[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Mi az alternativa?
Átveszik a hatalmat a talibok, kivégzik a jelenlegi kormány tamogatóit és jelentős menekülthullámot indítanak el. Akkor mi ertelme volt az elmúlt 15-20 évnek???

Csak úgy van értelme maradni, ha kellő erőt tesznek oda. Ha nem akkor hagyjuk veszni az orszagot, viszont a kapuit is zárjuk be. Nincs kedvem az autópályán afgán menekülteket kerülgetni, ld. Szir menekültek 2015.
Ha az amerikaik 20 év után kivonulnak dollár százmilliárdok elégetése után azt az a pár magyar és török katona nem tudja majd helyrehozni azzal,hogy bezárkózik a kabuli reptérre és várja a tálib támadásokat.Teljesen feleslegesen kockáztatjuk a magyar katonák életét azért,hogy jó pontot szerezzünk a NATO és az USA szemében.Az afgán kormány elfog bukni ezt már semmi sem tudja megakadályozni csak egy újabb USA bevonulás aminek semmilyen realitása nincsen.Tehát azzal,hogy mi a törökökkel közösen biztosítjuk a kabuli repteret semmilyen mértékben nem fogjuk meggátolni az afgán kormány bukását és a tálibok hatalomra kerülését,aki úgy gondolja,hogy ez valamit is számít az nincs tisztában az afgán viszonyokkal.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 377
10 052
113
Átveszik a hatalmat a talibok,
Az ország nagyján már átvették.

jelentős menekülthullámot indítanak el.
Ha megint elnézi a kormány mindenkinek, hogy átengedik őket akkor van gond. A szerbeknél azt nem sikerült elérnie Budapestnek, hogy a határsávot megtisztítsák a fegyveres maffiáktól. Ezt a kérdés azoknak kellene megoldani akiken keresztül ideérnek, nem nekünk.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 912
91 536
113
Ha az amerikaik 20 év után kivonulnak dollár százmilliárdok elégetése után azt az a pár magyar és török katona nem tudja majd helyrehozni azzal,hogy bezárkózik a kabuli reptérre és várja a tálib támadásokat.Teljesen feleslegesen kockáztatjuk a magyar katonák életét azért,hogy jó pontot szerezzünk a NATO és az USA szemében.Az afgán kormány elfog bukni ezt már semmi sem tudja megakadályozni csak egy újabb USA bevonulás aminek semmilyen realitása nincsen.Tehát azzal,hogy mi a törökökkel közösen biztosítjuk a kabuli repteret semmilyen mértékben nem fogjuk meggátolni az afgán kormány bukását és a tálibok hatalomra kerülését,aki úgy gondolja,hogy ez valamit is számít az nincs tisztában az afgán viszonyokkal.
Azért ez sztem nem lefutott kérdés. Pakisztáni katonák is mennének, sztem ez a kulcs. A talibok többsége pastu. A pastuk majdnem fele Pakisztánban él.
Lehet velük ki tudnak egyezni egy hatalommegosztásról.

A mai helyzet eszkalációhoz vezet. Több ezer menekült afgán lépi át naponta a tadzsik határt. Már az oroszoknak is kellemetlen, mert destabilizálja Tadzsikisztánt.

Nagyon hülyén vonul ki az USA, nagyobb káosz lehet, mint előtte és cserben hagyja a helyi szövetségeseit újból!!!


Az a baj ha senki sem marad most, lehet 1 év múlva újra be kell avatkozni. Abból nagyobb sírás lesz helyben, meg Europa kap 1 millió dühös afgán fiatalt.
 
W

Wilson

Guest
Azért ez sztem nem lefutott kérdés. Pakisztáni katonák is mennének, sztem ez a kulcs. A talibok többsége pastu. A pastuk majdnem fele Pakisztánban él.
Lehet velük ki tudnak egyezni egy hatalommegosztásról.

A mai helyzet eszkalációhoz vezet. Több ezer menekült afgán lépi át naponta a tadzsik határt. Már az oroszoknak is kellemetlen, mert destabilizálja Tadzsikisztánt.

Nagyon hülyén vonul ki az USA, nagyobb káosz lehet, mint előtte és cserben hagyja a helyi szövetségeseit újból!!!


Az a baj ha senki sem marad most, lehet 1 év múlva újra be kell avatkozni. Abból nagyobb sírás lesz helyben, meg Europa kap 1 millió dühös afgán fiatalt.
Tálibokat nem fogja meghatni,hogy lesznek ott pakisztáni katonák ebben biztos lehetsz ők teljesen máshogy gondolkodnak,
Aki azt hiszi,hogy a pakik bármilyen nyomást is tudnak ez ügyben gyakorolni a tálibokra az el van tévedve.
Az orosz helyzetértékelést pedig kicsivel feljebb közzétettem.:)
Ha nagyon eldurvul a helyzet az oroszok lezárják a tadzsik határt és csókolom,se az oroszok se a tadzsikok nem fognak semmilyen hummanitárius szempontot mérlegelni amikor AK-t szegeznek az afgán menekültekre,hogy visszafordítsák őket.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
SilvioD!

