A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Egy kis érdekesség.
Úgy néz ki, az EVA 8x8 kapott egy kis fejlesztést. A paraméterei alapján az egyetlen kifogásolható tulajdonság is módosításra került.
Ugyanis korábban az volt az infó, hogy az automata töltőben lévő 12 töltet mellett csak további 12-t tudott magával vinni. Ez alapvetően nem volt vészes, azonban úgy néz ki, hogy utóbbit sikerült megduplázni.
Azaz a 2021-es prospektusban már 12 + 24 a töltetek száma.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 056
30 520
113
Egy kis érdekesség.
Úgy néz ki, az EVA 8x8 kapott egy kis fejlesztést. A paraméterei alapján az egyetlen kifogásolható tulajdonság is módosításra került.
Ugyanis korábban az volt az infó, hogy az automata töltőben lévő 12 töltet mellett csak további 12-t tudott magával vinni. Ez alapvetően nem volt vészes, azonban úgy néz ki, hogy utóbbit sikerült megduplázni.
Azaz a 2021-es prospektusban már 12 + 24 a töltetek száma.
Amúgy ez nekünk jó lehetne HX3 alapon vagy inkább az RM cuccánál ?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 731
113
2021. július 2.

MH Különlegesműveleti képességek fejlesztése – kijuttatási módokhoz kapcsolódó eszközök beszerzése – Taktikai járművek beszerzése

1.rész Ultra könnyű taktikai jármű: 8 db
2.rész Taktikai négykerekű motorkerékpár: 8 db
3.rész Taktikai hatkerekű motorkerékpár: 8 db
4.rész Taktikai jármű szállító trailer: 6 db


Közbeszerzési értesítőből...

Tájékoztató az eljárás eredményéről

Adásvételi szerződés "MH Különlegesműveleti képességek fejlesztése - kijuttatási módokhoz kapcsolódó eszközök beszerzése - Taktikai járművek beszerzése" tárgyban

  • Ultra könnyű taktikai jármű
  • Taktikai négykerekű motorkerékpár
  • Taktikai hatkerekű motorkerékpár
  • Taktikai jármű szállító trailer
A szerződés eredetileg becsült összértéke:
Érték: 176 400 000.00 HUF
Áfával. Áfakulcs (%) 27.00

A nyertes gazdasági szereplő neve: nincs megadva
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 318
12 687
113
Közbeszerzési értesítőből...

Tájékoztató az eljárás eredményéről

Adásvételi szerződés "MH Különlegesműveleti képességek fejlesztése - kijuttatási módokhoz kapcsolódó eszközök beszerzése - Taktikai járművek beszerzése" tárgyban

  • Ultra könnyű taktikai jármű
  • Taktikai négykerekű motorkerékpár
  • Taktikai hatkerekű motorkerékpár
  • Taktikai jármű szállító trailer
A szerződés eredetileg becsült összértéke:
Érték: 176 400 000.00 HUF
Áfával. Áfakulcs (%) 27.00

A nyertes gazdasági szereplő neve: nincs megadva
???
A motorkerékpár - mint az nevében is benne levő "pár" szó mutatja - kétkerekű.
A négykerekű már nem "motorkerékpár", hanem quad.
Hatkerekűről pedig nem is hallottam ilyen kategóriában.

Ha valóban ilyeneket akarnak vásárolni, akkor irány a Bundeswehr lomiboltja, ahol a Faun Kraka-t kell választani.
De akkor már inkább az azt leváltó Wiesel-1-et kéne vennünk.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
???
A motorkerékpár - mint az nevében is benne levő "pár" szó mutatja - kétkerekű.
A négykerekű már nem "motorkerékpár", hanem quad.
Hatkerekűről pedig nem is hallottam ilyen kategóriában.

