi, hanem heti összeg. A havi minimálbér 1680 euró.
3000 Euro azért az teljesen más és akkor így a 10.000 sem kiugró.
 
K

kamm

Guest
Igy random összehasonlítani különböző országokban a fizetéseket nem igazán mérvadó. kb bármelyikünk elmondhatja magáról, hogy azonos munkakörben Svájcban jobban keresnénk. Nem véletlenül találták ki a Big Mac indexet. Ha már erről beszélünk szerintem mérvadóbb lehetne egy összehasonlítás az alapján. Vegyük a te missziós béred és számoljuk ki hány db Big Mac-et tudsz belőle venni Magyarországon. Majd számoljuk ki ugyan ezt a darab számot a francia, svájci missziós pénzből az ottani big Mac árakhoz viszonyítva. Engem tényleg érdekelne a végeredmény.
Pl svájcban 6,5 CHF 1 Big Mac. Most megnéztem pontosan és az átlagbér havi 9350 CHF (8560,54 EUR szóval tévedtem az a 6000 EUR ott baksis :D) Szóval az ott 1438 Big Mac.
Mindez nálunk 435200 Ft átlagbér egy Big Mac pedig 900 Ft vagyis 483 Big Mac. Durva dolgok ezek... ja és bruttó bérrel számoltam.
De lehet másik topikba kéne...

FYI: https://www.economist.com/big-mac-index

"A Big Mac costs SFr6.50 in Switzerland and US$5.66 in the United States. The implied exchange rate is 1.15. The difference between this and the actual exchange rate, 0.89, suggests the Swiss franc is 28.8% overvalued"

"A Big Mac costs 900 forints in Hungary and US$5.66 in the United States. The implied exchange rate is 159.01. The difference between this and the actual exchange rate, 297.42, suggests the Hungarian forint is 46.5% undervalued"
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 189
5 080
113
Na nehàny hadsereg fizuja a hivatalos oldalakról:

Brit:

SOLDIER PAY​

Current rates of pay for soldiers just starting out in these ranks are:
  • Recruits (in initial training); £15,985 a year
  • Private: £20,400 a year
  • Lance Corporal: £27,326 a year
  • Corporal: £31,869 a year
  • Sergeant: £35,853 a year
Német:

Rekrut (en: recruit) ie the lowest rank = 1920,04 Euro
Gefreiter ie the second rank to which an enlisted soldier, airman or sailor could be promoted = 1954,30 Euro
Oberstabsgefreiter is the highest rank for enlisted= 2189,21 Euro
Stabsunteroffizier is the highest NCO-grade. It is grouped as OR-5 in NATO, equivalent to Sergeant, Staff Sergeant in the US Armed forces. They make 2041,51 €
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Na nehàny hadsereg fizuja a hivatalos oldalakról:

Brit:

SOLDIER PAY​

Current rates of pay for soldiers just starting out in these ranks are:
  • Recruits (in initial training); £15,985 a year
  • Private: £20,400 a year
  • Lance Corporal: £27,326 a year
  • Corporal: £31,869 a year
  • Sergeant: £35,853 a year
Német:

Rekrut (en: recruit) ie the lowest rank = 1920,04 Euro
Gefreiter ie the second rank to which an enlisted soldier, airman or sailor could be promoted = 1954,30 Euro
Oberstabsgefreiter is the highest rank for enlisted= 2189,21 Euro
Stabsunteroffizier is the highest NCO-grade. It is grouped as OR-5 in NATO, equivalent to Sergeant, Staff Sergeant in the US Armed forces. They make 2041,51 €

Hat ezek nagyon alacsonyak a versenyszferahoz merten. Jo, ertem, stabil es miegymas, de akkor is.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 601
121 765
113
x60bfb0f0d7dd4230776923.jpg.pagespeed.ic.rFibDgnMfS.webp

x60bfb0f262881734873145.jpg.pagespeed.ic.XACeFcpbk1.webp
60bfb0fd1b9ff771348388.jpg
60bfb0fd34bfb375790276.jpg
60bfb0fe19c20157956997.jpg

60bfb0fdecd3e519940360.jpg
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 189
5 080
113
Ez egy 5 és 10 év közötti tapasztalati idővel rendelkező holland katonának teljesen normális. Annyi, hogy ez nem havi, hanem heti összeg. A havi minimálbér 1680 euró.
Hát az a táblázat nem hiszem hogy heti fizu lenne. Havi 40.000 euró fizetés egy tábornoknak?

A miniszterelnök

The prime minister’s annual salary is € 157.287 (2017), including holiday and end-of-year allowances

Kezdő hadnagy 10.000 eurót keresne?

