[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 052
30 965
113
Akkor most belehuhogok...én imádtam a Cumót, de @Szittya nak igaza van abban, hogy a multikaliberesek nem váltják ki a sok olcsóbb, kisebb lőtávú rakétaindítókat, amelyek "katyusázgathatnak" is akár...
Mélységi felderitésre viszont plusz emberek/eszközök kellenek.Elta radarra meg csak a tüzérségi párbajban számithatsz,de egyébként földi cél felderitésére nem jó.Pátria mozgócélfelderitők is jobbára csak az A és B zónába fognak valamit érni.És erősen terepfüggő-terepakadályok mögé nem lát.Meg az Elta se.
Erre lenne jó a lufink, aerosztát, ami mondjuk 4600m magasságból 400kmre is ellát...minden mögé akár...
Normális mennyiséget kell venni indítójárműből is.
Ha az eddigieket jól értettem, nem az indítójárművek a lényegesek, hanem amit rájuk pakolnak. Akkor meg férjen már bele annyival több teherautó. Úgy látom, emberből jóval kevesebbet igényel, mint mondjuk egy PZH-2000
Meg az irányítóközpont, és a felderítési metódusai...egy integrált vezetési rendszerben a Pzht is ez irányítja, ha jól sejtem.
hogy akartok pk nélkül bármit is csinálni ?
A PK csak egy tiszt, aki okézza a tableten a parancsot, igazából az üteg/jármű nélküle is tud indítani a központi rendszer parancsára.
Nagyon más itt a parancsnok feladata, mint egy harckocsi vagy IFV esetén ahol bármikorl felbukkanó line-of-sight célokat kell keresni kutatni.
Az is a központ koordinálná elvileg. Persze kellene melléjük valami védőegység, mondjuk Gidránok, PCT képességgel.
a parancsnok az parancsnok mindenhol. az 1. leges feladata a döntéshozatal.
A döntést a központból kapja.
Nem azt írta @pöcshuszár az imént, hogy a tűzvezető rendszerből annyi jut az indítóra, hogy egy tablet a megfelelő programmal?
Mivel a hálózatos hadviselés az új tamagocsi, ezért a tablet, ami a katonát digitalizálja.
Ha nincs benne irányítás csak egy "kurblis Grad" akkor nyilván olcsóbb, de amit irányított rakétát lő, már nincs lényeges árbeli különbség.
A kurblis is kell...
MH méretű haderőben egy központosított felderítő rendszer van/lesz - ezt mondták is egy interjúban. Az fog etetni céladatokkal szinte minden mai látótávnál messzebbre lő.
Ez a lényeg. Mindenki a hálózatos hadviselési rendszernek van alárendelve, nyilván több ilyen központnak kell léteznie területenként, meg egy naaagy központinak ami koordinálja a területiket, amik autonómok, át tudják egymás feladatait is venni.
................
No én ennyit tudtam kisütni az egészből.
@Szittya szerint kell egy csomó speciális kis kaliberű rakétavető is, míg @Aladeen ék a multikaliber himnuszát zengik....
Persze, szerintem, és ha jól értettem...
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 432
34 330
113
Akkor most belehuhogok...én imádtam a Cumót, de @Szittya nak igaza van abban, hogy a multikaliberesek nem váltják ki a sok olcsóbb, kisebb lőtávú rakétaindítókat, amelyek "katyusázgathatnak" is akár...

Erre lenne jó a lufink, aerosztát, ami mondjuk 4600m magasságból 400kmre is ellát...minden mögé akár...

Meg az irányítóközpont, és a felderítési metódusai...egy integrált vezetési rendszerben a Pzht is ez irányítja, ha jól sejtem.

A PK csak egy tiszt, aki okézza a tableten a parancsot, igazából az üteg/jármű nélküle is tud indítani a központi rendszer parancsára.

Az is a központ koordinálná elvileg. Persze kellene melléjük valami védőegység, mondjuk Gidránok, PCT képességgel.

A döntést a központból kapja.

Mivel a hálózatos hadviselés az új tamagocsi, ezért a tablet, ami a katonát digitalizálja.

A kurblis is kell...