Arra kérnélek, hogy elemezzük ki a helyzetet mélységében, mert így semmit nem értek a te első védelmi vonalunk a kibocsátó országok stratégiádból, amit a politikai vezetés is szokott mondani, csak jelen pillanatban azt sem érti senki. Ideje lenne elmagyarázni az átlag polgároknak.
Ha a talibán átveszi a dominanciát minimum vidéken, ahogy ezt most a kormány sem akarja megakadályozni, csak a nagyobb városokra koncentrál, akkor el fog indulni egy menekült hullám. Itt a fő hangsúly a síita területeken van, de azokra még csak nem is telepítünk katonákat. Miben fog minket segíteni a kabuli reptér, ha és amennyiben az ország többi részében

1, nyugodtan fogják öldösni az eddig velünk együttműködőket
2, onnan el fog indulni az újabb menekült hullám

?

Mi a B Terv az ország hermetikus elszigetelésére? Jól hangzik számomra, hogy zárjuk be a tálibokat az országukba, ha mégsem tudjuk tartani őket, de szerintem te is tudod, hogy ezek mindig olyan jól sikerült tervek szoktak lenni. Le tudjuk zárni? Igen, ha minden szomszédos ország zár. Lehetséges? Igen, lehetséges, de akkor valami elkerülte a figyelmemet. Pakisztánnal nem is határos Afganisztán. Ha én afgán vagyok, érteni nem értem, hogy ott egy határ van. Ki-be járkáltak mindig is. Meg tudok akadályozni egy Pakisztánon át vezető embercsempészetet vagy hogy ne szivárogjanak ki a terroristák? (Nyilván ez ügyben valami segítség lehet a török tervben való részvételük, de még nem vádolta senki őket a határ lezárásának képességével.) Tudomásom szerint az embercsempészet fő útvonala Irán felé halad. Ahogy a drogé is. Itt lényegében a kettő kéz a kézben jár. Rá tudom venni Iránt, hogy zárja a határait? Igen, lehetséges, de akkor valami elkerülte a figyelmemet. Teherán amikor bármit is megpróbál a határon, felfegyverzett terepjárókkal szétlövik őket drog ügyben. És nincs is érdeke egy jelentős pénzbevételt jelentő drog-útvonalat lezárni, ami a "keresztes hadak" őshazájába megy rajta keresztül már nem tudom mióta. Menekült kérdésben pedig prioritás számára, hogy saját hittestvéreit nem hagyja a szunniták által lemészárolni. Érteni nem értem, hogyan akarnánk az országot hermetikusan leszigetelni.

Akkor ezek szerint igazad van. Csak az a megoldás, ha visszamegyünk és megvívjuk a háborút.

Van rá esélyünk, hogy megnyerjük? Biztosan, de én nekem elkerülte valami a figyelmemet. Nálunk és a törököknél néhány nagyobb vad már megpróbálta és hiábavaló a történelmi példák sora szerint. Valamit kormány oldalon is mondani kellene, hogy miért nem rendelünk hullazsákokat! Értem én, hogy az ügy legnagyobb része államtitok és ne az újságok címlapjain olvassák az iszlamisták, hogy mi mire készülünk pontosan. De a kabuli reptér két fontos oszlopot hiányol az eddigi szerepvállalásunkkal ellentétben. Az egyik a lakosság támogatottsága. A másik a helyi lakosság támogatása.

Szerintem minimum egy cikk kellene ebben a témában, hogy A, mit szeretnénk kihozni a témából (és itt ne menekülthullám megállításáról beszéljünk, hanem van-e valami katonai célunk, például béketárgyalás az iszlamisták és a kormányerők között, leválasztani az országból egy általunk jól kezelhető és védhető részt vagy hová is akarjuk kifuttatni az egészet). Valami kivezető stratégiát, hogyan nem akarok ott maradni még egy generációnyi időre! B, kellene számokról is beszélni, hogy milyen méretű kontingensben gondolkodunk és a másik két ország mennyi talpast hajlandó a történetbe bele rakni.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 953
18 448
113
Őrültség lesz odamenni. Ráadásul meg sem fogja senki nekünk köszönni a végén, ha visszavonultunk majd. Mert ez az akció, ha odamegyünk, visszavonulással végződik.

