A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 578
74 562
113
Magyar-szerb kormányzati csúcstalálkozót tartottak Budapesten...

Benkő Tibor elmondta, hogy eredményes tárgyalást folytatott a szerb védelmi miniszterrel. Kiemelte, hogy az elmúlt években a szerb-magyar katonai kapcsolatok jelentős fejlődésen mentek keresztül, a két állam közötti kapcsolatok intenzitása minden korábbi mértéket meghaladó, a védelmi minisztériumok és a haderők közti kapcsolatok kiválóak. A mindkét felet jelentősen érintő migrációs válság is hozzájárult az együttműködés elmélyítéséhez, ami ezen a területen azóta is intenzív. Dr. Benkő Tibor elmondta, hogy a védelmi ipari együttműködésben is rejlik további lehetőség. A felek célja az, hogy továbbra is fenntartsák a védelmi tárcák közötti rendszeres párbeszédet és a haderők közötti együttműködést....
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 578
74 562
113

 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 157
36 662
113
Nem értem miért kell olyan képet felrakni, hogy a Bren 2-ben nincs is tár és céloz vele a katona....o_O
Miért kell ezt a honvédelem.hu oldalon megosztani....:(
Ez az ellenség nagyívű megtévesztése! Ne dőlj be neki!

Sun Tsu mester mondá:

"Tűnj gyengének, amikor erős vagy és erősnek amikor gyenge!"

Valamivel palástolnunk kell az elrettentő erőnket, így hát mutogatjuk, hogy "katonáink" játékfegyverekkel, ukránpiacról beszerzett sisakokkal és szimatszatyorral felvértezbe játszanak a keceli haditechnikai parkban.

...és most sajnos csak félig vicc amit írok.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 157
36 662
113
Lehetne, hogy veszünk egy rakétaosztályt (ami amúgyis tervben van) és lefelezzük a PZH-kat és Rakétásokat és mind két dandár kap 12 PZH-t meg 12 rakétavetőt... :)
PZH-k tűzgyorsasága, pontossága sokkal jobb mint a vontatott lövegeké (pláne a mostani 152-esekhez képest) - eléggé oda lehet csapni 12 löveggel is ha kell (120 lövés/perc) - a 12 rakétavetőről nem is beszélve...
A horvátok is 12 löveges PZH-2000 "osztállyal" vannak felszerelve.
 
  • Imádom
Reactions: LMzek 2.0

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 199
66 952
113
Lehetne, hogy veszünk egy rakétaosztályt (ami amúgyis tervben van) és lefelezzük a PZH-kat és Rakétásokat és mind két dandár kap 12 PZH-t meg 12 rakétavetőt... :)
PZH-k tűzgyorsasága, pontossága sokkal jobb mint a vontatott lövegeké (pláne a mostani 152-esekhez képest) - eléggé oda lehet csapni 12 löveggel is ha kell (120 lövés/perc) - a 12 rakétavetőről nem is beszélve...
A horvátok is 12 löveges PZH-2000 "osztállyal" vannak felszerelve.
Nehogymár kevesebb tüzérségről beszélj, mert elolvassák, megfogadják, aztán ez lesz! :hadonaszos::hadonaszos:
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
940
2 332
93
A rakétatüzérség visszahozása melletti egyik nagyon fontos érv, hogy kevesebb kezelő kell hozzá mint a hagyományoshoz. Általában 3 (pl M270, HIMARS, BM-30), ritkább esetben 4-5. A Pzh-nál ez 5 fő, a vontatottnál meg általában 5-10. A közepesbe jól jönne, még a + létszám sem lenne akkora kihívás mintha pl könnyű tarackos tüzérosztályt akarnának helyette.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 157
36 662
113
A rakétatüzérség visszahozása melletti egyik nagyon fontos érv, hogy kevesebb kezelő kell hozzá mint a hagyományoshoz. Általában 3 (pl M270, HIMARS, BM-30), ritkább esetben 4-5. A Pzh-nál ez 5 fő, a vontatottnál meg általában 5-10. A közepesbe jól jönne, még a + létszám sem lenne akkora kihívás mintha pl könnyű tarackos tüzérosztályt akarnának helyette.
A PZH-k 3 fővel is elműködnek az automata töltőnek köszönhetően - nyilván jó ha megvan az 5 fő, de szerencsére eléggé automatizált a járgány. A forgótár feltöltéséhez kell igazán több ember...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 199
66 952
113
Amit írt az ugyanúgy 24 pzh + 24 rakétás :D

Amúgy a közepes nem kapna Pzh-t, mert az a nehéz dandár kritériumaiba illik bele.
Persze, csak ezzel le is tudta az összes mindent, míg normális ember 24pzh+rakettyás mellett odasandítva a közepesre csak adna nekik is valamit, hogy ne a tataiak játékait szedjék el. És akkor az már egyből 24pzh+x raksis, 24 man hx3 arti+x raksis. Egyből más a hangzása.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 854
78 063
113
Reggel óta még senki nem számolta össze, hog⁹y hány féle sisak van a képen?!
Engem a géppuskás harcászati felszerelése fogott meg. 1 szem sisak és gázálarctáska. Ennék még a II.vh-ban is komolyabban volt felszerelve egy katona...