Ez a lényeg. Mindenki a hálózatos hadviselési rendszernek van alárendelve, nyilván több ilyen központnak kell léteznie területenként, meg egy naaagy központinak ami koordinálja a területiket, amik autonómok, át tudják egymás feladatait is venni.
................
No én ennyit tudtam kisütni az egészből.
@Szittya szerint kell egy csomó speciális kis kaliberű rakétavető is, míg @Aladeen ék a multikaliber himnuszát zengik....
Persze, szerintem, és ha jól értettem...
Igen én is aztmondom hogy kell a multikaliber.
a PK nak számos döntést kell hoznia a helyszínen . Mindenhol kell döntéshozatalért felelős személy nem muszály tisztnek lennie a PZH kon is altisztek a pk-k zöme a LEO-kon is. Mert kb 1 jármű 1 rajnak felel meg ez esetben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 447
31 856
113
@Szittya szerint kell egy csomó speciális kis kaliberű rakétavető is, míg @Aladeen ék a multikaliber himnuszát zengik....
Armadillo egy pici sorozatvető,és cserélhető csőköteges,multikaliberes........
Ma már csak a dzsihádkatyúsák fix csőkötegesek.
@Szittya valójában egy modernizált Gradot képzel el.Az meg alig kisebb és alig olcsóbb,mint egy kisebbik alvázra szerelt,122milis rakétacsőkötegekkel feltöltött PULS
BM-21_Grad_122mm_MLRS_Multiple_Launch_Rocket_System_Russia_Russian_army_defense_industry_925_001.jpg

1920X1070-Puls-1.jpg

De legalább csak kézi töltésű lehet (cserélhető csőköteges megfelelő csőkötegkialakitással szintén lehet az inditóálványon kézzel utántölteni-persze csak ahoz megfelelő ürméretű rakétákkal,nem a nagykalibereseket,amik túl nehezek hozzá)
Szerbek Morava sorozatvetője felelne meg leginkább @Szittya elgondolásainak.De az is multikaliberes,cserélhető csőköteges jószág (egyébként szerintem is jó lenne nékünk az is a tűzrendszerbe,hozzánk illó alvázon).107/122/128 milis csőkötegek vannak hozzá jelenleg,de ez csak szándék kérdése,hogy bővithető legyen.(és egy ilyen cuccot nekünk magunknak is össze kéne tudnunk rakni,nem egy 5G vadászgép......)
LRSVM_Oganj_4.jpg

Vagy inkább az M18
Sloboda_2019_-_defile_13_-_M-77_Oganj_modernizovani_01.jpg

Armadillo ezeknél kisebb.
Helyzet az,hogy mind3 kategória kéne a tűzrendszerbe.Mindháromnak megvan a helye.Sőt!.A területvédelmi erőknél még a mégkisebb,mégolcsóbb,pick upokra szerelt "dzsihádkatyusákra",meg az ember által hordozható gerilla rakétavetőkre is szükség lenne (ami azt illeti,modern kivitelben a különleges erőknek is)
47486-8e0f36264fb822bf9de77d363013087c.jpg

Sorozatvető egy baromi tág fogalom.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 432
34 330
113
Armadillo egy pici sorozatvető,és cserélhető csőköteges,multikaliberes........
Ma már csak a dzsihádkatyúsák fix csőkötegesek.
@Szittya valójában egy modernizált Gradot képzel el.Az meg alig kisebb és alig olcsóbb,mint egy kisebbik alvázra szerelt,122milis rakétacsőkötegekkel feltöltött PULS

De legalább csak kézi töltésű lehet (cserélhető csőköteges megfelelő csőkötegkialakitással szintén lehet az inditóálványon kézzel utántölteni-persze csak ahoz megfelelő ürméretű rakétákkal,nem a nagykalibereseket,amik túl nehezek hozzá)
Szerbek Morava sorozatvetője felelne meg leginkább @Szittya elgondolásainak.De az is multikaliberes,cserélhető csőköteges jószág (egyébként szerintem is jó lenne nékünk az is a tűzrendszerbe,hozzánk illó alvázon).107/122/128 milis csőkötegek vannak hozzá jelenleg,de ez csak szándék kérdése,hogy bővithető legyen.(és egy ilyen cuccot nekünk magunknak is össze kéne tudnunk rakni,nem egy 5G vadászgép......)

Vagy inkább az M18

Armadillo ezeknél kisebb.
Helyzet az,hogy mind3 kategória kéne a tűzrendszerbe.Mindháromnak megvan a helye.Sőt!.A területvédelmi erőknél még a mégkisebb,mégolcsóbb,pick upokra szerelt "dzsihádkatyusákra",meg az ember által hordozható gerilla rakétavetőkre is szükség lenne (ami azt illeti,modern kivitelben a különleges erőknek is)

Sorozatvető egy baromi tág fogalom.
nem nemtudom honnan jön ez hogy én nem cserélhető csőkötegest akarnák...
1624278022_t-107-122-cnra3.jpg

legoptimálisabbnak ezt találnám.
de ezzel is kieggyeznék
1024px-LRSVM_Oganj_4.jpg

az eggyik török a másik szerb.

