A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 240
67 201
113
Akartam már kérdezni és tudom, hogy más topicba való, de az kevésbé pörgő téma.
Egy lövész katona hány kiló felszerelést hord magával/magán?
Onnan jött fel, hogy tanultunk a lovagokról, hogy kb 35-40 kg volt egy 13-14. sz.-i páncélviselet és ahhoz viszonyítottuk egy mai katona felszerelését. Csak kíváncsi vagyok, hogy nagyon mellé lőttem-e?
Nagy átlagban ez mindig egy átlag szám volt a római légiósoktól máig. Az emberi teherbírás képzett és erős ember esetén harci körülményekhez és hosszú menetelésekhez ennyire van tervezve, hogy az elviselhető legyen. De például Worchester III. earlje egy 69 kilós páncélban tolta az ipart ha hentelni kellett menni, szóval vannak ilyenek. :D
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Screenshot-20210215-141445-Instagram.jpg


Zsák és védőnellény nincs rajra.
Köszönöm, nagyon szemléletes, majd felhasználom órán. A zsák és védőmellény hány kiló kb?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 583
46 657
113
Akartam már kérdezni és tudom, hogy más topicba való, de az kevésbé pörgő téma.
Egy lövész katona hány kiló felszerelést hord magával/magán?
Onnan jött fel, hogy tanultunk a lovagokról, hogy kb 35-40 kg volt egy 13-14. sz.-i páncélviselet és ahhoz viszonyítottuk egy mai katona felszerelését. Csak kíváncsi vagyok, hogy nagyon mellé lőttem-e?
Már egy párszor betettem, de mivel extra fontos téma, nem vagyok rest újra.
A lényeg!
Nyilván ezek ésszerűsíthető dolgokat is tartalmaznak, meg komoly része vihető a járművön.
A klasszikus könnyűlövészek meg szívnak... :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 641
77 605
113
Köszönöm, nagyon szemléletes, majd felhasználom órán. A zsák és védőmellény hány kiló kb?
A védőmellényre szamolj 10-et (ez a nem is könnyű nem is nehéz kategória), a zsák pedig attól függ, hogy milyen. Van 30-40kg-os és abból elélsz 2-3 hétig (nincs nálad 50.000 lőszer ami ennyi időre kell no de ilyen nagy zsákkal nem is harcolni megy a katona hanem pl felderíteni), de van olyan is ami csak 15-20kg és abban csak 1 -2 napi cucc van.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Nagy átlagban ez mindig egy átlag szám volt a római légiósoktól máig. Az emberi teherbírás képzett és erős ember esetén harci körülményekhez és hosszú menetelésekhez ennyire van tervezve, hogy az elviselhető legyen. De például Worchester III. earlje egy 69 kilós páncélban tolta az ipart ha hentelni kellett menni, szóval vannak ilyenek. :D
Ennyire nem variáltam a dolgot, hogy alternatívákat is hozzak, csak a mai kor felszerelésével hasonlítottam össze, hogy megdöbbentő a súlya, de azért ha megnézzük a mai kor felszerelését, akkor olyan jelentős különbség nincs ...sőőőt. Meg úgyis rövid az idő, meg a lehetőség. (Amúgy innen van az adat.)
@pöcshuszár , @dudi Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
A védőmellényre szamolj 10-et (ez a nem is könnyű nem is nehéz kategória), a zsák pedig attól függ, hogy milyen. Van 30-40kg-os és abból elélsz 2-3 hétig (nincs nálad 50.000 lőszer ami ennyi időre kell no de ilyen nagy zsákkal nem is harcolni megy a katona hanem pl felderíteni), de van olyan is ami csak 15-20kg és abban csak 1 -2 napi cucc van.
Azért durva, hogy 22,3 az alap, de zsákkal/védőmellénnyel 47-67 kg közötti, és akkor nem is a nehezebb zsákkal számoltam.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 641
77 605
113
Már egy párszor betettem, de mivel extra fontos téma, nem vagyok rest újra.
A lényeg!
Nyilván ezek ésszerűsíthető dolgokat is tartalmaznak, meg komoly része vihető a járművön.
A klasszikus könnyűlövészek meg szívnak... :cool:
Ez azért csúsztat. A Virtus mellény úgy 4,9 kg ha kiszeded belőle az eredeti első és hátsó platet és a side platet rakod a helyükre és akkor gyakorlatilag csak egy kb 1,5 tenyernyi felületdn véd a mellény elöl és hátul is a lövedékektől...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 489
113
Egyébként miféle NATO elvárásnak felelnek meg ezek a hódmezővásárhelyi katonák, abban a gagyi felszerelésben, amiben mutogatták őket ? Az a Mofém sisak.... Még a tártáskát hiányolom.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
933
2 309
93
Egyébként miféle NATO elvárásnak felelnek meg ezek a hódmezővásárhelyi katonák, abban a gagyi felszerelésben, amiben mutogatták őket ? Az a Mofém sisak.... Még a tártáskát hiányolom.
Ahogy pár kivétellel (MH 24 meg a KRD) a legtöbb alalulatnál, Hmezőn sincs egységes felszerelés. Sisakból van a bili, ha nem jó veszel sajátot, mellény meg egyáltalán nincs csak amit magadnak veszel, hátizsák úgyszintén. Ez a magyarázat az összes ilyen képre. Gondolom a géppuskás nem vett mellényt, vagy nem látta szükségesnek felvenni.
 
