Svájci vadászgép tender (Air2030)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 088
31 034
113
erőn felül vesznek egy századot
Az a gond,fogy ha új gépben gondolkozunk,akkor az F35 a legolcsóbb.....
Lassan már db árra vetitve is.Gripen E ugyan mint rendszer,és mint 1 repült óraköltség vs 1 repólt óra költség olcsóbb,de.....De mint feladatát ellátó harcrendszer,már drágább.Ha meg harcértékre vetitjük a dolgot,akkor egységnyi harcértéket messze az F35 biztositja a legolcsóbban.
 
M

molnibalage

Guest
de ma már én messze nem tulajdonítanék neki akkora jelentőséget, mint amekkora volt az F-117-el pl. a DS alatt.
Ja persze, azért fejleszt boldog boldogtalan stealth gépet, mert nincs jelentősége...

Felvázolom miért...
Mert ahol még elveszti a stealth (-30 dBsm és alatta) képességet és "csak" -10 dBsm táján van ott is megszűnik a területvédelmi képesség.
main-qimg-4c145bc22cd8ec9f2ca96c3661397d8f
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 010
113
Ja persze, azért fejleszt boldog boldogtalan stealth gépet, mert nincs jelentősége...

Felvázolom miért...
Mert ahol még elveszti a stealth (-30 dBsm és alatta) képességet és "csak" -10 dBsm táján van ott is megszűnik a területvédelmi képesség.
main-qimg-4c145bc22cd8ec9f2ca96c3661397d8f
Nem azt mondtam hogy nincs jelentősége, hanem azt mondtam hogy már önmagában nincs akkora jelentősége, mint 30 éve volt. Ezt tartom is, pontosan azért, mert már nem csak radarok vannak, illetve nem csak szemből kell készülni besugárzásra.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 690
113
Nem azt mondtam hogy nincs jelentősége, hanem azt mondtam hogy már önmagában nincs akkora jelentősége, mint 30 éve volt. Ezt tartom is, pontosan azért, mert már nem csak radarok vannak, illetve nem csak szemből kell készülni besugárzásra.

Ja, csak éppenséggel a stealth 30 éve a gép mindene volt, az egyetlen túlélő eszköze, az egész szerkezet erről szólt csak - emiatt kellett éjszaka dolgoznia, mert még repülni is alig tudott, esélye nem lett volna semmi ellen.
Egy mai stealth gépnek összehasonlíthatatlanul kisebb a penalty ezen tudaljodnsága miatt - agilisan manőverezik, fegyverzete megegyezik bármely más gépével, van gépágyúja, radarja, stb...

Vagyis az LO tulajdonság mára nem kell a géptől szinte bármit is elvegyen, cserébe ad valami olyat, ami mai napig egy orbitális előny. És mivel a légvédelem egyre gyilkosabb, nemhogy csökken a jelentősége, hanem lassan alapfeltétellé válik - még a CMeket is LO tulajdonságokkal ruházzák fel...
(Arról nem is beszélve, hogy ez a tudományág is fejlődik, a stealth tulajdonságok frekvenciatartományait terjesztik kifelé magas és alacsony frekik irányába egyaránt).
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 010
113
Az a gond,fogy ha új gépben gondolkozunk,akkor az F35 a legolcsóbb.....
Lassan már db árra vetitve is.Gripen E ugyan mint rendszer,és mint 1 repült óraköltség vs 1 repólt óra költség olcsóbb,de.....De mint feladatát ellátó harcrendszer,már drágább.Ha meg harcértékre vetitjük a dolgot,akkor egységnyi harcértéket messze az F35 biztositja a legolcsóbban.
Várjuk ki ezt az olcsóságot, főleg ami az üzemeltetést illeti...

Az USA is gyönyörűen elkezdte gyártani megint a 4++ gen gépeket, az F-22 megy a levesbe, én nem a marketing szövegeknek szoktam hinni, hanem a folyamatokat nézem. Drága lesz az az F-35 üzemeltetés, drágább mint egy 4. gen gépé, már csak pl. a spec bevonat miatt is... Mindegy, egymást meggyőzni nem fogjuk tudni, ebben biztos vagyok.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan
M

molnibalage

Guest
Nem azt mondtam hogy nincs jelentősége, hanem azt mondtam hogy már önmagában nincs akkora jelentősége, mint 30 éve volt. Ezt tartom is, pontosan azért, mert már nem csak radarok vannak, illetve nem csak szemből kell készülni besugárzásra.
De pontosan, hogy van.
Akkor nagy nehezen sikerült egy szubszonikus gépet építeni, ami stealth közben süket és vak volt.
Se rádió, se radar, se RWR.

