[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 099
12 110
113
Nem tudom, hogy ennyi baromság leírása után érdemelsz-e választ...
Ha nem vagy képes felfogni, hogy a rakétatechnológia a létező legdrágább módja az ellenség megsemmisítésének,
továbbá pont emiatt, ha létezik egy olyan más technológia, amivel a rakétatechnológiát helyettesíthetjük és emiatt azt kellene választanunk, akkor tényleg nincs miről beszélni veled.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Más sokszor átvettük ezt is, de röviden mégegyszer.
Ugye, a haderőfejlesztés alapvetése, hogy "a magyar katona az elérhető legkorszerűbb, legfejlettebb haditechnikát kapja, mert megérdemli"
Namármost, a NASAMS 2 az elérhető legkorszerűbb, legfejlettebb eszköz a maga kategóriájában?
- NEM.
(már sokszor kifejtettem, hogy miért)

Továbbá:
A kitett haditechnikát őriztetni kell. (mert különben jönnek a láncfűrészes-csákányos-baltás helyi erőforrások)
Csak minimálisan 24 órás őrség:
3 váltásnyi őr,1 őrpk, 1 felvezető: napi 5 ember, (akik 2 pihenőnapot kapnak), akkor összesen 15 ember egy kihelyezett egységre.
Ilyenből lesz talán tíz? Legyen 10.
10*15=150 katonáról beszélünk (egy század!)

És az egészben a szép, hogy már létezik a Bae HVP, 86000 USD/db irányított lövedékével 25 mérföld hatótávolsággal
(bármit is jelentsen ez, de ez mindenesetre ez már MRAD hatótáv), amely ráadásul Anti Ballistic Missile képességű is...
(ATACMS ellen)

Mint már sok esetben, most is:
Egy korszerűnek hitt, valójában kifutóban levő technológiai szint utolsó, legfejlettebb(nek hitt) verzióját vettük meg.
A legcsodálatosabb dízelmozdonyt vettük meg, amikor már villanymozdonyt kellett volna vennünk.

Milyen 15 fős őrség? Ennek se füle, se farka, amit most elmondtál... szerintem.

Ha nem vagy képes felfogni, hogy a rakétatechnológia a létező legdrágább módja az ellenség megsemmisítésének,
továbbá pont emiatt, ha létezik egy olyan más technológia, amivel a rakétatechnológiát helyettesíthetjük és emiatt azt kellene választanunk, akkor tényleg nincs miről beszélni veled.

He? Tényleg mire gondolsz? Nyilakkal is lelőhetnénk a vadászgépeket, ebben igazad van.

Csupa olyan dolgot hordasz össze, aminek gondolat vázát minimálisan sem tudom követni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 022
36 412
113
Van olyan terv egyébként hogy békeidőben is lesz állandó "légvédelmi ernyő" - legalább a stratégiai pontok körül? (főváros, Paks, Kecskemét, Szolnok, Felcsút :p )
...vagy a NASAMS-ek is kb. csak gyakorlatozni hagyják majd el a győri bázist mint a KUB-ok?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 424
120 883
113
Van olyan terv egyébként hogy békeidőben is lesz állandó "légvédelmi ernyő" - legalább a stratégiai pontok körül? (főváros, Paks, Kecskemét, Szolnok, Felcsút :p )
...vagy a NASAMS-ek is kb. csak gyakorlatozni hagyják majd el a győri bázist mint a KUB-ok?
Amíg nincs készenlét nincs állandó légvédelmi ernyő.
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
296
1 041
93
Főleg, hogy még sehol sem volt leírva, hogy milyen platormra tesszük szóval azt sem tudom milyen ál(?) mobilitásról beszél amikor a publikumnak még nem lett közreadva bármiféle adat a mobilitásról....
Mivel a földre letalpalt konténerekről látott képeket,meg van győződve,hogy a NASAMS az egy ilyen földre lepakolós cucc aztán kész. Azt persze tökéletesen leszarja folyamatosan,hogy a gyakorlatban meg arra pakolod fel a konténereket,amire kb. akarod... Na nem mintha a többi beszerzéssel kapcsolatban nem ugyanilyen elborult dolgokat hozna össze,csak azért,hogy a végén mindenre rásüthesse,hogy az szar...
 
