A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 467

Guest
Erről korábban már volt szó. A 2 dolog nem feltétlenül fedi egymást.
Hogy esetleg jelenleg az MH. 5. -tel ezt nagyjából el lehet és kell intézni, az nem azt jelenti, hogy 2026-ban is ugyan ez lesz a helyzet.
Ráadásul az MH 5. nem is tartalmaz pl. légvédelmi komponenst. De pont ebből indult a téma most, hogy Győrnek is kell bele alegységet küldenie, hogy meglegyen a NATO szabványainak megfelelő közepes dd.
Később pedig valószínűleg komolyan meg lesz kavarva a kaki. Ugyanis 2028-tól nem MH közepes dandár lesz felajánlva, hanem az MH nehéz dandár.
Ahhoz meg az alegységek jönni fognak Tatáról, Győrből, meg még vagy 2-3 helyőrségből.
Tehát az MH közepes dandár egy ad hoc egység, ami elsősorban a NATO elvárás szerint lesz összepakolva. 2028-ban pedig "felbomlik" és egyes elemei felhasználásával feláll az MH nehéz dandár.
Természetesen a NATO felajánlástól függetlenül, de annak figyelembevételével folyik a Z terv. Azért függetlenül, mert jelenleg - bár csak BTR-ekel, de - mindent összetrombitálva ki fogják tudni állítani a közepest 2023-ra. De persze ettől függetlenül a nehéz komponensek is sorra kerülnek beépítésre.
Egyébként engem ez, amit itt vázoltál zavar a legjobban, és remélem ez megszűnik.

Mármint névleg van tatai meg debreceni (hódmezővásárhelyi) dandárunk, de a valóságban mindig csak az egyiket tudjuk kiállítani, mivel tüzérség, és légvédelem is csak egyikhez van egyszerre. Meg a többi... Ha az egyikhez hozzácsapjuk pl. a tüzéreinket, akkor a másik már nem igazi dandár. És ez így baromira nincs rendjén.

Pedig én aztán Zrínyi meg Maróth fan vagyok a hardcore fajtából. És eddig még egy beszerzés sem törte meg az optimizmusomat, mint itt többeknek.

Szóval basszus. Ha akarunk közepes dandárt, meg nehéz dandárt, akkor azok legyenek már dandárok, ne ilyen ad hoc izék, amik a másik kárára képesek kiállítani a kívánt képességet. Legalább eszközben, ha a humán oldal egyelőre probléma is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Egyébként engem ez, amit itt vázoltál zavar a legjobban, és remélem ez megszűnik.

Mármint névleg van tatai meg debreceni (hódmezővásárhelyi) dandárunk, de a valóságban mindig csak az egyiket tudjuk kiállítani, mivel tüzérség, és légvédelem is csak egyikhez van egyszerre. Meg a többi... Ha az egyikhez hozzácsapjuk pl. a tüzéreinket, akkor a másik már nem igazi dandár. És ez így baromira nincs rendjén.

Pedig én aztán Zrínyi meg Maróth fan vagyok a hardcore fajtából. És eddig még egy beszerzés sem törte meg az optimizmusomat, mint itt többeknek.

Szóval basszus. Ha akarunk közepes dandárt, meg nehéz dandárt, akkor azok legyenek már dandárok, ne ilyen ad hoc izék, amik a másik kárára képesek kiállítani a kívánt képességet. Legalább eszközben, ha a humán oldal egyelőre probléma is.
Ehhez legalább másfél-kétszeres fizú kellene, mert nincs ember...
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 900
113
Egyébként engem ez, amit itt vázoltál zavar a legjobban, és remélem ez megszűnik.

Mármint névleg van tatai meg debreceni (hódmezővásárhelyi) dandárunk, de a valóságban mindig csak az egyiket tudjuk kiállítani, mivel tüzérség, és légvédelem is csak egyikhez van egyszerre. Meg a többi... Ha az egyikhez hozzácsapjuk pl. a tüzéreinket, akkor a másik már nem igazi dandár. És ez így baromira nincs rendjén.

Pedig én aztán Zrínyi meg Maróth fan vagyok a hardcore fajtából. És eddig még egy beszerzés sem törte meg az optimizmusomat, mint itt többeknek.

Szóval basszus. Ha akarunk közepes dandárt, meg nehéz dandárt, akkor azok legyenek már dandárok, ne ilyen ad hoc izék, amik a másik kárára képesek kiállítani a kívánt képességet. Legalább eszközben, ha a humán oldal egyelőre probléma is.
Szerintem pont ez ne zavarjon.
Ez így van megtervezve már az első pillanattól és látszólag tartjuk az ütemtervet. Előbb egy közepes, aztán egy nehéz, aztán 1 nehéz + 1 közepes (vagy 1 nehéz + 1 nehéz (+ 1 nehéz)). ;)

Valójában ez nem bug, hanem feature. Mivel időből vagyunk a legkevésbé eleresztve.
 