Aztán épült olyan vadászgépet építeni, ami az F-15-öt felülmúló repülési teljesítménnyel bír ÉS stealth és nem süket és vak.
Az AD SAM rendszerek korában a stealth jelentősebb, mint valaha. Ne még a NASAMS ellen is hasznos, mert azért a pöttöm Sentinel radar nem t ud 70 km-et 0,1 m2-es célra...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 010
113
Ja, csak éppenséggel a stealth 30 éve a gép mindene volt, az egyetlen túlélő eszköze, az egész szerkezet erről szólt csak - emiatt kellett éjszaka dolgoznia, mert még repülni is alig tudott, esélye nem lett volna semmi ellen.
Egy mai stealth gépnek összehasonlíthatatlanul kisebb a penalty ezen tudaljodnsága miatt - agilisan manőverezik, fegyverzete megegyezik bármely más gépével, van gépágyúja, radarja, stb...

Vagyis az LO tulajdonság mára nem kell a géptől szinte bármit is elvegyen, cserébe ad valami olyat, ami mai napig egy orbitális előny. És mivel a légvédelem egyre gyilkosabb, nemhogy csökken a jelentősége, hanem lassan alapfeltétellé válik - még a CMeket is LO tulajdonságokkal ruházzák fel...
(Arról nem is beszélve, hogy ez a tudományág is fejlődik, a stealth tulajdonságok frekvenciatartományait terjesztik kifelé magas és alacsony frekik irányába egyaránt).
Nincs vita, jó dolog. Ma már nem akkora előny, mint volt 30 éve. Ennyit állítottam, és ezt tartom is. Olyan EO és egyéb új dolgok vannak, mivel volt rá 30 év intenzív fejlesztés, hogy mostanra ez már nem akkora fegyvertény, mint volt a DS alatt. Arról hogy még ma is van haszna, előny, meggyőzni nem kell. Arról hogy önmagában mindent visz, meg nem fogtok tudni :D ! A rendszer egy fontos eleme, de nem egy adu ász, ami mindent visz.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 052
113
Várjuk ki ezt az olcsóságot, főleg ami az üzemeltetést illeti...

Az USA is gyönyörűen elkezdte gyártani megint a 4++ gen gépeket, az F-22 megy a levesbe, én nem a marketing szövegeknek szoktam hinni, hanem a folyamatokat nézem. Drága lesz az az F-35 üzemeltetés, drágább mint egy 4. gen gépé, már csak pl. a spec bevonat miatt is... Mindegy, egymást meggyőzni nem fogjuk tudni, ebben biztos vagyok.
Egyáltalán nem biztos hogy az F-35 drágább lesz.

Az F-35 -öt sokkal nagyobb darabszámban gyártják mint a Rafale -t, vagy az EF -et. Nagyobb darabszám esetén több felé oszlik el a fejlesztés költsége. Az alkatrész gyártásnál is mindig van fix költség elem, ami független a gyártott darabszámtól. (pl. szerszám költség)

Ráadásul az F-35 egy hajtóműves, a többiekben meg két hajtómű van. Ez dupla karbantartási, javítási igényt jelent, ha egyébként a hajtóművek karbantartás igénye azonos.

A spec bevonatot meg majd éles bevetés előtt helyre hozzák. Ha egyáltalán kell karbantatani.
 
M

molnibalage

Guest
Az USA is gyönyörűen elkezdte gyártani megint a 4++ gen gépeket,
Bocsánat, de ez úgy nem igaz, ahogy van.
Mindig is gyártotta őket, csak nem az USAF számára.
Az USAF az F-15E kifutása (2002/03 tája) és szintén etájt legyártott F-16C-ket nem vett át egy fia 4. gen gépet sem.
Minden F-16 és F-15 változat exportra ment, de a gyártás soha nem állt le.

A US Navy számára a Super Hornet és Growler gyártása folyt. De nem "megint".
az F-22 megy a levesbe, én nem a marketing szövegeknek szoktam hinni, hanem a folyamatokat nézem.
Mi köze van az F-22-nek az elbaszott szögletes fúvócsövével és 187 gyártott darabjával az F-35A-hoz, amiből eddig gyártottak csak az USAF számára már 355 darabot...? Mire érv az bármire az F-35A számára...? Összesen eddig kb. 500 db F-35A-t szállítottak le.

Drága lesz az az F-35 üzemeltetés, drágább mint egy 4. gen gépé, már csak pl. a spec bevonat miatt is...
Te komolyan azt hiszed, hogy a spec bevonat a tétel a gép életciklusa során, amikor a Rafale kéthajtóműves és 800 órás D checkje van...?
Azt halnak megkérdezném, hogy a 4. gen gépek n+1 podjának költségét hova könyvelik le? Ami az F-35-nél meg integrált rendszer?

Az F-35A üzemeltetése MÁR olcsóbb, mint egy F-15E az USAF-nál.

