A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
Egyébként miféle NATO elvárásnak felelnek meg ezek a hódmezővásárhelyi katonák, abban a gagyi felszerelésben, amiben mutogatták őket ? Az a Mofém sisak.... Még a tártáskát hiányolom.
Ahogy pár kivétellel (MH 24 meg a KRD) a legtöbb alalulatnál, Hmezőn sincs egységes felszerelés. Sisakból van a bili, ha nem jó veszel sajátot, mellény meg egyáltalán nincs csak amit magadnak veszel, hátizsák úgyszintén. Ez a magyarázat az összes ilyen képre. Gondolom a géppuskás nem vett mellényt, vagy nem látta szükségesnek felvenni.
 
  • Dühítő
Reactions: honved and Ocses

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 264
113
Ahogy pár kivétellel (MH 24 meg a KRD) a legtöbb alalulatnál, Hmezőn sincs egységes felszerelés. Sisakból van a bili, ha nem jó veszel sajátot, mellény meg egyáltalán nincs csak amit magadnak veszel, hátizsák úgyszintén. Ez a magyarázat az összes ilyen képre. Gondolom a géppuskás nem vett mellényt, vagy nem látta szükségesnek felvenni.
Döbbenet, hogy az egységes személyi felszereléssel ilyen rosszul állunk.
Ez nem javítja a morált.
Géppuskát ne vegyenek a teszkóban a honvédek?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Meg voltak a követelmények. Voltak biztosan dolgok, amiket beáldoztak valami másért. A H145M-et pedig nem véletlenül próbálták bele Pápán a C-17-esbe, ahogyan az Atlasba is a németek. Ebből következik, hogy az MH nem saját szállitásban gondolkodott, ha expediciós erőt szeretne mozgatni...ennyi. Személyszerint a két emlitett helikoptert én nem is tekintem egy kategóriába tartozónak, ezért a "potensebb" eléggé zavarja a fülem. Mert pl. jelenleg a csupasz, önvédelmi szenzor és bármiféle fegyverzet nélküli szlovák BH-nál sokkalta potensebbek a magyar H145M-ek...és erre ha válasz volna, hogy majd lesz, akkor ugyanezt a lehetőséget tegyük az Airbus-ok mellé is, hogy pl. mi minden lehet hozzájuk (és nyilvánvalóan lesz is).
A fenti hasonlitásomhoz még csak annyit, hogy azért meg kell nézni mennyit tud pl. a 9db csupasz szlovák BH a 20db (10+5+5 felállású) magyar H145M-el szemben... ;)

Szerintem félreértettél. Én örülök, hogy két külön típust, egy nagyobbat, meg egy kisebbet vettünk. Ha Blackhawkot vettünk volna, akkor valszeg csak az az egy típus lenne és ebben a formában az rosszabb lenne, mint a mostani felállás.
A potenst csupán úgy értettem, hogy a "csupasz" Blackhawk képességei felülmúlják a "csupasz" H145M képességeit. Ilyenekre, hogy 1700 kg vs 4000 kg emelhető tömeg, 10 fő vs 14-15 fő szállíthatósága, stb. A többi már nyilván attól függ, melyik gépet mennyire pimpelik fel önvédelmi és egyéb eszközökkel (mondjuk a BH nagyobb teherbírása miatt nyilván több cucc is fér rá, mint a H145M-re). És csakis abban a relációban, hogy mely típusok férnek be a KC-390-esbe. És ezek közül a BH a "potensebb", plusz egyszerűbb is betenni-kivenni.
A H225M még talán atomjaira szedve sem férne be, tehát azt nem is vettem számításba.
Szóval most sem azt mondom, hogy a H145M-H225M kombó helyére kéne BH, hanem csak azt, hogy a KRD-nek jól jöhetne pár darab BH a meglévő típusok mellé.
A H145M-et pedig nem véletlenül próbálták bele Pápán a C-17-esbe, ahogyan az Atlasba is a németek. Ebből következik, hogy az MH nem saját szállitásban gondolkodott, ha expediciós erőt szeretne mozgatni...ennyi.

Ja, ez tök jól hangzik, amíg be nem üt valami gond. Pl. hogy nagyon sürgősen le kell lépni valahonnan, ahol mondjuk a németekkel, meg az amcsikkal vagyunk és helit is vittünk oda. Na most, akkor az amcsik, meg németek a saját cuccaikat fogják vinni a "közös gépekkel", mi meg nézhetünk szomorúan, ha nincs már idő kellően szétkapni a pár milliárdos H145M-et ahhoz, hogy a saját gépünkbe beférjen. Tehát még a kivitel hagyján, bár ha épp nem érnek rá a közös használatú gépek, mert a "fontosabb" tulajdonostársak használják, miközben nekünk is kéne a cucc, az is tud gáz lenni, de a hazahozatalnál üthet be csak igazán a szar.
Jó dolog ez a közösködés, ha nem nagyon sürgős épp a dolog, de ha igen, akkor már jobb, ha saját eszközökkel is meg tudjuk oldani.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 543
113
Ahogy pár kivétellel (MH 24 meg a KRD) a legtöbb alalulatnál, Hmezőn sincs egységes felszerelés. Sisakból van a bili, ha nem jó veszel sajátot, mellény meg egyáltalán nincs csak amit magadnak veszel, hátizsák úgyszintén. Ez a magyarázat az összes ilyen képre. Gondolom a géppuskás nem vett mellényt, vagy nem látta szükségesnek felvenni.
Az a durva, hogy van csak le van raktározva....
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Na pont ennyivel jelentkeztek túl az egyetemi vonalon.