Csak azért, hogy ne legyek igazságtalan nézzünk meg 2 példát a hanyatló, ultra ballib, szivárványos, életképtepen északi népektől (vigyázat feszbuk link):

 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 157
36 662
113
Csak azért, hogy ne legyek igazságtalan nézzünk meg 2 példát a hanyatló, ultra ballib, szivárványos, életképtepen északi népektől (vigyázat feszbuk link):

De szeretném ha Magyarország is így "hanyatlana" - minden téren! :D
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and Wilson

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 265
113
Engem a géppuskás harcászati felszerelése fogott meg. 1 szem sisak és gázálarctáska. Ennék még a II.vh-ban is komolyabban volt felszerelve egy katona...

Csak azért, hogy ne legyek igazságtalan nézzünk meg 2 példát a hanyatló, ultra ballib, szivárványos, életképtepen északi népektől (vigyázat feszbuk link):

Igen, azt én is néztem. Igen csak puritánra sikeredett. Akartam is kérdezni, hogy az így okés-e, bár én azt hittem, hogy valami újfajta rakasz táska (mi a rendes neve?).

Lehet, hogy olvasták a napokban a HTKA-n, hogy nem a helyet kell növelni, hanem a felszerelést csökkenteni a szállító járműben. :D
 
  • Vicces
Reactions: Pogány and honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 854
78 063
113
Igen, azt én is néztem. Igen csak puritánra sikeredett. Akartam is kérdezni, hogy az így okés-e, bár én azt hittem, hogy valami újfajta rakasz táska (mi a rendes neve?).

Lehet, hogy olvasták a napokban a HTKA-n, hogy nem a helyet kell növelni, hanem a felszerelést csökkenteni a szállító járműben. :D
Persze hogy nem okés. Minimum kéne rá egy védőmellény és egy IFAK. De ez tényleg a legalja. Géppuskás, tehát tárzsebek nem kellenek neki, de 1 rakasztartó zseb nem ártana. A "szimatszatyor" meg full marhaság ami a Néphadseregből maradt és nem tudjuk levetkőzni, ha hell ha nem ott van a katonán teljesen feleslegesen amolyan "jó van az ott enni nem kér" alapon...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 265
113
Akartam már kérdezni és tudom, hogy más topicba való, de az kevésbé pörgő téma.
Egy lövész katona hány kiló felszerelést hord magával/magán?
Onnan jött fel, hogy tanultunk a lovagokról, hogy kb 35-40 kg volt egy 13-14. sz.-i páncélviselet és ahhoz viszonyítottuk egy mai katona felszerelését. Csak kíváncsi vagyok, hogy nagyon mellé lőttem-e?
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 662
46 662
113
Egyébként engem ez, amit itt vázoltál zavar a legjobban, és remélem ez megszűnik.

Mármint névleg van tatai meg debreceni (hódmezővásárhelyi) dandárunk, de a valóságban mindig csak az egyiket tudjuk kiállítani, mivel tüzérség, és légvédelem is csak egyikhez van egyszerre. Meg a többi... Ha az egyikhez hozzácsapjuk pl. a tüzéreinket, akkor a másik már nem igazi dandár. És ez így baromira nincs rendjén.

Pedig én aztán Zrínyi meg Maróth fan vagyok a hardcore fajtából. És eddig még egy beszerzés sem törte meg az optimizmusomat, mint itt többeknek.

Szóval basszus. Ha akarunk közepes dandárt, meg nehéz dandárt, akkor azok legyenek már dandárok, ne ilyen ad hoc izék, amik a másik kárára képesek kiállítani a kívánt képességet. Legalább eszközben, ha a humán oldal egyelőre probléma is.
Ez jelenleg így van, de ennek '26 -re meg kell oldódnia!
No nem elsősorban úgy, hogy mindenképpen full dandárokkal operálunk, hanem hogy rendelkezésre álljon a szükséges mennyiségű ember, és azok teljes zászlóaljakba legyenek szervezve. Én akkor sem lennék megsértődve, ha kötben létrejönne mondjuk egy könnyűlövész ezred, esetleg egy tüzér ezred. (Akiket osztályonként kiutalhatunk 1-1dandár mellé)
Szerintem, ha alkalmazni kellene, akkor a legritkább esetben lenne egyben egy dandár. Feladatra kell létrehozni harccsoportokat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 854
78 063
113
Akartam már kérdezni és tudom, hogy más topicba való, de az kevésbé pörgő téma.
Egy lövész katona hány kiló felszerelést hord magával/magán?
Onnan jött fel, hogy tanultunk a lovagokról, hogy kb 35-40 kg volt egy 13-14. sz.-i páncélviselet és ahhoz viszonyítottuk egy mai katona felszerelését. Csak kíváncsi vagyok, hogy nagyon mellé lőttem-e?
Screenshot-20210215-141445-Instagram.jpg


Zsák és védőnellény nincs rajra.