W

Wilson

Guest
Más sokszor átvettük ezt is, de röviden mégegyszer.
Ugye, a haderőfejlesztés alapvetése, hogy "a magyar katona az elérhető legkorszerűbb, legfejlettebb haditechnikát kapja, mert megérdemli"
Namármost, a NASAMS 2 az elérhető legkorszerűbb, legfejlettebb eszköz a maga kategóriájában?
- NEM.
(már sokszor kifejtettem, hogy miért)

Továbbá:
A kitett haditechnikát őriztetni kell. (mert különben jönnek a láncfűrészes-csákányos-baltás helyi erőforrások)
Csak minimálisan 24 órás őrség:
3 váltásnyi őr,1 őrpk, 1 felvezető: napi 5 ember, (akik 2 pihenőnapot kapnak), akkor összesen 15 ember egy kihelyezett egységre.
Ilyenből lesz talán tíz? Legyen 10.
10*15=150 katonáról beszélünk (egy század!)

És az egészben a szép, hogy már létezik a Bae HVP, 86000 USD/db irányított lövedékével 25 mérföld hatótávolsággal
(bármit is jelentsen ez, de ez mindenesetre ez már MRAD hatótáv), amely ráadásul Anti Ballistic Missile képességű is...
(ATACMS ellen)

Mint már sok esetben, most is:
Egy korszerűnek hitt, valójában kifutóban levő technológiai szint utolsó, legfejlettebb(nek hitt) verzióját vettük meg.
A legcsodálatosabb dízelmozdonyt vettük meg, amikor már villanymozdonyt kellett volna vennünk.
Te honnan veszed azt,hogy Nasams 2 veszünk?Mivel már a Honvédelem is megírta,hogy Nasams 3-t szerzünk be...
 
M

molnibalage

Guest
Ha nem vagy képes felfogni, hogy a rakétatechnológia a létező legdrágább módja az ellenség megsemmisítésének,
továbbá pont emiatt, ha létezik egy olyan más technológia, amivel a rakétatechnológiát helyettesíthetjük és emiatt azt kellene választanunk, akkor tényleg nincs miről beszélni veled.
Ha szerinted az univerzálisabb, amit linkelsz, akkor nem nagyon vagy képben.
Egyáltalán ki használja azt eddig és milyen mennyiségben?