T

Törölt tag 467

Guest
nem, hanem feltöltése... :)
Mondjuk a második tüzérosztályhoz is kell "fizú" csak a KMW-nek kell utalni... :)
A humán oldal ezerszer ki lett itt tárgyalva. Én pusztán arra céloztam, hogy a Z plan végére legyen már a két dandár ténylegesen két dandár, ne egy-egy dandár zöm, amit tényleges dandárrá egy-egy közös szervezeti egység (pl. tüzérség) tesz, ami aztán vagy egyikhez, vagy másikhoz van csapva. Legyen ténylegesen kettő, na.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
A humán oldal ezerszer ki lett itt tárgyalva. Én pusztán arra céloztam, hogy a Z plan végére legyen már a két dandár ténylegesen két dandár, ne egy-egy dandár zöm, amit tényleges dandárrá egy-egy közös szervezeti egység (pl. tüzérség) tesz, ami aztán vagy egyikhez, vagy másikhoz van csapva. Legyen ténylegesen kettő, na.
A végére valószínűleg így lesz, de ha jól tudom 2030 a vége jelenleg - az még messze van.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 723
113
Magyar-szerb kormányzati csúcstalálkozót tartottak Budapesten...

Benkő Tibor elmondta, hogy eredményes tárgyalást folytatott a szerb védelmi miniszterrel. Kiemelte, hogy az elmúlt években a szerb-magyar katonai kapcsolatok jelentős fejlődésen mentek keresztül, a két állam közötti kapcsolatok intenzitása minden korábbi mértéket meghaladó, a védelmi minisztériumok és a haderők közti kapcsolatok kiválóak. A mindkét felet jelentősen érintő migrációs válság is hozzájárult az együttműködés elmélyítéséhez, ami ezen a területen azóta is intenzív. Dr. Benkő Tibor elmondta, hogy a védelmi ipari együttműködésben is rejlik további lehetőség. A felek célja az, hogy továbbra is fenntartsák a védelmi tárcák közötti rendszeres párbeszédet és a haderők közötti együttműködést....
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 723
113

 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Nem értem miért kell olyan képet felrakni, hogy a Bren 2-ben nincs is tár és céloz vele a katona....o_O
Miért kell ezt a honvédelem.hu oldalon megosztani....:(
Ez az ellenség nagyívű megtévesztése! Ne dőlj be neki!

Sun Tsu mester mondá:

"Tűnj gyengének, amikor erős vagy és erősnek amikor gyenge!"

Valamivel palástolnunk kell az elrettentő erőnket, így hát mutogatjuk, hogy "katonáink" játékfegyverekkel, ukránpiacról beszerzett sisakokkal és szimatszatyorral felvértezbe játszanak a keceli haditechnikai parkban.

...és most sajnos csak félig vicc amit írok.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Lehetne, hogy veszünk egy rakétaosztályt (ami amúgyis tervben van) és lefelezzük a PZH-kat és Rakétásokat és mind két dandár kap 12 PZH-t meg 12 rakétavetőt... :)
PZH-k tűzgyorsasága, pontossága sokkal jobb mint a vontatott lövegeké (pláne a mostani 152-esekhez képest) - eléggé oda lehet csapni 12 löveggel is ha kell (120 lövés/perc) - a 12 rakétavetőről nem is beszélve...
A horvátok is 12 löveges PZH-2000 "osztállyal" vannak felszerelve.
 
  • Imádom
Reactions: LMzek 2.0

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 825
113
Lehetne, hogy veszünk egy rakétaosztályt (ami amúgyis tervben van) és lefelezzük a PZH-kat és Rakétásokat és mind két dandár kap 12 PZH-t meg 12 rakétavetőt... :)
PZH-k tűzgyorsasága, pontossága sokkal jobb mint a vontatott lövegeké (pláne a mostani 152-esekhez képest) - eléggé oda lehet csapni 12 löveggel is ha kell (120 lövés/perc) - a 12 rakétavetőről nem is beszélve...
A horvátok is 12 löveges PZH-2000 "osztállyal" vannak felszerelve.
Nehogymár kevesebb tüzérségről beszélj, mert elolvassák, megfogadják, aztán ez lesz! :hadonaszos::hadonaszos:
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
A rakétatüzérség visszahozása melletti egyik nagyon fontos érv, hogy kevesebb kezelő kell hozzá mint a hagyományoshoz. Általában 3 (pl M270, HIMARS, BM-30), ritkább esetben 4-5. A Pzh-nál ez 5 fő, a vontatottnál meg általában 5-10. A közepesbe jól jönne, még a + létszám sem lenne akkora kihívás mintha pl könnyű tarackos tüzérosztályt akarnának helyette.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
A rakétatüzérség visszahozása melletti egyik nagyon fontos érv, hogy kevesebb kezelő kell hozzá mint a hagyományoshoz. Általában 3 (pl M270, HIMARS, BM-30), ritkább esetben 4-5. A Pzh-nál ez 5 fő, a vontatottnál meg általában 5-10. A közepesbe jól jönne, még a + létszám sem lenne akkora kihívás mintha pl könnyű tarackos tüzérosztályt akarnának helyette.
A PZH-k 3 fővel is elműködnek az automata töltőnek köszönhetően - nyilván jó ha megvan az 5 fő, de szerencsére eléggé automatizált a járgány. A forgótár feltöltéséhez kell igazán több ember...