Mindegy, egymást meggyőzni nem fogjuk tudni, ebben biztos vagyok.
Hát, ameddig ilyen meredek dolgokat írsz le...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 010
113
Rendben van, az idő majd eldönti. Ha az F-35 olcsóbb is lesz meg jobb is mint minden más valóban, akkor oké. Én azért előre ezt nem fogadom el, majd ha megérem visszanézném néhány évtized távlatából, előre nem szeretek okos lenni. Az F-16 mindenképpen sikerkonstrukció volt, hogy lesz-e hasonlóan sikeres és időtálló az F-35, azt még én most idejekorán nem borítékolnám.
 
M

molnibalage

Guest
Rendben van, az idő majd eldönti. Ha az F-35 olcsóbb is lesz meg jobb is mint minden más valóban, akkor oké. Én azért előre ezt nem fogadom el, majd ha megérem visszanézném néhány évtized távlatából, előre nem szeretek okos lenni. Az F-16 mindenképpen sikerkonstrukció volt, hogy lesz-e hasonlóan sikeres és időtálló az F-35, azt még én most idejekorán nem borítékolnám.
Nem értem mi ez a "ha"...?
Meg idő eldönti...

Amikor már a Mirage-2000 géptől is azért szabadult volna legalább egy üzemeltetője, mert a töke teli volt azzal, hogy mennyire drága.
A Rafale ez a négyzeten két hajtóművel, oroszos üzemidővel.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 010
113
Nem értem mi ez a "ha"...?
Meg idő eldönti...

Amikor már a Mirage-2000 géptől is azért szabadult volna legalább egy üzemeltetője, mert a töke teli volt azzal, hogy mennyire drága.
A Rafale ez a négyzeten két hajtóművel, oroszos üzemidővel.
A Rafale nem olcsó, két hajtóműves típus annak minden hátrányával ÉS előnyével. Cserében igen jó repteljesítménnyel rendelkező (közepes és alacsony magasságra optimalizálva) kiforrott technika, nem nagyon vannak benne buktatók, optimális AA-AG arányra tervezve, integrálva hozzá mindenféle a megszokottaktól eltérő fegyver is, egy nagyon jó mindenes. Olyan ország szállítja aki nem igen szokott szégyenlősködni ha tudsz fizetni, politikai - ideológiai alapon embargóval, ha kell a fegyver/alkatrész. Ez is faktor a franciák mellett.

Az EF szintén nem olcsó, szintén 2 hajtóműves annak előnyével, hátrányával, de olyan dinamikája van, nagy magasságban AA profilban az F-22 utáni talán legjobb repteljesítmény karakterisztikával, ami megint szinte páratlan. Vadászgépként a legújabb változata Iris-T+Meteor kombóval abszolút komolyan veendő.

Mindkettőnek kiváló egyéb szenzorai vannak a radaron kívül is, a Pirate és a Spectre is élvonalbeli cucc.


A Gripen meg olyan kis-csoró országoknak mint mi, bőven elég jelenleg, és magam részéről a marketinget nem megkajálva biztos vagyok benne, hogy olcsóbb beszerezni és üzemeltetni mint az F-35-öt.


Én ahogy mondtam, azért még várnék egy keveset, hogy mennyire lesz sikeres ez az F-35 mint konstrukció.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Én ahogy mondtam, azért még várnék egy keveset, hogy mennyire lesz sikeres ez az F-35 mint konstrukció.
Mire kell még várni?
Lassan 7+ éve van normál századoknál a gép az A és B változatokat nézve.
Mintha arról cikkezett volna valaki 1982-ben, hogy jó gép lesz-e az F-15A, amikor már a C változatát is szállították.

Szerinte mi lesz, ami ezek után meg fogja változtatni, hogy sikeres lesz vagy sem...? Amikor már többet gyártottak csak az A változatából, mint a Rafale minden változatából összesen. Kíváncsi vagyok, hogy a Rafale vagy az F-35A flotta összesített óraszáma hogyan viszonyulhat egymáshoz.
Az F-35 összes változata 400 ezer óra felett.

Rafale 305 000 óra.
LOL
Itt is várnál még egy keveset, hogy mennyire lesz sikeres?
Ezek szerint a francia 305 000 > mint az amerikai 400 000?
Éljen soká az alternatív matematika. :)

Vagy akkor az EF, Rafi vagy a Gripen E esetén hol ez a szkepticizmus?
Komolyan mondom beszarok egyes emberek furcsa kettős mércéjén...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 010
113
Mire kell még várni?
Lassan 7+ éve van normál századoknál a gép az A és B változatokat nézve.
Mintha arról cikkezett volna valaki 1982-ben, hogy jó gép lesz-e az F-15A, amikor már a C változatát is szállították.