De jó tudni, hogy egy őrpók oktat ki...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem értem ezt a NASAMS 2 - 3 problémázást....
Teljesen nyilvánvaló hogy a 3 -ast vettük meg. Nem is vehettünk volna mást.
A 2 és a 3 kòzött az egyik különbség hogy a 3 as software már az új NATO standard IFF Mode 5 kompatibilis. Az új NATO IFF szabványra való áttérés határideje 2020 Július 1 volt.
100% és teljesen nyilvànvaló hogy nem veszûnk olyan rendszert ami az új szabványnak nem felel meg.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 561
46 608
113
Ha nem vagy képes felfogni, hogy a rakétatechnológia a létező legdrágább módja az ellenség megsemmisítésének,
továbbá pont emiatt, ha létezik egy olyan más technológia, amivel a rakétatechnológiát helyettesíthetjük és emiatt azt kellene választanunk, akkor tényleg nincs miről beszélni veled.
Viszont az a helyzet, hogy HVP szerintem nagyon nem alkalmas manőverező repülő, vagy helikopter leszedésére. A BM, CM még ok, mert ott azért korlátozott a manőver lehetősége. Ok, hogy irányított, de itt inkább arra gondolj szerintem, hogy kisebb pályamódosításra, vagy végfázis pontosításra alkalmas, de mondjuk egy jet 7-8-9G-s manőverét nem hinném, hogy leköveti.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 022
36 412
113
Meg ott sem tart, osszevissze beszel, meg hivatalosan is csak fejlesztik, no meg kb semmi europaival nem is lesz kompatibilis, max a 155mm es felfele. :)
Legjobb az otleteben a $86 ezer (!) dollar loszerenkent. Losz tizet es 2 AIM-120C arat lotted el, viszont egyaltalan nem tuti, hogy leszedik. :D
Manőverező céloknál valószínüleg bajban is lenne ez a cucc. SRBM (aminek lelövését emlegeti) nagyjából fix kiszámítható pályán mozog, nem úgy mint egy repülőgép. A nagy (hiperszónikus) sebesség erősen rontja fordulékonyságot. Légvédelmi egyvernek nagyon nem ideális egy ilyen irányított lövedék.
Akkor már a Meteorhoz hasonló tartósabban üzemelő rakétamotorral bíró rakéta jobb választás.
A NASAMS azért jó rendszer, mert sokféle rakéta integrálható hozzá: akár még majd olyan is ami most még nem is létezik. (Pl. JATM)
Ha belefér az indító dobozba, akkor elég egy szoftver frissítés meg a rakéta beszerzése és máris van egy "új" légvédelmi rendszerünk.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Manőverező céloknál valószínüleg bajban is lenne ez a cucc. SRBM (aminek lelövését emlegeti) nagyjából fix kiszámítható pályán mozog, nem úgy mint egy repülőgép. A nagy (hiperszónikus) sebesség erősen rontja fordulékonyságot. Légvédelmi egyvernek nagyon nem ideális egy ilyen irányított lövedék.
Akkor már a Meteorhoz hasonló tartósabban üzemelő rakétamotorral bíró rakéta jobb választás.
A NASAMS azért jó rendszer, mert sokféle rakéta integrálható hozzá: akár még majd olyan is ami most még nem is létezik. (Pl. JATM)
Ha belefér az indító dobozba, akkor elég egy szoftver frissítés meg a rakéta beszerzése és máris van egy "új" légvédelmi rendszerünk.
Nekem eleve a konteom, hogy a nemetek (DIehl stb) dolgoznak valami (nem tudom, hogy IRIS-alapu vagy more advanced) dolgon, amivel meg akarjak oldani az ABM kepesseget a Patriotnal joval olcsobban, a kerdes csak az, lesz-e belole valami es ha igen, mikorra (mert azert ahhoz a mach 3 nem eleg.)

Szerintem nekunk eleve nem muszaj minden ICBMet kepesnek lenni leszedni - ha taktikai/SRBM le tudunk biztosan halaszni kb ATACMS-Grom-Iskander skalan mozogva, akkor maris jok vagyunk, plane, ha nem kerul $2M minden raketa, mint egy Aster a SAMP/T-hez.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 022
36 412
113
Nekem eleve a konteom, hogy a nemetek (DIehl stb) dolgoznak valami (nem tudom, hogy IRIS-alapu vagy more advanced) dolgon, amivel meg akarjak oldani az ABM kepesseget a Patriotnal joval olcsobban, a kerdes csak az, lesz-e belole valami es ha igen, mikorra (mert azert ahhoz a mach 3 nem eleg.)

Szerintem nekunk eleve nem muszaj minden ICBMet kepesnek lenni leszedni - ha taktikai/SRBM le tudunk biztosan halaszni kb ATACMS-Grom-Iskander skalan mozogva, akkor maris jok vagyunk, plane, ha nem kerul $2M minden raketa, mint egy Aster a SAMP/T-hez.
Szerintem az AMRAAM-ER némi módosítással, továbbfejlesztéssel képes lehet SRBM lelövésére. A radarunk már meg van az ABM képességhez (ELTA).
Reméljük a Raytheon vagy valaki más majd készít ABM rakétát a NASAMS-hez... :)
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 099
12 110
113
Viszont az a helyzet, hogy HVP szerintem nagyon nem alkalmas manőverező repülő, vagy helikopter leszedésére. A BM, CM még ok, mert ott azért korlátozott a manőver lehetősége. Ok, hogy irányított, de itt inkább arra gondolj szerintem, hogy kisebb pályamódosításra, vagy végfázis pontosításra alkalmas, de mondjuk egy jet 7-8-9G-s manőverét nem hinném, hogy leköveti.
Összehasonlításképpen a OM/Leonardo DART irányított lövedéket tudom javasolni:
https://www.leonardocompany.com/doc...S+-+OTO+DART+HQ+(mm08726).pdf?t=1553002078948