Szerintem nem kell mindenkit felvenni, csak mert belesett a toborzó iroda ajtaján, hogy mi lehet ott bent. A túljelentkezés arra van, hogy ki legyenek szelektálva és 5-10 év múlva ne arra írjunk kormányzati programot, hogyan teremthető meg az oda nem illő tartalékosok szerződésének megszüntetése.
A Francia Idegenlégió is ha jól tudom, többszörös túljelentkezésnek örülhet évről évre, de kirostálják közülük azt, aki nem kell. No, a magyar tartalékosok -a hírek alapján- még nem érték el az Idegenlégió átlag szintjét. (És ezt nem rosszból mondom, csak tényleg ne 300ezres afgán hadsereget állítsunk fel a végére! Eddig gond volt az, hogy ha mindenki "megfelel" sem töltődik fel az állomány. Remélem, hogy a keretszámnál nagyobb jelentkezés megteremti azt is, hogy szelektálni lehet belőlük.)

Lehetne, hogy veszünk egy rakétaosztályt (ami amúgyis tervben van) és lefelezzük a PZH-kat és Rakétásokat és mind két dandár kap 12 PZH-t meg 12 rakétavetőt... :)
PZH-k tűzgyorsasága, pontossága sokkal jobb mint a vontatott lövegeké (pláne a mostani 152-esekhez képest) - eléggé oda lehet csapni 12 löveggel is ha kell (120 lövés/perc) - a 12 rakétavetőről nem is beszélve...
A horvátok is 12 löveges PZH-2000 "osztállyal" vannak felszerelve.

Kategorikusan ki lett jelentve, hogy 2026-ig nem veszünk rakétatüzérséget. És értelmét nem látom annak, hogy csak azért lebontsuk Tatának szánt rész felét, mert olcsón megúszható a közepes felfegyverzése. Sokkal jobban szurkolok annak, hogy oda is vesznek majd. Remélem egy 50 környéki számot, ugyanis ott nincsenek Leopárd ágyúcsövek.

Egyébként miféle NATO elvárásnak felelnek meg ezek a hódmezővásárhelyi katonák, abban a gagyi felszerelésben, amiben mutogatták őket ? Az a Mofém sisak.... Még a tártáskát hiányolom.

A román nehéz dd miféle NATO elvárásnak felel meg 100 milis TR-85-össel? És büszkén mennek vele még NATO hadgyakorlatokra is.


Igen, elég egyértelműen beszéltek róla. És elég logikus. Ettől még szerintem a kerekes lesz a dd szállító járműveinek java, de régen is kiszámoltátok már, hogy a 200 db sok Tatának és a közepesnek is kell egy masszívabb felépítésű tűztámogató. (Reményeim szerint a 72-esekkel együtt dolgozva.) Amit kicsit hátrébb az APC-k tudnak támogatni.
 
W

Wilson

Guest
Szerintem nem kell mindenkit felvenni, csak mert belesett a toborzó iroda ajtaján, hogy mi lehet ott bent. A túljelentkezés arra van, hogy ki legyenek szelektálva és 5-10 év múlva ne arra írjunk kormányzati programot, hogyan teremthető meg az oda nem illő tartalékosok szerződésének megszüntetése.
A Francia Idegenlégió is ha jól tudom, többszörös túljelentkezésnek örülhet évről évre, de kirostálják közülük azt, aki nem kell. No, a magyar tartalékosok -a hírek alapján- még nem érték el az Idegenlégió átlag szintjét. (És ezt nem rosszból mondom, csak tényleg ne 300ezres afgán hadsereget állítsunk fel a végére! Eddig gond volt az, hogy ha mindenki "megfelel" sem töltődik fel az állomány. Remélem, hogy a keretszámnál nagyobb jelentkezés megteremti azt is, hogy szelektálni lehet belőlük.)



Kategorikusan ki lett jelentve, hogy 2026-ig nem veszünk rakétatüzérséget. És értelmét nem látom annak, hogy csak azért lebontsuk Tatának szánt rész felét, mert olcsón megúszható a közepes felfegyverzése. Sokkal jobban szurkolok annak, hogy oda is vesznek majd. Remélem egy 50 környéki számot, ugyanis ott nincsenek Leopárd ágyúcsövek.



A román nehéz dd miféle NATO elvárásnak felel meg 100 milis TR-85-össel? És büszkén mennek vele még NATO hadgyakorlatokra is.