 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 470
17 890
113
Őrültség lesz odamenni. Ráadásul meg sem fogja senki nekünk köszönni a végén, ha visszavonultunk majd. Mert ez az akció, ha odamegyünk, visszavonulással végződik.

De ezt úgy még is minek és hova? Mire megszületik a megállapodás a tálibok visszaszereznek mindent, a jelenlegi afgán kormány meg megszűnik létezni. Ennél nagyobb ökörséget.....
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
SilvioD!

Arra kérnélek, hogy elemezzük ki a helyzetet mélységében, mert így semmit nem értek a te első védelmi vonalunk a kibocsátó országok stratégiádból, amit a politikai vezetés is szokott mondani, csak jelen pillanatban azt sem érti senki. Ideje lenne elmagyarázni az átlag polgároknak.
Ha a talibán átveszi a dominanciát minimum vidéken, ahogy ezt most a kormány sem akarja megakadályozni, csak a nagyobb városokra koncentrál, akkor el fog indulni egy menekült hullám. Itt a fő hangsúly a síita területeken van, de azokra még csak nem is telepítünk katonákat. Miben fog minket segíteni a kabuli reptér, ha és amennyiben az ország többi részében

1, nyugodtan fogják öldösni az eddig velünk együttműködőket
2, onnan el fog indulni az újabb menekült hullám

?

Mi a B Terv az ország hermetikus elszigetelésére? Jól hangzik számomra, hogy zárjuk be a tálibokat az országukba, ha mégsem tudjuk tartani őket, de szerintem te is tudod, hogy ezek mindig olyan jól sikerült tervek szoktak lenni. Le tudjuk zárni? Igen, ha minden szomszédos ország zár. Lehetséges? Igen, lehetséges, de akkor valami elkerülte a figyelmemet. Pakisztánnal nem is határos Afganisztán. Ha én afgán vagyok, érteni nem értem, hogy ott egy határ van. Ki-be járkáltak mindig is. Meg tudok akadályozni egy Pakisztánon át vezető embercsempészetet vagy hogy ne szivárogjanak ki a terroristák? (Nyilván ez ügyben valami segítség lehet a török tervben való részvételük, de még nem vádolta senki őket a határ lezárásának képességével.) Tudomásom szerint az embercsempészet fő útvonala Irán felé halad. Ahogy a drogé is. Itt lényegében a kettő kéz a kézben jár. Rá tudom venni Iránt, hogy zárja a határait? Igen, lehetséges, de akkor valami elkerülte a figyelmemet. Teherán amikor bármit is megpróbál a határon, felfegyverzett terepjárókkal szétlövik őket drog ügyben. És nincs is érdeke egy jelentős pénzbevételt jelentő drog-útvonalat lezárni, ami a "keresztes hadak" őshazájába megy rajta keresztül már nem tudom mióta. Menekült kérdésben pedig prioritás számára, hogy saját hittestvéreit nem hagyja a szunniták által lemészárolni. Érteni nem értem, hogyan akarnánk az országot hermetikusan leszigetelni.

Akkor ezek szerint igazad van. Csak az a megoldás, ha visszamegyünk és megvívjuk a háborút.

Van rá esélyünk, hogy megnyerjük? Biztosan, de én nekem elkerülte valami a figyelmemet. Nálunk és a törököknél néhány nagyobb vad már megpróbálta és hiábavaló a történelmi példák sora szerint. Valamit kormány oldalon is mondani kellene, hogy miért nem rendelünk hullazsákokat! Értem én, hogy az ügy legnagyobb része államtitok és ne az újságok címlapjain olvassák az iszlamisták, hogy mi mire készülünk pontosan. De a kabuli reptér két fontos oszlopot hiányol az eddigi szerepvállalásunkkal ellentétben. Az egyik a lakosság támogatottsága. A másik a helyi lakosság támogatása.

Szerintem minimum egy cikk kellene ebben a témában, hogy A, mit szeretnénk kihozni a témából (és itt ne menekülthullám megállításáról beszéljünk, hanem van-e valami katonai célunk, például béketárgyalás az iszlamisták és a kormányerők között, leválasztani az országból egy általunk jól kezelhető és védhető részt vagy hová is akarjuk kifuttatni az egészet). Valami kivezető stratégiát, hogyan nem akarok ott maradni még egy generációnyi időre! B, kellene számokról is beszélni, hogy milyen méretű kontingensben gondolkodunk és a másik két ország mennyi talpast hajlandó a történetbe bele rakni.
Magánvélemény, ne legyen igazam: olyan hatása lesz a tálib hatalomátvételnek az iszlámista mozgalmakra, mint amikor Szaladin elfoglalta Jeruzsálemet... Kár votl nem atomot dobni Tora-Borára 2002-ben.
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 203
20 236
113
Ez most csak egy agymenés.

