A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 662
46 662
113
Az RM-nek van valami rettenet ronda saját gun modulja teherautóra nem?
Teherautós automata modul csak a:
  • Konstruktának vannak a Zuzana-k, és EVA-k, meg ugye a Excalibur verzó a DITA (utóbbi sajna rövid csövű).
  • Elbitnek van különböző automatizáltsággal Atmos 2000, illetve a vadiúj tornyos 10x10-es SIGMA, meg a lengyel verzió a Kryl (utóbbi asszem nem autó mata, de mivel az ATMOS is moduláris, így lehet, hogy azzá tehető )
  • A KMW-nek az AGM modul, bármire, ami elbírja
  • a Yugoimportnak a Nora B52
  • a Bae-nak az Archer
  • és a Denelnek a G6-52 Rhino (szerintem ez már nincs gyártásban)
és talán ennyivel ki is merültünk.
Kézi töltésűből van még persze, de ott azért 5-6 fő a személyzet.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 443
120 807
113
Teherautós automata modul csak a:
  • Konstruktának vannak a Zuzana-k, és EVA-k, meg ugye a Excalibur verzó a DITA (utóbbi sajna rövid csövű).
  • Elbitnek van különböző automatizáltsággal Atmos 2000, illetve a vadiúj tornyos 10x10-es SIGMA, meg a lengyel verzió a Kryl (utóbbi asszem nem autó mata, de mivel az ATMOS is moduláris, így lehet, hogy azzá tehető )
  • A KMW-nek az AGM modul, bármire, ami elbírja
  • a Yugoimportnak a Nora B52
  • a Bae-nak az Archer
  • és a Denelnek a G6-52 Rhino (szerintem ez már nincs gyártásban)
és talán ennyivel ki is merültünk.
Kézi töltésűből van még persze, de ott azért 5-6 fő a személyzet.
Magyarul a HX3 Howitzer még csak grafika meg tervek szintjén létezik. Mondjuk az RM összefonódás alapján meglepődnék ha nem azt vennénk meg amikor oda kerül a sor hiába prototípus.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 662
46 662
113
Erre gondoltam.
Csak azt hittem makett szinten is létzezik már

thumbnail_1221224_580x300.jpg

rheinmetall-rolls-out-new-gen-hx3-tactical-truck-line-1000x600.jpg
Igen, erre írtam, hogy ez még nem létezik. Meg nem is Caesar/EVA árkategóriában lesz. 10x10-es alap, jóval nagyobb torony. Teljesen körbeforgatható, azaz komolyan mechanizált.
Egy ilyen ágyúnál, az, hogy 360 fokban forgatható, szerintem inkább csak parasztvakítás, viszont jóval komolyabb talpalást igényel.
A Zuzana esetén az a kunszt, hogy berakták a tornyot a tömegközéppontba.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 575
74 562
113
Közbeszerzési értesítőből...

Tájékoztató az eljárás eredményéről

Adásvételi szerződés "MH Különlegesműveleti képességek fejlesztése - kijuttatási módokhoz kapcsolódó eszközök beszerzése - Taktikai járművek beszerzése" tárgyban

  • Ultra könnyű taktikai jármű
  • Taktikai négykerekű motorkerékpár
  • Taktikai hatkerekű motorkerékpár
  • Taktikai jármű szállító trailer
A szerződés eredetileg becsült összértéke:
Érték: 176 400 000.00 HUF
Áfával. Áfakulcs (%) 27.00

A nyertes gazdasági szereplő neve: nincs megadva

Korán örültünk. Benéztem. Azért nincs nyertes, mert eredménytelen volt a közbeszerzési eljárás.

"Az eljárás a Vbt. 60. § (1) bekezdés a) pontja alapján eredménytelen."
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 455
113
Magyarul a HX3 Howitzer még csak grafika meg tervek szintjén létezik. Mondjuk az RM összefonódás alapján meglepődnék ha nem azt vennénk meg amikor oda kerül a sor hiába prototípus.
Én nem bánnám, ha a honvédség szép lassan átállna HX3 alapú tehergépkocsi parkra, löveg, radar, akár Nasams és sok minden másnak is egészséges volna egy azonos platform. Logisztikailag mindenképpen.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 662
46 662
113
Akkor az is jöhet! :D
Csak CEASAR-hoz hasonló primitív megoldásokat kerüljük el!
Alig jobbak a vontatott lövegeknél - 5-6 ember kell a kiszolgálásukhoz, egyáltalán nem előre mutató.
Így is baromi nehéz lesz feltölteni a dandárjainkat emberrel...
Az is fényévekre van bármitől, ami jelenleg van. A Caesar alapvetően nagyon jó. Nem véletlenül rendelgetik különböző országok.
Úgy kapsz SPG, hogy nem költöd rá a gatyádat is. Mondjuk a csehek azzal is okoskodni próbáltak.
Ha viszont az EVA tudja mindazt, amitvel reklámozzák - különösen a 24-es hordozott passzív tárral - akkor nem nagyon van annál jobb ár/érték arányban.
Caesar árban kapsz egy hasonlóan L52-es ágyút, 12-es automata tárral, és gyakorlatilag bármilyen logisztikai alapjárműre ráépíthetően. Mert ugye van kisebb 6x6-os vetziója is. Én azt gondolom, hogy nem véletlenül kerültünk bele az EUROArtillery PESCO programba. Nekünk ehhez gyakorlatilag semmink nem volt.
Az olaszoknak ott a Leonardo lőszere. A Szlovákoknak az EVA mint löveg.Mi meg...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 662
46 662
113
Én nem bánnám, ha a honvédség szép lassan átállna HX3 alapú tehergépkocsi parkra, löveg, radar, akár Nasams és sok minden másnak is egészséges volna egy azonos platform. Logisztikailag mindenképpen.
Az EVA-t ez nem zárja ki - bár tudom, hogy neked érintettségi alapon ettől borsódzik a hátad.
Ha megnézed, hogy egy 6x6-ra is rátették, akkor láthatod, hogy az Archerhez hasonlóan gyakorlatilag teljesen platformfüggetlen.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 443
120 807
113
Az is fényévekre van bármitől, ami jelenleg van. A Caesar alapvetően nagyon jó. Nem véletlenül rendelgetik különböző országok.
Úgy kapsz SPG, hogy nem költöd rá a gatyádat is. Mondjuk a csehek azzal is okoskodni próbáltak.
Ha viszont az EVA tudja mindazt, amitvel reklámozzák - különösen a 24-es hordozott passzív tárral - akkor nem nagyon van annál jobb ár/érték arányban.
Caesar árban kapsz egy hasonlóan L52-es ágyút, 12-es automata tárral, és gyakorlatilag bármilyen logisztikai alapjárműre ráépíthetően. Mert ugye van kisebb 6x6-os vetziója is. Én azt gondolom, hogy nem véletlenül kerültünk bele az EUROArtillery PESCO programba. Nekünk ehhez gyakorlatilag semmink nem volt.
Az olaszoknak ott a Leonardo lőszere. A Szlovákoknak az EVA mint löveg.Mi meg...
3 éve nincs róla egy fingás se a rendszerben szerintem azt megette a fene.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 157
36 662
113
tata pzh 2000 el kipipálva
bocskaiba kellene 1 tüzér osztály csöves
és ha lessz a jövőbe tüzérezred a rakéta tüzérosztály mellé elférne mégegy kerekes csöves.
ez 2 osztály ez szerintem lehet a jobban védett drágább termékből. tehát RM terméke vagy azzal egyenértékű