Szerinte mi lesz, ami ezek után meg fogja változtatni, hogy sikeres lesz vagy sem...? Amikor már többet gyártottak csak az A változatából, mint a Rafale minden változatából összesen. Kíváncsi vagyok, hogy a Rafale vagy az F-35A flotta összesített óraszáma hogyan viszonyulhat egymáshoz.
Az F-35 összes változata 400 ezer óra felett.

Rafale 305 000 óra.
LOL
Itt is várnál még egy keveset, hogy mennyire lesz sikeres?
Ezek szerint a francia 305 000 > mint az amerikai 400 000?
Éljen soká az alternatív matematika. :)

Vagy akkor az EF, Rafi vagy a Gripen E esetén hol ez a szkepticizmus?
Komolyan mondom beszarok egyes emberek furcsa kettős mércéjén...
Sokat repült a sok gép, de a legtöbb tesztüzem volt, én arra vagyok kíváncsi, hogy a külföldi vásárlók mit mondanak majd, lesznek e utánrendelések, mindenki elégedett vevő lesz-e majd 10-20 év múlva is? Akkor is azt fogják-e mondani hogy minden fasza minden jó, a költségek sem szálltak el, jó a hadrafoghatóság, korrekt minden.
Ha így lesz, akkor nektek van most igazatok, akik szerint ez a gép most magasan jobb vétel mint bármi más ár/érték arányban. Nem állítom azt hogy ez ne lehetne így, csak ahogy mondtam, én előre azért óvatos szoktam lenni.
 
M

molnibalage

Guest
Sokat repült a sok gép, de a legtöbb tesztüzem volt,
Ezeket a veretes dolgokat te mi a búbánatból vezeted le..?
Tessék.

Képként, hogy lássa csak mindenki...

Sajnos ez csak 2019-ig van és csak USAF, de szerinted a trend egyértelmű. IOC 2016-ban volt az USAF-nál hivatalosan.
Addig volt 23 ezer óra 6 év alatt.

Aztán 2017,2018,2019 70 ezer óra.

Tesztüzem.
Erre tényleg mit kéne mondani?
Lefejelem az asztalt attól a rizsa mennyiségtől, amit egyesek összehordanak mindenféle forrás nélkül.
Véleményt akarnak tényként beállítani.

DOUjvKL.png
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 459
46 360
113
Ezeket a veretes dolgokat te mi a búbánatból vezeted le..?
Tessék.

Képként, hogy lássa csak mindenki...

Sajnos ez csak 2019-ig van és csak USAF, de szerinted a trend egyértelmű. IOC 2016-ban volt az USAF-nál hivatalosan.
Addig volt 23 ezer óra 6 év alatt.

Aztán 2017,2018,2019 70 ezer óra.

Tesztüzem.
Erre tényleg mit kéne mondani?
Lefejelem az asztalt attól a rizsa mennyiségtől, amit egyesek összehordanak mindenféle forrás nélkül.
Véleményt akarnak tényként beállítani.

DOUjvKL.png
A 300+ gépből mennyit is kell majd elbontani, mert nem végleges konfig és nem éri meg az upgrade-et? :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 010
113
Ezeket a veretes dolgokat te mi a búbánatból vezeted le..?
Tessék.

Képként, hogy lássa csak mindenki...

Sajnos ez csak 2019-ig van és csak USAF, de szerinted a trend egyértelmű. IOC 2016-ban volt az USAF-nál hivatalosan.
Addig volt 23 ezer óra 6 év alatt.

Aztán 2017,2018,2019 70 ezer óra.

Tesztüzem.
Erre tényleg mit kéne mondani?
Lefejelem az asztalt attól a rizsa mennyiségtől, amit egyesek összehordanak mindenféle forrás nélkül.
Véleményt akarnak tényként beállítani.

DOUjvKL.png
A külföldi felhasználóknál.

Az hogy az USA-ban minden szép, és jó, meg olcsóért van, az nem lep meg. Nekik ez alapvető érdekük, mint fő gyártó cég, nem kis érdekük fűződik hozzá hogy ez legyen kommunikálva. Hozzáteszem még ezt sem csinálják teljesen hiba nélkül, mert azért elég sok negatív vélemény is jelent és jelenik meg az F-35-el kapcsolatban még náluk is.

Mondom, ha ugyan olyan jó véleménnyel lesznek a külföldi felhasználók 20 év múlva is a gépről, mint pl. az F-16-ról, akkor, de csak AKKOR fogom azt mondani, hogy ez is egy hasonlóan sikeres konstrukció, mint a Viper volt. Szerintem ez még nagyon nincs lefutva.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 010
113
A 300+ gépből mennyit is kell majd elbontani, mert nem végleges konfig és nem éri meg az upgrade-et? :cool:
Például, a teljesség igénye nélkül, de bele sem kezdek...

Nem összeveszni akarok én senkivel, csak ez az előre adjuk meg neki a BEST BUY jelzőt, azért nekem picit meredek...