A tálibok nem lesznek képesek létrehozni és fenntartani egy központi kormányt amely "uralja" az országot.
Szét fog esni haduras részekre, etnikai alapon, ami már volt korábban. Ők majd foglalkoznak egymással. Pár évtizedig.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 470
17 890
113
Magánvélemény, ne legyen igazam: olyan hatása lesz a tálib hatalomátvételnek az iszlámista mozgalmakra, mint amikor Szaladin elfoglalta Jeruzsálemet... Kár votl nem atomot dobni Tora-Borára 2002-ben.
Egyáltalán kár volt oda bemenni és egy rakás pénz és katona életét feláldozni egy olyan ország megteremtésének kísérletére amilyen Afganisztán sosem lesz. Soha egyetlenegy nagyhatalomnak sem sikerült tartósan megszállnia és uralma alá hajtania azt az országot. Az USA meg mint az elefánt a porcelán boltba bement, és miután káoszt csinált angolosan távozott és elvesztette a háborúját akárcsak mint Vietnamnál.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ez most csak egy agymenés.

A tálibok nem lesznek képesek létrehozni és fenntartani egy központi kormányt amely "uralja" az országot.
Szét fog esni haduras részekre, etnikai alapon, ami már volt korábban. Ők majd foglalkoznak egymással. Pár évtizedig.

Én úgy látom, hogy kb mindenki ettől tart. Mert hivatalos kormány lesz, azt semmiből nem tart felállítani és még ha pár ország nem is fogja elismerni, az előnyök a hadurak számára messze nagyobb, mint a hátrány. A szó hagyományos értelmében képesek létrehozni központi kormányt, de központi vezetést nem. És ebben igazad van.
Itt a probléma az, hogy ők nem csak egymással fognak foglalkozni. És ettől a perctől kezdve erre a felvetésemre senki nem tudja a választ. Nem csak az én felvetésem, de mindenki keresi a megoldást, még senki nem találta meg.

1, Nem adok el nekik fegyvert és így nem lesz mivel fenyegetniük engem. (Eddig nem volt olyan év, hogy ez akadályozta volna őket. A szovjetek sem adtak el nekik fegyvert, mikor megszállták őket, az amerikaiak sem adtak el, amikor ők szállták meg az országot. Mindig szereztek maguknak.)

2, Be tudom-e azonosítani, hogy ki az iszlám terrorista, ha egyszer az életbe onnan kiszivárog valaki a határon. (Amikor hadsereggel bent voltam és a hivatalos kormány leste a kéréseimet, akkor sem tudtam megmondani, hogy melyikük terrorista és melyikük nem.)

3, Le tudom-e zárni a határokat, hogy ne jöjjenek ki a migrik? Vissza tudom-e küldeni őket, ha egyszer megállapítottam róluk, hogy nekem nem kell, nem tudom az analfabétát mire használni? (Amikor katonailag uraltuk a területet már akkor sem tudtam.)
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 029
32 469
113
Magánvélemény, ne legyen igazam: olyan hatása lesz a tálib hatalomátvételnek az iszlámista mozgalmakra, mint amikor Szaladin elfoglalta Jeruzsálemet... Kár votl nem atomot dobni Tora-Borára 2002-ben.

Semmilyen ilyen hatása nem lesz, a pastu talibán egy helyiérdekű szervezet, nem "ISIS" vagy "Al-Kaida" féle franchise.
Semmin nem változtatott volna, ha Tora Borára atomot dobnak, az egész "Tora Bora ostroma" egy médiabeli propagandaművelet volt leginkább. Az sem változtatott volna semmin, ha Bin Laden akkor meghal, és nem húzza még ki a pakisztáni búvóhelyén pár évig.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 849
81 359
113
  • Tetszik
  • Szomorú
Reactions: honved and formosa1

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 894
30 642
113
Pakisztán mesterséges állam, az afgán-paki határ mindkét oldalán pastuk élnek.
De határos Afganisztán Pakisztánnal! :hadonaszos: Nem az etnikai határtalanságról van szó.

"Pakisztánnal nem is határos Afganisztán. Ha én afgán vagyok, érteni nem értem, hogy ott egy határ van"
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Az átlag azt jelenti, hogy a felének kevesebb.

Szerintem erre nyugodtan használhatod a medián kifejezést. Mindenki érteni fogja.
De határos Afganisztán Pakisztánnal! :hadonaszos: Nem az etnikai határtalanságról van szó.

"Pakisztánnal nem is határos Afganisztán. Ha én afgán vagyok, érteni nem értem, hogy ott egy határ van"

Szerintem Fonak tökéletes értette, hogy mit mire írtam.