Ha valóban ilyeneket akarnak vásárolni, akkor irány a Bundeswehr lomiboltja, ahol a Faun Kraka-t kell választani.
De akkor már inkább az azt leváltó Wiesel-1-et kéne vennünk.
kressz szerint a qad motorkerékpár min1 hogy 4-5-8 kerekű.
ebből vólt is macera hogy most hogy is legyen és mivel vezethető
nem csak nállunk máshol is. nemzetközi irány lett követve a besorolásnál.
egy bizonyos kategória felett közutira b s jogsi kell mert autónak minősül
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Hatkerekűről pedig nem is hallottam ilyen kategóriában.
Polaris Sportsman 6x6.
Yamaha CAN-AM Outlander 6x6
Hondának is volt, de már talán nem forgalmazzák.
Különben ha tippelnem kellene akkor talán a Polaris lesz a megfejtés (szállítóra). Tekintve, hogy az MRZR-ekkel már van kapcsolat velük...
Pláne, hogy ebben a kiírásban is szerepel az MRZR, mint ultrakönnyű taktikai jármű.

Különben ez a Quad dolog többször is előjött itt már a fórumon. Gyűlölöm a fórum keresőjét. Én magam is írtam róla, de egyszerűen nem tudom visszakeresni.
Én nagyon örülök, hogy tök logikusan beszerezték őket. Az a helyzet viszont, hogy ennek a kategóriának nagyon általánosnak kellene lennie MH-n belül. Nem csak a különlegesek kiváltsága. Ez a 176M HUF nem valami sok, pláne, ha MRZR-ek is vannak a csomagban.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Amúgy ez nekünk jó lehetne HX3 alapon vagy inkább az RM cuccánál ?

Személyes vélemény csupán, de én drukkolok ennek is. Ha a németek tudnak valami visszautasíthatatlan ajánlatot tenni gazdasági téren, akkor azt választanám, de nekem az is tökéletesen megfelelne, ha végre elkezdene működni a V4-ben az, hogy én megveszem tőled azt, amiben jó vagy és cserébe te is vásárolsz tőlem. (Most van két nagy jármű beszerzési csomagjuk. Ha eszükbe nem jut ebből valamit adni, akkor inkább szarjanak sünt és a német örömmel fog adni valamit azért, hogy mi az övét vásároljuk. De ez nem az én dolgom, hanem a kormánynak kell letárgyalnia.)
Szóval drukkolok az EVAnak is, de nem érzelmi alapon döntenék. Technikai paramétereket nézve nem hallottam olyanról, hogy szidnák.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
Személyes vélemény csupán, de én drukkolok ennek is. Ha a németek tudnak valami visszautasíthatatlan ajánlatot tenni gazdasági téren, akkor azt választanám, de nekem az is tökéletesen megfelelne, ha végre elkezdene működni a V4-ben az, hogy én megveszem tőled azt, amiben jó vagy és cserébe te is vásárolsz tőlem. (Most van két nagy jármű beszerzési csomagjuk. Ha eszükbe nem jut ebből valamit adni, akkor inkább szarjanak sünt és a német örömmel fog adni valamit azért, hogy mi az övét vásároljuk. De ez nem az én dolgom, hanem a kormánynak kell letárgyalnia.)
Szóval drukkolok az EVAnak is, de nem érzelmi alapon döntenék. Technikai paramétereket nézve nem hallottam olyanról, hogy szidnák.
nem egy kategória a 2. az rm é egy teljesen zárt védett felépítménybe van mig az eva nem. ezért szerintem az evanak minimum a felének keljen hogy legyen de valószínűleg nem lessz fele. (ha netalántán mégiscsak fele lenne és nem azért mer az rm terméke irreálisan drága) akor érdemes lenne beszerezni (a 2 osztáylnyi RM termék mellé) 1,5-2 osztélynit
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
tata pzh 2000 el kipipálva
bocskaiba kellene 1 tüzér osztály csöves
és ha lessz a jövőbe tüzérezred a rakéta tüzérosztály mellé elférne mégegy kerekes csöves.
ez 2 osztály ez szerintem lehet a jobban védett drágább termékből. tehát RM terméke vagy azzal egyenértékű

kiképzésre mind altiszt mind tiszti állománynak (de még talán a legénységne sem ártana) kellene valami modern de nem toppkategóriás eszköz meg esetleg tartalékosoknak vagy tartalékba. hogy maradjon mozgástér.
tehát 1,5-2 osztállyal érdemes számolni e téren. az itt a kérdés szerintem hogy ebbe a kategóriába lessz e az rm nek egy olcsó cesarhoz hasonló egyszerú rendszere vagy sem...
ez az Eva kategória ára nagyot kell hogy csökkenjen a jövőbe... ebbe most/pill belevágni hogy aztán az értékcsökkenésre mi már bevásároljunk a drágából szerintem felesleges.