Hát vannak kétségeim...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 451
14 571
113
Ezt is kitargyaltuk mar parszor.
A hibrid hajtas nagyjabol keszen lehet: tavaly telen a Mercedes osszeallt a Volvoval kulcsrakesz fuel cell teherautorendszereket gyartani, majd jott a hir, hogy valami RM-os kulcstechnologiat (a hidrogenhez) vettek meg, majd februarban bejelentettek, hogy az egesz teherautogyartasat atallitja erre a fuel cell temara es kulon cegbe vittek ki a haszongepjarmu-gyartast.

Ez nekem elegge ugy tunik, hogy nagyjabol keszen van a hajtas, gondolom, kozben a RM a diesel-fuel cell hibriden dolgozott es dolgozik (ha a Merci es a Volvo beinditja a tomeggyartast jovore, akkor a fuel cell hajtast mar csak tesztelik.)




Dehogyis. Egeszen biztosan a fenti fuel cell-diesel hibridrol van szo, csak nem beszel rola a RM, amig nem tudjak bemutatni. Ha megfugyeled, Marothek is nagyon osszezart szajjal beszelnek rola, semmi reszlet, csak "forradalmian uj hibrid hajtas" es hasonlok - egy az egyben olyasmi, amit az elso diesel-fuel cell hibridrol mondanal. :)

Amit én olvastam valamikor év elején az rm "kulcstechnológia" egy visszaforgató rendszer, ami a fel nem használt hidrogént vezeti vissza. Nem az egész rendszer az övék. Így a fogyasztás még jobb.

A Daimler 20 éve foglalkozik vele, van(lehet megszünt GLC) volt is ilyen személyautójuk.
Kicsit nagyobb a tapasztalat mint a kutatás szint de szériában semmi. o_O


Nem állítják át az egész teherautógyártást. :rolleyes:
2025 ig adnak el próbára vevőknek, nagyszériába esetleg az évtized végén kezdik el gyártani.
De ha az únióban nem épül elég töltőállomás addig, akkor ez sem biztos.


Bíztató az rm 2004-5óta foglalkozik a témával kutatás szintjén.
De eddig nem jelent meg semmiben.

Kész faszán működő rendszer?

Ami még bele sincs építve egy nemlétező járműbe?:rolleyes:

Legyen úgy. ;)

Alkossák meg itthon.


Ha ennyire kész, miért nem rakják a lynx-be?
Hisz az a jövő ifv-je.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Hát az a táblázat nem hiszem hogy heti fizu lenne. Havi 40.000 euró fizetés egy tábornoknak?

A miniszterelnök

The prime minister’s annual salary is € 157.287 (2017), including holiday and end-of-year allowances

Kezdő hadnagy 10.000 eurót keresne?

Hát vannak kétségeim...
A táblázatodat nem tudom megnyitni, nem látom mi van benne, amit írtál az viszont fekszik.
Heti 1900 euró 29 év tapasztalattal simán összejöhet egy tisztnek megfelelő szakirányú végzettségekkel.
salary-comparison-by-years-of-experience-monthly-netherlands-army-officer.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Amit én olvastam valamikor év elején az rm "kulcstechnológia" egy visszaforgató rendszer, ami a fel nem használt hidrogént vezeti vissza. Nem az egész rendszer az övék. Így a fogyasztás még jobb.

A Daimler 20 éve foglalkozik vele, van(lehet megszünt GLC) volt is ilyen személyautójuk.
Kicsit nagyobb a tapasztalat mint a kutatás szint de szériában semmi. o_O
A szemelyautos hidrogenesdit lefujtak, mert nem volt ra piac, no meg azoknak 3x surubben kellene toltoallomoas.


Nem állítják át az egész teherautógyártást. :rolleyes:
Dehogynem.
Nem holnap, persze, de valahol meg is mondtak, hogy az a cel. Ez nem is lehet kerdeses amugy, a kibocsatasi tilalom miatt, ami igy vagy ugy, de erkezik...

2025 ig adnak el próbára vevőknek, nagyszériába esetleg az évtized végén kezdik el gyártani.
De ha az únióban nem épül elég töltőállomás addig, akkor ez sem biztos.


Bíztató az rm 2004-5óta foglalkozik a témával kutatás szintjén.
De eddig nem jelent meg semmiben.

Kész faszán működő rendszer?

Ami még bele sincs építve egy nemlétező járműbe?:rolleyes:

Legyen úgy. ;)

Alkossák meg itthon.


Ha ennyire kész, miért nem rakják a lynx-be?
Hisz az a jövő ifv-je.

Szerintem tulzottan soteten latod a nemetek hozzaallasat. Mondjuk jovore mar latni fogunk valamit, szerintem, szoval hamar elvalik. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány