A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
A közepes dandárhoz erősen ajánlott és valószínűleg lesz is a 8x8 alapon egy tűztámogató verzió 105mm vagy 120mm löveggel (mint pl. M1128 vagy Centauro) illetve aknavető változat tűztámogatásra. Nem tudom akarnak-e oda 155mm-es tüzérséget egyáltalán...
Az aknavető még mindig zászlóalj szint.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
A pkm-el már nem sokáig kell foglalkozni.
nem mondom hogy nem sajnálom mert amennyire utáltam az elején annyira imádtam a végén...
de ha van valóban jobb tulajdonságokal rendelkező fegyver és ez meg is lett találva. annyira nem zavar a dolog. (persze amig kiképzést nem kapok rá addig a pkm a géppuskák királynője a szememben...) (vastagabb lett vólna a csöve belógattam vólna nekije :D ) jó fegyver vólt kiszolgálta a korát.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Azért annak "örülök", hogy ma nem én vagyok a rebellis károgó!
Azt a címet örökösen kiérdemelted. ;)

Ja, van ez a dugdosás meg a szétrohad minden az udvaron...katasztrófa.

Népbetegség.
Az én családom egy részére is jellemző. meg egy csomó öregre. Begyűjtöttek minden szart, régi telefont, távirányítót, kacsintós pénztárcát, aztán rohadt a polcon, egy amúgy nevetségesen túlbútorozott lakásban...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A rakétatüzérség visszahozása melletti egyik nagyon fontos érv, hogy kevesebb kezelő kell hozzá mint a hagyományoshoz. Általában 3 (pl M270, HIMARS, BM-30), ritkább esetben 4-5. A Pzh-nál ez 5 fő, a vontatottnál meg általában 5-10. A közepesbe jól jönne, még a + létszám sem lenne akkora kihívás mintha pl könnyű tarackos tüzérosztályt akarnának helyette.
Hja kezelőből lehet, hogy kevesebb kell, de logisztikát kb. duplát kell mögé tenni. Hatalmas spórolás nincs rajta. Ráadásul a rakétatüzérség fogyóeszköz szinten fogja leenni rólunk a gatyát.
A másik fontos dolog, hogy a könnyű, a nehéz tábori tüzérséget és a rakétatüzérséget nem egymás helyett, hanem egymás kiegészítéseként kell alkalmazni.
A rakétatüzérség pont emiatt hiányzik - még egy kis ideig - nagyon, a Honvédség kötelékéből.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 546
10 831
113
Hja kezelőből lehet, hogy kevesebb kell, de logisztikát kb. duplát kell mögé tenni. Hatalmas spórolás nincs rajta. Ráadásul a rakétatüzérség fogyóeszköz szinten fogja leenni rólunk a gatyát.
Szimulátorral jól lehetne támogatni, így nem kell sok éleslövészet. A logisztika mitől lesz dupla? Olyan rendszert kell beszerezni amivel lehet kötegben mozgatni a muníciót. Én a Gradhoz is fejlesztenék olyan teherautó felépítményt amivel egy szintbe lehet tenni az indítójárművel a cuccot és csak át kell a rekeszből tologatni az indítójárműbe a rakétát. Még külföldi piaca is lenne :D
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Melyik zászlóalj kapja meg a lynxeket? Az 5/3, a 62, vagy a 3?
Ugye akkor hódmezőn vagy debrecenben is kell nekik egy szervíz bázis, logisztika. Ez több infrastruktúra, több szakember.
Lynx, btr, t72 elég horror együtt. A lynx nem tud velük együtt harcolni. Pont a hálózati hadviselés a hatalmas előnye, és azok alkalmatlanok erre. A lynxhez képest süketek és vakok, és sánták. Legfeljebb díszletnek lesznek jók a gyakorlótéren.
És ha lesz új 8x8 a "közepesnek", akkor is hülyeség a két különböző alapjármű fenntartása. Nem mellesleg másként kell velük harcolni.
Nekem sehogy sem áll össze.

az mh 24 nek is lessznek majd lynxei a jövőben a felderítő változatból... aknavető verzió és csapatlégvédelm is ezek után elfér.
és egyéb változatú lynxek is lessznek a jövőben amik szintén kerülni fognak majd mindenhova.
és mivel közepes dd egy minimális hk szám sincs kizárva.
ugyhogy ifv verzióval eggyütt lehetne db szám. ott is.

Szittya remélem meg tudta válaszolni.