végeredményébe lenne 4.5-5 csöves tüzérosztályunk. igaz vegyes gépállománnyal (de a pzh k és ha rm kerekes lenne ) akkor annak a logisztikálya nagyban megeggyezik (e mellé lehetne gondolkozni hogy mi is legyen az az olcsó logisztikailag ide egy olcsó rm termék lenne a befutó akár hazai +szlovák segédlettel) de kiképzésre és tartaléknak lehet valami tényleg olcsó török platós is megtenné...

de lehetne az is hogy mindenből topp kategoria és akkor a 2 osztály páncélozott kerekes mellé egy két lövegnyi kiképzésre kb ugyanannyiért (de a 2 osztály olcsobb lehet jobb lenne hisz nem kell minden feladatnál az ellencsapástól annyira félni)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
nem egy kategória a 2. az rm é egy teljesen zárt védett felépítménybe van mig az eva nem. ezért szerintem az evanak minimum a felének keljen hogy legyen de valószínűleg nem lessz fele. (ha netalántán mégiscsak fele lenne és nem azért mer az rm terméke irreálisan drága) akor érdemes lenne beszerezni (a 2 osztáylnyi RM termék mellé) 1,5-2 osztélynit
Annyit tudunk, hogy a cseheknél abból állt a balhé, hogy az eldöntött (MUUUHAHHAAAA) Caesar áránal olcsóbbra jött volna ki az EVA, miközben az EVAnak automata töltője van.
A Caesar meg azzal nyert elvileg a Zuzana II előtt, hogy olcsóbb volt.
Ott ugye az automata töltő mellett körbeforgatható torony is van.
Ha valami nem szól mellette, az talán az irányított lőszer hiánya. Viszont pont a lőszer az amivel a franciák szívatják a cseheket, az utólagos tárgyalásoknál.
Viszont a szlovákok pont azon mókolnak a PESCO programban - elvileg velünk és az olaszokkal -, hogy legyen hozzá intelligens lőszer integrálva.
Nagy kérdés, hogy ha egy fejlesztett rendszert kapna az EVA, akkor tudnánk-e azt már egyszerűen illeszteni a SMArt-hoz is, vagy csak maradna a Leonardo Vulcano-val kompatibilis.
Mert ugye, Várpalotán a RM fog gyárat építeni, és nem a Leonardo...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
tata pzh 2000 el kipipálva
bocskaiba kellene 1 tüzér osztály csöves
és ha lessz a jövőbe tüzérezred a rakéta tüzérosztály mellé elférne mégegy kerekes csöves.
ez 2 osztály ez szerintem lehet a jobban védett drágább termékből. tehát RM terméke vagy azzal egyenértékű

kiképzésre mind altiszt mind tiszti állománynak (de még talán a legénységne sem ártana) kellene valami modern de nem toppkategóriás eszköz meg esetleg tartalékosoknak vagy tartalékba. hogy maradjon mozgástér.
tehát 1,5-2 osztállyal érdemes számolni e téren. az itt a kérdés szerintem hogy ebbe a kategóriába lessz e az rm nek egy olcsó cesarhoz hasonló egyszerú rendszere vagy sem...
ez az Eva kategória ára nagyot kell hogy csökkenjen a jövőbe... ebbe most/pill belevágni hogy aztán az értékcsökkenésre mi már bevásároljunk a drágából szerintem felesleges.

végeredményébe lenne 4.5-5 csöves tüzérosztályunk. igaz vegyes gépállománnyal (de a pzh k és ha rm kerekes lenne ) akkor annak a logisztikálya nagyban megeggyezik (e mellé lehetne gondolkozni hogy mi is legyen az az olcsó logisztikailag ide egy olcsó rm termék lenne a befutó akár hazai +szlovák segédlettel) de kiképzésre és tartaléknak lehet valami tényleg olcsó török platós is megtenné...