Lehet, hogy a könnyebb dandár tüzérségét elintézik (fél)automata 120-as aknavetőkkel - egy ilyen eszköz még a Gidránra is telepíthető. Nyilván messze van egy 155-östől mind lőtávolság, mind pusztító erő tekintetében, de olcsóbb, egyszerűbb mobilabb...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 443
120 807
113
Lehet, hogy a könnyebb dandár tüzérségét elintézik (fél)automata 120-as aknavetőkkel - egy ilyen eszköz még a Gidránra is telepíthető. Nyilván messze van egy 155-östől mind lőtávolság, mind pusztító erő tekintetében, de olcsóbb, egyszerűbb mobilabb...
Amirő beszélsz az zászlóalj tüzérségnek hívják és eggyel lejjeb van.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 447
31 856
113
és a Denelnek a G6-52 Rhino (szerintem ez már nincs gyártásban)
Hát,a ténylegesen létező lövegek között még mindig a Denel G6-52 és a T5 a legnagyobb teljesitményűek.Ráadásul úgy néz ki,hogy az új NATO szabvány is ezeknek a töltetürkamrája lesz.Logikus lenne az RMtől,ha ezekre a konstrukciókra alapozva fejlesztenék az újabb tipusukat.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 455
113
Az EVA-t ez nem zárja ki - bár tudom, hogy neked érintettségi alapon ettől borsódzik a hátad.
Nézd, a szlovák cég nem egy innovatív és főleg nem egy olyan technológiai alapú vállalat, mint pl. a többi. Az, hogy ontják a protókat amik az előző hegesztések ráncfelvarrott újításai csak, az nálam nem jópont. Az én szakmámban is alapszabály, hogy nincs jó minőség olcsón. Hidd el.
Egyébként meg Magyarországnak egy olyan országtól vásárolni haditechnikai eszközöket, ahol a magyarokat, mint államalkotó őshonos kisebbséget a nacionalista és a liberális kormányok is egyformán kollektíven nemzetbiztonsági kockázatként kezelik a 21. században...nos, én egy pisztolyt nem vennék tőlük, nem hogy löveget.
De hogy ne tűnjek kompromisszumra képtelennek, ha lesz magyar gyártású szlovák Lynx, fogok tudni örülni a magyar Eva-knak is. :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 662
46 662
113
3 éve nincs róla egy fingás se a rendszerben szerintem azt megette a fene.
Múltkor valaki betett egy olyan infót a PESCO programok kapcsán, hogy az EUROArtillery programot konkrétan a COVID teljesen megállította.
De hogy az állítólag elég jól áll - a többivel ellentétben. Onnan jöttem rá, hogy az olaszok a Vulcanoval érintettek a programban.
Igazság szerint a RM partnerség visz a dologba egy érdekes gellert. Van egy olyan gyanúm, hogy a RM-nak a tüzérségi programjában nekünk nem osztanak túl sok lapot. Esetükben az angol és a német - mindkét helyen nagyobb mennyiségi beszerzésről lesz szó - beszerzési/korszerűsítési programoknak akarnak majd megfelelni. Ha nekünk megfelelő lesz az, akkor beugrunk, de ott szerintem nem lesz olyan privilégizálás, mint a Lynx esetén. Nem is nagyon kapkodták magukat eddig, hogy kész legyenek a saját megoldással. Különben a RM modellje erősen azt mondatja velem, hogy az ő megoldásuk is valami hasonló lesz, mint a Konstruktáé. Két oldalt szeparálva vannak a kivető töltetek, és a gránátok. Érdemes megnézni, hogy mennyire hajaz a DITA tornyára, a cső mellett előrenyúló toronyoldallal:
degqik5-92d5869e-dd56-4b3d-8ce3-b3d0f784ba2e.jpg
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 777
14 931
113
Igen, erre írtam, hogy ez még nem létezik. Meg nem is Caesar/EVA árkategóriában lesz. 10x10-es alap, jóval nagyobb torony. Teljesen körbeforgatható, azaz komolyan mechanizált.
Egy ilyen ágyúnál, az, hogy 360 fokban forgatható, szerintem inkább csak parasztvakítás, viszont jóval komolyabb talpalást igényel.
A Zuzana esetén az a kunszt, hogy berakták a tornyot a tömegközéppontba.

És emiatt drágább az alváz, mivela farmotor miatt egyedibb a kialakítás + elvileg korlátosabb a löveg csőhossza.