Igen, elég egyértelműen beszéltek róla. És elég logikus. Ettől még szerintem a kerekes lesz a dd szállító járműveinek java, de régen is kiszámoltátok már, hogy a 200 db sok Tatának és a közepesnek is kell egy masszívabb felépítésű tűztámogató. (Reményeim szerint a 72-esekkel együtt dolgozva.) Amit kicsit hátrébb az APC-k tudnak támogatni.
A 72-k max kiképzési században vagy a kohóban fognak összedolgozni:)
 
H

Hummen23

Guest
Szerintem nem kell mindenkit felvenni, csak mert belesett a toborzó iroda ajtaján, hogy mi lehet ott bent. A túljelentkezés arra van, hogy ki legyenek szelektálva és 5-10 év múlva ne arra írjunk kormányzati programot, hogyan teremthető meg az oda nem illő tartalékosok szerződésének megszüntetése.
A Francia Idegenlégió is ha jól tudom, többszörös túljelentkezésnek örülhet évről évre, de kirostálják közülük azt, aki nem kell. No, a magyar tartalékosok -a hírek alapján- még nem érték el az Idegenlégió átlag szintjét. (És ezt nem rosszból mondom, csak tényleg ne 300ezres afgán hadsereget állítsunk fel a végére! Eddig gond volt az, hogy ha mindenki "megfelel" sem töltődik fel az állomány. Remélem, hogy a keretszámnál nagyobb jelentkezés megteremti azt is, hogy szelektálni lehet belőlük.)



Kategorikusan ki lett jelentve, hogy 2026-ig nem veszünk rakétatüzérséget. És értelmét nem látom annak, hogy csak azért lebontsuk Tatának szánt rész felét, mert olcsón megúszható a közepes felfegyverzése. Sokkal jobban szurkolok annak, hogy oda is vesznek majd. Remélem egy 50 környéki számot, ugyanis ott nincsenek Leopárd ágyúcsövek.



A román nehéz dd miféle NATO elvárásnak felel meg 100 milis TR-85-össel? És büszkén mennek vele még NATO hadgyakorlatokra is.



Igen, elég egyértelműen beszéltek róla. És elég logikus. Ettől még szerintem a kerekes lesz a dd szállító járműveinek java, de régen is kiszámoltátok már, hogy a 200 db sok Tatának és a közepesnek is kell egy masszívabb felépítésű tűztámogató. (Reményeim szerint a 72-esekkel együtt dolgozva.) Amit kicsit hátrébb az APC-k tudnak támogatni.
Melyik zászlóalj kapja meg a lynxeket? Az 5/3, a 62, vagy a 3?
Ugye akkor hódmezőn vagy debrecenben is kell nekik egy szervíz bázis, logisztika. Ez több infrastruktúra, több szakember.
Lynx, btr, t72 elég horror együtt. A lynx nem tud velük együtt harcolni. Pont a hálózati hadviselés a hatalmas előnye, és azok alkalmatlanok erre. A lynxhez képest süketek és vakok, és sánták. Legfeljebb díszletnek lesznek jók a gyakorlótéren.
És ha lesz új 8x8 a "közepesnek", akkor is hülyeség a két különböző alapjármű fenntartása. Nem mellesleg másként kell velük harcolni.
Nekem sehogy sem áll össze.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 755
113
Melyik zászlóalj kapja meg a lynxeket? Az 5/3, a 62, vagy a 3?
Ugye akkor hódmezőn vagy debrecenben is kell nekik egy szervíz bázis, logisztika. Ez több infrastruktúra, több szakember.
Lynx, btr, t72 elég horror együtt. A lynx nem tud velük együtt harcolni. Pont a hálózati hadviselés a hatalmas előnye, és azok alkalmatlanok erre. A lynxhez képest süketek és vakok, és sánták. Legfeljebb díszletnek lesznek jók a gyakorlótéren.
És ha lesz új 8x8 a "közepesnek", akkor is hülyeség a két különböző alapjármű fenntartása. Nem mellesleg másként kell velük harcolni.
Nekem sehogy sem áll össze.

Mert nem jó helyen keresed a logikai kapcsolatokat. És még véletlen se kérdrzz engem erről!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 248
113
Melyik zászlóalj kapja meg a lynxeket? Az 5/3, a 62, vagy a 3?
Ugye akkor hódmezőn vagy debrecenben is kell nekik egy szervíz bázis, logisztika. Ez több infrastruktúra, több szakember.
Lynx, btr, t72 elég horror együtt. A lynx nem tud velük együtt harcolni. Pont a hálózati hadviselés a hatalmas előnye, és azok alkalmatlanok erre. A lynxhez képest süketek és vakok, és sánták. Legfeljebb díszletnek lesznek jók a gyakorlótéren.
És ha lesz új 8x8 a "közepesnek", akkor is hülyeség a két különböző alapjármű fenntartása. Nem mellesleg másként kell velük harcolni.
Nekem sehogy sem áll össze.
az mh 24 nek is lessznek majd lynxei a jövőben a felderítő változatból... aknavető verzió és csapatlégvédelm is ezek után elfér.
és egyéb változatú lynxek is lessznek a jövőben amik szintén kerülni fognak majd mindenhova.
és mivel közepes dd egy minimális hk szám sincs kizárva.
ugyhogy ifv verzióval eggyütt lehetne db szám. ott is.