direkt nem említettem egy szóval sem a kivitelt... csak ti azt akarjátok belelátni hogy ellenkezzetek
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 157
36 662
113
Beszerzés elött nem kéne eldönteni,hogy milyen feladatra,milyen szervezeti helyre kéne mit is beszerezni?
Ez már el van rég döntve - csak itt pörögnek néhányan ezen feleslegesen.
Kb. egy osztálynyi multikaliberes sorozatvető lesz véve precíziós (többnyire mélységi) csapásmérésre - erről papol Böröndi is már egy éve. PULS a legvalószínűbb befutó.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 447
31 856
113
Ez már el van rég döntve - csak itt pörögnek néhányan ezen feleslegesen.
Kb. egy osztálynyi multikaliberes sorozatvető lesz véve precíziós (többnyire mélységi) csapásmérésre - erről papol Böröndi is már egy éve. PULS a legvalószínűbb befutó.
Ami NEM elég,és NEM felel meg minden feladatra.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 432
34 330
113
Ez már el van rég döntve - csak itt pörögnek néhányan ezen feleslegesen.
Kb. egy osztálynyi multikaliberes sorozatvető lesz véve precíziós (többnyire mélységi) csapásmérésre - erről papol Böröndi is már egy éve. PULS a legvalószínűbb befutó.
hallgasd vissza Böröndi nyilatkozatait abba hallani fogod hogy elsőnek kiképzésre fognak venni. Ennek meg is van az oka mégpedig hogy 20 éve nincs rendszerbe nállunk sorozatvető... a multikaliberes nagyhatótávólságú ettől még fix hogy lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 157
36 662
113
hallgasd vissza Böröndi nyilatkozatait abba hallani fogod hogy elsőnek kiképzésre fognak venni. Ennek meg is van az oka mégpedig hogy 20 éve nincs rendszerbe nállunk sorozatvető... a multikaliberes nagyhatótávólságú ettől még fix hogy lesz.
A PULS-hoz is van olcsó kiképző rakéta, ami 7-14 km-re megy - még a Bakonyban is lazán ellövöldöznek ezzel. Nem fognak másik típust venni csak gyakorláshoz.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 157
36 662
113
Szerintem a PULS jó.De ki kell(ene) egésziteni egy Armadillo kategóriás rendszerrel,közvetlen támogatáshoz.Mert nem csak 300,hanem 3 km-re is vannak célok.
Azokat nem biztos hogy rakétatüzérséggel kell támadni... ;)
Bármilyen aknavető is jó - akár irányított gránáttal akár hagyományossal.
Néhány aknavető is tud komoly pergőtüzet lőni és még pontosabb is.

Meg kellene venni az IRON STING licencét és jogait egész Európára HDS számára...
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Negan and Venom85

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 573
74 562
113
Gyerekek, valaki szóljon Bobo nak hogy valamit sürgősen jelentsen be, mielőtt teológiai vita fog indulni itt.
A "...beszerzése" topikok erre lettek létrehozva. Van néhány ember aki megpróbálja meggyőzni egymást arról hogy mit kellene venni. És ha majd végre bejelentenek valamit, akkor pedig arról hogy mit kellett volna venni helyette. Így legalább nem a különböző típustopikokban mennek le újra és újra ugyanazok a viták.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 447
31 856
113
Azokat nem biztos hogy rakétatüzérséggel kell támadni... ;)
Bármilyen aknavető is jó - akár irányított gránáttal akár hagyományossal.
Néhány aknavető is tud komoly pergőtüzet lőni és még pontosabb is.

Meg kellene venni az IRON STING licencét és jogait egész Európára HDS számára...
Nem.Masra valok.Pl,eleg keves ax-nek van MRSI képessége.Sorozatvetonek meg ez a lényege.
Es van helye meg ertelme a kicsi,es a nagyobb eszkozoknek is.A teruletlefogasnak es a precizios csapasmeresnek is.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 035
66 524
113

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 911
7 613
113
.
Ahogy az ábra mutatja Győrben valami ICBM-et fogunk gyártani.
military-icon-set-black-icons-600nw-2164243427.jpg
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 092
4 060
113
Ahogy az ábra mutatja Győrben valami ICBM-et fogunk gyártani.
Ja, ahogy Zalaegerszegen meg önjáró lövegeket.
 
  • Vicces
Reactions: Nemerson

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 738
6 622
113
Ahogy az ábra mutatja Győrben valami ICBM-et fogunk gyártani.
Mielőtt elszabadulna a pokol , nem kell komolyan venni azokat az jeleket a térképet oké? :D