Amúgy pár napja én is azon filóztam, hogy nem elég-e kerekes az aknavetős verziónak. Dudi adott rá egy választ, és utána véletlenül pont jött is egy új cikk, amit beraktam a Rákba, hogy a lengyelek áttervezték gyors ütemben a picsába az önjáró aknavetőjüket, mert hamar kiderült, hogy a kerekes változat csak kívülről néz ki jól. (És tényleg sokkal jobban néz ki, mint az új verzió.) Az APC alváz nem elég stabil a pontos lövésekhez. Ha célozni akarsz vele, akkor szükséged lesz egy láncos alvázra és szilárd szerkezeti megoldásra. (Vagy a másik megoldás a nagyobb tüzérségnél a teherautó, amit talpalni kell, de egy APC alvázra rátervezni egy kinyúló talpat meg macerás és pont elvesztené az előnyét a gyors megállás, gyors újra indulásnál.)
Szóval az meg végkép meggyőzött arról, hogy vagy kipróbáljuk, hogy az RM okosabb, szebb és egyébként is a miénk, mint a lengyelek, vagy a közepes dd zászlóalj tüzérsége 120-as láncos aknavető lesz.

És ettől a pillanattól kezdve kár azon gondolkodni, hogy ott kell-e kiépíteni szervizhálózatot...


Amúgy valamikor valahol olvastam egy cikket arról is, hogy a szerb hadseregnél a többihez környező országhoz képest borzasztóan megnőtt a BMP-k aránya a háborúban, mert a kerekes nem rendelkezik érthető okokból olyan túlélőképességgel. Ahogy Szittya jól levezette, háborúban nagyobb szükségünk lesz sok Lynxre, mint kerekes APC-re. Már most is kérhető Stanag4 verzió -ami eredetileg is volt- a Hiúzból és kiegészítő páncél is hozzá.
Ha megint hegyekbe megyünk, mint Afganisztánban, ott meg a Bocskainak szüksége lesz ilyen járművekre is.

Legalábbis szerintem. Ezt csak a magam kútfejéből okoskodtam.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
Angol katona 1917...
00a96b713e6ca010b8ba3f6a98c96e07.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Szimulátorral jól lehetne támogatni, így nem kell sok éleslövészet. A logisztika mitől lesz dupla? Olyan rendszert kell beszerezni amivel lehet kötegben mozgatni a muníciót. Én a Gradhoz is fejlesztenék olyan teherautó felépítményt amivel egy szintbe lehet tenni az indítójárművel a cuccot és csak át kell a rekeszből tologatni az indítójárműbe a rakétát. Még külföldi piaca is lenne :D
Ezt általában daruval oldják meg, lőszerszállítóról, komplett podokban.
Nem azzal van a gond. A gond ott van, hogy mivel 1-1 rakéta jóval nagyobb, így egy újratöltéssel egyszerre kell feltenni tulajdonképpen egy 6x6-os/8x8-as jármű teljes rakományát.
Ma shipbucketes linkelős napom van. Ez lenne egy '98-as MLRS osztály a US Armyban.
Meg lehet nézni, hogy az ütegenkénti 6 M270-esre jut 12db M985 + utánfutóval. És ez csak az ütegek közvetlen logisztikai ellátása.

Persze ilyen esetekben segít a szimulátor, de a harchoz szükséges mennyiséget nem nagyon fogjuk tudni megspórolni.
Talán a rakétatüzérség esetén a legfontosabb a fogyóeszközök hazai gyártása. Szerintem részben ezen is múlik, hogy halasztjuk a beszerzést, mert ha nem tudjuk valamivel anyagilag kompenzálni a dolgot, akkor az nagyon fog fájni. Másrészről tényleg az van, hogy válaszúton vagyunk.
A loitering munition-ök, meg a drónhadviselés korában már nagyon kérdéses, hogy megéri-e, és hogy pontosan melyik típust éri meg nekünk megvenni.
Itt most nem gyártó/márkára gondolok, hanem mondjuk fajtára. Pl. kis kaliberű, tömegben alkalmazható területtüzre alkalmasat, vagy nagyobb irányítottat, esetleg loiteringet, vagy cirkálórakétát? Esetleg ezek kombinációját? Mindegyiknek van előny, és hátránya is.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Szittya remélem meg tudta válaszolni.