de lehetne az is hogy mindenből topp kategoria és akkor a 2 osztály páncélozott kerekes mellé egy két lövegnyi kiképzésre kb ugyanannyiért (de a 2 osztály olcsobb lehet jobb lenne hisz nem kell minden feladatnál az ellencsapástól annyira félni) hisz a 105 ösnek is vannak előnyei.

de ha már itt tartok én még ey platós 105 öst sem vetnék el vagy (akár zárt felépítményest) kiképzési és tartalék céllal tehát hogy 1 osztály pzh mellé 2 osztáyl RM kerekes és ez alá 1,5-2 osztálynyi 105 öst. (ebből még talán komolyabb mennyiség is kijöhetne)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 385
113
... tudnánk-e azt már egyszerűen illeszteni a SMArt-hoz is, vagy csak maradna a Leonardo Vulcano-val kompatibilis.
Mert ugye, Várpalotán a RM fog gyárat építeni, és nem a Leonardo...

Ebből kellene sokat venni/licenc gyártani:

PZH2000 standard gránátjaival is tesztelték nagy sikerrel. Tuti hogy olcsóbb, mint a Vulcano vagy az Excalibur...

Ami a lövegeket illeti minél automatizáltabb rendszer kell, baromira nincs ember és nem hiszem, hogy ez később sokkal jobb lenne, sőt!
Ha már kerekes tüzérség, akkor Archer, mert az 2-3 fővel "elműködik"...az AGM is jó lehet.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 830
113
Mégis meddig akarnak várni a rakéta tüzérséggel?

Lengyel rakétaprogramok kutatási és fejlesztési központja épül a PGZ Military Electronic Works telephelyén, a Varsó melletti Zielonkában...

:D :D :D :D CSak hogy üssem a vasat amíg meleg.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 165
113
tata pzh 2000 el kipipálva
bocskaiba kellene 1 tüzér osztály csöves
és ha lessz a jövőbe tüzérezred a rakéta tüzérosztály mellé elférne mégegy kerekes csöves.
ez 2 osztály ez szerintem lehet a jobban védett drágább termékből. tehát RM terméke vagy azzal egyenértékű

kiképzésre mind altiszt mind tiszti állománynak (de még talán a legénységne sem ártana) kellene valami modern de nem toppkategóriás eszköz meg esetleg tartalékosoknak vagy tartalékba. hogy maradjon mozgástér.
tehát 1,5-2 osztállyal érdemes számolni e téren. az itt a kérdés szerintem hogy ebbe a kategóriába lessz e az rm nek egy olcsó cesarhoz hasonló egyszerú rendszere vagy sem...
ez az Eva kategória ára nagyot kell hogy csökkenjen a jövőbe... ebbe most/pill belevágni hogy aztán az értékcsökkenésre mi már bevásároljunk a drágából szerintem felesleges.

végeredményébe lenne 4.5-5 csöves tüzérosztályunk. igaz vegyes gépállománnyal (de a pzh k és ha rm kerekes lenne ) akkor annak a logisztikálya nagyban megeggyezik (e mellé lehetne gondolkozni hogy mi is legyen az az olcsó logisztikailag ide egy olcsó rm termék lenne a befutó akár hazai +szlovák segédlettel) de kiképzésre és tartaléknak lehet valami tényleg olcsó török platós is megtenné...

de lehetne az is hogy mindenből topp kategoria és akkor a 2 osztály páncélozott kerekes mellé egy két lövegnyi kiképzésre kb ugyanannyiért (de a 2 osztály olcsobb lehet jobb lenne hisz nem kell minden feladatnál az ellencsapástól annyira félni)
Ha úgy vesszük van neki.A Denel lényegében RM függelék lett,és ott a T5 Condor.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
tata pzh 2000 el kipipálva
bocskaiba kellene 1 tüzér osztály csöves
és ha lessz a jövőbe tüzérezred a rakéta tüzérosztály mellé elférne mégegy kerekes csöves.
ez 2 osztály ez szerintem lehet a jobban védett drágább termékből. tehát RM terméke vagy azzal egyenértékű