  • Dühítő
Reactions: honved and Ocses

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 597
8 219
113
Ahogy pár kivétellel (MH 24 meg a KRD) a legtöbb alalulatnál, Hmezőn sincs egységes felszerelés. Sisakból van a bili, ha nem jó veszel sajátot, mellény meg egyáltalán nincs csak amit magadnak veszel, hátizsák úgyszintén. Ez a magyarázat az összes ilyen képre. Gondolom a géppuskás nem vett mellényt, vagy nem látta szükségesnek felvenni.
Döbbenet, hogy az egységes személyi felszereléssel ilyen rosszul állunk.
Ez nem javítja a morált.
Géppuskát ne vegyenek a teszkóban a honvédek?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Meg voltak a követelmények. Voltak biztosan dolgok, amiket beáldoztak valami másért. A H145M-et pedig nem véletlenül próbálták bele Pápán a C-17-esbe, ahogyan az Atlasba is a németek. Ebből következik, hogy az MH nem saját szállitásban gondolkodott, ha expediciós erőt szeretne mozgatni...ennyi. Személyszerint a két emlitett helikoptert én nem is tekintem egy kategóriába tartozónak, ezért a "potensebb" eléggé zavarja a fülem. Mert pl. jelenleg a csupasz, önvédelmi szenzor és bármiféle fegyverzet nélküli szlovák BH-nál sokkalta potensebbek a magyar H145M-ek...és erre ha válasz volna, hogy majd lesz, akkor ugyanezt a lehetőséget tegyük az Airbus-ok mellé is, hogy pl. mi minden lehet hozzájuk (és nyilvánvalóan lesz is).
A fenti hasonlitásomhoz még csak annyit, hogy azért meg kell nézni mennyit tud pl. a 9db csupasz szlovák BH a 20db (10+5+5 felállású) magyar H145M-el szemben... ;)

Szerintem félreértettél. Én örülök, hogy két külön típust, egy nagyobbat, meg egy kisebbet vettünk. Ha Blackhawkot vettünk volna, akkor valszeg csak az az egy típus lenne és ebben a formában az rosszabb lenne, mint a mostani felállás.
A potenst csupán úgy értettem, hogy a "csupasz" Blackhawk képességei felülmúlják a "csupasz" H145M képességeit. Ilyenekre, hogy 1700 kg vs 4000 kg emelhető tömeg, 10 fő vs 14-15 fő szállíthatósága, stb. A többi már nyilván attól függ, melyik gépet mennyire pimpelik fel önvédelmi és egyéb eszközökkel (mondjuk a BH nagyobb teherbírása miatt nyilván több cucc is fér rá, mint a H145M-re). És csakis abban a relációban, hogy mely típusok férnek be a KC-390-esbe. És ezek közül a BH a "potensebb", plusz egyszerűbb is betenni-kivenni.
A H225M még talán atomjaira szedve sem férne be, tehát azt nem is vettem számításba.
Szóval most sem azt mondom, hogy a H145M-H225M kombó helyére kéne BH, hanem csak azt, hogy a KRD-nek jól jöhetne pár darab BH a meglévő típusok mellé.
A H145M-et pedig nem véletlenül próbálták bele Pápán a C-17-esbe, ahogyan az Atlasba is a németek. Ebből következik, hogy az MH nem saját szállitásban gondolkodott, ha expediciós erőt szeretne mozgatni...ennyi.

Ja, ez tök jól hangzik, amíg be nem üt valami gond. Pl. hogy nagyon sürgősen le kell lépni valahonnan, ahol mondjuk a németekkel, meg az amcsikkal vagyunk és helit is vittünk oda. Na most, akkor az amcsik, meg németek a saját cuccaikat fogják vinni a "közös gépekkel", mi meg nézhetünk szomorúan, ha nincs már idő kellően szétkapni a pár milliárdos H145M-et ahhoz, hogy a saját gépünkbe beférjen. Tehát még a kivitel hagyján, bár ha épp nem érnek rá a közös használatú gépek, mert a "fontosabb" tulajdonostársak használják, miközben nekünk is kéne a cucc, az is tud gáz lenni, de a hazahozatalnál üthet be csak igazán a szar.
Jó dolog ez a közösködés, ha nem nagyon sürgős épp a dolog, de ha igen, akkor már jobb, ha saját eszközökkel is meg tudjuk oldani.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 438
120 954
113
Ahogy pár kivétellel (MH 24 meg a KRD) a legtöbb alalulatnál, Hmezőn sincs egységes felszerelés. Sisakból van a bili, ha nem jó veszel sajátot, mellény meg egyáltalán nincs csak amit magadnak veszel, hátizsák úgyszintén. Ez a magyarázat az összes ilyen képre. Gondolom a géppuskás nem vett mellényt, vagy nem látta szükségesnek felvenni.
Az a durva, hogy van csak le van raktározva....