Amúgy pár napja én is azon filóztam, hogy nem elég-e kerekes az aknavetős verziónak. Dudi adott rá egy választ, és utána véletlenül pont jött is egy új cikk, amit beraktam a Rákba, hogy a lengyelek áttervezték gyors ütemben a picsába az önjáró aknavetőjüket, mert hamar kiderült, hogy a kerekes változat csak kívülről néz ki jól. (És tényleg sokkal jobban néz ki, mint az új verzió.) Az APC alváz nem elég stabil a pontos lövésekhez. Ha célozni akarsz vele, akkor szükséged lesz egy láncos alvázra és szilárd szerkezeti megoldásra. (Vagy a másik megoldás a nagyobb tüzérségnél a teherautó, amit talpalni kell, de egy APC alvázra rátervezni egy kinyúló talpat meg macerás és pont elvesztené az előnyét a gyors megállás, gyors újra indulásnál.)
Szóval az meg végkép meggyőzött arról, hogy vagy kipróbáljuk, hogy az RM okosabb, szebb és egyébként is a miénk, mint a lengyelek, vagy a közepes dd zászlóalj tüzérsége 120-as láncos aknavető lesz.

És ettől a pillanattól kezdve kár azon gondolkodni, hogy ott kell-e kiépíteni szervizhálózatot...


Amúgy valamikor valahol olvastam egy cikket arról is, hogy a szerb hadseregnél a többihez környező országhoz képest borzasztóan megnőtt a BMP-k aránya a háborúban, mert a kerekes nem rendelkezik érthető okokból olyan túlélőképességgel. Ahogy Szittya jól levezette, háborúban nagyobb szükségünk lesz sok Lynxre, mint kerekes APC-re. Már most is kérhető Stanag4 verzió -ami eredetileg is volt- a Hiúzból és kiegészítő páncél is hozzá.
Ha megint hegyekbe megyünk, mint Afganisztánban, ott meg a Bocskainak szüksége lesz ilyen járművekre is.

Legalábbis szerintem. Ezt csak a magam kútfejéből okoskodtam.
Vagy simán más aknavetőt veszünk jobb vissszarúgás elnyeléssel?
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 546
10 831
113
Ezt általában daruval oldják meg, lőszerszállítóról, komplett podokban.
Tudom, erre mondtam, hogy olyat kell beszerezni ami ezt tudja.
A gond ott van, hogy mivel 1-1 rakéta jóval nagyobb, így egy újratöltéssel egyszerre kell feltenni tulajdonképpen egy 6x6-os/8x8-as jármű teljes rakományát.
Egy 155mm javadalmazás is lefoglal egy járművet.
Meg lehet nézni, hogy az ütegenkénti 6 M270-esre jut 12db M985 + utánfutóval. És ez csak az ütegek közvetlen logisztikai ellátása.
Ez még mindig egyszerűbb mint a Lynx topikban linkelt M109 battery.

Másrészről tényleg az van, hogy válaszúton vagyunk.
A loitering munition-ök, meg a drónhadviselés korában már nagyon kérdéses, hogy megéri-e, és hogy pontosan melyik típust éri meg nekünk megvenni.
Itt most nem gyártó/márkára gondolok, hanem mondjuk fajtára. Pl. kis kaliberű, tömegben alkalmazható területtüzre alkalmasat, vagy nagyobb irányítottat, esetleg loiteringet, vagy cirkálórakétát? Esetleg ezek kombinációját? Mindegyiknek van előny, és hátránya is.
Multikalibereset, legózható indítókonténerekkel. Nem tartom lehetetlennek, hogy egy indítóplatform összehozására képesek lennénk itthon (teherautóra felépítmény, csőkötegek, szoftver, mindegyik elérhető), a rakéta már kérdéses de a 122mm legalább olcsó, és bárhonnan lehet venni. A "nagyobb" és az "irányított" nem feltételezi egymást, Grad irányító kit is van (még a románok is gyártanak).
A loitering kategória, pláne a cirkálórakéták már nagyon más téma, figyelembe kell venni egy multikaliberes platformnál de nem feltétel, nagyon bonyolít.
Vagy ha bonyolítunk akkor csináljuk rendesen :) Mániám, hogy az ideális egy teljesen multifunkcionális indítóplatform lenne amire felmegy a légvédelmi rakéták konténere is akár Grad mellé közvetlenül, és opcionálisan mindegyik ugyanúgy néz ki kívülről, és saját erőből mozog (ergo ha lerakod a földre és kap áramot akkor is működik). Emellé a lehető legtöbb logisztikai konténert is pontosan ilyenre szabványosítanám, egy csomót üresen szét is telepítenék. Sok sikert az ellenséges felderítésnek :)