kiképzésre mind altiszt mind tiszti állománynak (de még talán a legénységne sem ártana) kellene valami modern de nem toppkategóriás eszköz meg esetleg tartalékosoknak vagy tartalékba. hogy maradjon mozgástér.
tehát 1,5-2 osztállyal érdemes számolni e téren. az itt a kérdés szerintem hogy ebbe a kategóriába lessz e az rm nek egy olcsó cesarhoz hasonló egyszerú rendszere vagy sem...
ez az Eva kategória ára nagyot kell hogy csökkenjen a jövőbe... ebbe most/pill belevágni hogy aztán az értékcsökkenésre mi már bevásároljunk a drágából szerintem felesleges.

végeredményébe lenne 4.5-5 csöves tüzérosztályunk. igaz vegyes gépállománnyal (de a pzh k és ha rm kerekes lenne ) akkor annak a logisztikálya nagyban megeggyezik (e mellé lehetne gondolkozni hogy mi is legyen az az olcsó logisztikailag ide egy olcsó rm termék lenne a befutó akár hazai +szlovák segédlettel) de kiképzésre és tartaléknak lehet valami tényleg olcsó török platós is megtenné...

de lehetne az is hogy mindenből topp kategoria és akkor a 2 osztály páncélozott kerekes mellé egy két lövegnyi kiképzésre kb ugyanannyiért (de a 2 osztály olcsobb lehet jobb lenne hisz nem kell minden feladatnál az ellencsapástól annyira félni)

Nem is olyan régen Íjász nem a 120-as kategória mellett érvelt azzal, hogy abból többszörösét tudnánk venni a 155-höz képest? Valami ilyesmire emlékszem homályosan.
Amíg nem vontatottat akarnak rám sózni, az önjáróból nekem közel mind megfelel, amire a hivatásos tüzérek rábólintanak és amihez a minisztériumok megfelelő gazdasági alkut képesek összedobni. Én annak sem lennék ellene, ha azt mondják, hogy láncos, mert a repesznek jobban ki van téve a gumi. De az is megfelel, ha azt mondják, hogy kerekeken gördüljön, mert az adja a legnagyobb mobilitást.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
RM HX3 + AGM, hazai gyártással :)
Jelzem, hogy nem létezik az AGM-es verzió. /Amit láttál, az egy 3D grafika./
És valószínűleg nem is fog, hacsak a német vezetés célzottan - szokásukhoz híven - egy kényszerű KMW-RM házasságot ír elő. Az AGM modul a KMW terméke. Az elmérgesedett KMW-RM viszony alapján szerintem az lenne az utolsó opció.
Ha már mindenképpen kerekes kellene, akkor elvileg elkészült az Archer MAN HX-ra integrált verziója. Íme:
BAE_Systems_new_ARCHER_155mm_self-propelled_howitzer_based_on_8x8_MAN_truck_chassis_DSEI_2019_925_001.jpg

Emellett szól az is, hogy a BAE-val a RM-nek sokkal jobb a viszonya. Ugyebár közös cégük is van, az RBSL, ami az angol Boxerekért, valamint a Challenger 3-ért is felel. Ha tippelnem kellene, akkor az angol tüzérség modernizációjáért ez a konstrukció lesz a toronymagas befutó. Ugyanakkor maga az Archer löveg nagyon drága mulatság. Akkor fog csak esetleg lényeges árcsökkenés előállni, ha végre nagyobb tömegben megrendelik.
Erre a vonatra is fel lehetne ülni, ugyanakkor az EVA szintjét szerintem sosem fogja elérni. És van még egy nagyon komoly ismeretlen az egyenletben. Nem tudjuk, hogy a Norvégok végül is miért dobták vissza. Összesen 48db készült csak el belőle.
Az EVA-nak megvan az az előnye, hogy egyszerű, mint egy kalapács. A bonyolult részei (töltő mechanika) évek óta benne vannak a DANA/Zuzana korábbi verzióijában. Azoknak pedig már harci tapasztalata is van (a lengyelek használták Afganisztánban). Szóval hiába protók szintjén létezik csak az EVA, de a szlovákok évtizedek óta tökéletesítik. Az L52-es cső meg különben is német. (Talán pont RM licence)